دانستنی های ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال حمایت شده توسط ایلان ماسک

ایلان ماسک، نامی که با نوآوری، جسارت و ایده ‌های بزرگ در دنیای تکنولوژی عجین شده است. از تسلا و اسپیس ایکس تا هایپرلوپ و نورالینک، ردپای خلاقیت و بلندپروازی او در اقصی نقاط دنیای فناوری به چشم می‌ خورد. اما در کنار این دستاوردهای چشمگیر، نام ایلان ماسک با پدیده ‌ای نوظهور و پرنوسان دیگر نیز گره خورده است: ارزهای دیجیتال. اگر در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید احتمالا می دانید که صحبت ها و توئیت های ایلان ماسک چقدر روی قیمت دوج کوین و قیمت دیگر ارزهای دیجیتال تاثیر گذاشته و باعث می شود که در بازه های مختلف پامپ قیمتی داشته باشند.

برخی افراد حتی استراتژی خود برای خرید ارز دیجیتال را به توئیت های ایلان ماسک در دوره ای گره زده بودند. اما به نظر شما می توان از رفتارها و اظهار نظرهای ایلان ماسک در مورد رمز ارزها، الگویی را برای سرمایه گذاری استخراج کرد؟ اصلا ایلان ماسک ارز دیجیتالی را تا به حال توسعه داده است؟

آیا ایلان ماسک ارز دیجیتال اختصاصی دارد؟

واقعیت این است که ایلان ماسک ارز دیجیتال اختصاصی ندارد و فقط از برخی رمز ارزها حمایت کرده است. به طور مثال حمایت زیاد ایلان ماسک از دوج کوین باعث شده که برخی از افراد به اشتباه گمان کنند دوج کوین رمز ارز اختصاصی او است! اما در حال حاضر ایلان ماسک به عنوان توسعه دهنده یا صاحب هیچ ارز دیجیتالی فعالیت نمی کند.

ارز هوش مصنوعی ایلان ماسک | دروغ یا واقیعت؟

آیا گروک ارز دیجیتال ایلان ماسک است؟

درست است که ایلان ماسک در حال راه اندازی پروژه هوش مصنوعی توییتر با نام “گروک” می باشد اما ارز دیجیتال گروک هیچ ارتباطی با پروژه هوش مصنوعی گروک ندارد. گروک که به عنوان “جستجوی حداکثر حقیقت” نیز شناخته می شود، یک هوش مصنوعی مولد و زبانی قدرتمند است که توسط شرکت xAI، زیرمجموعه ای از شرکت Neuralink که متعلق به ایلان ماسک است، توسعه یافته است. هدف اصلی این پروژه، ایجاد هوش مصنوعی ای است که بتواند به طور عمیق و دقیق، اطلاعات و مفاهیم پیچیده را درک و تفسیر کند.

گروهی از افراد، از نام و شهرت پروژه هوش مصنوعی گروک برای راه اندازی یک ارز دیجیتال به همین نام سوء استفاده کرده اند. این ارز دیجیتال هیچ ارتباطی با ایلان ماسک یا پروژه هوش مصنوعی گروک واقعی ندارد. متاسفانه، این سوء استفاده باعث شده تا بسیاری از افراد به اشتباه تصور کنند که ارز هوش مصنوعی ایلان ماسک همین ارز دیجیتال گروک است! در حالی ایلان ماسک اصلا ارزی برای پروژه هوش مصنوعی خود معرفی نکرده است.

پروژه هوش مصنوعی ایلان ماسک

ایلان ماسک از کدام ارزهای دیجیتال حمایت کرده است؟

ایلان ماسک به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از برخی از ارزهای دیجیتال حمایت کرده است و حتی در قیمت آنها با توییت های خود نوسانات ایجاد کرده است. در اینجا به برخی از ارزهای دیجیتال مورد علاقه ایلان ماسک اشاره می‌کنیم:

 • دوج کوین (DOGE)
 • بیت کوین (BTC)
 • فلوکی (FLOKI)
 • شیبا اینو (SHIB)
 • بیبی دوج کوین (BABYDOGE)

ایلان ماسک حامی اصلی دوج کوین (DOGE)

دوج کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که در سال ۲۰۱۴ به عنوان شوخی راه اندازی شد. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، دوج کوین بر پایه هیچ کالای فیزیکی یا پروژه ‌ای با ارزش ذاتی نیست و به جای آن بر فرهنگ و جامعه اینترنتی خود تکیه می‌ کند. با این حال، این موضوع مانع از محبوب شدن آن نشده است و دوج کوین در سال ‌های اخیر به دلیل حمایت افراد مشهوری مانند ایلان ماسک، افزایش قابل توجهی در قیمت را تجربه کرده است.

او بارها در توییتر و سایر پلتفرم‌ های رسانه ‌های اجتماعی درباره این ارز دیجیتال صحبت کرده و حتی اعلام کرده است که مردم می توانند برخی از محصولات تسلا را با دوج کوین خریداری کنند. این توییت‌ ها و اظهارات تأثیر قابل توجهی بر قیمت دوج کوین داشته و باعث افزایش‌ های ناگهانی و چشمگیر آن شده است، به طوری که از نظر اغلب افراد، دوج کوین، ارز دیجیتال ایلان ماسک است.

دوج کوین و ایلان ماسک

حمایت ماسک از دوج کوین به چند دلیل است:

 • او معتقد است که دوج کوین می ‌تواند جایگزینی دموکراتیک ‌تر برای ارزهای سنتی باشد. ماسک بارها از سیستم‌ های مالی سنتی انتقاد کرده و معتقد است که آنها متمرکز و غیرعادلانه هستند. دوج کوین، به عنوان یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز، در دسترس همه افراد در سراسر جهان است و می ‌تواند به عنوان جایگزینی برای سیستم ‌های مالی سنتی عمل کند.
 • او طرفدار جامعه دوج کوین است. دوج کوین به خاطر جامعه آنلاین پر جنب و جوش و طنزپرداز خود شناخته شده است. ماسک از این فرهنگ لذت می ‌برد و معتقد است که این امر به منحصر به فرد بودن دوج کوین کمک می ‌کند.
 • او معتقد است که دوج کوین پتانسیل تبدیل شدن به یک ارز جهانی را دارد. ماسک بلندپروازی ‌های زیادی برای آینده دوج کوین دارد و معتقد است که این ارز دیجیتال می ‌تواند به عنوان یک ارز جهانی مورد استفاده قرار گیرد.

البته برخی از تحلیلگران معتقدند که تاثیر ایلان ماسک روی قیمت دوج کوین کمتر از گذشته است؛ یعنی اگر قبلا ممکن بود یک توئیت از جانب ماسک موجب پامپ قیمتی شود در حال حاضر این اتفاق نمی افتد.

حمایت ایلان ماسک از دوج کوین

سرمایه گذاری ایلان روی بیت کوین (BTC)

رابطه ایلان ماسک با بیت کوین پیچیده و دائماً در حال تحول بوده است. او در چند سال گذشته اظهارات متعددی در مورد این ارز دیجیتال داشته و اقداماتی انجام داده که بر قیمت آن تأثیر گذاشته است. اظهار نظرها و توئیت های مکرر ایلان ماسک در مورد بیت کوین باعث شده افراد زیادی تشویق به خرید بیت کوین شوند.

در اینجا خلاصه‌ای از برخی از اقدامات و اظهارات قابل توجه ماسک در مورد بیت کوین آمده است:

 • ژانویه 2021: ایلان ماسک کلمه بیت کوین (Bitcoin) را به بیوگرافی توییتر خود اضافه کرد.
 • فوریه ۲۰۲۱: تسلا اعلام کرد که 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است. این خبر باعث افزایش قیمت بیت کوین به رکورد جدیدی شد.
 • مارس ۲۰۲۱: ماسک توییت کرد که تسلا “در آینده نزدیک” بیت کوین را به عنوان روش پرداخت برای خودروهای خود می پذیرد. این خبر باعث افزایش بیشتر قیمت بیت کوین شد.
 • می ۲۰۲۱: تسلا اعلام کرد که به دلیل نگرانی های مربوط به تأثیر زیست محیطی، پذیرش بیت کوین را متوقف می کند. این خبر باعث سقوط شدید قیمت بیت کوین شد.
 • ژوئن ۲۰۲۱: ماسک گفت که او هنوز از بیت کوین حمایت می کند و معتقد است که این ارز دیجیتال در درازمدت ارزش خود را افزایش خواهد داد.
 • دسامبر ۲۰۲۱: ماسک اعلام کرد که شرکت او، اسپیس ایکس، بیت کوین را به عنوان پرداخت برای سفر به مریخ می پذیرد.

اظهارات و اقدامات ماسک در مورد بیت کوین واکنش های متفاوتی را به دنبال داشته است. برخی از مردم او را به عنوان یک حامی کلیدی بیت کوین و عاملی کلیدی در افزایش قیمت آن تحسین می کنند. برخی دیگر او را به دلیل نوسانات بازار و عدم درک کامل از فناوری بیت کوین مورد انتقاد قرار می دهند.

فلوکی (FLOKI) | رشد انفجاری به خاطر یک توئیت

فلوکی اینو یک ارز دیجیتال از نوع میم کوین است که در سال ۲۰۲۱ راه اندازی شد. این ارز دیجیتال به تصویر سگ ایلان ماسک، نژاد شیبا اینو به نام فلوکی، اشاره دارد. اگرچه فلوکی در ابتدا به عنوان یک شوخی و بدون هیچ کاربرد یا هدف خاصی ایجاد شد، اما به سرعت به محبوبیت بالایی رسید.

یکی از دلایل اصلی این محبوبیت، توییتی از ایلان ماسک در ماه ژوئن سال ۲۰۲۱ بود. ماسک در این توییت عکسی از سگ خود به نام فلوکی را منتشر کرد و نوشت: “فلوکی اینو جدید من.” این توییت ماسک باعث توجه زیادی به فلوکی شد و قیمت آن به طور قابل توجهی افزایش یافت. در ماه‌های بعد، فلوکی همچنان به رشد خود ادامه داد و به یکی از محبوب‌ترین میم کوین‌ها تبدیل شد.

توییت ایلان ماسک درباره فلوکی

شیبا اینو (SHIB) | نام سگ ایلان ماسک

شیبا اینو یک ارز دیجیتال از نوع میم کوین است که در آگوست ۲۰۲۰ راه اندازی شد. این ارز دیجیتال با الهام از نژاد سگ ژاپنی شیبا اینو ایجاد شده است. شیبا اینو روی بلاک‌ چین اتریوم ساخته شده است. همانند سایر میم کوین ‌ها، شیبا اینو در ابتدا به عنوان یک شوخی راه اندازی شد، اما به سرعت توانست جایگاه خوبی در بازار بدست آورد. قیمت شیبا در سال ۲۰۲۱ به طور قابل توجهی افزایش یافت و در اکتبر آن سال به بالاترین سطح خود رسید.

با این حال، قیمت آن از آن زمان به طور قابل توجهی کاهش یافته است. ایلان ماسک، نقش مهمی در افزایش محبوبیت شیبا اینو داشته است. ماسک در چندین توییت به این ارز دیجیتال اشاره کرده است و حتی عکسی از توله سگ شیبا اینو خود را به اشتراک گذاشته است. توییت‌ های ماسک اغلب منجر به افزایش قیمت شیبا اینو شده است. با این حال، ماسک هرگز به طور صریح اعلام نکرده است که از شیبا اینو حمایت می‌ کند، حتی او در مصاحبه‌ ای در دسامبر ۲۰۲۱ گفت که هیچ میم کوینی به جز دوج کوین ندارد.

بیبی دوج کوین (BabyDoge)

بیبی دوج کوین، میم کوینی است که در سال 2021 معرفی شد و توانست در مدت کوتاهی بیش از 2.800 درصد رشد کند. یکی از دلایل محبوبیت بیبی دوج کوین شباهت بسیار زیاد نام آن به دوج کوین و البته حمایت های تلویحی ایلان ماسک می باشد. به طور مثال ایلان ماسک توئیتی را در 4 ژوئیه 2022 با اقتباس از آهنگ کودکانه «بیبی شارک Baby Shark» منتشر کرد که باعث رشد 130 درصدی این ارز دیجیتال شد.

توییت ایلان ماسک درباره بیبی دوج

دوج ایلان مارس (ELON) | میم کوین بدون پروژه

دوج ایلان مارس که با نماد ELON شناخته می ‌شود، یک ارز دیجیتال میم (meme coin) است که در آوریل 2021 راه اندازی شد. این ارز دیجیتال با الهام از شخصیت و میم ‌های اینترنتی سگ، به دنبال رقابت با ارزهای محبوبی مانند دوج کوین، شیبا اینو و فلوکی اینو است. اما نکته قابل توجه اینجاست که برخلاف تصور برخی، هیچ ارتباط مستقیمی بین دوج ایلان مارس و ایلان ماسک، ثروتمند مشهور و مدیرعامل تسلا، وجود ندارد.

شباهت اسمی و استفاده از تصویر سگ در تبلیغات این ارز دیجیتال، باعث شده تا برخی افراد به اشتباه تصور کنند که ایلان ماسک از آن حمایت می ‌کند. با این حال، این موضوع به طور رسمی توسط ایلان ماسک یا تیم او تکذیب شده است. توسعه ‌دهندگان دوج ایلان مارس هیچ ارتباطی با ایلان ماسک یا هیچ یک از پروژه‌ های او ندارند. بنابراین، مهم است که فریب این شباهت ‌ها را نخورید و قبل از هر گونه سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال، تحقیقات خود را انجام دهید.

جمع بندی

حمایت ایلان ماسک از برخی ارزهای دیجیتال، می تواند فرصت های سرمایه گذاری جذابی را برای افراد ایجاد کند. با این حال، توجه داشته باشید که ارزش ارزهای دیجیتال به شدت نوسان دارد و سرمایه‌ گذاری حتی در رمزارزهایی که به عنوان ارز دیجیتال ایلان ماسک شناخته می شوند می‌ تواند پرخطر باشد. قبل از سرمایه‌ گذاری در هر ارز دیجیتالی، حتماً تحقیقات خود را انجام دهید و از خطرات  سرمایه گذاری آگاه باشید و فقط پولی را که می ‌توانید از دست بدهید سرمایه گذاری کنید. شما می توانید برای خرید ارزهای دیجیتال مورد علاقه ایلان ماسک از جمله دوج کوین، شیبا، فلوکی و … از طریق صرافی ارز دیجیتال اریترون اقدام نمائید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا