آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

داستان روز پیتزای بیت کوین چیست؟

۲۲ می، روزی که به عنوان روز پیتزای بیت کوین شناخته می ‌شود. این روز به یاد اولین تراکنش تجاری و خرید از فروشگاه با استفاده از ارز دیجیتال بیت کوین نام گذاری شده است. داستانی جالب و تا حدی طنزآمیز که در سال ۲۰۰۹ رخ داد و نقطه عطفی در تاریخ بیت کوین محسوب می‌ شود. در این مطلب می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که چه ارتباطی بین بیت کوین و پیتزا وجود دارد؟ و اصلا داستان روز پیتزای بیت کوین چه معنایی دارد؟

ماجرای روز پیتزای بیت کوین چیست؟

شاید برایتان کمی خنده دار باشد اما، همه چیز از گرسنگی شروع شد! سال 2010 بود، بیت کوین هنوز ارزش چندانی نداشت. لازلو هانیچ، یکی از اولین ماینرهای بیت کوین و علاقه مند به این ارز دیجیتال، روزی به شدت گرسنه شد. او با خود فکر کرد چرا نمی تواند از بیت کوین هایش برای خریدهای روزانه استفاده کند؟ به همین دلیل به دنبال راهی برای خرید پیتزا با بیت کوین بود. در آن زمان، استخراج بیت کوین بسیار آسانتر بود. هر ماینر با استخراج هر بلاک، 50 بیت کوین دریافت می‌ کرد.

پیتزای بیت کوین

لازلو با استخراج 200 بلاک، 10 هزار بیت کوین جمع آوری کرد. اما مشکل اینجا بود که بیت کوین هنوز به عنوان یک پول رایج شناخته نمی‌ شد و تعداد بسیار کمی از افراد حاضر بودند آن را در ازای کالا و خدمات قبول کنند. لازلو با وجود این مشکل در نهایت تصمیم گرفت که 10 هزار بیت کوین خود را در ازای دو پیتزا معاوضه کند. این معامله به عنوان اولین تراکنش تجاری با بیت کوین شناخته می شود و روز 22 می به عنوان “روز پیتزای بیت کوین” نام گذاری شده است.

روز پیتزای بیت کوین چه اهمیتی دارد؟

روز پیتزای بیت کوین به عنوان یک روز جشن برای جامعه بیت کوین در نظر گرفته می شود. در این روز، طرفداران بیت کوین این معامله تاریخی را گرامی می دارند و در مورد آینده این ارز دیجیتال بحث و گفتگو می کنند. اما سایر مواردی که این روز را مهم می کند عبارت است از:

معرفی بیت کوین به جهان: معامله پیتزا با بیت کوین توجه رسانه ها را به خود جلب کرد و به معرفی بیت کوین به مخاطبان وسیع تری کمک کرد. این معامله باعث شد تا مردم در مورد بیت کوین و پتانسیل آن به عنوان یک ارز دیجیتال جدید و نوآورانه آگاه شوند.

نمادی از رشد و پیشرفت بیت کوین: ارزش 10,000 بیت کوینی که لازلو هانیچ برای پیتزاها خریده بود، در سال 2024 به بیش از 400 میلیون دلار می رسد. این افزایش نجومی قیمت نشان دهنده رشد و پیشرفت چشمگیر بیت کوین در طول سال های گذشته است.

یادآوری شجاعت و پیشگامی: لازلو هانیچ با این کار، شجاعت و پیشگامی خود را نشان داد. او در زمانی که بیت کوین هنوز یک ارز ناشناخته و پرخطر بود، به آن ایمان داشت و از آن برای خرید کالا استفاده کرد.

خرید پیتزا با بیت کوین

فروشنده پیتزاها با بیت کوین ها چه کار کرد؟

جرمی استردیوانت، فروشنده پیتزاها، بیت کوین ها را برای مدتی نگه داشت. او در سال 2010، 10,000 بیت کوین را به قیمت 41 دلار فروخت. اما در سال 2013، به این ارز دیجیتال علاقه مند شد و دوباره شروع به خرید بیت کوین کرد و تا سال 2017 حدود 4,000 بیت کوین جمع آوری کرد.

استردیوانت در سال 2017 تمام بیت کوین های خود را به قیمتی حدود 20,000 دلار برای هر بیت کوین فروخت. او از سود خود برای خرید یک خانه جدید و یک خودرو استفاده کرد. استردیوانت گفته است که از فروش بیت کوین های خود پشیمان نیست زیرا معتقد است در زمان مناسب تصمیم درست را گرفته است و از بیت کوین هایش برای بهبود زندگی خود بهره برده است.

آیا لازلو هانیچ از خرید پیتزا با ۱۰ هزار بیت کوین پشیمان شد؟

در سال 2009، ارزش مقدار بیت کوینی که لازلو هانیچ برای خرید دو پیتزا پرداخت کرد چیزی حدود 41 دلار بود، اما امروز میلیون‌ ها دلار می ‌ارزد. شاید از نظر اغلب افراد، لازلو بعد از این کار و افزایش قیمت بیت کوین دچار پشیمانی بزرگ شده است، اما جالب است که بدانید او در مصاحبه‌ای در سال 2019 گفت:

فکر می‌کنم این خیلی خوب بود که بخشی از تاریخ بیت کوین باشم و پیشمان نیستم. من همیشه می خواستم که مردم از بیت کوین استفاده کنند و خرید پیتزا یکی از راه های انجام اینکار بود.

اهدای بیت کوین ‌ها توسط لازلو فقط برای خرید پیتزا نبود، بلکه این کار نقطه عطفی در تاریخ بیت کوین بود و نشان داد که از این ارز دیجیتال می‌ توان برای معاملات واقعی استفاده کرد. داستان لازلو هانیچ یادآور این مطلب است که گاهی اوقات کوچکترین اقدامات می ‌توانند تاثیر بزرگی داشته باشند. پیشگامی او در استفاده از بیت کوین نقش مهمی در معرفی این ارز دیجیتال به جهان ایفا کرد.

تصویر پیتزاهای میلیون دلاری

شاید باور نکنید، اما تصویری از دو پیتزا که امروز میلیون ‌ها دلار ارزش دارند وجود دارد. این عکس، توسط خود لازلو هانیچ گرفته شده است. او به عکاسی علاقه داشت و خوشبختانه از این پیتزاها نیز عکس گرفته است. این عکس به عنوان یکی از نمادهای رشد و پیشرفت بیت کوین می تواند به شمار برود.

لازلو هانیچ و روز پیتزای بیت کوین

آیا پیتزاها مستقیماً با بیت کوین خریداری شده اند؟

یک حقیقت جالب در مورد پیتزای بیت کوین این است که لازلو هانیچ دو پیتزا را با بیت کوین خرید یا با پول فیات؟ در این مورد تناقض ‌هایی وجود دارد. روایت معروف این است که هانیچ 10,000 بیت کوین را در ازای دو پیتزا به جرمی استردیوانت پرداخت کرد. اما برخی مدعی هستند که هانیچ ابتدا پیتزاها را با پول فیات خرید و سپس برای جبران هزینه خود، 10,000 بیت کوین را به استردیوانت فرستاد. البته هیچ مدرک قاطعی برای تایید یا تکذیب این ادعا وجود ندارد.

جمع بندی

روز پیتزای بیت کوین بدون تردید یادآور این است که نباید در مورد فناوری های جدید همواره جبهه گرفت، گاهی اوقات پذیرش آنها و داشتن خوش بینی نسبت به آنها می تواند تاثیر زیادی در زندگی انسان داشته باشد. بیت کوین در حال حاضر نه تنها به عنوان یک روش پرداخت پذیرفته شده است، بلکه از لحاظ قیمتی هم رشد قابل توجهی داشته است. داستان آشنایی شما با بیت کوین از کجا شروع می شود؟ شما از چه سالی به این ارز دیجیتال علاقه مند شدید و اقدام به سرمایه گذاری روی آن کردید؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا