کارمزدها و هزینه خدمات

هدف ما ایجاد بستری شفاف برای معاملات شماست. به همین منظور تمامی هزینه‌ها و کارمزدهای بستر اریترون را به صورت شفاف و دقیق به اطلاع کاربران می‌رسانیم. ثبت‌نام و استفاده از سامانه‌ی اریترون کاملا رایگان می‌باشد و تنها طبق توضیحات مندرج در این صفحه، از برخی معاملات و اعمال مالی انجام شده در سامانه هزینه‌ی کمی به عنوان کارمزد کسر می‌شود.

کارمزد ها

حجم گردش
دسته اول
دسته دوم
دسته سوم
ETF
گردش 0 تا 50 هزار دلار
0.300%
0.400%
0.500%
1.000%
گردش 50 تا 100 هزار دلار
0.280%
0.380%
0.480%
1.000%
گردش بیش از 100 هزار دلار
0.250%
0.350%
0.450%
1.000%
حجم گردش
گردش 0 تا 50 هزار دلار
دسته اول
0.300%
دسته دوم
0.400%
دسته سوم
0.500%
ETF
1.000%
حجم گردش
گردش 50 تا 100 هزار دلار
دسته اول
0.280%
دسته دوم
0.380%
دسته سوم
0.480%
ETF
1.000%
حجم گردش
گردش بیش از 100 هزار دلار
دسته اول
0.250%
دسته دوم
0.350%
دسته سوم
0.450%
ETF
1.000%

ارز ها

دسته اول
دسته دوم
دسته سوم
WLTH
ROUP

کارمزد ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تریدرها در هنگام انتخاب صرافی ارز دیجیتال ، این است که صرافی موردنظر، کم‌ترین کارمزد ممکن را داشته باشد. تمام سیستم‌های خدمات مالی در جهان، از بانک‌ها گرفته تا بازار فارکس، مبلغ کمی را به عنوان هزینه‌های نقل و انتقال دریافت می‌کنند. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای مبادله انواع ارزهای دیجیتال این است که صرافی موردنظر، پایین‌ترین کارمزد ارز دیجیتال را داشته باشد. تمام سیستم‌های خدمات مالی در جهان، از بانک‌ها گرفته تا بازار فارکس، مبلغ کمی را به عنوان هزینه‌های نقل و انتقال دریافت می‌کنند. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیستند و برای مبادله انواع ارزهای دیجیتال، از شما مبلغی به عنوان کارمزد کسر می‌شود؛ اما کارمزد ارز دیجیتال برای چه دریافت می‌شود و پایین‌ترین کارمزد صرافی ارز دیجیتال، متعلق به کدام صرافی است؟

در این مطلب، به سوالات شما درباره کارمزد ارز دیجیتال و همچنین کارمزد صرافی‌های ارز دیجیتال پرداخته‌ایم. اگر هنوز ابهاماتی درباره ماهیت کریپتوکارنسی‌ها دارید، توصیه می‌کنیم ابتدا مقاله «ارز دیجیتال چیست» را مطالعه کنید.

کارمزد ارز دیجیتال چیست؟

سرمایه‌گذاران می‌دانند که هنگام معامله، درصدی از کل مبلغ، از هر دو سمت معامله به عنوان کارمزد کسر می‌شود. شناخت دقیق این موضوع می‌تواند به عنوان یک اصل در سرمایه‌گذاری محسوب شود.

اما مهم است بدانید که بطور کلی، 3 نوع کارمزد ارز دیجیتال داریم.

  • کارمزد معامله (Trading Fee)
  • کارمزد برداشت (Withdrawal Fee)
  • کارمزد توزیع (Trading Spread)

زمانی با کارمزد معامله سروکار پیدا می‌کنید که بخواهید 2 ارز، مثلا تتر و آواکس را از طریق صرافی مورد نظر خود با هم مبادله کنید. کارمزد معامله بسته به اینکه از کدام صرافی استفاده کنید متفاوت است. منظور ما در این‌جا، درصدی نیست که از طرف هر صرافی برای کارمزد خود معین می‌شود. بلکه درباره نوع صرافی صحبت می‌کنیم.

صرافی‌های قدیمی به شکل صرافی‌ کاربر، کارمزد خود را دریافت می‌کنند. به این معنی که شما مستقیما از موجودی یا نقدینگی آن صرافی برای خرید یا فروش ارز دیجیتال خود استفاده می‌کنید؛ اما صرافی‌های جدید به جای تکیه بر روی موجودی حساب خود، از سیستم کاربر-کاربر (همتابه‌همتا) استفاده می‌کنند؛ یعنی در صورتی که شما قصد فروش 1 بیت‌کوین را داشته باشید، به فردی که قصد فروش 1 بیت‌کوین دارد، وصل می‌شوید. بدیهی است که کارمزد سیستم همتابه‌همتا، بسیار کمتر از سیستم صرافی‌ کابر است.

کارمزد برداشت، رایج‌ترین کارمزدی است که در صرافی‌ها پرداخت می‌کنید. این کارمزد همان‌طور که می‌دانید با برداشت یک ارز از صرافی و انتقال آن به یک کیف پول دیگر از شما کسر می‌شود.

در آخر، کارمزد توزیع، یک مبلغ رسمی و ثابت برای معامله نیست. این کارمزد، مربوط به صرافی‌های همتابه‌همتا می‌شود. همان‌طور که می‌توانید حدس بزنید، همیشه معاملاتی دقیقا برعکس هم وجود ندارد و صرافی‌ها نزدیک‌ترین سفارش و قیمت را در نظر می‌گیرند. حالا اگر در بین لیست سفارشات ثبت‌شده مشتریان، کم‌ترین مقدار فروش، کم‌تر از بیش‌ترین قیمت خرید باشد، مبلغ مابه‌تفاوت به صرافی تعلق می‌گیرد. درواقع اختلاف اندک قیمت بین فروشنده و خریدار، کارمزد غیررسمی صرافی محسوب می‌شود.

کارمزد صرافی های ارز دیجیتال چقدر است؟

سرمایه‌گذاران برای معامله رمزارزهای خود، به صرافی داخلی و یا خارجی نیاز دارند. از این جهت کارمزد صرافی ارز دیجیتال برای کسانی که به صورت مداوم معامله می‌کنند از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما این کارمزد در هر صرافی متفاوت است که می‌تواند تاثیر زیادی بر روی سود نهایی شما داشته باشد.

به عنوان مثال صرافی کوکوین (KuCoin) که یک صرافی خارجی است، از هر سفارش خرید چیزی حدود 0.1 درصد کارمزد دریافت می‌کند. بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی نیز به دنبال انتخاب بهترین صرافی ایرانی هستند که کم‌ترین کارمزد را دریافت کند. صرافی اریترون یکی از صرافی‌های معتبر داخلی است که در مقایسه با سایر صرافی‌ها، پایین‌ترین کارمزد ارز دیجیتال را دریافت می‌کند. هزینه خدمات این صرافی بین 0.25 درصد تا 1 درصد متغیر است. کارمزدها و هزینه خدمات این صرافی برای هر ارز، در سایت قرار داده شده و شما می‌توانید ضمن مشاهده این صفحه، در بستری شفاف و دقیق، معاملات خود را پیش ببرید.

اگر فقط برای سرمایه‌گذاری بلندمدت وارد بازار ارزهای دیجیتال شده باشید، ممکن است این رقم برای شما بسیار ناچیز باشد. اما معامله‌گران به خوبی آگاه هستند که این مبلغ در بلندمدت و با افزایش معاملات، به هیچ‌عنوان قابل چشم‌پوشی نیست. این امر نشان می‌دهد که انتخاب یک صرافی مناسب تا چه اندازه می‌تواند سودآوری فرد را افزایش دهد.

جمع بندی

مسئله کارمزد ارز دیجیتال یکی از مسائل مهم در خرید و فروش رمزارز است. این موضوع تا حدی مهم است که به اولین معیار بسیاری از کاربران برای انتخاب صرافی تبدیل شده است. اگر به عنوان سرمایه‌گذار بخواهید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید و به صورت پیوسته معاملات خود را انجام دهید، بهتر است به دنبال انتخاب صرافی باشید که کارمزد کمتری دریافت می‌کند.

در بین صرافی‌های ایرانی معتبر، اریترون به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود چرا که در میان صرافی‌های داخلی، کمترین کارمزد معاملات را دارد. بعلاوه، این صرافی دارای ویژگی‌های متعددی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نمایش عمق مارکت جهانی، امکانات معاملاتی پیشرفته، پشتیبانی از 800 رمز ارز و امنیت در معامله اشاره کرد. همچنین این صرافی بصورت مستقیم به بازارهای جهانی متصل است که این ویژگی، انجام معاملات بزرگ را برای کاربران ایرانی، امکان‌پذیر می‌کند.