آموزش ارز دیجیتال

معرفی ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC)

ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین چیست؟

ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) تحت عنوان سیستمی با قابلیت وارد ساختن نقدینگی به دیفای (DeFi) ابداع شد، به طور کلی رپد بیت کوین به شکلی مؤثر بیت کوین (Bitcoin) را وارد بلاکچین اتریوم (Ethereum) می‌کند، یکی از مهم ترین کاربرد‌های این ارز‌، نقش آفرینی در انجام امور مالی غیرمتمرکز است. رپد بیت کوین در دنیای ارز های دیجیتال جز دسته آلت کوین ها محسوب می شود. پیشنهاد میکنیم برای مطالعه دقیق تر در مورد این آلت کوین و همچنین آلت کوین های دیگر مقالات آموزش آلت کوین اریترون را مطالعه کنید.

در این پست به طور کامل ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین را معرفی خواهیم کرد. برای دسترسی سریع تر به محتوای این مقاله می‌توانید از جدول محتوای زیر استفاده کنید.

ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) در جهت تحقق رویای همیشگی توسعه دهندگان آلت کوین‌ها یعنی خارج کردن پول سرمایه گذاران از بیت کوین و وارد کردن آن به شبکه خود، در در ژانویه سال ۲۰۱۹ (2019) توسط کایبر نتورک (Kyber Network)، بیتگو (Bitgo) و رن (Ren) با کمک چند موسسه مانند موسسه (Custodin) و موسسه (MarChant) راه اندازی و به بازار دیجیتال عرضه شد.

پروژه رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) با آوردن نقدینگی بیت کوین (Bitcoin) و بهره‌ برداری از آن در سیستم دیفای (Defi)، سعی بر این موضوع دارد که این دو پروژه موفق دنیای ارز‌دیجیتال را با یکدیگر ترکیب کند.

این پروژه بزرگ در حال حاضر توسط یک سازمان خود مختار غیر متمرکز (DAO) به نام (WBTC DAO) اداره و کنترل می‌شود.

رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) که به‌ اختصار با نماد (WBTC) نمایش داده می‌شود. فرض کنیم شما از قبل با بیت کوین (Bitcoin) آشنا هستید و از کاربران اپلیکیشن‌های دیفای (Defi) می‌باشید. اینجا یک مشکل وجود دارد! پل ارتباطی ارز‌دیجیتالی برای برقراری اتصال میان بیت کوین و اتریوم وجود ندارد، درست در همین نقطه رپد بیت کوین خودنمایی کرده و در جهت حل این مشکل اقدامات با اهمیتی ترتیب می‌دهد، این ارز‌ توانمند نقدینگی مورد نیاز را به پروتکل‌های دیفای (Defi) انتقال می‌دهد.

ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین

بیت کوین (Bitcoin) رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) را تأیید کرده و جزو دارایی‌های اصلی خودش نامیده است. این امر باعث ایمن شدن سرمایه‌گذاری روی آن می‌شود، رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC)، یک توکن ERC-20 است که با بیت کوین نسبت یک به یک (1:1) دارد. (لازم به ذکر است برخی از کاربران سعی کردند که این استیبل کوین (Stablecoin) را معادل بیت کوین معرفی کنند، اما موفق نبودند)

زمانی که بیت کوین (Bitcoin) به رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) تبدیل می‌شود، این ارز بر روی بیتگو تراست (Bitgo Trust) ذخیره می‌شود و به منظور شفافیت کامل (موضوعی که دیگر استیبل کوین‌ها (Stablecoin) با آن مشکل دارند) میزان توکن‌های در گردش رپد بیت کوین در گردش عمومی منتشر می‌شود و این موضوع که بیت کوین، دارایی اصلی، به طور امن نگهداری شده است، را ثابت می‌کند.

بیت کوین در قالب بلاکچین اتریوم

شعار پروژه ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC)

چگونه می‌توانیم ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) را خریداری کنیم؟

همانطور که احتمالاٌ می‌دانید، برای خرید ارزهای دیجیتال باید به صرافی‌های ارز‌دیجیتال مراجعه کنیم. صرافی‌های ارز‌دیجیتال در بستر اینترنت و بصورت آنلاین معاملات را انجام می‌دهند. لازم به ذکر است که هر کدام از صرافی‌های ارز‌دیجیتال از یک سری ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و نه تمام ارزهای دیجیتال! پس از شناخت صرافی‌هایی که از ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین WBTC (Wrapped Bitcoin) پشتیبانی می‌کنند، می‌توانیم رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) را خریداری نماییم.

زمانی که قصد خرید توکن WBTC را داشتید، در ابتدا باید درخواست خود را به مرچنت (Merchant) ارسال کنید، در صورت تایید هویت شما توسط مرچنت (Merchant)، مقدار بیت کوین (Bitcoin) مورد نظر از شما دریافت شده و دقیقاً معادل آن توکن WBTC دریافت می کنید.

بیشتر بدانیم: چطور بیت کوین استخراج کنیم: هر آنچه برای استخراج بیت کوین باید بدانید

لیست صرافی‌هایی که از ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین WBTC (Wrapped Bitcoin) پشتیبانی می‌کنند:

ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین

تعداد صرافی‌های رسمی که از ارز‌دیجیتال WBTC پشتیبانی می‌کنند، به هیچ عنوان کم نیستند ولی ما در ادامه این مقاله لیستی کوتاه از ۵ تا از بهترین صرافی‌هایی که از ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین WBTC (Wrapped Bitcoin) پشتیبانی می‌کنند، برای شما تهیه کرده‌ایم:

  • کوین لیست پرو (Coinlist Pro): در تعریف مختصری از صرافی ارز‌دیجیتال کوین لیست پرو می‌توان گفت که از توکن XRP پشتیبانی می‌کند.
  • بایننس (Binance): در تعریف مختصری از صرافی ارز‌دیجیتال بایننس می‌توان گفت که از جمله بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا به شمار می‌رود و میلیون‌ها کاربر دارد.
  • یونی سواپ (Uniswap): در تعریف مختصری از صرافی ارز‌دیجیتال یونی سواپ می‌توان گفت که صرافی یونی سواپ یکی از پروژه‌های دیفای (Defi) به شمار می‌رود و یکی از پلتفرم‌های مبتنی بر اتریوم (Ethereum) است.
  • کرو فایننس (Curve Finance): در تعریف مختصری از صرافی ارز‌دیجیتال کرو فایننس می‌توان گفت که این صرافی توکن‌ای با نام CRV دارد که از اصلی ترین توکن‌های این شبکه می‌باشد.
  • اوکی اکسچنج (OKEx): در تعریف مختصری از صرافی ارز‌دیجیتال اوکی اکسچنج می‌توان گفت که یکی از بزرگ ترین صرافی‌های دیجیتال در معاملات ارزهای دیجیتال می‌باشد و از نظر حجم معاملات در رده دوم جهان قرار دارد.
ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین

نکات مثبت ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin)

  1. امکان استفاده از ارز‌دیجیتال بیت کوین در اجرا برنامه‌های مالی غیر متمرکز دیفای (Defi)
  2. ایجاد آزادی عمل برای دارندگان دارایی دیجیتال برای جابه‌جایی در سراسر بلاکچین‌ها
  3. امکان پیاده سازی برنامه‌های غیرمتمرکز برای قرض گرفتن یا وام دادن

نکات منفی ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin)

  1. امنیت و اعتماد کاربران در رپد بیت کوین نسبت به بیت کوین کمتر است
  2. این ارز‌دیجیتال نیازمند حمایت موسسات و کاربران می‌باشد در صورتی که در بیت کوین (Bitcoin) از کد‌های خاص خود که هیچ فردی قابلیت تغییر یا دسترسی به آنها را ندارد، استفاده می‌شود
ارز‌دیجیتال رپد بیت کوین

سخن آخر

همان‌طور که گفتیم رپد بیت کوین Wrapped Bitcoin (WBTC) به عنوان سیستمی برای وارد کردن نقدینگی به دیفای (Defi) ابداع شد. رپد بیت کوین (Wrapped Bitcoin) که یک نوآوری جدید در دنیای است، قصد دارد بیت کوین (Bitcoin) را بر روی بلاکچین اتریوم اجرا کند. به کمک ارز‌دیجیتال Wrapped Bitcoin، می توانید بر محدودیت‌های موجود در بلاکچین بیت کوین غلبه کرد، همچنین لازم به ذکر است که در حال حاضر رپد بیت کوین (WBTC) جزو 20 ارز‌دیجیتالی برتر از نظر قیمت و ارزش می‌باشد. این ارز از ابتدای سال 2021 روندی صعودی را در پیش گرفت، قیمت حدودی ارزرمز WBTC، تقریبا برابر یک واحد بیت کوین می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا