بزرگترین کلاهبرداری های کریپتو
صرافی ارز دیجیتال اریترون

به همان اندازه که رمزارزها سال‌ها با ما بوده‌اند و نقش زیادی در زندگی ما داشته اند، بخش بزرگی از آنها همچنان کشف‌نشده‌ باقی می‌ماند که باید با دقت آن ها را بررسی کرد. بسیاری از مردم به دام طرح های کلاهبرداران افتاده اند و در نتیجه پس انداز خود را از دست داده اند. طبق گزارش جرایم رمزنگاری  Chainanalysis، تنها در سال 2021، 14 میلیارد دلار ارز دیجیتال به سرقت رفته است. این رقم از 7.8 میلیارد دلار در سال 2020 دو برابر شده بود. امروز نگاهی به 10 مورد کلاهبرداری بزرگ ارزهای دیجیتال در تاریخ خواهیم داشت. ما به شما نکاتی را ارائه می دهیم که چگونه می توانید از این کلاهبرداری ها جلوگیری کنید.

چرا کلاهبرداری های رمزنگاری برگشت‌ ناپذیر هستند؟

یکی از ویژگی های مهم ارزهای دیجیتال این است که آنها برگشت ناپذیر هستند. این بدان معناست که هنگامی که تراکنش کامل شد، هیچ کس نمی تواند آنها را معکوس کند. نه حتی ماینرهای رمزنگاری و نه حتی ساتوشی ناکاموتو، بنیانگذار ارزهای دیجیتال. بنابراین، اگر کسی مورد کلاهبرداری قرار گیرد، راهی برای بازگرداندن رمزارز او وجود ندارد.

کلاهبرداری های کریپتو نیز به دلیل استفاده از نام مستعار برای آدرس های بیت کوین کشنده هستند. آنها معمولاً شامل حدود 30 کاراکتر زنجیره ای تصادفی هستند که با موجودیت های دنیای واقعی مرتبط نیستند. در مورد کلاهبرداری، دانستن هویت کلاهبردار و آدرس او بسیار دشوار است.

10 کلاهبرداری بزرگ ارزهای دیجیتال در تاریخ

اکنون که می دانیم چقدر می تواند این کلاهبرداری ها بد باشد، بیایید نگاهی به 10 کلاهبرداری بزرگ ارزهای دیجیتال بیندازیم.

کلاهبرداری وان کوین

از زمان اختراع ارز دیجیتال در سال 2009، بسیاری از سکه ها به عنوان ارزهای رمزنگاری شده قانونی ظاهر شدند که OneCoin یکی از آنهاست. بنیانگذار، روجا ایگناتوا، اعضا را تشویق به خرید مواد آموزشی و نشانه هایی کرد که به آنها وعده ثروت بی اندازه می داد. این امر منجر به این شد که افراد از بیش از 175 کشور به جمع آنها بپیوندند تا 4 میلیارد دلار کلاهبرداری کنند. اولین نشان قرمز این بود که هیچ زنجیره بلوکی در پشت ارز وجود نداشت. به جای استفاده از پلتفرم های معاملاتی ارزهای دیجیتال، از پلتفرم های خود استفاده کرد. بنیانگذار، روجا ایگناتوا، در سال 2017 مخفی شد و دیگر هرگز دیده نشد.

افریکریپت

 افریکریپت

در مورد همدلی خانواده صحبت کنید، Africrypt یکی از بزرگترین کلاهبرداری های رمزنگاری بود که شامل دو برادر آفریقای جنوبی بود. Raees  و Ameer با هم Africrypt را در سال 2019 تأسیس کرده بودند. همانطور که شروع به کار کردند، از مردم خواستند پولی را که برای خرید بیت کوین استفاده می شود سپرده گذاری کنند.

بسیاری از مردم نه تنها در آفریقا، بلکه در بریتانیا و سایر نقاط جهان برای سرمایه گذاری در افریکریپت عجله کردند. همه چیز در آوریل 2021 خراب شد. هفت روز قبل از “هک” ادعایی، همه کارمندان افریکریپت دسترسی به حساب های خود و پلتفرم باطن شرکت را از دست دادند. پس از وقوع هک، برادران به همراه 3.6 میلیارد دلار بیت کوین ناپدید شدند.

تودکس

Thodex  یکی از بدترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال بود. بنیانگذاران کریپتوکارنسی ترکیه طرحی مفصل برای سرقت 2.2 میلیارد دلار ارز دیجیتال از سرمایه گذاران ارائه کردند. در آوریل 2021، آنها تعلیق عملیات را به دلیل “مشارکت در حال انجام” اعلام کردند. آنها از سرمایه گذاران خواستند که نگران نباشند و عملیات پس از حدود پنج روز از سر گرفته شود. اما فقط پنج روز طول نکشید. سرمایه گذاران شروع به شکایت کردند که نمی توانند از حساب های خود برداشت کنند. برخی برای طرح دعوا پیش رفتند. آنها هرگز پول خود را پس نگرفتند زیرا بنیانگذاران مدتها بود ناپدید شده بودند

گوکس

رسوایی Mt. Gox قطعا یکی از بزرگترین کلاهبرداری های ارزهای دیجیتال در تاریخ است. صرافی بیت کوین مستقر در ژاپن از سال 2010 شروع به کار کرده بود و تا سال 2013، بیش از 70 درصد از تراکنش های بیت کوین را در سراسر جهان انجام می داد.

Gox  اولین بار در سال 2011 مورد حمله قرار گرفت و 8.75 میلیون دلار توسط مهاجمان برداشته شد. دومین و مرگبارترین حمله در اواخر سال 2013 رخ داد، زمانی که هکرها 800000 دلار رمزارز را گرفتند که ارزش آن نزدیک به 450 میلیون دلار بود. این شرکت هرگز از این ضربه خلاص نشد و در سال 2014 اعلام ورشکستگی کرد. بنابراین، آنها مجبور شدند دارایی های خود را نقد کنند. مبلغ سرقت شده امروز 5 میلیارد دلار ارزش داشت.

هک توییتر

هک توییتر 2020

در جولای 2020، حساب های توییتر چهره های برجسته هک شد. اینها شامل روایت های ایلان ماسک، جو بایدن و باراک اوباما می شود. متقلبان قول داده بودند که بیت کوینی را که به کیف پول بیت کوین مشخصی به نام پس دادن به جامعه ارسال می شود، دو برابر کنند. این باعث شد که دنبال کنندگان حساب های هک شده بیت کوین خود را ارسال کنند. هکرها قبل از اینکه عموم مردم متوجه شوند که این یک کلاهبرداری است، نزدیک به 100000 دلار بیت کوین جمع آوری کردند.

مدیر عامل توییتر، جک دورسی به این موضوع پرداخت و قول داد که در مورد آن تحقیق کند. آنها به قفل کردن حساب ها و حذف توییت های کلاهبرداری ادامه دادند. این نزدیک به یک ساعت پس از هک شدن حساب ها بود.

دش کوین

کلاهبرداری رمزنگاری مربوط به CoinDash در 17 جولای 2017 رخ داد. این روزی بود که CoinDash پیشنهاد اولیه سکه خود را اعلام کرد. هکرها آدرس اصلی اتریوم را با آدرس خود جایگزین کردند و 43000 توکن اتریوم جمع آوری کردند. در آن زمان، مدیر عامل CoinDash اعلام کرد که هر کسی که اتریوم خود را به آدرس مخرب ارسال کند، با توکن های CDT به ارزش اتریوم از دست رفته خود، غرامت دریافت می کند. با کمال تعجب، هکر 20000 توکن اتریوم را سه ماه بعد در سپتامبر برگرداند و با 23000 توکن دیگر باقی ماند. این حرکت باعث شد تا اعضای عمومی حدس بزنند که این یک کار داخلی است.

پین کوین

برخلاف دیگر طرح‌های پونزی، PinCoin  در ابتدا قانونی به نظر می‌رسید. سرمایه گذاران با استفاده از توکنی به نام iFan پول پرداخت کردند و قول دادند که این توکن ها پلی بین طرفداران و افراد مشهور ایجاد کنند. طبق گزارش  Tuoi Tre News، پین کوین متعهد شد که هر سرمایه گذار 48 درصد سود ماهانه دریافت کند. این امر باعث شد تا افراد بیشتری روی ارز دیجیتال ویتنامی سرمایه گذاری کنند. در مارس 2018، سرمایه گذاران شوک یک عمر را تجربه کردند که دیگر نمی توانستند به حساب های خود دسترسی داشته باشند. تیم پین کوین مخفی شده بود و 600 میلیون دلاری را که از بیش از 32000 سرمایه گذار جمع آوری کرده بود، با خود برد.

توکن آدین راس

ادین راس یک استریمر توییچ است که در یک کلاهبرداری با پمپ و دامپ دست داشت که هزاران دلار از دنبال کنندگانش سرقت کرد. در ماه مه 2021، آدین از پلتفرم رسانه اجتماعی خود برای تبلیغ توکن MILF برای دنبال کنندگان خود استفاده کرد. پس از ارتقاء او، ارزش توکن در عرض 24 ساعت نزدیک به 20 برابر شد.

طبق گزارش  Coffezilla، گفته می شود که آدین راس برای حضورش 200 هزار دلار دریافت کرده است. بعداً، راس توکن MILF را در ویدئویی محکوم کرد که در فضای مجازی منتشر شد. او گفت که این کار را فقط برای تبلیغ انجام می دهد و “امیدوار است” هیچ یک از دنبال کنندگانش این توکن را نخریده باشند. این منجر به کاهش کلی توکن شد و مردم پولی را که در توکن MILF سرمایه گذاری کرده بودند از دست دادند.

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club  از ان اف تی (NFT) های نسخه محدود با بالاترین قیمت تشکیل شده است. متأسفانه، یک کارآفرین، کالوین بِسِرا، در 31 اکتبر 2021 قربانی کلاهبرداری شد، جایی که هر 3 NFT  خود را از دست داد. کلاهبرداران به عنوان پشتیبانی فنی در مورد اختلاف ظاهر شدند و به او کمک کردند تا مشکلی را که با آن روبرو بود حل کند. اخبار Coincu گزارش داد که 3 میمون NFT نزدیک به 1 میلیون دلار ارزش داشتند. یکی از آنها را فقط دو هفته قبل از حادثه خریده بود. راستش را بخواهید، او ساده لوح بود که مدارک خود را به افراد ناشناس داد و از این رو برای آن هزینه گزافی پرداخت.

رمزارز بازی اسکویید

در سپتامبر 2021، Squid Game، یک سریال محدود کره جنوبی در نتفلیکس منتشر شد. به طور گسترده پذیرفته شد و با داشتن بیش از 1.65 میلیارد ساعت پخش در چهار هفته اول، رکورد را شکست. این نمایش چنان هیجان انگیز شد که یک ارز دیجیتال از آن به نام اسکویید گیم بیرون آمد. با این حال، توکن بسیار مشکوک بود. مثلا مردم فقط می توانستند سکه را بخرند و آن را نفروشند. همچنین CNBC گزارش داد که نمی توان در مورد حساب های تلگرام و توییتر سازندگان سکه اظهار نظر کرد.

با این حال، این مانع از خرید سکه نشد. پس از دو هفته، سازندگان تمام توکن‌های خود را فروختند که منجر به کاهش شدید ارزش سکه به 0 دلار شد. این حرکت باعث شد سرمایه گذاران نزدیک به 3 میلیون دلار ضرر کنند.

چگونه می توانید از کلاهبرداری های رمزنگاری جلوگیری کنید؟

پس از مشاهده اینکه چگونه مردم هزاران و حتی میلیون ها نفر را از دست داده اند، باید محتاط بود. در اینجا 3 نکته برای اطمینان از جلوگیری از کلاهبرداری های رمزنگاری وجود دارد.

بررسی های کامل پس زمینه را انجام دهید

قبل از سرمایه گذاری در یک شرکت ارز دیجیتال، یک بررسی کامل در زمینه آنها انجام دهید. آیا آنها از بلاک چین تغذیه می کنند؟ آیا آنها داده های تراکنش خود را دنبال می کنند؟ مطمئن شوید که قوانین مشخص شده ICO (عرضه اولیه سکه) و نقدینگی ارز دیجیتال آنها را نیز بررسی کنید.

از کپی و الصاق URL ها خودداری کنید

وب سایت های جعلی برای کلاهبرداری از کاربران ناآگاه به صورت روزانه راه اندازی می شوند. وب سایت ها در نهایت شبیه به وب سایت های اصلی به نظر می رسند، اما URL چیزی است که تغییر کرده است. تغییر در URL معمولاً بسیار ظریف است. به عنوان مثال، یک هکر می تواند حرف I را به عدد 1 تبدیل کند و به جای آن شما را به پرداخت به وب سایت خود هدایت کند.

مراقب ایمیل های کلاهبرداری باشید

دوبار بررسی کنید که هم لوگو و هم آدرس ایمیل متعلق به شرکت ارز دیجیتال باشد. همچنین باید از کلیک روی پیوندهای ایمیلی که شما را به یک وب سایت مشخص می برد، خودداری کنید.

سخن پایانی

یکی از نکات مهم از 10 کلاهبرداری بزرگ ارزهای دیجیتال این است که “وقتی معامله خیلی خوب است، دو بار فکر کنید.” و همیشه سود خوب به معنی سرمایه گذاری موفق و خوب نیست.

منبع

صرافی ارز دیجیتال اریترون
مطلب قبلیهر آنچه که باید درباره بیت کوین و تورم بدانید
مطلب بعدیانتقال مکانیسم دوج کوین از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید