آموزش ارز دیجیتال

شبکه لایتنینگ بیت کوین و پشتیبانی شبکه از آلت‌کوین ها

شبکه لایتنینگ (Lightning Network) یک پروتکل خارج از زنجیره است که هدف آن حل مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کوین (BTC) است. راه‌حل‌های خارج از زنجیره که گاهی اوقات به عنوان راه‌حل‌های لایه دو نیز شناخته می‌شوند، کاربران را قادر می‌سازند تا کانال‌های پرداخت همتا به همتا را با یکدیگر ایجاد کنند.
به طور کلی، کانال‌های پرداخت خارج از زنجیره برای تراکنش‌های کم بیت کوین در نظر گرفته شده است. در کانال پرداخت، تراکنش‌ها شبکه اصلی را مسدود نمی‌کنند و اعتبارسنجی‌ها می‌توانند به جای آن بر تراکنش‌های مهم‌تر تمرکز کنند. در ادامه مقاله به بررسی شبکه لایتنینگ به طور دقیق می‌پردازیم.

شبکه لایتینگ بیت کوین چگونه عمل می‌کند؟

تمرکز شبکه بیت‌کوین بر تراکنش‌های مهم، با توجه به اینکه بلاک‌چین تنها می‌تواند هفت تراکنش در ثانیه (TPS) را تأیید کند، حیاتی است. به عنوان مرجع، ویزا می تواند بیش از 47000 تراکنش در ثانیه را مدیریت کند. لایتنینگ به طور بالقوه می‌تواند TPS بیت کوین را به ویزا نزدیک کند.

شبکه لایتنینگ مشکلات خاص خود مانند نیاز به کیف پول‌های خاص یا اجرای تصادفی یک اشکال کلاهبرداری در تراکنش را به همراه دارد. با این حال، حتی با وجود چنین نکات منفی برای شبکه لایتنینگ، نمی‌توان موارد استفاده از پروتکل را انکار کرد. لایتنینگ یک لایه اضافی از بلاک‌چین بیت‌ کوین است که از کانال‌های پرداخت دو طرفه استفاده می‌کند. همچنین به کاربران امکان می‌دهد با هزینه‌های ناچیز با یکدیگر تراکنش کنند و تنها زمانی که طرفین کانال را بسته‌اند، تراکنش‌های اولیه و آخرین تراکنش‌ها در بلاک‌چین بیت‌ کوین ثبت می‌شوند. کاربران در یک کانال پرداخت می‌توانند هر تعداد تراکنش را که میخ واهند انجام داده و می‌توانند آن را به سرعت و با قیمت پایین انجام دهند.

هدف Lightning Network کاهش تراکم بلاک‌چین و دستیابی به تراکنش‌های سریع با حذف نیاز کاربران به انتظار برای تکمیل تراکنش‌ها است. شرکت‌کنندگان در شبکه لایتنینگ می‌توانند بدون شناخت یا اعتماد یکدیگر، تراکنش‌ها را انجام دهند.

دور نگه داشتن تراکنش‌های کوچکتر از شبکه اصلی، تعداد TPS بیشتری را تضمین می‌کند و کاربران را از پرداخت هزینه‌های گزاف برای یک تراکنش کوچک نجات می‌دهد.

اگرچه Lightning برای رسیدگی به مشکل مقیاس‌پذیری بیت کوین ایجاد شده است، اما توسط چندین ارز دیجیتال و آلت کوین دیگر برای بهبود مقیاس‌پذیری خود در نظر گرفته شده است. برخی از پروژه‌ها مانند لایت کوین  (LTC) دارای نسخه تخصصی Lightning Network بیت‌ کوین هستند. سایرین مانند اتریوم راه حل‌های منحصر به فردی دارند که از شبکه لایتنینگ با چند تفاوت کلیدی الهام گرفته شده است.

لایتنینگ بیت کوین

اهمیت شبکه لایتنینگ برای بیت کوین

در حالی که بیت کوین قرار است یک تسهیل‌کننده پرداخت فوری جهانی باشد، این شبکه با زمان کند تراکنش و کارمزدهای بالا دست و پنجه نرم می‌کند. شبکه لایتنینگ اگرچه یک راه حل کامل نیست، اما گامی به سوی چشم‌انداز اولیه بیت کوین است.

اجرای لایتنینگ توسط آزمایشگاه لایتنینگ راه را برای دنیایی هموار می‌کند که در آن هر کسی می‌تواند به راحتی از بیت کوین برای تراکنش‌های روزمره استفاده کند. Lightning Network می‌تواند از پروتکل‌های امنیتی بیت‌کوین استفاده کند، بنابراین کاربران مجبور نیستند حفاظت را فدای کارکرد کنند.
صرافی‌های ارزهای دیجیتال پشتیبانی از شبکه لایتنینگ را یکپارچه می‌کنند و تضمین می‌کنند که کاربران می‌توانند مقادیر کمتری بیت کوین را بدون پرداخت هزینه‌های گزاف برداشت و انتقال دهند. علاوه‌بر این، به گفته DappRadar، ۱۱۰ میلیون دلار بیت کوین در Lightning Network قفل شده است. به این معنی که مردم تا حد زیادی از این شبکه استفاده می‌کنند. با توسعه فناوری، کاربران مجبور هستند پول بیشتری را در شبکه Lightning قفل کنند.

شاید هیجان‌انگیزترین عنصر، توسعه‌دهندگانی باشند که از پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ بیت کوین و ادغام آن با سایر پروژه‌های بلاک‌چین، معروف به آلت کوین، استفاده می‌کنند. کارشناسان کریپتو استدلال می‌کنند که پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ در آلت‌کوین‌ها غیرضروری است، زیرا بسیاری از آنها در وهله اول سریع‌تر و ارزان‌تر از بیت‌کوین طراحی شده‌اند. از سوی دیگر، یک بیت کوین مبتنی بر Lightning Network می‌تواند آلتکوین‌های مختلف را منسوخ کند. به هر حال، اگر بیت کوین ناگهان سریع‌تر و ارزان‌تر از دارایی‌های رقیب باشد، افزودن شبکه لایتنینگ به آلت کوین‌ها می‌تواند بی فایده باشد. صرف نظر از این، پروژه‌های آلت کوین به سختی در حال کار برای پیاده‌سازی Lightning Network یا برخی از انواع آن هستند.

تاریخچه مختصری از شبکه لایتنینگ

تادئوس درایجا و جوزف پون، دو محققی که به دنبال حل مسائل مقیاس‌پذیری بیت کوین بودند، شبکه لایتنینگ را در سال 2015 پیشنهاد کردند. در مقاله‌ای با عنوان “شبکه لایتنینگ بیت کوین”، محققان به مفهومی به نام کانال‌های پرداخت پرداختند که در ابتدا توسط بنیان‌گذار ناشناس بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو مورد بحث قرار گرفت.

کانال‌های پرداخت، راه‌های همتا به همتا (P2P) خارج از زنجیره هستند که دو طرف غیرقابل اعتماد را قادر می‌سازند تا بدون توجه به شلوغی زنجیره اصلی پول را ارسال کنند. هدف کانال‌ها تراکنش‌های کوچکتر با بیت کوین است. به محض باز کردن یک کانال، به عنوان مثال، بین یک مشتری و یک سوپرمارکت، دو طرف می‌توانند فوراً مقادیر نامحدود بیت کوین را با حداقل کارمزد تراکنش بین یکدیگر ارسال کنند.

میزبانی تراکنش‌های کوچک خارج از زنجیره، فضا را برای تراکنش‌های مهم‌تر در زنجیره اصلی باز می‌کند. زیرا استخراج‌کنندگان بیت‌ کوین تمایل دارند تراکنش‌های مهم‌تری را برای کسب پاداش‌های بزرگ‌تر تأیید کنند. قبل از کانال‌های پرداخت، اعتبار تراکنش‌های کوچکتر ساعت‌ها طول می کشید، زیرا ارزش کمی برای ماینرها دارند.

باز کردن یک کانال با یک تراکنش در زنجیره اصلی نمایش داده می‌شود. تمام تراکنش‌های داخل کانال خارج از زنجیره نگه داشته می‌شوند تا زمانی که یکی از طرفین تصمیم به بستن کانال بگیرد و تمام تراکنش‌های خود را در یک کانال ادغام کند و به زنجیره اصلی متعهد شود.

در حالی که شبکه لایتنینگ در سال 2015 یک پیاده‌سازی ایده آل به نظر می رسید، شبکه بیت کوین تا زمانی که اجرای Segregated Witness (SegWit) از طریق سافت فورک (SegWit) تا سال 2017 انجام نشده بود، نمی‌توانست این ارتقا را مدیریت کند. SegWit یک ارتقاء در شبکه بیت‌کوین بود که فضای بیشتری را برای تراکنش‌ها در هر بلوک بیت‌کوین فراهم می‌کرد و باگی را حذف می‌کرد که کاربران را قادر به جعل تراکنش‌ها می‌کرد.

برای پیشبرد توسعه شبکه لایتنینگ، درایجا و پون آزمایشگاه لایتنینگ را در سال 2016 تاسیس کردند. با این حال، تا سال 2018 بود که لایتنینگ لابرز نسخه بتای شبکه لایتنینگ را در زنجیره اصلی بیت کوین راه‌اندازی کرد. سایر مشتاقان بیت کوین مانند جک دورسی، بنیان‌گذار توییتر، منابعی را نیز به شبکه لایتنینگ اختصاص دادند.

گسترش شبکه لایتنینگ به دیگر شبکه‌های بلاک چین

آلت کوین‌ها به تمام ارزهای دیجیتال دیگر مانند، شیبا اینو، آوه، کاردانو و اتریوم گفته می‌شود. به طور کلی، آلت کوین‌ها جایگزینی برای بیت کوین هستند که عیوب یا محدودیت‌های بلاک چین بیت کوین را می‌پوشانند. بسیاری از آلت‌کوین‌ها فناوری شبکه لایتنینگ بیت‌کوین را در شبکه‌های خود تطبیق داده‌اند، به‌طوری‌که آزمایشگاه لایتنینگ خود شبکه را در برخی پروژه‌ها پیاده‌سازی کرده است.

زمانی که آزمایشگاه لایتنینگ شبکه را روی بیت کوین راه‌اندازی کرد، گروه آن را روی لایت کوین نیز راه اندازی کرد. راه‌اندازی Lightning Network روی لایت کوین یک توسعه نسبتاً ساده برای لایتنینگ لبز بود. زیرا  لایت کوین یک فورک بیت کوین است، به این معنی که آنها زیرساخت مشابهی دارند. لایت کوین در سال 2017 SegWit را ادغام کرد که اندازه بلوک‌های بزرگ تری برای آن فراهم کرد. اندازه بلاک بیت کوین بزرگتر به این معنی است که تراکنش‌های بیشتری می‌توانند در هر بلوک قرار بگیرند. تراکنش‌های بیشتر در هر بلوک بیت‌کوین باعث می‌شود که تراکنش‌‌ها به‌طور هم‌زمان اعتبارسنجی شوند و به طور کلی TPS بالاتری داشته باشند.

علاقه‌مندان به کریپتو، با توجه به اینکه بلاک‌چین قبلا تراکنش‌های ارزان تر و سریع تری را نسبت به بیت کوین تسهیل می‌کرد استدلال می‌کردند که پیاده‌سازی لایت کوین از Lightning Network بی‌فایده است.

با این حال، گسترش شبکه لایتنینگ با لایت کوین متوقف نشد. کانال‌های پرداخت خارج از زنجیره شبکه ثابت کرده‌اند که بسیار مفید هستند و چندین بلاک‌چین دیگر این پروتکل را به روش خود اتخاذ کرده‌اند.

لایتنینگ نتورک

آلت کوین‌ها با پشتیبانی شبکه لایتنینگ

قبل از بحث در مورد پیاده‌سازی شبکه لایتنینگ با آلت کوین‌ها، درک وابستگی صنعت کریپتو به دارایی‌های جایگزین در مقایسه با بیت کوین ضروری است.

هزاران آلتکوین در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. هدف بسیاری از جایگزین‌ها حل مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کوین از طریق اندازه بلوک‌های بزرگتر یا روش اجماع متفاوتی مانند اثبات سهام (PoS) است. سایر آلتکوین‌ها آزمایش بلاک‌چین را بدون تغییر کد اصلی بیت کوین امکان پذیر می‌کنند.

برای مثال، اتریوم هزاران توسعه‌دهنده دارد که با ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)  که جایگزین فعالیت‌های مالی سنتی مانند استفاده از بانک برای وام دادن پول می‌شوند، آلت‌کوین‌ها را آزمایش می‌کنند. DApp ها این ارتباط با بانک را قطع می‌کنند، به این معنی که وام دهندگان سود بیشتری از پول خود دریافت می کنند.

به دلیل محدودیت‌های مقیاس‌پذیری و فقدان فناوری ارزهای دیجیتال مدرن مانند قراردادهای هوشمند، بسیاری از DApp‌ها در بیت‌کوین امکان‌پذیر نیستند. توسعه‌دهندگان شبکه‌هایی مانند اتریوم را برای جبران کمبود قابلیت‌های قرارداد هوشمند بیت کوین معرفی کردند.

اکنون، شبکه های جایگزین، مفهوم شبکه لایتنینگ بیت کوین را نیز قرض می‌گیرند. هر آلتکوین موجود در این لیست دارای اجرای شبکه لایتنینگ آزمایشگاه لایتنینگ یا تکرار فناوری مشابه خود است.

منبع: کوین‌تلگراف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا