آموزش ارز دیجیتال

وایت پیپر چیست و چگونه نوشته میشود؟

“وایت پیپر” اصطلاحی است که افراد دارای تفکر تجاری در مقطعی از حرفه خود با آن مواجه می شوند. چه جدی باشد و چه مبتنی بر الگوهای رفتاری، وایت پیپر به یک عنصر اصلی در صنعت کریپتو تبدیل شده است. حتی سرمایه‌گذاران خرد نیز عادت کرده‌اند قبل از سرمایه‌گذاری در پروژه‌های رمزنگاری، وایت پیپر را بررسی کنند. امروزه برای بسیاری از پروژه های رمزنگاری، وایت پیپر از نظر بسیاری مهم ترین بخش راه اندازی است. این امر تنها نیاز واقعی ، حتی قبل از راه اندازی یک وب سایت است. اما وایت پیپر چیست؟ این مقاله قبل از پرداختن به نحوه نوشتن وایت پیپر به این سوال پاسخ می دهد.

وایت پیپر

وایت پیپر چیست؟

وایت پیپرها حدود 100 سال است که وجود دارند و زاییده افکار دولت بریتانیا هستند. این اوراق به مردم در مورد تصمیمات کلیدی اتخاذ شده توسط برخی سازمان های دولتی اطلاع رسانی می کرد.

امروزه، وایت پیپر یک ابزار بازاریابی است که برای متقاعد کردن و تأثیرگذاری بر تصمیم گیرندگان استفاده می شود. پس چرا به آن وایت پیپر می گویند؟ این یک نامگذاری دولت بریتانیا است. رنگ “سفید” نشان می دهد که سند برای دسترسی عمومی در دسترس است. از آن زمان، این مقاله به طور سنتی علمی در حوزه عمومی منتشر شد. هنگامی که مقاله وارد مرحله استفاده تجاری شد، هدف آن خواندن توسط هر مشتری بالقوه بود.

این مقالات نه ارائه های پر زرق و برق هستند و نه بسیار پرفروش هستند. در عوض، وایت پیپر به عنوان یک سند “جدی” شبیه به یک مقاله علمی ارائه می شود. پس هدف از وایت پیپر چیست؟ هدف اصلی مقاله آموزش بود. امروزه این مقالات به مردم در مورد محصولات و خدمات پروژه آموزش می دهند.

از آنجایی که وایت پیپرها معمولاً در وب سایت ها منتشر می شوند، آنها نوعی بازاریابی درونی در نظر گرفته می شوند. در بازاریابی تجاری (B2B) از وایت پیپرها برای اهداف مختلفی استفاده می شود. کسب و کارها از وایت پیپر برای دستیابی به چندین هدف، مانند ارتقای رهبری فکری و افزایش فهرست ایمیل استفاده می کنند. این اسناد همچنین برای ایجاد مشروعیت برند و تبدیل مشتریان احتمالی استفاده می شود.

این اسناد هنوز توسط مقامات دولتی تهیه می شود. با این حال، وایت پیپر از طیف گسترده ای از موارد استفاده در سراسر حوزه های عمومی و خصوصی برخوردار است.

نکات قبل از نوشتن وایت پیپر

بسیاری از مردم به دنبال یک الگوی وایت پیپر هستند، اما الگوها ضروری نیستند. به طور کلی الگوها بیشتر به عنوان دستورالعمل عمل می کنند. تا زمانی که یک نویسنده ساختار یک وایت پیپر و نحوه کار همه بخش ها با هم را درک کند، مقاله باید به مخاطبان هدف پروژه مورد نظر بفروشد.

مقاله لازم نیست طولانی باشد، اما نباید مانند یک پست وبلاگ نوشته شود. پست های وبلاگ معمولا کوتاه تر هستند. با این حال، حتی طولانی‌ترها نیز ممکن است اهدافی متفاوت با اهداف یک وایت پیپر داشته باشند. به عنوان مثال، اهداف وایت پیپر شامل پرورش مخاطب یا هدایت ثبت نام‌های فعال به یک وبینار است.

این اقدامات هیچ هزینه ای برای مخاطب ندارد، بنابراین هدف از نوشتن و در نتیجه نوع نگارش تفاوت قابل توجهی دارد. در مقابل، مخاطبان رمزنگاری که مقاله می خوانند باید متقاعد شوند که یکی از بسیاری از ارزهای دیجیتال را برای حمایت از پروژه بخرند.

قبل از نوشتن یک کلمه یا حتی قبل از انجام تحقیق، نویسنده باید مخاطب هدف را شناسایی کند. به این ترتیب، نویسنده می تواند به سرعت زبانی را که باید در مقاله استفاده کند و همچنین روان مخاطب خود را مشخص کند. این رویکرد همچنین باید در جهت تحقیق کمک کند.

تحقیق سنگ بنای یک وایت پیپر بزرگ است. این تحقیق شامل بررسی تیم پروژه، جنبه های فنی محصول یا خدماتی است که قرار است ارائه شود و اینکه چرا بهترین راه حل برای یک مشکل قدیمی است. و از آنجایی که تمرکز خوانندگان بر روی وایت پیپرهای کریپتو است، هنگام نوشتن در مورد جنبه های فنی، جایی برای خطا وجود ندارد.

وایت پیپر باید شامل چه مواردی باشد؟

به گفته مایکل استلزنر، نویسنده  «Writing White papers»، وایت پیپر باید با مشکل یا چالشی شروع شود که خواننده با آن مواجه است. انجام این کار ساده ترین راه برای جلب توجه مخاطب و ضربه زدن به نقاط دردناک آنها است.

هنگامی که آنها بیشتر مطالعه می کنند، هدف ارائه آمار، نمودارها و حقایق است تا نکات اصلی مقاله را به دست آورند. در نهایت، مقاله راه حل را ارائه می دهد، که خدمات یا محصول ارائه شده توسط تیم پروژه است. اگر نویسنده اثری با کیفیت تولید کرده باشد، راه حل به خوبی با مشکل گره خورده است.

هنگامی که راه حل به طور قانع کننده ارائه شد، گام بعدی نمایش تیم است. این بخش باید خواننده را  بدون توسل به زبان فروشندگان  متقاعد کند که تیم قادر به انجام وعده‌های پروژه (یعنی راه‌حل) است.

بخش تیم ممکن است شامل عکس‌های واقعی، بیوگرافی کوتاه و پیوندهای پروفایل‌های لینکدین و توییتر باشد. گاهی اوقات، تیم ان اف تی NFT ها را به عنوان عکس های نمایه خود قرار می دهد، اگرچه این ممکن است بهترین روش برای جلب اعتماد نباشد. این سیگنال‌های اعتماد خواننده را به کاوش بیشتر دعوت می‌کند و در عین حال به آنها نشان می‌دهد که تیم چیزی برای پنهان کردن ندارد.

علاوه بر موارد فوق، مقاله ممکن است اطلاعاتی در مورد انتشار توکن و ملاحظات بازار ارائه دهد. این باید شامل جزئیات مربوط به توکن‌های رمزنگاری، مانند ارزش آنها، تعداد توکن‌هایی باشد که در گردش هستند و پلتفرمی که قرار است روی آن منتشر شوند.

عنصر مهم دیگری که باید در آن گنجانده شود این است که چگونه برنامه ریزی می کنید که به سرمایه گذاران اجازه دهید توکن ها و اطلاعات خود را در مورد اینکه اگر روش جمع آوری سرمایه شما مانند عرضه اولیه سکه یا (ICO) از اهداف مالی خود کوتاهی کند (فرایند بازپرداخت سرمایه گذار) چه اتفاقی می افتد، چه خواهد شد. شرایط و ضوابط، یا پیوندی به وب سایت شما که در آن ممکن است آنها را کشف کنند، نیز باید در این بخش گنجانده شود.

در نهایت، مقاله ممکن است با یک نقشه راه به پایان برسد. نقشه راه معمولاً به اهداف فصلی تقسیم می شود. این اهداف به خوانندگان کمک می کند تا آنچه را که قبلاً در مقاله خوانده اند، به ویژه مشکلاتی که به آنها پرداخته می شود، با راه حل هایی که پروژه ارائه می دهد، پیوند دهند.

با مطرح کردن نقشه راه به این روش، مقاله به مخاطبان هدف کمک می کند تا پروژه را به شکل ملموس تری مفهوم سازی کنند. هنگامی که پروژه راه اندازی شد، خوانندگان و سرمایه گذاران به طور یکسان می توانند از نقشه راه برای ردیابی اینکه آیا تیم به اهداف اعلام شده خود می رسد یا خیر استفاده کنند.

از سوی دیگر، نقشه راه به مسئول نگه داشتن تیم کمک می کند. آیا آنها به اهداف اعلام شده خود می رسند؟ از آنجایی که تیم می‌داند که مخاطب تماشاگر است، از دست دادن یک هدف می‌تواند به اعتبار پروژه آسیب برساند.

وایت پیپر بیت کوین

قالب بندی و طراحی وایت پیپر

پس از تکمیل وایت پیپر، قالب بندی باید در اولویت قرار گیرد. خوانایی در بسیاری از این مقالات نادیده گرفته شده است و آنها را ناخوانا می کند.

از آنجا که پذیرش جریان اصلی رمزنگاری در حال انجام است، مهم است که افراد مبتدی را در بین مخاطبان در نظر بگیرید. افرادی که تازه وارد رمزنگاری می شوند، بسیاری از اصطلاحات را که در واژگان رمزارز در همه جا وجود دارد، نمی دانند. همیشه بهترین کار این است که تصور نکنید که مخاطبان هدف شما هنگام نوشتن برای آنها، اصطلاحات و مفاهیم رمزنگاری را درک می کنند.

یکی دیگر از ملاحظات قالب بندی فضای سفید است. خواندن برخی از کاغذهای سفید سخت است زیرا کمبود فضای خالی خواننده را تحت تأثیر قرار می دهد. نویسندگان باید تأیید کنند که از هر طرف به اندازه کافی فضا وجود دارد. توجه ویژه به فاصله بین پاراگراف ها و سایر عناصر بسیار مهم است. عناصر دیگر ممکن است شامل نمودارها، تصاویر و سایر دارایی های بصری باشد که به هدایت نکات اصلی کمک می کند.

با دادن فضای خالی کافی به خواننده، مقاله به او کمک می‌کند تا “نفس بکشد” در حالی که مکث می‌کند و قبل از رفتن به بخش بعدی استراحت می‌کند. ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما این وقفه ها به خوانندگان اجازه می دهد تا اطلاعات را هضم کنند و تا آخر به خواندن ادامه دهند.

تصمیمات طراحی نیز نباید به هوس های تیم واگذار شود. یک مقاله استثنایی و خوب می‌تواند یک پروژه را به‌طور مستقل بفروشد، تا زمانی که توکنومیک‌ها سالم باشند. با این حال، حتی اگر صاحبان آن از طراحی آن غافل شوند، حتی چنین مقاله ای به خوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

طراحان گرافیک می توانند در مورد مسائل قالب بندی که در بالا ذکر شد کمک کنند. با این حال، جایی که طراحان اثر خود را به جا می گذارند، اطمینان از همسویی تمام عناصر طراحی بصری با پیام ها و هویت برند است. انجام این کار تجربه یکنواخت مشتری را برای مخاطب هدف تضمین می کند. در مقابل، انتخاب نادیده گرفتن طرح می تواند منجر به تجربه ای دلخراش شود. حتی ممکن است خوانندگان در به خاطر سپردن این مقاله مشکل داشته باشند.

تجربه روان مشتری به این دلیل است که تصمیمات طراحی باید به یک طراح ماهر سپرده شود. چنین طراح هویت پروژه، مخاطبان هدف و اهداف کلیدی آن را درک می کند. علاوه بر این، طراح می تواند با نویسنده همکاری کند تا بررسی کند که همه عناصر مرتبط و معنادار هستند. زمانی که محتوا و عناصر بصری یکدیگر را تکمیل می کنند، کیفیت خود را افزایش می دهند، بنابراین یک تجربه کل نگر را تضمین می کنند.

دو نمونه وایت پیپر معروف برای الهام گرفتن

این بخش به دو نمونه از پر استنادترین نمونه های کاغذ سفید در کریپتو می پردازد: وایت پیپر بیت کوین و وایت پیپر اتریوم. وایت پیپر بیت کوین به معنای واقعی وایت پیپر نیست و این یک نام اشتباه است. آنچه نویسنده ناشناس ساتوشی ناکاموتو نوشت یک مقاله دانشگاهی است.

در مقابل، وایت پیپر اتریوم بیشتر به آنچه توضیح دادیم شبیه است. مقاله اتریوم از قالب مطالعه سنتی منحرف است. بیشتر شبیه یک سند زنده است که در طول زمان با ضمائم ویرایش و بهبود یافته است. به همین دلیل است که مقاله اتریوم از یک وایت پیپر به یک کتابچه راهنمای کاربر مرجع یا مستندات فنی تبدیل شده است.

چگونه بدون مهارت یک وایت پیپر تهیه کنیم؟

اگر صاحب کسب و کار هستید و زمان یا مهارت های لازم برای نوشتن مقاله سفید را نداشته باشد، همیشه می تواند یک نویسنده استخدام کند. بسیاری از نویسندگان تجاری در نوشتن وایت پیپر تخصص دارند. هیچ کمبودی برای نویسندگان این مقالات و اسناد عالی برای استخدام وجود ندارد.

همچنین برای کسانی که در صنعت کریپتو کار می کنند، توجه بیشتری دارد. برخی از مهندسان و کدنویسان برای مخاطبان خود به شیوه ای قابل ربط نوشتن مشکل دارند. هزینه نویسندگان وایت پیپر ممکن است بسیار بیشتر از فریلنسرهای موجود در پلتفرم هایی مانند Fiverr و Upwork باشد. با این حال، سرمایه گذاری یک سرمایه گذاری ضروری و محتاطانه است. یک مقاله عالی کار یک تیم پروژه را بسیار آسان تر می کند.

به طور خاص و مهمتر از همه، یک وایت پیپر متقاعد کننده مسیر را آسان تر می کند. همچنین ایجاد buzz جمع آوری سرمایه را بدون توجه به مدل راه اندازی انتخاب شده توسط پروژه رمزنگاری آسان تر می کند. یک پروژه ممکن است با یک پیشنهاد اولیه سهام (ISO) یا حتی یک رویکرد سنتی‌تر سازگار با امور مالی مانند عرضه اولیه عمومی (IPO) یا سرمایه‌گذاری خطرپذیر انتخاب کند. مهم نیست. یک وایت پیپر به هر پروژه جدی کمک می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا