بیت کوین Bitcoin  یک ارز دیجیتال یا رمز ارز بسیار محبوب است که بیشترین سهم بازار را در میان ارز‌های دیجیتال موجود در جهان دارد.

به طور کلی شما به دو طریق می‌توانید بیت‌کوین داشته باشید:

باید به استخراج بیت کوین بپردازید (Mine) یا آن را از افراد دیگری که پیش‌تر بیت کوین استخراج کرده‌ یا خریده‌اند، خریداری کنید.

اصطلاح استخراج بیت کوین به فرایند استفاده از دستگاه‌هایی با توان محاسباتی بالا در حل مسائل پیچیده‌ای گفته می‌شود که پاداش حل آن‌ها دریافت ارز دیجیتال بیت کوین است.

همه آنچه درباره ارز دیجیتال باید بدانید

شاید این سوال هنوز برای شما مطرح است که ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال نوعی پول الکترونیکی یا دارایی است که به صورت فیزیکی نمی‌توان آن را لمس یا مشاهده کرد. مهم‌ترین ویژگی‌های ارز‌های دیجیتال تراکنش امن و قابل اعتماد، هزینه تراکنش پایین و امکان تراکنش آسان آن‌ها است. در استخراج ارز دیجیتال بیت کوین اصطلاحات رمز ارز یا Cryptocurrency، رمز‌نگاری، بلاک چین و گره در بلاک‌چین را باید فرا بگیرید.

همه چیز در مورد بیت کوین و استخراج بیت کوین

بیت کوین یک ارز دیجیتال محبوب است که مانند سایر ارزهای دیجیتالی هیچ نهاد واسطی ندارد. تک‌تک استخراج‌کنندگان بیت کوین در شبکه، در وجود امنیت و نظارت بر آن نقش دارند. استخراج یا تولید بیت کوین توسط نرم‌افزار‌های محاسباتی که توسط افراد استخراج‌کننده نصب و راه‌اندازی شده‌اند انجام می‌شود.

هدف اصلی استخراج بیت کوین

هنگامی که کامپیوتر‌ها مسائل ریاضی پیچیده را در شبکه بیت کوین حل می‌کنند، بیت کوین‌های جدیدی تولید می‌کنند؛ این کار به عملیات استخراج طلا از معادن شباهت دارد. مزیت و هدف دوم استخراج بیت کوین این است که با حل کردن مسائل محاسباتی ریاضی، استخراج‌کنندگان بیت کوین، شبکه پرداخت بیت کوین را با اعتبار‌سنجی اطلاعات تراکنش‌های آن قابل اعتماد و امن می‌کنند‌.

استخراج بیت کوین رایگان

مفهوم بیت کوین رایگان چندان درست نیست و این ارز دیجیتال را نمی‌توان کاملا رایگان دانست. دریافت بیت کوین‌ها مستلزم انجام یک‌سری اعمال خاص توسط کاربران است در اصل برای استخراج بیت کوین رایگان شما به جای پول، خدمات خاصی ارائه می‌دهید؛ این خدمات از نوشتن یک عبارت در کادر کپچا گرفته تا انجام یک پروژه تخصصی دامنه دارد. سایت‌های معروف و محبوبی مثل  coinbase, coinMarketCap, Satoshi Lab بیت کوین رایگان به کاربران خود می‌دهند.

نکته: برای کسب بیت‌کوین رایگان روش‌های زیادی وجود دارد. ایردراپ، بانتی، ربات‌های تلگرامی و برنامه‌های ریفرال صرافی ارز دیجیتال منابعی برای استخراج بیت کوین رایگان هستند؛ اما فقط برخی از این روش‌ها سود‌دهی دارند و ممکن است بعضی راه‌ها، صرفا اتلاف وقت باشند.

چند سایت  استخراج بیت کوین رایگان عبارتند از:

فاست بیت کوین Bitcoin Faucet

بیت‌کوین‌کر BitcoinKer

کوین تیپلای Cointiply

ساتوشی لبز Satoshi Labs

ایردراپ بیت کوین Bitcoin Airdrop

استخراج بیت کوین با گوشی

استخراج بیت کوین و ماینینگ با گوشی از راه‌های کسب درآمد در دنیای بلاک‌چین و رمز ارزها است. در واقع در این روش شما بخشی از قدرت سخت‌افزاری سیستم خودتان را در اختیار شبکه بلاک‌چین قرار می‌دهید و در ازای آن، مقداری بیت کوین که از طریق ماینینگ به‌دست آمده به شما تعلق می‌گیرد.

سوال این است که آیا استخراج بیت کوین با گوشی مقرون‌به‌صرفه است؟

تصویر استخراج بیت کوین

در سال‌های ابتدایی با کم‌ترین سیستم سخت‌افزاری و در زمان کم امکان استخراج ده‌ها بیت‌کوین وجود داشت؛ اما امروزه بر اساس الگوریتم‌های وضع شده، استخراج و افزایش تعداد ماینر‌ها سخت‌تر می‌شود.

بهره‌وری بهتر ارز دیجیتال نیاز به افزایش قدرت سخت‌افزاری بیشتری دارد و استخراج بیت کوین با گوشی به تنهایی نمی‌تواند راه مناسبی باشد؛ از طرفی استخراج بیت کوین با گوشی مسائل جانبی دیگری مانند مضرات دستگاه بیت کوین برای انسان، استهلاک گوشی و لوازم آن و مسائل امنیتی را به همراه دارد.

استخراج بیت کوین در ایران

امروزه با رشد بیت کوین در میان سایر ارز‌ها استخراج آن تبدیل به یکی از صنعت‌های چند میلیارد دلاری شده است. در بازار داغ و رقابتی استخراج بیت کوین، فعالیت انفرادی در ایران امکان‌پذیر نیست و عملا هیچ سودی برای شما ندارد؛ از این رو در صورت ورود به این صنعت باید برای به اشتراک‌گذاری قدرت هَش دستگاه‌های خود، یکی از استخر‌های بیت کوین را انتخاب کنید.

مراحل استخراج بیت کوین در ایران

فرایند استخراج بیت کوین نیاز به سخت‌افزار اختصاصی استخراج ارز‌های دیجیتال دارد؛ بنابراین برای استخراج بیت کوین باید امکانات و مراحلی را طی کنید:

۱. خرید دستگاه استخراج بیت کوین

۲. نصب نرم‌افزار شبکه بیت کوین

۳. انتخاب استخر ماینینگ

تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین در ایران

تجهیزات و دستگاه‌های مورد نیاز برای استخراج بیت کوین بسته به مقیاس کار متفاوت هستند و نقش‌های مختلفی دارند. در حالت کلی تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین عبارتند از:

  • دستگاه استخراج بیت کوین
  • انشعاب برق ماینینگ
  • اینترنت ثابت
  • کابل‌ها و تجهیزات برقی مناسب
  • تجهیزات خنک‌کننده (تهویه)
  • سایلنت باکس
  • باکس ماینینگ
  • کیف پول بیت کوین

نکته: در برخی موارد ماینر‌ها برای تولید برق مصرفی استخراج بیت کوین، از دیگر حامل‌های انرژی مانند گاز استفاده می‌کنند که در این موارد نیاز به انشعاب برق نیست.

استخراج بیت کوین با اندروید

افزایش محبوبیت روزافزون بیت کوین آن را به یک هدف جذاب برای کارآفرینان استخراج ارز دیجیتال تبدیل کرده است. هر بیت کوین ۱ آدرس ۶۴ بیتی دارد که با رمزنگاری تولید می‌شود و همینطور یک کلید عمومی و کلید خصوصی که آن را باز می‌کند. در واقع این همان چیزی است که توسط استخراج کنندگان بیت کوین تولید می‌شود؛ اما بیت کوین محدودیت واحد ارز رمزنگاری شده ۲۱ میلیونی دارد و شرایط فعلی آن به حدی است که تولید کسری از بیت کوین برای اکثر گوشی‌ها ماه‌ها طول می‌کشد؛ با این حال جایگزینی برای استخراج بیت کوین وجود دارد که نسبتاً سودآور است؛ به این منظور استخراج ارزهای دیجیتال جایگزین یا آلت کوین‌ها و معامله آن‌ها با بیت کوین ممکن است به شما کمک کند.

استخراج بیت کوین با برق خانگی

مصرف بالای برق دستگاه‌های استخراج بیت کوین موضوعی است که باعث ایجاد منع قانونی برای  استخراج این ارز در همه کشورها از جمله ایران شده است. مصرف بالای برق ماینرها می تواند منجر به تولید گازهای گلخانه‌ای به اندازه کشور دانمارک شود؛ از طرف دیگر انشعاب برقی که از طرف ترانسفورماتورهای توزیع وارد خانه‌ها می‌شود محدود است و وسیله‌های الکتریکی خانه به طور معمول یک سوم از ۳۲ آمپر انشعاب کنتوری که به خانه شما کشیده می‌شود را استفاده می‌کنند؛ یعنی برای رسیدن به سوددهی استخراج بیت کوین در خانه فقط ۲۰ آمپر در اختیار شما است؛ از سوی دیگر سیم‌کشی خانه‌ها خیلی ضعیف است و بیشترین میزانی که می‌توان از برق خانه استفاده کرد ۱۰ تا ۱۲ آمپر است؛ بنابراین بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که هزینه ماینینگ خانگی به صرفه نیست.

استخراج بیت کوین با کامپیوتر

۱۳ سال پیش زمانی که بیت کوین برای استخراج معرفی شد، افراد از پردازنده‌های معمولی کامپیوترهای شخصی استفاده می‌کردند؛ اما در آن زمان به دلیل سختی پایین شبکه و پاداش بیشتر، رقبای کمتری وجود داشتند؛ از این رو این پردازنده‌ها تا حدودی پاسخگویی استخراج بیت کوین بودند. بعد‌ها با افزایش سختی استخراج و رقبا پردازنده‌های معمولی از دسته دستگاه‌های استخراج بیت کوین خارج شدند. امروزه دیگر CPUهای کامپیوترها کارایی لازم را برای استخراج بیت کوین ندارند.

استخراج بیت کوین از کاری ساده تا یک ریسک تخصصی

تصویر استخراج بیت کوین در ایران

پاداش استخراج بیت کوین آن را بیشتر هم برای عموم و هم برای شرکت‌های بزرگ جذاب می‌کند؛ تا جایی که تعداد زیادی استخراج کننده جدید را جذب و رقابت را سخت‌تر می‌کند. در حالت تئوری استخراج کردن بیت کوین برای هر کسی ممکن است؛ ولی در عمل فقط عده‌ای با ماشین‌های قدرتمند مخصوص قادر خواهند بود انواع صوت را با استخراج ارز دیجیتال به دست بیاورند. بیشتر استخراج کننده‌های انفرادی و استخر‌های استخراج کوچک‌تر پول بیشتری را نسبت به چیزی که استخراج می‌کنند، برای قبوض برق پرداخت می‌کنند؛ از این رو تا زمانی که نتوانید در فارم‌های استخر استخراج بزرگ و گران قیمت سرمایه گذاری کنید و به برق ارزان دسترسی داشته باشید سوددهی استخراج بیت کوین در خانه غیر ممکن خواهد بود. یک استخراج کننده خانگی معمولی می‌تواند به شدت با مشکلاتی همچون همچون شکستن و آسیب دیدن سخت افزار، کمبود انرژی، قطع اتصال اینترنت و مشکلات برق روبرو باشد. استخراج بیت کوین از کاری ساده برای علاقمندانی که تراکنش‌ها را با استفاده از پردازنده‌های شان تایید می‌کردند، به یک ریسک تخصصی سطح بالای تمام عیار تبدیل شده است که نیازمند دانش بالایی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *