اخبار ارز دیجیتال

تصمیمات درباره ارز دیجیتال داخل ایران توسط کارگروه مبادلات رمزارز

کارگروه بررسی امور مربوط به ارز دیجیتال داخل ایران، به دستور شورای عالی فضای مجازی جهت ساماندهی بازار معاملات ارزهای دیجیتال و برنامه‌ریزی برای کنترل صرافی‌های دیجیتال بنیان شده است.

در این کارگروه به غیر از اینکه به وظیفه نهادهای مختلف و انجمن‌های گوناگون در حوزه رمزارزها پرداخته می‌شود، موضوع مدیریت ریسک خرید و فروش رمزارز یکی از موضوعات حائز اهمیت در آن خواهد بود.

معاون فناوری‌ نوین بانک مرکزی در گفت و گویی در کلاب هواس این خبر را اعلام کرد که یکی از اولین خروجی‌های مشخص این کارگروه بررسی بیشتر درگاه‌های پرداخت صرافی‌های دیجیتال است. بر اساس گفته‌های مهران محرمیان، در این کارگروه الزام شده است که برای نتیجه گیری قطعی و تصمیم‌نهایی در این خصوص نظر تمامی دستگاه‌های ناظر در این زمینه بررسی شود و پس از رسیدن به جمع‌بندی مشخص تصمیم‌گیری نهایی در رابطه با درگاه‌های پرداختی مورد استفاده صرافی‌های دیجیتال گرفته شود.

در شرایطی معاون فناوری‌ نوین بانک مرکزی چنین خبری را اعلام کرد که رئیس کل بانک مرکزی نیز اذعان داشت که در شرایط فعلی تا زمان مشخص نشدن نقشه راه فعالیت ارزهای دیجیتال و به نتیجه نرسیدن تصمیم نهایی هیچ اقدام شتاب‌زده‌ای در این زمینه صورت نخواهد گرفت.

با توجه به شایعه بسته‌شدن درگاه‌های پرداخت صرافی‌های دیجیتال، این شایعات موجب شده است که بازار ارزهای دیجیتال و معاملات آن تا حدودی آشفته شود. به همین دلیل رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در سخرانی خود به‌ صورت شفاف و رسمی اعلام کرد که مجلس خواستار ساماندهی و کنترل درست این بازار است نه مسدود کردن آن.

محرمیان اظهار داشت که در این کارگروه مقرر شده است تا موضوعات مدیریت ریسک بازار خرید و فروش ارز دیجیتال داخل ایران و همچنین ریسک‌های موجود در بازار به صورت دقیق بررسی و در نظر گرفته شود. او نیز به این موضوع اشاره داشت که طرح‌هایی هم‌اکنون از سوی بانک مرکزی از جمله ارز دیجیتال ملی ارائه شده و برای تمامی دستگاه‌های مسئول ارسال شده است. او تاکید کرد که در جلسات آینده این کارگروه موضوعات مطرح شده را به صورت دقیق بررسی خواهد کرد.

وی مدعی شد که یکی از دغدغه‌های اصلی بانک مرکزی بررسی دقیق و همه‌جانبه موضوع است و افزود:

ما در یک بازه زمانی تلاش کرده‌ایم تا با همکاری سایر افراد اطلاعات لازم در این خصوص را جمع‌آوری کنیم. از شهریورماه سال ۹۹ کارگروهی در بانک مرکزی تشکیل شد و این کارگروه سندی را در رابطه با حوزه ارز دیجیتال داخل ایران بر مبنای سناریونگاری تنظیم کرد و بانک مرکزی نیز این سند را در اختیار مرکز ملی فضای مجازی قرار داد. طبق گفته او تشکیل کارگروه مبادله رمزارز و سایر کارگروه‌هایی که با محوریت وزارت صمت و پلیس فتا در این زمینه برگزار شده است نتایج خروجی آن سند است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا