آربیتروم, ARB

خرید و فروش آربیتروم (ARB)

+2.71 $1.8402

مجموع ارزش بازار

$2,197,602

128,296,016,547 تومان

بیشترین قیمت 24H

$1.8524

108,143 تومان

کمترین قیمت 24H

$1.7515

102,253 تومان

آربیتروم (ARB)

$1.8402 +2.71

مجموع ارزش بازار

$2,197,602

تومان107430.87

بیشترین قیمت 24H

$1.8524

تومان107430.87

کمترین قیمت 24H

$1.7515

تومان 107430.87

خرید و فروش آربیتروم (ARB)

با توجه به سرعت کم تراکنش ها در اتریوم، افراد مختلف سعی در برطرف کردن مشکل مقیاس پذیری آن داشتند. یکی از پروژه هایی که با هدف افزایش مقیاس پذیری و بالا بردن سرعت تراکنش های اتریوم ایجاد گردید شبکه آربیتروم بود که در آن با استفاده از ARB CHAIN تمام عملیات قابل اجرا در بستر اتریوم بر روی آربیتروم انجام می گرفت. ارز دیجیتال اختصاصی این شبکه با نام اختصاری ARB در اوایل سال 1402 ارائه گردید که کاربران بسیاری توانستند از طریق ایردراپ سود خوبی از آن به دست آورند. 

سرمایه گذاران و فعالان بازار کریپتوکارنسی ، پیش از خرید ARB و تبدیل سرمایه خود به این رمز ارز دوست دارند بدانند آربیتروم چیست و چه آینده ای در انتظار آن است؟

آربیتروم چیست؟

آربیتروم شبکه ای است که برای رفع مشکل عملکردی اتریوم، افزایش سرعت تراکنش ها و کاهش هزینه ها به وجود آمده است. آربیتروم از رولاپ برای این منظور استفاده می کند یعنی با استفاده از این مکانیسم، تراکنش ها را جمع آوری کرده و در فضایی خارج از زنجیره اجرا می کند. از این طریق هزینه انجام تراکنش ها را کاهش می دهد. اطلاعات مربوط به تراکنش ها در لایه اول که همان اتریوم است ثبت و توسط ناظران قابل مشاهده است. 

هدف تشکیل شبکه آربیتروم

لایه اول اتریوم مزیت هایی مانند غیرمتمرکز بودن و امنیت و معایبی چون گس فی بالا و سرعت تراکنش پایین دارد. لایه دوم اتریوم و سیستم آربیتروم با بالا بردن ظرفیت شبکه، باعث کاهش کارمزد و با استفاده از سیستم رول آپ، سعی در رفع معضل مقیاس پذیری شبکه اتریوم دارد.

به بیانی کلی تر هدف توسعه دهندگان از ایجاد شبکه ARB را به صورت زیر می توان شرح داد:

 • مطابقت با اتریوم

شبکه آربیتروم به دلیل همخوانی که با بستر اتریوم دارد می تواند کلیه قراردادهای هوشمند و تراکنش ها بدون هیچ تغییری اجرا کند. 

 • کاهش هزینه ها

اجرای تراکنش ها در فضای خارج از chain باعث کاهش هزینه های مبادلات می گردد. 

 • مقیاس پذیری

با انتقال داده ها به خارج از شبکه، امکان انجام تراکنش هایی با سرعت بالاتر را فراهم می کند.

 • امنیت بالا

امنیت آربیتروم وابسته به شبکه اتریوم بوده و در صورتی که حتی یک ولیداتور صادق وجود داشته باشد، امنیت لایه دو برقرار است. 

ویژگی های انحصاری رمز ارز آربیتروم

پیش از خرید و سرمایه گذاری بر روی این ارز رمزنگاری شده لازم است بدانید ویژگی های ارز آربیتروم چیست؟. ارز دیجیتال ARB لایه دوم اتریوم است که با ایجاد بستری ایمن و توانمند، قابلیت های بسیاری را برای کاربران فراهم کرده است. از جمله این خصوصیت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالاتر نسبت به شبکه اتریوم
 • مقیاس پذیری بیشتر نسبت به اتریوم
 • رفع ضعف های اتریوم مانند گس فی بالا
 • استفاده از سیستم امنیتی اتریوم
 • برخورداری از ویژگی های حریم خصوصی 

خالقان آربیتروم چه کسانی هستند؟

3 استاد به نام های Ed Felten, Steven Goldfeder, Harry Kolodner و دانشجویان دانشگاه پرینستون توانستند ایده آربیتروم را ایجاد و پس از تحقیقات فراوان آن را به طرفداران ارزهای دیجیتال معرفی کنند. 

آریبتروم (Arbitrum) چگونه کار می‌کند؟

نحوه عمل آربیتروم

در اکوسیستم آربیتروم چهار نقش ولیداتور، ماشین مجازی (VM)، کلید و مدیر وجود دارد. Arbitrum یک ارز دیجیتال ساده است که در آن طرفین معامله می‌توانند قراردادی هوشمند را به عنوان یک VM پیاده‌سازی کرده و قوانین قرارداد را رمزگذاری کنند. VMها برنامه‌هایی هستند که بر روی Arbitrum Virtual Machine (AVM) Architecture اجرا می‌شوند.

 • مجموعه‌ای از مدیران برای یک ماشین مجازی توسط طراح VM تعیین می‌شود. به لطف پروتکل آربیتروم، هر مدیر می‌تواند ماشین مجازی را وادار کند که مطابق کد موردنظر رفتار کند.

افراد سهیم در نتایج، می‌توانند شخصی مورد اعتماد را انتخاب کرده تا از طرف آن‌ها این کار را انجام دهد یا مستقیماً به عنوان مدیر عمل کند. 

به جای اینکه هر اعتبارسنجی را مجبور به تکرار اجرای هر VM کنیم، وضعیت آن را می‌توان با اتکا به مدیران با هزینه بسیار کمتری برای تایید کننده‌ها ارتقا داد. تاییدکنندگان فقط وضعیت VM را دنبال می‌کنند، وکاری به وضعیت کل پروژه ندارد. مدیران توسط Arbiturm تشویق می‌شوند تا به یک توافق خارج از باند در مورد عملکرد VM برسند.

 • تأییدکنندگان هرگونه تغییر وضعیت مورد تایید همه مدیران را می‌پذیرند. اگر دو مدیر در مورد کاری که ماشین مجازی انجام می‌دهد با هم اختلاف نظر داشته باشند، تأییدکنندگان از تکنیک دوبخشی استفاده می کنند.
 1.  یک مدیر، اثباتی ساده برای آن دستورالعمل ارائه می‌کند. علاوه بر این، VMها و طرفین می‌توانند برای یکدیگر پیام و ارز ارسال کنند.
 2. هنگامی که مدیر یک نکته قابل بحث را بیان می‌کند و مدیر دیگری آن را به چالش می‌کشد، پروتکل تقسیم‌بندی آغاز می‌شود. هر دوی این مدیران پول را به صورت سپرده ارزی خواهند گذاشت.

هنگامی که یک DApp در زنجیره Arbitrum اجرا می‌شود، شما می‌توانید گروه اعتبار سنجی خود را برای انجام فرآیند اجماع انتخاب کنید. این بدان معنی است که در مقایسه با اتریوم، اعتبارسنجی که روی یک برنامه کار می‌کند نمی‌تواند با هیچ برنامه Arbitrum دیگری تعامل داشته باشد. این تکنیک محلی سازی شده نیاز به اتصال کمتری بین گره‌ها دارد و در نتیجه پردازش تراکنش‌ها سریع‌تر می‌شود.

توکن آربیتروم چیست؟

توکن آربیتروم

رمز ارز اختصاصی زنجیره آربیتروم که توکنی حاکمیتی و بر بستر ERC20 است، توکن آربیتروم نام دارد که با علامت اختصاری ARB نمایش داده می شود. این رمز ارز در سال 2023 توسط یک ایردراپ به کاربران ارائه گردید. تعداد اولیه این توکن 10 میلیارد عدد بوده که سالیانه 2 درصد تورم شامل حال آن می شود. 

چه آینده ای در انتظار شبکه آربیتروم است؟

غیر متمرکز بودن و امنیت بالا از ویژگی های لایه اول اتریوم محسوب می شود و تلاش برای برقراری این خصوصیت ها، هزینه های تراکنش بالایی را برای کاربر ایجاد می کند. آربیتروم که به عنوان لایه دوم اتریوم وارد بازار گردید علاوه بر ویژگی های مثبت اتریوم، مقیاس پذیری بالا را در دستور کار خود قرار داده است. به دلیل همین ویژگی ها، آربیتروم طرفداران زیادی پیدا کرده، و با وجود تیم توسعه قدرتمند و تلاش برای بهبود با استفاده از فناوری های مدرن، می توان آینده روشنی را برای این رمز ارز در نظر گرفت. 

صرافی های ارائه دهنده ارز آربیتروم

صرافی های معتبر آربیتروم

ارز ARB را از کلیه صرافی های متمرکز و غیر متمرکز داخلی و خارجی می توانید تهیه نمایید. صرافی های متمرکز ارائه دهنده رمز ارز آربیتروم شامل Binance, coinbase, kucoin,OkEx,By Bit ,.... و صرافی های uniswap, sushiswap, balancer ,... از جمله صرافی های غیر متمرکز هستند. تمامی این صرافی ها بسترهایی امن برای انجام تراکنش آربیتروم هستند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که ایران کشوری تحریم شهد است و کاربران ایرانی در این صرافی ها اجازه فعالیت ندارند.

در صورتی که یک اکانت ایرانی مشاهد شود توسط صرافی مسدود می شود. در نتیجه برای حفظ پول و سرمایه خود بهتر است از صرافی های معتبر و باسابقه داخلی استفاده کنید. یکی از این اکسچنج های مناسب خرید آربیتروم، اریترون است که با پوشش دهی بیش از 1000 رمز ارز، تجربه سرمایه گذاری ایمن و بدون دغدغه را برایتان فراهم می کند.

کیف پول های مناسب نگهداری ARB

ولت های سخت افزاری و نرم افزاری مختلفی وجود دارند که می توانید برای نگهداری ارزهای دیجیتال از آن ها استفاده کنید.کیف پول های سخت افزاری مانند ledger nano x, ledger nano s, trezor , و انواع نرم افزاری مانند متاماسک، تراست ولت، کوینومی و … را می توان برای ذخیره سازی ارز آربیتروم مورد استفاده قرار داد.

 کلام آخر

برای رفع مشکلاتی که لایه اول اتریوم دربرداشت، لایه دوم آن با نام آربیتروم و با علامت اختصاری ARB ایجاد شد. این شبکه با استفاده از رولاپ، داده های تراکنش ها را در محیطی خارج از زنجیره پردازش کرده و از این طریق سرعت تراکنش و مقیاس پذیری را افزایش و گس فی را کاهش می دهد. شبکه آربیتروم با هدف افزایش مقیاس پذیری اتریوم به مارکت ارزهای دیجیتال ارائه گردید.

ارز آربیتروم دارای ویژگی هایی مانند سرعت و مقیاس پذیری بالاتر نسبت به شبکه اتریوم، کاهش گس فی و برقراری امنیت و حفظ حریم خصوصی است که این خصوصیت ها درکنار تیم توسعه قدرتمند باعث شده است تا بتوان آینده خوبی را برای این ارز رمزنگاری شده در نظر گرفت.

میزان تغییرات قیمت آربیتروم (24h)

0.0489

درصد تغییرات آربیتروم (24h)

+2.71 (24 ساعت)

حجم معاملات آربیتروم (24h)

3993538.7100

ثبت نام در اریترون

فقط با چند کلیک ثبت نام و با اولین معامله ۱ میلیون ایلان دریافت کنید.

شبکه آربیتروم چیست؟

ارز دیجیتال ARB چیست؟