آموزش ارز دیجیتال

آنچه معامله گران بیت کوین باید درباره تحلیل فاندامنتال بدانند

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که برای خرید و فروش از آن استفاده می‌شود. نوعی سرمایه‌گذاری مطرح شده در سطح بازار جهانی است که روزبه‌روز طرفداران آن بیشتر می‌شود. قبل از سرمایه‌گذاری و ورود به این بازار باید اطلاعات زیادی در این رابطه داشته باشید. تحلیل فاندامنتال بیت کوین می‌تواند کمک بسیار زیادی در این امر داشته باشد. البته قبل از خواندن تحلیل‌ها باید بتوانید به پرسش ارز دیجیتال چیست پاسخ درستی بدهید.

غیر متمرکز بودن و امنیت بالا از ویژگی‌هایی است که در ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین مشاهده می‌شود. یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری در دنیای امروز همین ارزهای دیجیتال است و آگاهی از روش استخراج و بررسی تحلیل‌ها از جمله مواردی است که قبل از خرید باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. در ادامه به بررسی تحلیل فاندامنتال و آموزش آن می‌پردازیم.

اریترون به عنوان معتبرترین صرافی ارز دیجیتال 400 ارز معتبر را در فضایی امن و قانونی ارائه می‌دهد و شما می‌توانید انواع رمز ارزهای معتبر و مطمئن همچون بیت کوین را از آن خرید کنید.

تحلیل فاندامنتال بیت کوین

ابتدا باید به سؤال تحلیل فاندامنتال چیست پاسخ دهید و سپس به ادامه ماجرا بپردازید. تحلیل فاندامنتال یک روش تحلیلی از بالا به پایین است و میزان دارایی را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین علوم اقتصادی و اجتماعی که بر روی سرمایه تأثیرگذار هستند نیز تحلیل می‌کند. بنجامین گراهام مؤسس این روش تحلیلی است، او که یکی از فعالان در حوزه بورس و ارزهای دیجیتال است از این روش برای تحلیل و بررسی نقدینگی خود استفاده می‌کند.

در تحلیل فاندامنتال ضریب قیمت، درآمد و پرداختی شرکت‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای بورس نیز از این روش تحلیلی استفاده می‌شود اما تفاوت زیادی با ارزهای دیجیتال دارد. در تحلیل فاندامنتال بیت کوین عواملی که در دراز مدت روی قیمت این ارز اثرگذار است مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد. قبل از خرید بیت کوین با بررسی این تحلیل به قیمت این محصول در گذشته، آینده و عوامل تأثیرگذار روی آن پرداخته شود تا در سرمایه‌گذاری دچار مشکل نشوید.

آشنایی با تحلیل بنیادی بیت کوین

تحلیل بنیادی بیت کوین همان تحلیل فاندامنتال است که باید قبل از خرید ارز دیجیتال مورد بررسی قرار گیرد. به دنبال اخبار و اتفاقات روز دنیا قیمت بیت کوین نیز متغیر است و احساساتی شدن سرمایه‌گذاران باعث ایجاد این تنش در قیمت‌ها می‌شود. در صورتی که با تحلیل تکنیکال آشنایی نداشته و دانش چندانی هم نسبت به ارزهای دیجیتال و بیت کوین ندارید، بهتر از سرمایه‌گذاری در این بستر صرف نظر کنید.

عوامل متعددی روی قیمت هر ارز دیجیتال اثرگذار است که در این تحلیل دانستن آنها ضروری است. در طولانی مدت نحوه عرضه و استخراج بیت کوین یکی از عوامل تأثیرگذار است و تقاضایی که برای استخراج ارز وجود دارد می‌تواند باعث افزایش قیمت آن در بازار شود.

باید در تحلیل تکنیکال وضعیت کنونی بازار از نظر قیمت و نوسانات را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که نسبت به خرید هر نوع ارز دیجیتال اقدام می‌کنید باید اطلاعات کاملی در رابطه با آن داشته باشید، به‌عنوان‌مثال قبل از خرید تتر باید پاسخ ارز دیجیتال تتر چیست را به درستی بدهید.

آموزش تحلیل فاندامنتال بیت کوین

تصویر ارز دیجیتال بیت کوین

دو رویکرد مختلف در این تحلیل وجود دارد، یکی بالا به پایین و دیگری پایین به بالا. در رویکرد بالا به پایین در واقع هدف رسیدن از کل به جز است و اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می‌گیرد بعد از آن اقتصاد صنایع در لیست بررسی قرار می‌گیرد. صنعت مناسب برای سرمایه‌گذاری انتخاب شده و سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

در تحلیل پایین به بالا که دقیقاً برعکس مواردی است که گفته شد، ابتدا شرکت سرمایه گذاری باید مورد توجه و تحلیل قرار گیرد. در آموزش تحلیل فاندامنتال بیت کوین باید با صورت‌های مالی آشنایی کافی داشته باشید، محاسبه دارایی‌ها، بدهی، درآمد، هزینه و جریانات وجوه نقد از جمله صورت‌های مهم مالی است. البته در تحلیل ارزهای دیجیتال محاسبه این موارد بسیار مشکل است و دانش زیادی می‌طلبد.

معیارهایی که برای این تحلیل وجود دارد به سه دسته کلی تقسیم می‌شود. معیارهای پروژه، بازار و درون زنجیره‌ای از جمله معیارهای مهم است. در معیار پروژه به بررسی کلی بیت کوین، اخبار و رویکردهای مربوط به آن پرداخته می‌شود و اگر تیم خاصی در پشت این پروژه قرار دارد باید مورد بررسی قرار گیرد.

تحلیل بیت کوین، راهی منطقی برای خریدی مطمئن

اگر برای یک سرمایه‌گذاری بیت کوین را انتخاب کرده‌اید باید بدانید که تحلیل این ارز دیجیتال باید به صورت روزانه انجام گیرد. بازه زمانی روزانه، تحلیل دامیننس بیت کوین و تحلیل شاخص کل بازار از جمله مواردی است که باید در تحلیل بیت کوین امروز به آن توجه داشته باشید. به‌عنوان‌مثال اگر تحلیل بیت کوین در ۹ بهمن ۱۴۰۱ را در نظر بگیرید و این بازه زمانی را روی ۴ ساعت قرار دهید.

در تحلیل دامیننس این ارز دیجیتال هنوز در کانال صعودی خود قرار نگرفته و آخرین شاخص خود یعنی ۴۴ درصد را حفظ کرده است. واگرایی‌ها در نمودار بیت کوین باید مدنظر قرار گرفته شده باشد و همه نقاطی که این نمودار مجدد روند نزولی و یا صعودی پیدا کرده است نیز مورد بررسی قرار گیرد.

قبل از استخراج بیت کوین ماینرها باید بدانند که مقدار هزینه‌ای که صرف استخراج این ارز می‌شود چه مقدار است و هزینه استخراج آن نیز به صورت است. با مقایسه این دو قیمت می‌توانند به نتیجه درستی در این باره برسند. سرمایه‌گذاران مبتدی اغلب از تحلیل این مورد صرف نظر می‌کنند و خسارات زیادی می‌بینند.

تحلیل بازار بیت کوین

بازار ارز دیجیتال به دلیل آنکه هنوز بلوغ کافی پیدا نکرده است نوسانات زیادی در آن وجود دارد. مخصوصاً در کشور ما ایران که محدودیت‌های بسیار وسیعی در حوزه اینترنت و ارز دیجیتال وجود دارد. ارائه یک محصول جدید در بازار جهانی می‌تواند روی قیمت بیت کوین تأثیرگذار باشد.

همچنین ورود و یا عدم ورود و ممنوعیت یک کشور از استفاده از ارز دیجیتال قیمت بیت کوین را تغییر می‌دهد. بحران‌های مالی و اقتصادهای آشفته نیز از جمله عوامل تأثیرگذار هستند. افزایش نرخ تورم، جنگ‌های اقتصادی و افزایش تقاضا باعث افزایش روزافزون در قیمت بیت کوین می‌شود. نرخ تولید بیت کوین و آزاد شدن آن توسط شبکه‌هایی کنترل می‌شود و کنترل آن از دست ماینرها خارج است.

امروزه در دنیا از بیت کوین در خرید و فروش کالا استفاده می‌شود و بسیاری از کمپانی‌ها این ارز را به عنوان یک پول رسمی قبول دارند. همین مورد باعث افزایش قیمت آن شده است. آمازون و اپل از جمله شرکت‌هایی هستند که برای پرداخت وجه می‌توان در آن از بیت کوین استفاده کرد و همین روی نوسانات و تحلیل بازار بیت کوین تأثیرگذار است.

مزایا و معایب تحلیل فاندامنتال بیت کوین

تصویر ارز بیت کوین

بسیاری از سرمایه‌گذاران از این روش تحلیلی برای ورود به این بستر استفاده می‌کنند. در اغلب موارد روش‌هایی که در این تحلیل وجود دارد درست است و باعث افزایش سودرسانی می‌شود. اما باز هم دنیای ارز دیجیتال دنیای بی ثباتی است و ممکن است تحلیل‌ها درست نباشد.

مزایا و معایبی برای این روش تحلیلی وجود دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست. تحلیل فاندامنتال باعث می‌شود که درک و فهم کلی و درستی در رابطه بازار سرمایه داشته باشید. این روش تحلیلی برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند بسیار مناسب است. همه عوامل تأثیرگذار روی قیمت بیت کوین به‌واسطه این روش تحلیلی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

از معایب این روش تحلیلی می‌توان به تحقیق و مطالعه زیاد سرمایه‌گذار برای دانستن همه عوامل تأثیرگذار روی قیمت اشاره کرد. باید همه این اطلاعات به روز باشد و زمان زیادی را در طول روز باید صرف این کار کند. در برخی از موارد امکان اشتباه در تحلیل وجود دارد و همین اشتباه باعث بروز مشکلاتی در محاسبه می‌شود. صبر و حوصله در این تحلیل حرف اول را می‌زند.

چه عواملی در تحلیل بنیادی بیت کوین باید مدنظر قرار گرفته شود؟

در تحلیل بنیادی باید عواملی که روی آن تاثیر گذار است مورد بررسی قرار گیرد. ارزش بازار اولین موردی است که باید به آن توجه داشته باشید. ارزش بازار با یک فرمول ساده یعنی ضرب تعداد سهام یک شرکت در قیمت هر سهم آن به دست می‌آید.

ارزش بازار فاکتور بسیار مهمی است که باید برای داشتن یک سرمایه‌گذاری عاقلانه مورد توجه قرار گیرد. بررسی موجودی کوین، یکی از همین عوامل است. در بازار دیجیتال این مورد به اثبات رسیده است، در صورتی که عرضه کم و تقاضا زیاد باشد، قیمت کوین افزایش می‌یابد. به همین دلیل بسیاری از افراد تنها کوین‌های خود را نگهداری می‌کنند. میزان حجم معاملات در بازه زمانی مشخص نیز می‌تواند مورد مهمی باشد.

باید حجم معاملات بین کوین را در یک بازه زمانی در نظر بگیرید و این بررسی بهتر است برای یک بازه طولانی مدت مانند یک ماه انجام گیرد. نرخ بازگشت سرمایه نیز باید مورد توجه قرار گیرد به گونه‌ای که سرمایه‌گذار باید بداند به ازای هر مقدار سرمایه چه میزان سود در چه مدت زمان دریافت می‌کند.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین و نگاهی بنیادین

بیت کوین از جمله ارزهای دیجیتالی است که در سال‌های اخیر بسیار رایج شده است. همان‌طور که گفتیم در تحلیل روزانه‌ای که از بیت کوین و یا ارزهای دیگر انجام می‌شود، روند قیمتی آن بسیار حائز اهمیت است. پیش‌بینی قیمت بیت کوین نیز از جمله مواردی است که سرمایه‌گذار باید به آن توجه داشته باشد.

در سال ۲۰۰۹ این ارز دیجیتال با ارزش بسیار ناچیزی شروع به فعالیت کرد و تا به امروز توانسته به بهترین جایگاه در این زمینه برسد. قیمت بین کوین نیز مانند تمامی ارزهای دیجیتال نوسانات بسیار زیادی داشته و در ۷ نوامبر ۲۰۲۱ به بیشترین حد خود یعنی ۶۷۵۴۹ دلار رسیده است. قیمت این ارز دیجیتال تا سال‌های ۲۰۲۳ پیش‌بینی شده است تا کار را برای سرمایه‌گذاران راحت‌تر سازد.

طبق پیش بینی‌هایی که برای قیمت بیت کوین شده است قیمت آن در سال ۲۰۲۳ از ۳۶۷۷۲٫۲۸ عبور می‌کند و حتی می‌تواند از قیمت‌های ۳۸۱۲۷٫۴۷ نیز بالاتر رود. این افزایش قیمت باعث می‌شود توجه بسیاری از افراد به این بازار سرمایه جذب شود.

وضعیت شبکه؛ گامی مهم در تحلیل بیت کوین

وضعیت درون شبکه و معیارهای درون زنجیره‌ای از جمله مواردی است که در تحلیل بیت کوین باید به آن توجه داشته باشید. با اینکه این کار زمان‌بر است اما اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می‌دهد. استخراج اطلاعات از وب‌سایت‌ها نیز می‌تواند در این امر کمک کننده باشد. البته امروزه ابزارهای مفیدی برای تحلیل درون زنجیره‌ای وجود دارد که می‌توان به گلس نود، اینتود بلک و کوین متریکس اشاره کرد.

هرگونه اطلاعاتی که از شبکه بلاک چین در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد، اطلاعات درون زنجیره‌ای است و برای هر ارز دیجیتال متفاوت است. تعداد تراکنش‌ها نیز از جمله عواملی است که قبل از سرمایه‌گذاری باید به آن توجه داشته باشید، البته تراکنش‌های مصنوعی می‌توانند این روند را با مشکل روبرو سازند. البته میزان تراکنش‌ها باید در یک بازه زمانی مثلاً یک‌ماهه در نظر گرفته شود تا بررسی جامع‌تر باشد.

جمع‌بندی

در نهایت با توجه به همه مواردی که در تحلیل فاندامنتال بیت کوین گفته شد، شما باید قبل از ورود و سرمایه‌گذاری نسبت به یادگیری آن اقدام نمایید. دانش کافی و تسلط به بازار سرمایه و اوضاع اقتصادی می‌تواند کمک بسیار زیادی در این زمینه به شما داشته باشد. اگر تحلیل‌ها در این حوزه به درستی انجام شود می‌توانند رویکردهای مناسبی را ارائه دهند.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که گاهی ممکن است اتفاقاتی در طول روز باعث افزایش قیمت کاذب ارز دیجیتال شود، آگاهی و تشخیص شما در این زمینه بسیار مهم است. شما باید بتوانید ارزش واقعی یک ارز در یک بازه زمانی را از ارزش و قیمت کاذب آن تشخیص دهید. البته رویکردی وجود ندارد که اثبات کند تمامی موارد گفته شده در تحلیل‌ها درست است اما دانستن آن برای ادامه فعالیت لازم و ضروری است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا