دات, DOT

خرید و قیمت ارز دات (DOT)

+0.12 $6.24

مجموع ارزش بازار

$308,502

18,133,724,836 تومان

بیشترین قیمت 24H

$6.4758

380,648 تومان

کمترین قیمت 24H

$6.1008

358,605 تومان

خرید و فروش دات (DOT)

امروزه پروژه های مختلف ارزهای دیجیتال، توجه افراد مختلفی را به خود معطوف کرده است. یکی از این برنامه های جذاب، ارز رمز نگاری شده پولکادات است. برای رفع مشکل مقیاس پذیری پایین و کامزدهای بالای اتریوم، ارز دات به مارکت کریپتوکارنسی راه پیدا کرد. پیش از اقدام به خرید پولکادات و سرمایه گذاری بر روی این رمز ارز لازم است بدانید ارز پولکادات (dot) چیست و تحلیل گران چه آینده ای را برای آن در نظر می گیرند؟

 ارز پولکادات (dot) چیست؟

ارز پولکادات چیست

پولکادات، بلاک چینی است که کاربران را قادر به ساخت بلاک جین های اختصاصی خود نموده و به عنوان رقیب اتریوم شناخته می شود. توکن اختصاصی این شبکه، ارز دیجیتال dot است. Polkadot، بین شبکه های خارجی و پارچین ها ( شبکه هایی که توسط کاربران ایجاد می شود) ارتباط برقرار کرده و یک اینترنت بلاک چینی ایجاد می کند، که در آن blockchainهای مختلف با یکدیگر مرتبط هستند.

تاریخچه پولکادات (polkadot)

شبکه پولکادات برای اولین بار در سال 2017، با هدف تقسیم کردن (sharding)، یک مجموعه بزرگ به قسمت های کوچک تر ایجاد گردید. شاردینگ برای بهینه سازی نحوه عمل مراکز ذخیره اطلاعات، دیتابیس را پارتیشن بندی کرده تا از این طریق، مقیاس پذیری اتریوم را افزایش دهد. در این میان نقش ارز پولکادات چیست؟ عمل شاردینگ، با ایجاد یک شبکه بلاک چینی جدید به نام پولکادات انجام گرفت. بنیان گذاران، در ابتدا ورژن پیشرفته تری از اتریوم را در سال 2015 ایجاد نمودند و در نهایت به تولید اولین نمونه از پولکادات در سال 2019 دست پیدا کردند. 

بنیانگذاران و توسعه دهندگان polkadot

تولید کنندگان و توسعه دهندگان شبکه پولکادات، مجموعه ای از افراد متخصص حوزه ارزهای دیجیتال و بلاک چین هستند که شامل دکتر گاوین وود (Gavin wood) مدیر ارشد فناوری اتریوم، رابرت هابرمایه (robert habermeier) بنیانگذار شبکه بلاک چین polkadot و پیترچزان (peter czaban) مدیر فناوری وب 3 است.

به گفته coin gecko:

رمز ارز پولکادات، یکی از 10 ارز دیجیتال برتر محسوب می شود.

ارز دات (dot) چیست؟

ارز دات dot چیست

توکن اختصاصی شبکه پولکادات با نماد dot نمایش داده می شود. این ارز در ابتدا به تعداد 10 میلیون عدد عرضه گردید و شرکت سوئیسی وب3، موفق به فروش 50 درصد از این میزان شده و حدود 145 میلیون دلار از این حراج به دست آورد.

کاربرد ارز dot

رمز ارز دات، با 3 هدف اساسی در شبکه پولکادات ایجاد شده است که این اهداف عبارتند از:

1. ایجاد حق حاکمیت برای دارندگان

سرمایه گذاران ارز دات می توانند این پلتفرم را کنترل نمایند؛ یعنی این امکان را دارند که کارمزدهای شبکه را تغییر داده، پاراچین ها را اضافه نمایند و در پروتکل تغییرات ایجاد کنند. این امکان در ارزهای دیگر تنها در اختیار ماینرها قرار دارد اما در dot به سهامداران، این اختیارات داده شده است. 

2. امکان استیک کردن رمز ارز

شبکه پولکادات از Npos به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی استفاده می کند. Npos که همان اثبات سهام کاندید شده نام دارد، یک مکانیسم اجماع است که بر اساس آراء سهامداران عمل می کند. این شبکه به دارندگان ارز دات، اجازه شرکت در نظرسنجی و رای دهی شبکه را می دهد و به آن ها در ازء این مشارکت، پاداش تخصیص داده و با این کار امنیت شبکه خود را تضمین می کند. 

3. شرایط به وثیقه گذاشتن توکن (bonding)

شبکه با استفاده از فرایند اثبات سهام و با به وثیقه گذاشتن توکن های دات، شرایط اضافه شدن بلاک چین های جدید را ایجاد کرده است و blockchain های قدیمی و بلا استفاده در صورت از بین بردن باندینگ توکن ها، حذف می شوند.

6 ویژگی اختصاصی ارز پولکادات (polkadot)

ویژگی های ارز پولکادات

پولکادات، یک شبکه بلاک چینی با ویژگی های منحصر به فردی است که عبارتند از:

 1. قابلیت اتصال بلاک چین های مختلف را به یکدیگر دارد.
 2. به دارندگان خود امکان ساختن بلاک چین با ساختار و چهار چوب اختصاصی را می دهد. 
 3. امنیت معاملات توسط بلاک چین ها تامین می شود.
 4. در پولکادات بلاک چین ها با بیت کوین و اتریوم توسط پل به یکدیگر متصل می شود.
 5. مشکلات مقیاس پذیری را حل می کند.
 6. مدیریت به صورت غیر متمرکز و شفاف صورت می گیرد.

آیا ارز دات قابلیت استخراج دارد؟

رمز ارز دات به دلیل استفاده از گواهی اثبات سهام (pos)، شرایط استخراج را توسط ماینرها نداشته و راه به دست آوردن توکن های آن از طریق استیکینگ و یا خرید و فروش رمز ارز پولکادات است.

مقایسه پولکادات و اتریوم

مقایسه ارز اتریوم و پولکادات

هر دو این رمز ارزها جهت ایجاد فضایی برای تولید برنامه های غیر متمرکز توسط توسعه دهندگان ایجاد شده است. اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند که شامل موارد زیر است:

 •  قراردادهای هوشمند در اتریوم توسط زبان برنامه نویسی solidity و در پولکادات از طریق Ink انجام می شود. 
 • در اتریوم 2، هر رشته اجرایی یک شارد و در پولکادات یک پاراچین نامیده می شود. 
 • هدف طراحی اتریوم برای امور مالی توزیع شده و قراردادهای هوشمند است اما پولکادات برای کمک به ساخت بلاک چین توسط توسعه دهندگان و ادغام آن ها با یکدیگر ساخته شده است.
 • اتریوم برای پردازش تراکنش های خود، اعتبار سنجی و استفاده از اپلیکیشن ها، از بلاک چینی تک زنجیره استفاده می کند و الگوریتم pow به کار رفته در آن باعث مقیاس پذیری کم آن و پایین آمدن بازده این ارز گردیده که با روی کار آمدن اتریوم 2، این مشکلات تا حدودی مرتفع شده است. اما دات از شبکه تک زنجیره استفاده نمی کند و بستری مولتی چین و کاملا تعاملی را ایجاد نموده است تا chain های مختلف به صورت تخصصی، امور مربوط به خود را انجام دهند و در نهایت منابع را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
 • اتریوم به شکلی مستقل فعالیت می کند و قادر به انتقال اطلاعات و دیتاها به زنجیره های دیگر نیست، اما در پولکادات بلاک چین های مختلف، با یکدیگر همکاری داشته و زنجیره های مختلف در ارتباط با هم فعالیت می کنند. این مسئله مقیاس پذیری و کارایی آن را نسبت به اتریوم افزایش می دهد.
 • کارمزد تراکنش ها در بستر اتریوم به طور غیر منطقی بالا است اما مقادیر گس فی در پولکادات بسیار کمتر است.
 • امکان طراحی ویژه شبکه پولکادات و substrate، مزایای زیادی را برای آن به وجود آورده که می توان رشد زیادی را برایش در نظر گرفت، اما به دلیل نوظهور بودن هنوز نتوانسته است جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد.

آینده رمز ارز dot

آینده ارز داتdot

مارکت ارزهای دیجیتال هر روز نسبت به گذشته پیشرفت های بیشتری کسب می کند و با جذب افراد متخصص در این زمینه، در حال به روز رسانی است. هر کدام از ارزها با یک هدف مشخص پا به عرصه وجود گذاشته اند و در این میان پولکادات، برای ایجاد تحولاتی اساسی در شبکه متولد شده است. اگر بتواند به اهداف خود دست یابد، می تواند در حوزه بلاک چین، تغییراتی اساسی ایجاد کند.

فعالیت های دات از امور مالی غیر متمرکز گرفته تا بازی های دیجیتالی و برنامه های ارتباطی را شامل می شود.این شبکه با وجود برنامه های پیش رو و اهدافی که برای آن برنامه ریزی کرده است، می تواند سودهای خوبی را عاید سرمایه گذاران خود نماید و بر اساس نظر تحلیلگران آینده روشنی را برای این ارز دیجیتال می توان در نظر گرفت. 

بهترین ولت برای نگهداری ارز دیجیتال دات

بهترین ولت برای نگهداری پولکادات

کیف پول های مختلفی وجود دارند که برای نگهداری و خرید و فروش ارز دات می توان از آن ها استفاده کرد. این ولت ها در انواع نرم افزاری و سخت افزاری وجود دارند. نمونه های سخت افزاری مانند لجر و ترزور به دلیل امنیت بالایی که برای سرمایه افراد ایجاد می کند، هزینه بالایی داشته و کار با آن ها تا حدودی سخت است. ولت های نرم افزاری در مقابل انواع سخت افزاری قرار داشته و کار کردن با آن ها بسیار ساده تر بوده و هزینه کمتری دارند. این کیف پول ها در دو نوع موبایلی و دسکتاپی وجود دارند که عبارتند از:

 • تراست ولت (trust wallet)
 • کوینومی (coinomi)
 • اتمیک (atomic)
 • توکن پاکت (token pocket)
 • ای ام توکن (im token)

مناسب ترین صرافی تهیه رمز ارز پولکادات

صرافی های مختلفی ارز dot را ارائه می دهند که برای تهیه آن بهتر است از اکسچنج های داخلی استفاده کنید، زیرا صرافی های خارجی به دلیل تحریم های موجود، قادر به ارائه خدمات به کاربران ایرانی نبوده و در برخی موارد اکانت های آنان را مسدود می سازد. بنابراین برای حفظ سرمایه و از دست رفتن دارایی می توانید تراکنش های خود را از طریق صرافی اریترون که یکی از معتبرترین اکسچنج های ایرانی است استفاده نمایید. اریترون با پشتیبانی بیش از 1000 رمز ارز و در دو حالت صرافی ساده و بازار جهانی آماده ارائه خدمات به معامله گران است. از ویژگی های این صرافی می توان به پشتیبانی 24 ساعته، در تمام 7 روز هفته و کارمزد کم تراکنش ها اشاره کرد. 

نمایش بیشتر

میزان تغییرات قیمت دات (24h)

0.0079

درصد تغییرات دات (24h)

+0.12 (24 ساعت)

حجم معاملات دات (24h)

1943498.7000

پولکادات چیست؟

ارز پولکادات برای سرمایه گذاری مناسب است؟