صرافی ارز دیجیتال اریترون

هاوینگ بیت کوین چیست و چه زمانی اتفاق می افتد؟ هاوینگ چه معنایی دارد؟ هاوینگ چه تاثیری بر روی قیمت بیت کوین دارد؟ در این مقاله به طور کامل در مورد هاوینگ یک ارز و تاثیر هاوینگ بر قیمت ارز با کمک مقاله هاوینگ در Invest Pedia صحبت می کنیم.

محتوای آموزش هاوینگ بیت کوین برای دسترسی بهتر در جدول زیر قرار داده شده است:

خلاصه هاوینگ بیت کوین

اگر زمان مطالعه کامل این مقاله را ندارید، کافیست تنها خلاصه هاوینگ بیت کوین را مطالعه کنید.

سازنده و مالک بیت کوین ساتوشی ناکاموتو، طبق قانون مور برای مدیریت عرضه و تقاضا، مکانیزمی رو در فرایند اعطای پاداش به ماینر ها پیاده سازی کرد که هر چهار سال این پاداش نصف شود. هر چهار سال از نظر تعداد بلاک به این معنی بود که به ازای هر 210 هزار بلاکی که بسته می شود، پاداش شبکه به ماینر ها نصف می شود.

چهار سال اول پاداش یا ریوارد (Reward) هر ماینری که موفق به بستن یک بلاک میشد، 50 عدد بیت کوین بود. در حال حاضر که بیت کوین تجربه سه هاوینگ را داشته، پاداش هر ماینر بعد از بستن هر بلاک 6.25 عدد بیت کوین است.

ریوارد شبکه برای ماینر ها در 12 سال گذشته به شرح زیر است:

  1. چهار سال اول 50 بیت کوین به ازای بستن هر بلاک
  2. چهار سال دوم 25 بیت کوین به ازای بسته شدن هر بلاک
  3. چهار سال سوم 12.5 بیت کوین به ازای بسته شدن هر بلاک
  4. چهار سال چهارم 6.25 بیت کوین به ازای بسته شدن هر لاک که در حال حاضر در این دوره چهار سال قرار داریم.

اگر زمان کامل برای مطالعه مقاله را دارید، با دقت ادامه مقاله هاوینگ ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ صرافی اریترون

هاوینگ بیت کوین چیست؟

برای درک مسئله هاوینگ ابتدا باید با مبحث ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال آشنا شوید که ما به طور تخصصی در این مقاله به هاوینگ بیت کوین می پردازیم.

به صورت کلی عده ای از افراد به صورت داوطلبانه قدرت سخت افزاری دستگاه های خود را تحت اختیار شبکه قرار میدهند. شبکه برای تایید تراکنش ها، بستن بلاک های شبکه و همچنین تامین امنیت شبکه نیاز به پردازش های ریاضیاتی سنگینی دارد. اینکه دقیقا در پروسه ریاضیات بلاک چین ها چه اتفاقی می افتد در این مقاله جایی ندارد و در مقاله مختص به خود به زودی در وبلاگ اریترون آموزش میدهیم.

قطعا در اختیار گذاشتن توان پردازش کاربران برای شبکه باید برای کاربران سود ده باشد. به همین منظور شبکه به ازای بسته شدن هر بلاک، به شخصی که بلاک را ببند 50 بیت کوین پاداش (Reward) می دهد.

قانون مور در عرضه و تقاضا بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو بر اساس قانون مور در ریاضیات قصد مدیریت عرضه و تقاضای بیت کوین را داشت. از انجایی که در نهایت 21 میلیون بیت کوین وجود دارد، ساتوشی بر اساس قانون مور تعیین کرد که در ازای بسته شدن هر 210 هزار بلاک، پاداش شبکه نصف شود.

طبق الگوریتم (مکانیزم اجماع) بیت کویت که مکانیزم اثبات کار است(مفصل درباره مکانیزم اجماع ها صحبت میکنیم) بلاک ها به طور میانگین در 10 دقیقه بسته میشوند. با یک محاسبه اسان متوجه خواهیم شد که 210 هزار بلاک 4 سال زمان میبرد.

هاوینگ یا هوینگ؟ (هالوینگ)

Halving واژه درست و اصلی این فرایند است. این واژه در فارسی به نام های هاوینگ و هالوینگ و گاهی اوقات به هوینگ هم شنیده میشود. خیلی درگیر این ماجرا و مسائل شبیه به این نباشید. مهم فهمیدن و درک کردن معنای این واژه است. اگر معنا و فرایند را متوجه شده باشید نام آن مهم نیست.

(میتوانید اسمش را فرایند نصف شدن پاداش شبکه بیت کوین بذارید.)

هاوینگ بیت کوین چیست؟ صرافی اریترون

تاریخچه هاوینگ چیست؟

یک سوال مهمی که بعد از درک کردن هاوینگ مطرح میشود، این است که چرا یک شبکه باید برای ارز خود رویداد هاوینگ را پیاده سازی کند و هر چند وقت یکبار میزان پاداش ماینر ها یا استخراج کننده های خود را نصف کند؟ در ادامه پاسخ این سوال مهم را خواهیم داد.

هدف از رویداد هاوینگ چیست؟

تفاوت بین 10 الماس به ارزش 1000 دلار با 1 الماس به ارزش 1000 دلار در چیست؟ آیا چون ارزش 10 الماس در کنار هم 1000 دلار است نسبت به 1 الماس 1000 دلاری برتری دارد؟

مدیریت عرضه و تقاضا پاسخ تمام سوالات درباره هاوینگ و دلیل رویداد هاوینگ است. اگر قرار باشد رویداد هاوینگ اتفاق نیوفتد، 21 میلیون بیت کوین تنها در 8 سال استخراج شده و به اتمام می رسد. اگر به صورت نامتناهی بیت کوین وجود داشت و همیشه تعداد پاداش بسته شدن بیت کوین 50 بیت کوین باقی می ماند، انقدر بیت کوین وارد بازار می شد که به سرعت قیمت بیت کوین سقوط پیدا میکرد. به همین دلیل برای مدیریت عرضه و تقاضا نیاز به فرایندی به نام هاوینگ بود.

بعد از هاوینگ، درست است که ماینر تعداد کمتری پاداش دریافت میکند اما ارزش هر کدام از بیت کوین های آنها افزایش پیدا کرده و همان تعداد کمتر بیت کوین ها ارزش بیشتری نسبت به گذشته خواهند داشت.

ویتالیک بوترین

آقای ویتالیک بوترین خالق اتریوم نظر خود را در مورد هاوینگ اینگونه بیان میکند:

دلیل اصلی هاوینگ کنترل تورم است. یکی از مهم ترین مشکلاتی که ارز های کاغذی یا به اصطلاح فیات ها که تحت کنترل و مالکیت بانک ها و دولت ها هستند، این است که هر دولت و بانکی در هر زمانی که اراده کند توانایی چاپ پول به هر میزانی را دارند. اگر بیش از حد چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه تقاضا سریعا کاهش پیدا میکرد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم

در ادامه می گوید:

بر خلاف ارز های فیات، بیت کوین همانند طلا عمل می کند. میزان نهایی بیت کوین مثل طلا در جهان محدود است و با استخراج کردن هر گرم طلا یا هر عدد بیت کوین، استخراج کردن باقیمانده آن سخت تر خواهد شد.

همین عرضه محدود، توانسته ارزش طلا را در مدت زمان نزدیک به 6 هزار سال به عنوان یک کالا و ابزار مرجع در مبادلات حفظ کند. امیدواریم بیت کوین هم بتواند نقش خود در این زمینه را به درستی ایفا کند.

آیا هاوینگ و نصف شدن پاداش ماینر ها به ضرر استخراج کنندگان آن ارز خواهد بود؟

نصف شدن پاداش ماینر ها در ازای ماین کردن بیت کوین به ضرر ماینر ها تمام نمیشود. چرا که سابقه هاوینگ اینگونه بوده که ارزش هر عدد بیت کوین بیشتر می شود و به این شکل استخراج کننده ارز کمتری ولی با ارزش بیشتری دریافت میکند.

هاوینگ بیت کوین چیست؟ صرافی اریترون

هاوینگ هر چند وقت اتفاق می افتد؟

بازه زمانی هاوینگ بستگی به شبکه ارز دارد. در شبکه بیت کوین بعد از بسته شدن هر 210 هزار بلاک بیت کوین یک هاوینگ اتفاق می افتد و پاداش شبکه نصف می شود.

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی است؟

تاریخ هاوینگ های بیت کوین و تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین در جدول زیر آمده است:

اولین هاوینگ بیت کوین در سال 2012دومین هاوینگ بیت کوین در سال 2016سومین هاوینگ بیت کوین در سال 2020
پاداش قبل از هاوینگ50 BTC برای هر بلاک 25 BTC برای هر بلاک12.5 BTC برای هر بلاک
پاداش بعد از هاوینگ25 BTC برای هر بلاک12.5 BTC برای هر بلاک6.25 BTC برای هر بلاک
قیمت بیت کوین قبل از هاوینگ$12.35$650.63$8821.42
قیمت بعد بیت کوین بعد از هاوینگ$127.00$758.81$10,943.00

تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

همانطور که در جدول فوق کاملا مشهود است که هاوینگ بیت کوین بر قیمت بیت کوین تاثیر مثبت داشته و همیشه بعد از هاوینگ، قیمت بیت کوین افزایش پیدا کرده است. آخرین هاوین بیت کوین در اردیبهشت ماه سال 1399 اتفاق افتاد. اما این افزایش صرفا تئوری بوده. چرا که وقتی عرضه نصف می شود، تقاضا نیز باید دو برابر شود. به همین دلیل این موضوع نباید دلیل خرید و سرمایه گذاری شما روی بیت کوین یا هر ارز دیگری باشد.

هاوینگ بعدی بیت کوین در اردیبهشت ماه سال 1403 شمسی و 2024 میلادی اتفاق خواهد افتاد.

برای خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین در مارکت جهانی میتوانید بدون احراز هویت از صرافی اریترون استفاده کنید.

سوالات متداول در مورد هاوینگ بیت کوین

چه زمانی استخراج بیت کوین به اتمام می رسد؟

طبق محاسبات و اطلاعات براورد شده، تعداد نهایی بیت کوین ها در سال 2140 به حدود 21 میلیون و به طور دقیق تر به میزان 20999999/9769 عدد بیت کوین خواهد رسید.

روزانه چه تعداد بیت کوین استخراج می شود؟

در حال حاضر روزانه به طور میانگین 144 بلاک بسته می شود. این تعداد بلاک هر روز حدود 1800 بیت کوین را استخراج می کنند.

سخن آخر

هدف اول بیت کوین ارزشمند شدن است. هدف اصلی بیت کوین، ارزشمند باقی ماندن است. هاوینگ بیت کوین، عرضه تقاضا و به اصطلاح تورم بازار این ارز را به درستی کنترل می کند.

در نهایت نظر خود را درباره تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین را برای ما بنویسد.

صرافی ارز دیجیتال اریترون
مطلب قبلیمخترع بیت کوین کیست؟ همه چیز درباره ساتوشی ناکاموتو
مطلب بعدیچطور بیت کوین استخراج کنیم: هر آنچه برای استخراج بیت کوین باید بدانید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید