ارز دیجیتال ‌AVAX یک پلت‌فرم منبع باز و قابل برنامه‌ریزی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) است. این شبکه به عنوان سریع‌ترین شبکه در صنعت بلاک‌چین با سرعت تراکنش بیش از 4500 TPS شناخته می‌شود.
ارز اولنچ (AVAX) که در سال 2018 در سنگاپور بنیان‌گذاری شد، خود را به عنوان سریع‌ترین بستر قراردادهای هوشمند در صنعت بلاک‌چین معرفی می‌کند. ارز اوالانچ با توجه به سرعت بالا، هزینه کم و ویژگی های سازگاری، همچنین مدعی است که در بین تمام پروتکل‌های اثبات سهام (PoS) موجود در بازار حداکثر تعداد اعتبارسنج را دارد.

اولنچ (AVAX) چیست؟

با استفاده از ارز دیجیتال ‌AVAX، این امکان را دارید که برنامه‌های غیرمتمرکز سریع و کم هزینه سازگار با Solidity بسازید. شما می‌توانید بلاک‌چین خصوصی و عمومی را که نیازهای دقیق برنامه شما را برآورده می‌کند ایجاد کنید. توکن بومی اولانچ، ارز دیجیتال ‌AVAX است.

اولانچ که در سال 2018 به عنوان یک پلتفرم منبع باز با قابلیت برنامه‌ریزی راه‌اندازی شد، توسط سه سرمایه‌گذار با نام‌هایIOSG Ventures ،Leon Hillmann و High Naut Capital پشتیبانی می‌شود. آخرین چرخه بودجه در 15 ژوئیه 2020 بود و مقدار بودجه نیز فاش نشد. تا به حال دو سرمایه‌گذاری انجام شده است. یکی در 4 ژوئن 2021، در شبکه Pontem، یک چارچوب برنامه غیرمتمرکز برای پروژه Diem فیس بوک و دوم در Covalent در 24 مارس 2021.

اولانچ

اولنچ چگونه کار می‌کند؟

اکوسیستم اولنچ طیف وسیعی از پروژه‌های مربوط به حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi)، اوراق بهادار دیجیتال، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، نودها ، اوراکل، استیبل کوین‌ها، کیف پول و موارد دیگر را به عهده دارد. کیف پول اولانچ برای دارایی‌های آن ، ذخیره‌سازی امن و محافظتی مناسب را ارائه می‌دهد. شبکه اولانچ جایی است که می‌توانید جزئیات مربوط به شبکه را مانند حجم معاملات آن، فعالیت شبکه، لیست دارایی‌های برتر و به روزرسانی‌های اخیر معاملات برای زنجیره P، زنجیره X و زنجیره c  بررسی کنید.

قرارداد هوشمند و زیر زنجیره‌های اولنچ

شبکه اصلی اولانچ دارای سه زیر زنجیره است:

Exchange Chain (X-Chain)

Platform Chain (P-Chain)

Contract Chain (C-Chain)

 در حالی که هدف اصلی ارائه شده توسط شبکه اصلی اولانچ تأیید بلاک‌چین‌های داخلی شبکه است اما هر یک از این سه زنجیره اهداف مشخصی برای خدمت دارند.

راه اندازی بلاک‌چین سفارشی با استفاده از زیر شبکه‌ها

اولنچ توسعه‌دهنده را قادر می‌سازد تا ماشین‌های مجازی بسازد و نحوه عملکرد بلاک‌چین را به طور دقیق تعیین کند. ایجاد زیر شبکه نقش مهمی در این فرایند ایفا می‌کنند. زیر شبکه مجموعه‌ای از اعتبارسنجان است که مجموعه‌ای از بلاک‌چین‌ها را تأیید می‌کند. یک زیر شبکه یک زیر شبکه دیگر را تأیید می‌کند و این انتخاب در طول ایجاد خود بلاک‌چین نهایی می‌شود.

این شبکه‌های فرعی هستند که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند تا بلاک‌چین‌های مجاز را بسازند. برای افزودن اعتبارسنج نیاز به تایید از کلیدهای کنترل است. این امر اطمینان می‌دهد که زیر شبکه بر اعضای آن کنترل دارد.

توکن آواکس

توکن آواکس

ا ارز دیجیتال ‌AVAX شبکه را تقویت می‌کنند. اعتبارسنج‌ها این سکه‌ها را برای ایمن‌سازی شبکه در نظر می‌گیرند در حالی که برای قفل کردن آنها برای مدت مشخص پاداش دریافت می‌کنند. در حال حاضر بیش از 220 میلیون توکن AVAX در دسترس است و حداکثر محدودیت عرضه 720 میلیون توکن است. برخلاف بیت‌کوین که هزینه‌ها به ماینرها تعلق می‌گیرد، تمام هزینه‌ها در اولانچ سوزانده می‌شود که این امر کمیابی عرضه توکن را افزایش می‌دهد.

استفاده از توکن آواکس برای کسب پاداش

برای امنیت شبکه، ارز دیجیتال ‌AVAX به عنوان پاداش درنظر گرفته می‌شود. دلایل متعددی وجود دارد که چرا ترجیح می‌دهید به عنوان اعتبارسنج در شبکه اولانچ باشید. اول از همه، استیک پاداش‌ها می‌تواند تا 11 درصد افزایش یابد. علاوه‌بر این، اعتبارسنجان می‌توانند هزینه‌های خود را برای پذیرش نمایندگی‌ها در گره شما تعیین کنند. اگر پارامترهای اعتبار سنجی را رعایت کنید، می‌توانید پاداش بگیرید. شرایط سخت افزاری برای اعتبارسنجی در اولانچ عادی است. از تولیدکنندگان خاص یا تجهیزات گران قیمت درخواست نمی‌کند. اکوسیستم مشارکتی و پایداری است تا به برنامه‌های جدید و با پتانسیل بالا کمک کند تا رشد خود را افزایش دهند.

در حالی که زنجیره X برای پروتکل اجرایی اولانچ است، هر دو زنجیره P و زنجیره C برای پروتکل اجماع اولانچ هستند. زنجیره X در ایجاد و مبادله دارایی سودمند است. زنجیره P اعتبار سنج‌ها را هماهنگ می‌کند و زیر شبکه ایجاد می‌کند و زنجیره C برای اجرای قراردادهای EVM و قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی، شبکه اولانچ به شما قدرت می‌دهد تا برنامه‌های اتریوم را راه‌اندازی کنید که تراکنش‌ها را در لحظه تأیید می‌کند. با تحت‌الشعاع قرار دادن قابلیت بسیاری از شبکه‌های همتای خود، قابلیت پردازش تراکنش Avalanche به هزاران مورد در ثانیه می‌رسد.

ایجاد توکن‌های ERC-20

به غیر از ایجاد برنامه‌های اتریوم و اجرای گره‌های اعتبارسنج، می‌توانید از شبکه بهمن برای ایجاد یک توکن ERC-20 استفاده کنید. ایجاد یک توکن ERC-20 در هر آدرسی در شبکه اولانچ امکان پذیر است. این توکن روی زنجیره C اولانچ تولید می‌شود و در آن زنجیره قابل دسترسی است. قرارداد هوشمند قابل استفاده باید با Solidity ایجاد شده باشد.

ادغام صرافی با استفاده از زنجیره C سازگار با ماشین مجازی اتریوم

امکان ادغام صرافی با زنجیره C سازگار با ماشین مجازی اتریوم (EVM) وجود دارد. اگر تیمی که مایل به ادغام است از اتریوم (ETH) پشتیبانی می‌کند، پشتیبانی از زنجیره C به سادگی تعویض یک نود اولانچ است. در غیر این صورت، پیش‌بینی پیاده‌سازی Rosetta API برای زنجیره C نیز وجود دارد. Rosetta به ساده سازی برقراری و تعامل بلاک‌چین کمک می‌کند. جزئیات مربوط به ترکیب اولانچ و رزتا در Github موجود است.

نقشه راه اولانچ

در سه ماهه آخر سال 2021، شبکه روی جنبه‌های هزینه‌های پویا، همگام‌سازی سریع، مربوط به زنجیره X خود تمرکز خواهد کرد. همچنین با انتقال بین شبکه‌ای، زیر شبکه‌های بدون مجوز و پاداش‌های اعتبار سنجی زیر شبکه با یکدیگر سر و کار خواهند داشت. کیف پول اولانچ نسخه 6 خود را عرضه می‌کند و اولانچ بریج نسخه 4 خود را ارائه می‌دهد.

منبع: کوین مارکت‌کپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *