آموزش ارز دیجیتال

انتقال مکانیسم دوج کوین از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)

در روزهای اخیر، یک سوال مهم در محافل ارزهای دیجیتال مطرح شده است: آیا مکانیسم دوج کوین (DOGE)  اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS)  است؟ در سپتامبر 2021، ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، وقتی پیشنهاد کرد که DOGE می‌تواند از PoW به PoS  تغییر پیدا کند، صحبت کرد. اگرچه در ابتدا به عنوان یک تفکر آرزویی در نظر گرفته می شد، اما زمانی که در دسامبر 2021، دوج کوین نقشه به روز شده خود را منتشر کرد، این مشکل به عنوان یک تغییر درکریپتو مطرح شد، که جزئیات برنامه ای را در مورد انتقال مکانیسم دوج کوین Dogecoin از PoW به PoS ارائه کرد. این مقاله عمیقاً به انتقال مکانیسم دوج کوین Dogecoin از PoW به PoS می پردازد و آنچه را که آنها را وادار به انتخاب چنین تغییر پیچیده ای می کند تجزیه و تحلیل می کند.

مکانیسم اجماع در پروژه های رمزنگاری

اکوسیستم های غیرمتمرکز مانند بلاک چین ها به یک مکانیسم اجماع برای پردازش تراکنش ها نیاز دارند. این فرآیند شامل اعتبارسنجی ورودی ها در پایگاه داده توزیع شده برای حفظ امنیت آن است. به عبارت دیگر، کاربران باید در مورد صحت تراکنش های پیشنهادی به توافق برسند. اجماع وضعیتی را نشان می دهد که همه گره ها در مورد وضعیت شبکه توافق دارند.

اثبات کار در کریپتو چیست؟

مکانیسم اجماع اصلی که از زمان پیدایش کریپتو استفاده شده است، اثبات کار نامیده می‌شود، دلیل نامگذاری آن به این دلیل است که به شبکه نیاز دارد تا قدرت پردازش زیادی داشته باشد. ماینرهای مجازی در سراسر جهان با یکدیگر رقابت می کنند تا اولین کسانی باشند که یک معمای رمزنگاری را با استفاده از رایانه های قدرتمند برای تأیید تراکنش ها حل می کنند. برنده شبکه را با بلوکی از آخرین تراکنش های تایید شده به روز می کند و شبکه با مقدار از پیش تعیین شده سکه های بومی مربوطه به آنها پاداش می دهد.

مکانیسم اثبات کار مجموعه ای قوی از مزیت ها را برای بلاکچین ها به ارمغان می آورد. از آنجایی که پروتکل‌های اثبات کار به مقدار زیادی قدرت پردازشی نیاز دارند، تداخل با بلاک چین برای هر کسی غیرممکن می‌شود. افزایش ارزش ارز دیجیتال، ماینرهای بیشتری را تشویق می‌کند تا به شبکه بپیوندند و امنیت آن بیشتر شود.

مکانیسم اثبات سهام دوج کوین

اشکالات اثبات کار

اشکالات مختلفی در روش اجماع PoW وجود دارد که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

تجهیزات انرژی گیر

با تبدیل شدن ماینینگ به روشی بسیار پردرآمد برای کسب درآمد، میزان توان محاسباتی مصرف شده توسط پروتکل های اثبات کار به سطوح بی سابقه ای رسیده است و درخواست ها برای ممنوعیت خود کریپتو را تشویق می کند.

اریک تدین، نایب رئیس سازمان بازارهای اوراق بهادار و اروپا، اخیراً به فایننشال تایمز گفته است که چگونه استخراج کریپتو برای اهداف تغییرات آب و هوایی که در توافقنامه پاریس توافق شده بود، خطر ایجاد می کند و از ممنوعیت PoW برای تأیید تراکنش ها حمایت کرد.

پس از سرکوب چینی ها در ماینینگ کریپتو، ماینرها مجبور شدند به کشورهایی مانند سوئد و نروژ با انرژی باد و خورشیدی فراوان پناه ببرند. با این حال، آنها هیچ مهلتی پیدا نکردند، زیرا فریادهایی در مورد افزایش میزان انرژی تجدیدپذیر مورد استفاده برای حفظ ارزهای دیجیتال و مزایای اجتماعی “مشکوک” کریپتو به عنوان یک طبقه دارایی وجود داشت.

قانون گذاران سوئدی، با استناد به تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه کمبریج، پیش‌بینی کردند که استخراج یک واحد بیت‌کوین همان مقدار انرژی را جذب می‌کند که رانندگی یک خودروی الکتریکی با اندازه متوسط ​​کمتر از ۲ مایل است. طبق تحقیقات انجام شده، بیت کوین حدود 0.5 درصد از کل برق مصرفی جهان را مصرف می کند که بیشتر از هلند است. چنین آماری قطعاً در کانون توجه قرار می گیرد. اگر قیمت بیت کوین در روزهای آینده به طور غیرمنتظره افزایش یابد، مصرف برق نیز افزایش می یابد و انتقاد شدیدتر و احتمالاً اقدامات تنبیهی دولت ها را به دنبال خواهد داشت.

مسائل مربوط به مقیاس بندی که مانع رشد می شوند

پروتکل های اثبات کار نیز در مقیاس بندی مشکل دارند. میانگین تقریبی TPS (تراکنش در ثانیه) بیت کوین حدود پنج است. بلاک چین سولانا، که ویزای شبکه های رمزنگاری نامیده می شود، دارای TPS فوق العاده 65000 است. مقیاس بندی به عنوان یک گلوگاه بزرگ برای رشد پروژه های بلاک چین ظاهر می شود. این چالش‌ها را نمی‌توان بدون بررسی رد کرد. بنابراین، طراحان بلاک چین به دنبال جایگزین‌هایی بودند و محبوب‌ترین آنها PoS بود.

اثبات سهام در کریپتو چیست؟

پروتکل‌های اثبات سهام جایگزین مدل حل پازل‌های رمزنگاری می‌شوند که در آن دارندگان ارزهای دیجیتال بومی تعداد از پیش تعیین‌شده سکه‌ها را برای مدت معینی شرط می‌بندند تا اجازه ایجاد گره‌های اعتبارسنجی خود را داشته باشند. با پروتکل‌های اثبات سهام، ماینرها باید قبل از تأیید تراکنش‌ها، ارز دیجیتال را به اشتراک بگذارند. ظرفیت آن‌ها به‌عنوان اعتبارسنجی به تعداد سکه‌هایی که روی آن‌ها گذاشته شده و مدت زمانی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند بستگی دارد.

این الگوریتم به اعتبارسنجی هایی که سکه های بیشتری گذاشته اند اعتبار بیشتری می بخشد. برای اعتبارسنجی هر مجموعه از تراکنش‌ها، الگوریتم گروه متفاوتی از ماینرها را با در نظر گرفتن قدرت نسبی ماینرها انتخاب می‌کند. اعتبار سنجی ها مسئول نهایی کردن تراکنش ها و ایجاد بلوک های جدید هستند. این الگوریتم به اعتبار سنجی هایی که بلوک های جدید را پیشنهاد می کنند، پاداش می دهد. اعتبار سنجی هایی که بلوک های مخرب را تأیید می کنند، در نهایت سهام خود را به طور کامل یا بخشی از آن از دست می دهند.

اثبات کار در مقابل اثبات سهام: آیا PoS به طور قطعی بهتر است؟

وقتی صحبت از اینکه پروتکل های اثبات سهام به طور قطعی بهتر از PoW هستند، جامعه ارزهای دیجیتال هنوز با اظهارات مختلف صحبت می کند. یک استدلال قوی به نفع PoW امنیت است. جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر و مدیر عامل شرکت Block، سطح امنیت در مدل PoS را بسیار کمتر از PoW می‌داند. با این حال، زمانی که پارامترهایی مانند بهره وری انرژی و مقیاس پذیری بهتر را در نظر بگیرید، PoS افزایش می یابد.

قبلاً، PoW مفهومی جذاب بود زیرا مردم فقط به یک کامپیوتر معمولی برای استخراج سکه نیاز داشتند. امروزه، با مهاجرت ارزهای رمزپایه اصلی مانند اتر (ETH) به PoS، به دستگاه های کامپیوتری تخصصی و گران قیمت برای استخراج توکن ها نیاز است.

بسیاری از ماینینگ در حال حاضر توسط استخرهای بزرگی از ماینرها انجام می شود که به خوبی تامین مالی شده اند و عموم مردم را از معادله دور نگه می دارد. با این حال، با مکانیسم PoS، هر دارنده رمزارز اکنون می تواند به راحتی در استخراج مشارکت داشته باشد و جوایز تخصصی کسب کند.

دوج کوین چیست

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

دوج کوین (Dogecoin) که به نام شیبا اینو، نژاد محبوب سگ ژاپنی نامگذاری شده است، به عنوان یک سیستم پرداخت نه چندان جدی توسط مهندسان نرم افزار بیلی مارکوس و جکسون پالمر در سال 2013 راه اندازی شد تا در مورد نوسانات بالا و حدس و گمان هایی در اکوسیستم کریپتو صحبت کنند.

میم (doge)  در آن زمان به صورت آنلاین بسیار محبوب بود، بنابراین مارکوس و پالمر آن را به عنوان چهره پروژه خود انتخاب کردند. بیلی احساس می کرد که یک سکه معمولی در مقایسه با سکه های «جدی» مانند بیت کوین (BTC) به احتمال زیاد کاربران جدید را به ارزهای دیجیتال می آورد. Dogecoin یک پروژه رمزنگاری منبع باز است که با استخراج PoW شروع می شود، که در آن زمان مد بود. برخلاف نظر منتقدان، Dogecoin توجه زیادی را به خود جلب کرد.

با حمایت افرادی مانند ایلان ماسک و مارک کوبان، محبوبیت DOGE افزایش یافت و ارزش توکن را در ماه می 2021 به 0.73 دلار رساند. مناقشه اجماع ماینینگ دنیای ارزهای دیجیتال را دوقطبی کرده است و طرفداران بیت کوین PoW را تنها راه حل مطلق و غیرمتمرکز می دانند. با این وجود، بسیاری از افراد از جمله دورسی بیان کرده اند که PoS متمرکزتر و مخاطره آمیزتر از PoW است. برعکس، ویتالیک بوترین به Dogecoin کمک می کند تا به هدف خود یعنی حرکت به یک روش جدید اجماع دست یابد. اما، دقیقاً چگونه Vitalik Buterin به مکانیسم دوج کوین Dogecoin کمک می کند تا به سمت اثبات سهام حرکت کند؟

ویتالیک، یکی از برجسته‌ترین نام‌ها در اکوسیستم کریپتو (یک موسسه غیرانتفاعی )، مشاور بنیاد Dogecoin است. بلاک چین اتریوم که توسط Vitalik رهبری می‌شود، پرچمدار جایگزینی PoW با PoS کارآمدتر و حل و فصل بحث‌های دائمی اثبات کار در مقابل اثبات سهام بوده است. ویتالیک با نظارت بر فرآیند پیچیده چند مرحله ای اتریوم، فرد مناسبی برای هدایت دوج کوین از طریق انتقال پیچیده است.

طرح اثبات سهام برای دوج کوین چگونه بازی را برای دارندگان DOGE تغییر خواهد داد؟

با محبوبیت بیشتر Dogecoin، تعداد دارندگان DOGE نیز افزایش یافت و معایب ذاتی پروتکل های اثبات کار را آشکارتر کرد. هزینه اجرای گره‌های دوج کوین اعتباردهنده‌های جدید را دلسرد می‌کند. و پس از آن، استفاده سنگین از انرژی همیشه دشمن سازوکارهای اجماع PoW بوده است که انتقاد شدید طرفداران محیط زیست و اقدامات قانونی احتمالی مقامات را به دنبال داشته است.

این تحولات مکانیسم دوج کوین Dogecoin را بر آن داشت تا به دنبال جایگزین هایی در مورد مکانیسم اجماع باشد. از آنجایی که PoS به عنوان یک گزینه قابل اجرا ظاهر شد، Dogecoin تصمیم گرفت با پشتیبانی Vitalik Buterin از PoS استفاده کند. در زمانی که جهان در حال تجربه یک بحران انرژی است و همه نگران تغییرات آب و هوایی ناشی از آلودگی هستند، مصرف بالای انرژی پروتکل اجماع PoW همیشه مطبوعات و عواقب بدی را به دنبال دارد. در این سناریو، انتقال به PoS یک گام منطقی بود.

منبع: کوین تلگراف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا