چطور بیت کوین استخراج کنیم: هر آنچه برای استخراج بیت کوین باید بدانید
صرافی ارز دیجیتال اریترون

استخراج یا ماین کردن (Mining) پروسه ایست که از ساخت بلاک های معتبر و اضافه کردن رکورد های تراکنش در شبکه عمومی بیت کوین، که ما آن را بلاک چین میشناسیم، انجام میشود. استخراج کردن یکی از اجزای مهم شبکه بیت کوین است، زیرا مشکل دوبار هزینه را حل کرده است.

در این پست به طور کامل در رابطه با مشکل دوبار هزینه و استخراج بیت کوین صحبت خواهیم کرد. برای دسترسی سریع تر به محتوای این مقاله می توانید از جدول محتوای زیر استفاده کنید.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین به این معنی است که در ازای انجام یک کاری توسط شما برای شبکه بیت کوین (که مفصل در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.)، مقداری از بیت کوین به عنوان پاداش به شما پرداخت خواهد شد.

در ابتدای مقاله در رابطه با این موضوع صحبت کردیم که استخراج بیت کوین یک از اجزای مهم شبکه بیت کوین است چون مشکل دوبار هزینه کردن را رفع کرده است. در این مرحله این سوال مطرح می شود که مشکل دوبار خرج کردن به چه معنی است؟

مشکل دوبار خرج کردن در بیت کوین

مشکل دوبار خرج کردن بیت کوین به نیازمندی شبکه برای به اجماع رسیدن در رابطه با تاریخچه تراکنش ها بر میگردد. مالکیت بیت کوین را می توان به صورت ریاضی از طریق رمزنگاری کلید عمومی اثبات کرد که با تکنولوژی امروزی نمی توان آن را شکست. اما با این حال رمزنگاری به تنهایی نمی تواند تضمین کند که یک سکه یا یک بیت کوین قبلا برای شخص دیگری ارسال نشده است.

به منظور ایجاد یک تاریخ مشترک از معاملات، یک سفارش باید پارامتری مشترک در بین تمام اعضا شبکه داشته باشد. پارامتری بر اساس زمان ایجاد هر معامله، می توان توافق بر سر یک تراکنش را ایجاد کند. اما با این ساختار هر تراکنشی که وارد بلاک می شود، می تواند توسط سازنده آن تراکنش دستکاری شود و شرکت کنندگان و تایید کنندگان شبکه را ملزم به تایید تراکنش کند. چرا که باید به شخص ثالث وارد کننده تراکنش اعتماد کنند.

استخراج کردن یا به اصطلاح بلاک چین، یک راه مطمئن و قابل اعتماد برای به اشتراک گذاری اطلاعات است. اشخاص ثالثی که سفارش معاملاتی خود را ثبت میکنند، غیر متمرکز هستند و برای رفتار درست و صحیح خود در این شبکه، پاداش پولی دریافت میکنند. از طرفی دیگر در صورت رفتار نادرست می تواند منجر به از دست دادن سرمایه پولی شود.

در مورد استخراج بیت کوین، این نتیجه(دریافت پاداش پولی) با ایجاد مجموعه ای از بلاک ها به دست خواهد آمد. از نظر ریاضی می توان ثابت کرد که بلاک ها به ترتیب صحیح و با تعهد خاصی از منابع قرار گرفته اند. این فرایند به ویژگی های ریاضی یک هش رمزنگاری بستگی دارد.

هش رمزنگاری، یک راه استاندارد برای رمزگذاری داده ها است. این روش یک ابزار رمزنگاری یک طرفه، که تقریبا غیر قابل بازگشت است.

استخراج کنندگان بیت کوین دقیقا چه کاری انجام می دهند؟

استخراج کنندگان بیت کوین در هر ثانیه تریلیون ها هش را بررسی می کنند (به طور دقیق تر مسیر بر عکس هش شدن را طی میکنند) تا بتوانند عبارتی به اصطلاح سختی را پیدا کنند. سختی و هش در کنار هم عبارت خیلی بزرگی از بیت را تشکیل می دهد. سختی شبکه بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که هر 2016 بلاک (تقریبا هر دو هفته)، مقدار ثابت سختی استخراج را تنظیم کند.

هش مرکل در بلاک بیت کوین

هش تولید شده توسط ماینر ها به عنوان شناسه برای هر بلوک خاص استفاده میشود که از داده های موجود در بخش ابتدایی هر بلاک که به اصطلاح هدر مینامیم، تشکیل شده است. مهم ترین اجزای هش، ریشه مرکل (Merkle) و هش منحصر به فرد بلاک قبلی است. این پیوستگی هش در بلاک ها به این معنی است که کوچک ترین تغییر در جزئی ترین محتوای یک بلاک، هش تولید شده نهایی و همچنین هش بلاک های بعدی را نیز تغییر می دهد. اگر چنین موضوعی در شبکه اتفاق بیوفتند، تایید کننده ها این نسخه نادرست از بلاک چین را رد میکنند و شبکه از دست کاری در امان خواهد ماند.

به وسیله شرایط سختی، سیستم تضمین می کند که استخراج کنندگان بیت کوین کار واقعی را انجام می دهند. منظور از کار واقعی، زمان و برق مصرف شده برای پیدا کردن هش مورد نظر در ترکیبات احتمالی است.

مکانیزم اجماع بیت کوین

بنا بر مطالب گفته شده در بالا، مکانیزم اجماع بیت کوین را مکانیزم اثبات کار (Proof-of-work) می نامند تا از سایر مکانیزم های اجماع در بلاک چین برای ایجاد بلاک، متمایز شود. برای حمله به شبکه ای با مکانیزم اجماع اثبات کار، نیاز است تا کل قدرت استخراج شبکه بازآفرینی شود که این کار عملا غیر ممکن است. چرا که برای بیت کوین، نیاز به میلیارد ها دلار هزینه دارد.

پاداش بیت کوین استخراج کنندگان چطور پرداخت میشود؟

شبکه بیت کوین کار انجام شده توسط استخراج کنندگان بیت کوین را در قالب ارائه پاداش برای تولید بلاک های جدید در بلاک چین، به رسمیت می شناسد.

پاداشی که به استخراج کنندگان پرداخت می شود دو نوع است:

  1. پاداشی که در ازای تولید هر بلاک جدید تولید پرداخت میشود.
  2. هزینه هایی که کاربران برای انجام معاملات در شبکه پرداخت میکنند.

بیشتر درامد استخراج کنندگان (Miners) یا به اصطلاح ماینر های شبکه، پاداش دریافتی از تولید بلاک های جدید شبکه است. در حال حاضر که این مقاله نوشته شده است پاداش تولید هر بلاک بیت کوین، 6.25 عدد بیت کوین است. این تعداد در ابتدا 50 عدد بود اما هر 4 سال در زمان هاوینگ بیت کوین نصف می شود. در نهایت که بلاکی برای استخراج شدن باقی نمی ماند، تنها راه درامد از استخراج، کارمزد تایید تراکنش های شبکه است.

پیشنهاد میکنیم مقاله هاوینگ بیت کوین را مطالعه کنید تا در مورد شیوه نصف شدن پاداش استخراج به طور کامل آموزش ببینید.

در سال 2040، پاداش بلاک به کمتر از 0.2 بیت کوین خواهد رسید و تنها 80 هزار بیت کوین از 21 میلیون بیت کوین موجود برای ماین شدن باقی خواهد ماند.

چطور بیت کوین استخراج کنیم هر آنچه برای استخراج بیت کوین باید بدانید

اگر چه نصف شدن پاداش استخراج کنندگان باعث دلسردی استخراج کنندگان می شود، اما هاوینگ بیت کوین با تاثیرات مثبتی که در بالا رفتن قیمت بیت کوین داشته، به نوعی این کاهش پاداش استخراج کنندگان را جبران کرده است. البته که این مسئله به گونه ای نیست که هاوینگ بیت کوین همیشه باعث بالا رفتن قیمت بیت کوین شود، اما به سود رسیدن استخراج کنندگان در بلند مدت، مسئله ای بدیهی است.

استخراج بیت کوین آنطور که از دور به نظر میرسد کار بسیار سختی نیست. در ابتدای سال های بیت کوین به راحتی می توانستید با نصب نرم افزار های مربوطه در موبایل و سیستم خود به شبکه استخراج کنندگان متصل شوید. با گذشت زمان و با افزایش سختی شبکه، استخراج کنندگان نیاز به قدرت بیشتری برای ماین کردن داشتند تا بتوانند در سختی شبکه زیاد نیز بیت کوین استخراج کنند.

چطور دستگاه ماینر انتخاب کنیم؟

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برای استخراج بیت کوین، تنها گزینه شما خرید یک دستگاه مدار مجتمع مخصوص برای برنامه استخراج است که به اصطلاح دستگاه ماینر ASIC نامیده میشود.

کاربرد این دستگاه ها تنها در استخراج بیت کوین است. کار دیگری با این دستگاه ها نمیتوان انجام داد. اما در تنها وظیفه خودشان که استخراج بیت کوین است، بسیار خوب عمل میکنند. موثر بودن این دستگاه ها زمانی ثابت شد که بعد از معرفی آنها در سال 2013 تقریبا تمام دستگاه های ماینر آن زمان منسوخ شدند و تا الان دستگاه بهتری از ASIC معرفی نشده است.

البته اگر به دنبال استخراج با CPU های معمولی یا GPU ها و FPGA های پیشرفته هستید، بهتر است به دنبال استخراج ارز های دیگر باشید. این دستگاه ها توانایی استخراج بیت کوین را دارند ولی به دلیل سرعت پایینی که در مقابل دستگاه های ASIC دارند، شانس زیادی برای کسب سود خوب از استخراج ندارند.

از بهترین کارت گرافیک های موجود قبل از معرفی ASIC، میتوان به کارت گرافیک AMD 7970 که با سرعت نزدیک به 800 میلیون هش در ثانیه کار میکرد اشاره کرد. به طور متوسط دستگاه های ASIC با سرعت 100 تریلیون هش در ثانیه فعالیت میکنند.

نرخ هش چیست؟

تعداد هش های تولید شده در ثانیه نرخ هش نامیده می شود که واحد اندازه گیری عملکرد مهمی برای دستگاه های استخراج است.

برای انتخاب یک دستگاه ماینر خوب، باید به دو عامل مهم دیگر توجه ویژه ای کنید:

هزینه برق استخراج بیت کوین

  • مصرف برق دستگاه های ماینر بر حسب وات اندازه گیری میشود. بین دو دستگاهی که به تعداد یکسان هش تولید میکنند، دستگاهی که مصرف برق کمتری دارد، سود بیشتری خواهد داشت.
  • هزینه هر دستگاه ماینر سومین عاملی است که برای تهیه دستگاه های ماینر باید لحاظ و بررسی کنید. اگر قرار است نرخ بازگشت سرمایه شما یا به اصطلاح ROI استخراج شما بیشتر از 10 سال باشد، قطعا حتی داشتن کارآمد ترین دستگاه ASIC جهان هم بی معنی است.

قبل از درگیر کردن خود بر سر انتخاب یک ماینر خوب برای راه اندازی استخراج خود، نیاز است تا با موضوع مهم دیگری با شما صحبت کنیم.

چطور بیت کوین استخراج کنیم: هر آنچه برای استخراج بیت کوین باید بدانید

تا الان در مورد دستگاه های ماینر و پارامتر هایی که شما آزادی زیادی در انتخاب آن ها دارید صحبت کردیم. حال باید به سراغ پارامتر هایی برویم که خیلی در حیطه اختیارات ما نیستند.

کسب و کار استخراج بیت کوین

در بسیاری از کسب و کار ها، موقعیت جغرافیایی پارامتر بسیار مهمی تلقی می شود. سرمایه گذاری بر روی استخراج بیت کوین نیز از این قاعده خارج نیست.

قیمت برق در هر کشوری متفاوت است. به عنوان مثال در کشور های توسعه یافته، هزینه برق مسکونی بسیار گران است و نمیتوان روی آن برای استخراج کردن بیت کوین حساب کرد. استخراج کنندگان بیت کوین حرفه ای اغلب عملیات استخراج خود را در مناطقی انجام می دهند که قیمت برق بسیار پایین باشد.

در دسته بندی قیمت گذاری برق، دسته ای به عنوان برق صنعتی که برای صنعت گران در نظر گرفته شده است و برق کشاوری که برای مصرف کشاورزی در نظر گرفته شده است، قیمت بسیار پایینی نسبت به برق مسکونی دارند.

البته پیدا کردن موقعیت مناسب برای راه اندازی استخراج ارز دیجیتال، تا حد خیلی زیادی به موقعیت سرمایه گذار بستگی دارد. به طور کلی مسیر راه اندازی یک مزرعه استخراج ارز دیجیتال برای یک شخصی که در یک کشور در حال توسعه مثل ایران زندگی می کند، بسیار راحت تر از کسی است که در یک کشور توسعه یافته زندکی می کند.

رقابت در استخراج ارز دیجیتال

اگر از موضوع پیدا کردن محل مناسب از نظر قیمت برق و همچنین انتخاب سخت افزار مناسب برای استخراج بگذریم، سود و درامدی که برای یک ماینر وجود دارد، بستگی زیادی به شرایط بازار و حضور سایر استخراج کنندگان دارد. در زیر دو مثال برای شما در نظر گرفتیم:

  1. اگر شرایط بازار گاوی یا به اصطلاح صعودی باشد، با بالاتر رفتن قیمت بیت کوین درامد ماینر ها نیز افزایش می یابد.
  2. اگر تعداد استخراج کنندگان افزایش یابد، رقابت بر سر ماین بیت کوین افزایش می یابد و در نهایت روی سوددهی یک ماینر تاثیر منفی می گذارد.

اما با این حال، ماینر های سعی بر این دارند تا با افزایش قدرت استخراجشان سهم بیشتری از سود این حوزه را به دست آورند. این افزایش قدرت می تواند از طریق راه های مختلف انجام شود. به عنوان مثال یک ماینر سعی میکند هزینه مصرف برق خودش را با انتخاب یک موقعیت جغرافیایی خوب کاهش دهد. یا یک ماینر دیگر سعی می کند با انتخاب دستگاه های ماینر مناسب قدرت خودش را افزایش دهد.

محاسبه سوددهی دستگاه های ماینر

ماشین حساب های آنلاین بسیاری مثل:

برای محاسبه میزان سوددهی روزانه هر دستگاه ماینر وجود دارد که با استفاده از هش ریت و میزان پاداش های دریافتی می تواند سود روزانه را محاسبه کند. اما اگر قصد استفاده از این ماشین حساب های انلاین را ندارید میتوانید با استفاده از فرمول زیر، سوددهی دستگاه های ماینر خود را محاسبه کنید:

آموزش کامل استخراج بیت کوین

دقیقا در تمام ماشین حساب های انلاین از فرمول فوق برای محاسبه سوددهی دستگاه ماینر استفاده میشود. برخی از متغیر های این فرمول ثابت هستند و می توانید با جستجوی ساده در اینترنت مقدار آنها را پیدا کنید. برای مثال پاداش بلاک برای هر بلاک در شبکه بیت کوین در حال حاضر مقدار 6.25 بیت کوین است. چنین اطلاعاتی را می توانید از دو وبسایت Coinmetrics و Blockchain به دست آورید.

البته لازم به ذکر است که هزینه برق مصرفی در این فرمول لحاظ نشده و شما در نهایت باید مقدار هزینه ای را که برای برق کرده اید را از مقدار نهایی فرمول فوق کسر کنید.

در جدول زیر مقدار سوددهی دستگاهی های ماینر Asic معروف را براش شما لیست کرده ایم.

استخراج بیت کوین

البته این جدول در زمانی تهیه و آماده شده است که شرایط بازار صعودی است، حتما قبل از انتخاب یک دستگاه ماینر مناسب تحقیقات لازم را به عمل آورید.

چگونه دستگاه ماینر را راه اندازی کنیم؟

راه های مختلفی برای تهیه و خرید دستگاه های ماینر وجود دارد اما اگر به دنبال خرید تعداد زیادی از دستگاه های ماینر هستید، ترجیحا بدون واسطه از تولید کننده این دستگاه ها خرید خودتان را انجام دهید. تنها مسئله ای که در خرید از تولید کننده این دستگاه ها باید توجه کنید، هزینه های حمل و نقل این دستگاه ها تا مقصد مورد نظر شماست چرا که واردات چنین محصولاتی به اکثر کشور ها به راحتی انجام نمی شود.

تنظیمات دستگاه ماینر

دستگاه های ماینر به وسیله کابل های LAN به اینترنت متصل می شوند. بعد از اتصال دستگاه ها به اینترنت، از طریف مرورگر و با استفاده از IP های محلی می توانید دستگاه های خودتان را پیکربندی کنید. البته که تنظیمات هر دستگاه ماینر با توجه به مدل و شرکت سازنده متفاوت است.

اتصال دستگاه ماینر به استخر

بعد از انجام موارد فوق و قبل از شروع کار، باید مشخص کنید که دستگاه های خود را به صورت مستقل برای استخراج راه اندازی میکنید یا به یک استخر استخراج متصل خواهید کرد.

استخر استخراج به مجموعه هایی گفته می شود که برای افزایش قدرت استخراج، تعداد زیادی از ماینر ها به صورت گروهی به استخراج ارز می پردازند. این فرایند قدرت ماین را افزایش میدهد، در نتیجه شانس شما برای بستن بلاک ها و دریافت پاداش بیشتر می شود. بدیهی است که پاداش دریافت شده متعلق به تمام اعضای استخر است و هر شخصی متناسب با قدرتی استخراجی که به استخر داده است، پاداش خود را دریافت میکند.

استخر های معتبر زیادی در فضای اینترنت وجود دارند. کافیست با یک جستجوی کوتاه، بهترین استخر های استخراج بیت کوین و هر ارز قابل ماین دیگر را پیدا کنید.

ریسک و خطرات استخراج بیت کوین

در فرایند و کسب و کار استخراج ارز دیجیتال، تنها ریسک های مالی ناشی از مقدار پاداش، استخراج کنندگان را تهدید نمیکند. مشکلات و آسیب های فنی که احتمال دارد بر دستگاه های ماینر شما وارد می شود، بخش دیگری از ریسک و خطراتی است که برای یک استخراج کننده وجود دارد و باید از آن ها اگاه باشد.

دستگاه های ماینر Asic خوشبختانه به دلیل ساختار شرکتی استانداردی که دارند، در صورت خرابی توسط دستگاه های عیب یاب به راحتی و در کمترین زمان ممکن عیب یابی می شود. البته اگر به نمایندگی شرکت سازنده دستگاه ماینر خود دسترسی و به صورت قانونی دستگاه های ماینر خود را تهیه کرده باشید، به راحتی می توانید از خدمات گارانتی و پس از فروش شرکت استفاده و دستگاه خود را مطابق با قوانین خدمات پس از فروش شرکت رفع مشکل کنید.

در ادامه به نکات مراقبت از دستگاه های ماینر می پردازیم:

  • احتمالا دستگاه ماینر Asic شما قوی ترین دستگاه خانه یا محل کار شما خواهد بود، به همین دلیل نیاز است تا به پیوسته از وضیعت دستگاه مطلع شوید.
  • دستگاه های ماینر گرمای بسیار زیادی تولید میکنند. اگر این گرما و هوای محیط به طور پیوسته تهویه نشود، کنار گذاشتن کسب و کار استخراج ارز دیجیتال شما به زودی جمع خواهد شد.
  • دستگاه های ماینر صدای زیادی تولید میکنند. برای رهایی از صدای نسبتا گوش خراش دستگاه ها، میتوانید ماینر های خود را درون روغن های مخصوص قرار دهید.

فروش بیت کوین های ماینر (فروش پاداش ماینر)

بعد از راه اندازی مزرعه استخراج ارز دیجیتال خود و دریافت پاداش فعالیت در شبکه بلاک چین ارز، نیاز است تا ارز های خود را به دلار یا ریال تبدیل کنید. در این مرحله انتخاب یک صرافی امن برای تبدیل ارز های خود به دلار و ریال با بهترین قیمت به شدت حائز اهمیت است. صرافی ارز دیجیتال اریترون، این امکان را برای شما فراهم کرده است که ارز های خود را در هر حجمی، مستقیم در مارکت جهانی به فروش برسانید. تنها کافیست ثبت نام در صرافی ارز دیجیتال اریترون را انجام دهید.

سخن آخر

بهتر است قبل از شروع خرید تجهیزات استخراج بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگر، به طور کامل توسط یک مشاور خبره تمام مسائل مربوط به استخراج را بررسی کنید، تا نه تنها میزان ضرر را برای خود به حداقل برسانید، بلکه سوددهی خود را به کمترین زمان ممکن تبدیل کنید.

مسئله هزینه برق مصرفی، انتخاب دستگاه ماینر مناسب و مراقب از دستگاه های ماینر مهم ترین مسائل در مورد پیاده سازی و راه اندازی مزرعه های استخراج است. اگر به این نکات قبل از راه اندازی استخراج به طور اساسی فکر و برنامه ریزی کرده باشید، موضوع دیگری برای شوکه کردنتان وجود نخواهد داشت.

اگر همچنان در مورد استخراج ارز دیجیتال برای شما سوالی باقی مانده است، حتما در قسمت نظرات از ما بپرسید.

صرافی ارز دیجیتال اریترون
مطلب قبلیهاوینگ بیت کوین چیست؟ تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین
مطلب بعدیهارد فورک کاردانو با موفقیت انجام شد: پشتیبانی کاردانو از قرارداد های هوشمند

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید