صرافی ارز دیجیتال اریترون

ارز کاردانو یکی از چندین ارز دیجیتال است که توسط چارلز هاسکینسون، یکی از خالقان اتریوم بنیان‌گذاری شده است. این رمزارز در مدت کوتاهی توانست به سرعت تبدیل به یک پلت‌فرم توسعه DApp (برنامه غیرمتمرکز) شود. از زمان حضور برنامه‌های غیرمتمرکز در بیش از یک دهه گذشته، شبکه‌های بلاک‌چین هم از نظر فناوری و هم از نظر موارد استفاده پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. در حوزه کارکردهای بلاک‌چین مسائلی مانند ازدحام شبکه، هزینه بالای تراکنش‌ها و مشکلات شبکه در مقیاس پذیری‌، پتانسیل این پلتفرم را در طول این سال‌ها محدود کرده است. به همین دلیل است که نسل سوم بلاک چین‌ها مانند کاردانو به طور رو به افزایشی مورد توجه قرار گرفته‌اند. در ادامه به معرفی ارز کاردانو خواهیم پرداخت.

ارز کاردانو (ADA) چیست؟

کاردانو یکی از سریع‌ترین پروژه‌های در حال توسعه در حوزه ارزهای دیجیتال است. تیم پشتیبانی بلاک‌چین منبع باز، تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهد. این تیم نتایج خود را مرتبا در مقالات دانشگاهی منتشر می‌کند. تحقیقات آنها بر ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز مقیاس پذیر، ایمن و کارآمد با اتخاذ رویکردی سیستماتیک برای تحقیق و توسعه بلاک‌چین متمرکز شده است.

این پلتفرم با نام Gerolamo Cardano، دانشمند ایتالیایی قرن 16، طی دو سال گذشته رشد قابل توجهی داشته‌است. به طوری که ارز دیجیتال آدا (ADA) که توکن بومی کاردانو است، در حال حاضر پنجمین دارایی دیجیتالی بزرگ در مارکت کپ در سراسر جهان می‌باشد. ارز ADA به نام ریاضیدان قرن 19 آدا لاولیس نامگذاری شده است. او به عنوان اولین برنامه‌نویس رایانه در جهان شناخته می‌شود.

پروژه کاردانو در سال 2015 زمانی آغاز شد که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، چارلز هوسکینسون و همکار سابقش جری وود به دنبال اختلافات داخلی، مشارکت در اتریوم را ترک کردند. آنها یک شرکت جدید به نام Input Output (IOHK) تأسیس کردند که در سال 2017 شبکه Cardano و توکن ADA را راه اندازی کردند.

بلاک چین کاردانو و کاربرد آن

تا سال 2021 این بلاک‌چین بسیار سریع پیش رفت و سیستم کاردانو چندین بار ارتقا یافته است. کاردانو از ساختار منحصر به فردی استفاده می‌کند که سیستم دو لایه را به کار گرفته است که متمایز از سایر سیستم عامل‌های بلاک‌چین است. لایه CSL آن به دارندگان توکن ADA اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بلافاصله با کارمزدهای پایین ارسال و دریافت کنند. در حالی که لایه محاسباتی آن (CCL) پایه و اساس بقیه عملکردهای کاردانو است.

این برنامه از عملکرد قراردادهای هوشمند پشتیبانی کرده و در همچنین امنیت و عملکرد شبکه را همزمان تضمین می‌کند.

بلاک‌چین کاردانو با استفاده از یک زبان برنامه‌نویسی شناخته شده و امن به نام Haskell نوشته شده است. از مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند. کاردانو با استفاده از نسخه مجاز پروتکل‌های توافقی PoS (Ouroboros-BFT) از خانواده Ouroboros، قصد دارد با کسر برخی از هزینه‌ها، امنیت بیشتری نسبت به زنجیره‌های PoW ارائه دهد.

بلاک‌چین کاردانو زمان را به دوره های قابل تقسیم (حدود پنج روز) تقسیم می‌کند. برای دستیابی به اجماع، شبکه به طور تصادفی چند گره را برای اعتبارسنجی بلوک‌های جدید برای هر اسلات (Slot) معرفی می کند. این گره‌ها یا نودهای انتخاب شده به عنوان رهبرن  اسلات شناخته می‌شوند.

رهبران اسلات می‌توانند دوره یا جایگاه خاص خود را استخراج کنند و هرچه سهم آنها بیشتر باشد، شانس انتخاب آن‌ها نیز بیشتر است. اگر رهبر اسلات نتواند بر ایجاد و تأیید بلوک‌ها نظارت کند، رهبر بعدی اسلات برای آن دوره یا بخش فرعی آن انتخاب می‌شود.

در حال حاضر هر دوره می‌تواند تا 432000 اسلات داشته باشد. این امر به شبکه این امکان را می‌دهد تا تعداد قابل توجهی از تراکنش‌ها را پردازش کند، در حالی که شلوغی شبکه، گس را بسیار کاهش می‌دهد و به حفظ اجماع در شبکه کمک می‌کند.

توکن آدا ADA

ارز ADA نشانه اصلی بلاک چین کاردانو است و می‌تواند برای انتقال همتا به همتا در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد. 57.6 درصد از کل 45 میلیارد توکن عرضه شده از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) میان سرمایه‌گذاران توزیع شد که از طریق آن 62.2 میلیون دلار بودجه تأمین کرد.

از ژوئن 2021، ارز آدا بیش از 1000 درصد افزایش یافته است. علاوه‌بر انتقال ارزش و معامله، شرکت‌کنندگان در شبکه نیز می‌توانند از این توکن برای مشارکت در سیستم‌های مدیریت سهام و سیستم‌های عامل استفاده کنند. ارز ADA نیز اعتبارسنج است زیرا آن‌ها به عنوان گره‌هایی عمل می‌كنند كه وضعیت فعلی شبكه را ثبت می‌كنند.

پاداش‌های توکن معمولاً از دو طریق به دست می‌آید: یا از طریق واگذاری سهام به مجموعه‌ای از سهام که توسط اعتبارسنجان دیگر اداره می‌شود (معمولاً برای سهام‌های کم) یا از طریق اجرای یک مجموعه سهام. کاربران در هر دوره‌ (هر پنج روز) تشویق می‌شوند و این پلتفرم نرخ سود سالانه 4.5 را برای تمام سهام‌ها ارائه می‌دهد.

نقشه راه کاردانو

پروتکل کاردانو هنوز در حال توسعه است و نقشه راه آن را می‌توان به 5 مرحله تقسیم کرد. برخلاف اکثر تیم‌های توسعه بلاک‌چین، رویکرد کاردانو بیشتر مدولار است. اگرچه مراحل به “دوره‌های مختلف” تقسیم شده‌اند اما تیم کاردانو به طور هم‌ زمان روی همه آنها کار می‌کند: هر دوره را می‌توان بیشتر شبیه یک مسیر توسعه دانست تا یک زمان‌بندی ثابت.

اولین مرحله شبکه، بایرون است که نام خود را از لرد بایرون، شاعر و پدر به آدا لاولیس گرفت. این بازه زمانی ایجاد معماری اولیه شبکه را مشخص کرد. همچنین شاهد عملکرد اصلی پروتکل برای اطمینان از عملکرد روان شبکه و فناوری اصلی آن بود.

در این دوران، کیف پول Daedalus، کیف پول دسکتاپ رسمی IOHK برای ADA، در شبکه ارز Cardano ادغام شد. علاوه بر Yoroi، یک کیف پول از شرکت IOHK Emurgo که برای استفاده روزمره طراحی شده بود، اجرای کارآمد تراکنش‌ها را ارائه می‌داد. عصر شلی درجه بالاتری از تمرکززدایی را بر روی این پلتفرم ایجاد کرد. شلی با راه‌اندازی شبکه اصلی کاردانو، ارز دیجیتال کاردانو را از دوران بایرون فدرال دور کرد و بیشتر به گره‌های تحت مدیریت جامعه وابسته شد.

عصر بعدی، Goguen، قراردادهای هوشمندی را برای ارز Cardano به ارمغان آورد و امکان ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز در شبکه را با استفاده از زبان توسعه قرارداد هوشمند آن یعنی Plutus، فراهم کرد. در این مدت، کاردانو همچنین یک دفتر کل چند ارزی را برای تسهیل ایجاد توکن‌های جدید با پشتیبانی بومی اجرا کرد.

دوره چهارم، باشو، شامل مقیاس‌بندی شبکه بلاک‌چین و افزودن راه‌حل‌هایی برای افزایش عملکرد و ثبات آن می‌شود. همچنین زنجیره‌های جانبی قابل همکاری را معرفی می‌کند که به طور قابل توجهی به ارز کاردانو کمک می‌کند تا سطوح بالاتری را همراه با سبک‌های حسابداری موازی که می‌تواند قابلیت همکاری بیشتر برای کاردانو و برنامه‌های آن را تسهیل کند، اداره نماید.

ولتر به عنوان آخرین دوره ارز کاردانو تعیین شده است. ولتر یک شبکه مستقل و غیرمتمرکز ایجاد می‌کند و مسئولیت آینده کاردانو را به جامعه منتقل می‌نماید. همچنین خود جامعه وظیفه حفظ شبکه را بر عهده خواهد داشت. جامعه از سیستم خزانه‌داری، رای‌گیری و تفویض اختیار کاردانو به منظور سرعت بخشیدن به تکامل خود به یک پروتکل تمام عیار، غیرمتمرکز و مستقل استفاده خواهد کرد.

شرکت کنندگان همچنین می ‌توانند با پیشنهاد بهبود در رای‌گیری ذینفعان، به رشد شبکه کمک کنند و هزینه معاملات را برای تأمین بودجه فعالیت‌های مختلف توسعه که توسط این پیشنهادات انجام می‌شود، توزیع می‌کند.

در این مقاله به طور کامل در مورد ارز کاردانو صحبت کردیم و آینده این ارز هر چه واقع بینانه بررسی کردیم.

آینده کاردانو

چندین تیم مبتکر در حال ساخت پیشرفته‌تر ارز کاردانو هستند. اما سه سازمان اصلی وجود دارند که در حال حاضر مسئول توسعه و حفظ بلاک‌چین هستند. پروتکل اصلی بلاک‌چین توسط بنیاد کاردانو مستقر در سوئیس ساخته شده است، هدف اصلی آن ایمن‌سازی و ترویج پروتکل کاردانو و نظارت بر توکن ADA است.

بنیاد کاردانو با دو سازمان دیگر برای ایجاد اکوسیستم شبکه قرارداد بست: بستر جهانی راه حل‌های بلاک‌چین، Emurgo و شرکت تحقیق و توسعه بلاک‌چین IOHK.

Emurgo معمولاً به عنوان بازوی تجاری و سرمایه‌گذاری ارز کاردانو شناخته می شود. در حالی که IOHK بازوی فناوری Cardano است که بر استفاده از نوآوری‌های همتا به همتا برای ارائه خدمات مالی تمرکز می‌کند.

ارز دیجیتال کاردانو اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است، به ویژه با کارمزدهای بالا گس و ازدحام شبکه در اتریوم که برنامه‌های دیفای را به دنبال جایگزین‌هایی ترغیب می‌کند.

به نظر می‌رسد کاردانو از نظر توان بسیار قوی‌تر از اتریوم است. اتریوم می‌تواند 15 معامله در ثانیه (TPS) را در حالت فعلی انجام دهد، اگرچه انتظار می رود با ارتقاء خود سرعت معاملات را تا نزدیک به 100000 TPS بهبود بخشد. در مقابل، کاردانو می‌تواند صدها تراکنش را در ثانیه پشتیبانی کند و با توسعه پروتکل لایه 2 Hydra، توان شبکه می‌تواند به بیش از 1 میلیون تراکنش در ثانیه برسد.

از نظر قابلیت‌های قرارداد هوشمند، اتریوم نسبت به اشکالات و خطاها تحمل کمتری دارد، ارز کاردانو در صورت نیاز به تغییر در برنامه‌های کاربردی، انعطاف پذیری بیشتری را ارائه می‌دهد. علاوه‌بر این، ارز Cardano همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا قوانین سفارشی برای تأیید تراکنش‌ها را تعیین کنند.

با این حال، اتریوم آماده است تا از PoW به PoS انتقال یابد و این تغییر می‌تواند بسیار سودمند باشد. فاز 1 پیشنهادی اتریوم 2.0 باید بسیاری از نقایص قابل توجه شبکه را برطرف کند. در شرایطی که شبکه‌هایی مانند کاردانو قابلیت همکاری بلاک‌چین را دارند، این صنعت در درازمدت بیشتر از طریق همکاری مثمر ثمر است.

سخن پایانی

کاردانو یک پروژه بسیار بلند پروازانه است و مانند هر پروژه بزرگ دیگری، همه چیز همیشه مطابق برنامه پیش نمی‌رود. در طول این سال‌ها، تیم کاردانو چندین فرصت را در نقشه راه خود از دست داده است و عمداً مسیر کندی را طی کرده. با این وجود، این پروژه حتی زمانی که دست کم گرفته شد به عنوان یکی از جایگزین‌های امیدوارکننده برای اتریوم و سایر بلاک‌چین های نسل سوم مبتنی بر PoS ظاهر شده است. این شبکه ویژگی‌های بلاک‌چین‌های مختلف را در یک شبکه واحد ادغام می‌کند.

اگرچه هنوز کارهای زیادی در پیش است، اما تیم کاردانو به خوبی برای مقابله با هرگونه چالش آماده است. موسس آن، چارلز هوسکینسون، به طور مداوم ویدئوهادی به روزرسانی‌های و پیشرفت تیم را بصورت آنلاین ارسال می‌کند و جزئیات آخرین تحقیقات انجام شده و برنامه‌های آنها را در آینده به اشتراک می‌گذارد.

کاردانو به دلیل رویکرد دقیق خود به تحقیق و توسعه، مکانیزم اجماع قوی، غیر متمرکز بودن و اهداف و چشم‌اندازی که دارد یکی از محبوب‌ترین بلاک‌چین‌ها در صنعت باقی می‌ماند.

صرافی ارز دیجیتال اریترون
مطلب قبلیاخبار نشان از فایل کوین 100 دلاری دارند
مطلب بعدیآموزش جامع خرید ارز دیجیتال

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید