آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2024 (چه چیزی باید انتظار داشت؟)

بر اساس تاریخچه قیمت بیت کوین، نوسانات آن و چرخه هاوینگ بیت کوین در گذشته می توان انتظار داشت که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2024، با افزایش همراه باشد. به طور کلی هیچ قانون کلی و روند مشخصی برای تغییرات قیمت بیت کوین وجود ندارد؛ اما در طول تاریخ ارزش پادشاه رمزارزها در طول هر چرخه هاوینگ با افزایش قیمت همراه بوده است.

البته این موضوع در حالی است که عملکرد قبلی پروژه های کریپتویی نمی تواند تضمینی برای آینده آن پروژه باشد. الگوهای بازار ارزهای دیجیتال اغلب از حرکات چرخه ای پیروی می کنند. در همین راستا رویدادهای مهم شبکه بلاکچین مثل هاوینگ بیت کوین، هاوینگ لایت کوین، تغییرات در نحوه عرضه ارزهای دیجیتال و… می توانند تأثیر به سزایی بر قیمت ارزهای دیجیتال داشته باشند.

هاوینگ

مروری بر بیت کوین و هاوینگ 2024

  • رویدادهای مهم پروتکل بلاکچین مثل هاوینگ بیت کوین، پویایی عرضه ارزهای دیجیتال را تغییر داده و به شکل قابل توجهی بر قیمت آن ها تأثیر خواهد گذاشت.
  • بر اساس تاریخچه قیمتی بیت کوین، قیمت این ارز دیجیتال در ماه منتهی به هاوینگ بیت کوین با یک افزایش جزئی و در چند ماه پس از این رویداد با افزایشی قابل توجه همراه خواهد بود.
  • هیچ روند مشخصی برای روند قیمتی بیت کوین پس از هر هاوینگ وجود ندارد و همین موضوع پیش بینی های کوتاه مدت را چالش برانگیز می کند. اما علی رغم تمام عدم قطعیت پیش بینی های کوتاه مدت، بیت کوین در هر دوره چهارساله هاوینگ ها، قیمت متفاوت و عجیبی از خود به جای گذاشته است که این موضوع نشان می دهد عملکرد بلند مدت مثبتی دارد.
  • هاوینگ بعدی بیت کوین احتمالا در 20 آوریل ۲۰۲۴ اتفاق می افتد.
  • طبق چرخه هاوینگ بیت کوین پیش بینی می شود که قیمت این رمز ارز یک ماه پس از فرایند هاوینگ آن در سال ۲۰۲۴، یک اصلاح جزئی خواهد داشت. اما به دنبال آن یک افزایش قیمت ۱۴ماهه را تجربه کرده و در تاریخ آگوست ۲۰۲۵ به بالاترین قیمت خود در تاریخ خواهد رسید. این قیمت معادل ۱۷۹,۰۰۰ دلار پیش بینی شده است.

هاوینگ 2024 بیت کوین

قیمت بیت کوین قبل و بعد از هاوینگ های گذشته

پیش از آن که به پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2024 بپردازیم، بهتر است روند قیمت آن در سه هاوینگ قبلی را بررسی کنیم.

ردیف تاریخ قیمت بیت کوین یک ماه قبل از هاوینگ قیمت بیت کوین در هاوینگ قیمت بیت کوین یک ماه پس از هاوینگ قیمت بیت کوین سه ماه پس از هاوینگ
هاوینگ اول Nov 28, 2012 ۱۰.۷۰ دلار ۱۲.۲۰ دلار ۱۳.۴۲ دلار ۳۰.۹۰ دلار
هاوینگ دوم Jul 9, 2016 ۵۷۷.۲ دلار ۶۳۳.۴ دلار ۵۹۷.۵ دلار ۶۱۹.۸ دلار
هاوینگ سوم May 11, 2020 ۷.۰۶۰ دلار ۸,۷۳۰ دلار ۹,۸۵۰ دلار ۱۱,۸۶۰ دلار

تاکنون فقط سه هاوینگ بیت کوین رخ داده است. به همین دلیل است که پیش بینی قیمت بیت کوین در هاوینگ بعدی و نتیجه گیری درباره نحوه عملکرد آن قبل و بعد از هاوینگ، امری دشوار خواهد بود. تنها روند ثابتی که در هاوینگ های قبلی می توانیم ببینیم این است که یک ماه قبل از هر هاوینگ، قیمت بیت کوین کمتر از زمان هاوینگ بوده است.

کاملاً طبیعی و قابل درک است که معامله گران و تریدرها در آستانه هاوینگ بیت کوین نسبت به عملکرد این ارز دیجیتال خوش بین و امیدوار باشند. به هر حال هاوینگ بیت کوین جزو یکی از رویدادهای بنیادی و مهم مربوط به بیت کوین است که عمدتاً به عنوان یکی از رویدادهای صعودی شناخته می شود. بنابراین شاید با نزدیک شدن به هاوینگ جدید بیت کوین، خرید مقداری ارز BTC ایده نسبتاً مناسبی باشد!

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، قیمت بیت کوین در دو مورد از هاوینگ ها با افزایش و در یک مورد با کاهش همراه بوده است. این موضوع در حالی است که قیمت بیت کوین سه ماه پس از هاوینگ آخر در سال 2020 به میزان ۳۵.۸ درصد افزایش داشته است.

اما اگر بازه زمانی طولانی تری را مورد بررسی قرار دهیم، خواهیم دید که بیت کوین پس از هر هاوینگ عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است. در واقع ارز دیجیتال BTC در هر دوره چهار ساله بین هاوینگ ها، توانسته یک قیمت جدید بی سابقه را در بازار کریپتو ثبت کند.

شمارش معکوس تا هاوینگ 2024

 

پیش بینی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ 2024 در کوتاه مدت

در حال حاضر بیشتر منابع تخمین می زنند که هاوینگ بعدی بیت کوین در اواسط آوریل ۲۰۲۴ رخ می دهد. با نزدیک شدن به بلوک ۸۴۰,۰۰۰ در بلاکچین بیت کوین، این پیش بینی ها دقیق تر می شوند.

نصف شدن پاداش بلاک ها
نصف شدن پاداش بلاک ها

در زمان نگارش این مطلب، پیش بینی ها حاکی از آن است که احتمالاً بیت کوین یک ماه پس از هاوینگ بعدی خود، حدوداً با قیمت ۷۴۶۰۰ دلار معامله خواهد شد. این یک افزایش ۱۱.۱ درصدی نسبت به قیمت فعلی آن است. همچنین برای سه ماه بعد از هاوینگ چهارم پیش بینی می شود که بیت کوین با قیمت ۸۳,۱۵۰ دلار معامله شود که حدوداً ۲.۶ درصد بیشتر از قیمت پیش بینی شده در زمان هاوینگ (تقریباً ۸۱۰۰۰ دلار) خواهد بود.

پیش بینی هاوینگ 2024 بیت کوین و قیمت آن در بلند مدت

پیش بینی ها و تحلیل های انجام شده نشان می دهد که قیمت بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ حدوداً ۲۰.۷ درصد افزایش خواهد داشت. نکته قابل توجه دیگر این است که قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۵ با افزایش قیمت قابل توجهی همراه خواهد بود. به طوری که قیمت BTC در آگوست ۲۰۲۵ چیزی حدود ۱۷۹۹۰۰ دلار پیش بینی شده است. تحلیلگران معتقدند که ارزش بیت کوین پس از لمس این قله، روی ۱۷۵۰۰۰ دلار تثبیت خواهد شد.

با وجود تمام این موارد فراموش نکنید که بازار بیت کوین و ارز دیجیتال را نمی توان در بلند مدت، دقیق پیش بینی کرد. در واقع پیش بینی های بلند مدت برای قیمت BTC با درصد خطای قابل توجهی همراه خواهد بود. پیش بینی ارائه شده در این مطلب بر اساس وضعیت شاخص های فنی تا فوریه ۲۰۲۴ بوده و ممکن است در آینده به شکل قابل توجهی تغییر کند.

چارت بلند مدت بیت کوین
چارت بلند مدت بیت کوین به همراه زمان هاوینگ

ظرفیت رشد بیت کوین پس از هاوینگ چقدر است؟

با نزدیکی به هاوینگ بعدی بیت کوین و مشاهده معاملات این رمزارز در بالاترین سطح چند ساله، بسیاری از سرمایه گذاران با یک خوش بینی محتاطانه منتظر چیزی هستند که احتمالاً هاوینگ بعدی ممکن است به ارمغان بیاورد.

قبل از اینکه به هاوینگ بعدی بیت کوین بپردازیم، قرار است به این سؤال پاسخ دهیم که چگونه فرایندی مثل هاوینگ، به چنین کاتالیزورهای قیمتی مهمی تبدیل شده اند؟ فرایند هاوینگ توانسته نرخ تورم بیت کوین را کاهش دهد و به دنبال آن فشار فروش استخراج کنندگان BTC را هم به حداقل برساند.

بین سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ قیمت بیت کوین بیش از ۵۰۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین در دوره دوم هاوینگ که در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد، قیمت این رمزارز حدوداً ۱۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد. در دسامبر ۲۰۱۷ و در چرخه سوم، به شکستن قیمت ۲۰۰۰۰ دلار نیز نزدیک شد. در ادامه در تاریخ نوامبر ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین به بالاترین سطح خود رسید و از ۶۵۰۰۰ دلار به ۶۸۰۰۰ دلار رسید.

حتی با بررسی تمام این اطلاعات و تاریخچه قیمتی بیت کوین، باز هم نمی توان روند تغییرات آن را به طور دقیق پیش بینی کرد. زیرا پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که پاداش بلاک در هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک نصف می شود؛ در نتیجه سرعت اضافه شدن بلوک های جدید به طور خودکار مدیریت می شود. پیش بینی های فعلی حاکی از آن است که هاوینگ بعدی بیت کوین بین تاریخ ۱۸ آوریل تا ۲۱ آوریل رخ خواهد داد.

مطالعه روند قیمتی بیت کوین در سه هاوینگ قبلی نشان دهنده این است که قیمت این رمزارز بعد از هاوینگ و در دراز مدت، سیری صعودی داشته است. به چند سال اخیر نگاه کنید. روند قیمتی بیت کوین در سال ۲۰۲۲ روندی نسبتاً نزولی بوده است. بیت کوین در سال ۲۰۲۳ تلاش کرد تا دوباره پیشرفت کند؛ اما به پایین ترین سطح قیمتی خود در چند سال اخیر رسید که معادل ۱۶۰۰۰ دلار بود. سرانجام در سال گذشته ارز دیجیتال بیت کوین دوباره شروع به پیشرفت کرد و توانست به بالای ۴۰۰۰۰ دلار صعود کند. در پایان دسامبر سال گذشته (۲۰۲۳)، بیت کوین در یک روند صعودی ثابت بوده و در ماه گذشته نیز، ۲۰ روز کندل سبز را در نمودارها ثبت کرده است!

قیمت بیت کوین در دسامبر ۲۰۲۴ چیزی حدود ۱۵۰ هزار دلار پیش بینی می شود. همچنین انتظار می رود که یک سال و نیم پس از آن، یعنی در تابستان سال ۲۰۲۵، قیمت بیت کوین به ۱۸۰ هزار دلار برسد. پس از آن نیز احتمالاً ارزش BTC با یک کاهش ملایم همراه بوده تا دوباره روندی ثابت و معقول را تا هاوینگ ۲۰۲۸ ادامه دهد.

اگر بیت کوین به قیمت ۱۸۰۰۰۰ دلار دست یابد، اوج ارزش بازار آن نیز به ۳.۶ تریلیون دلار خواهد رسید. برای درک عمق این رویداد خوب است بدانید که با وقوع آن، بیت کوین از مایکروسافت، بزرگ ترین شرکت سهامی عام جهان با ارزش بازاری حدود ۳ تریلیون دلار پیشی خواهد گرفت!

طبق برآوردهای فعلی، هنوز بیشتر از ۱۰۰ سال طول می کشد تا آخرین بیت کوین استخراج شود. با وجود تمام این اطلاعات، آیا فکر می کنید روند صعودی بازار بیت کوین ادامه خواهد داشت؟ فکر می کنید ما شاهد این هستیم که بیت کوین بالاترین حد خود در تاریخ را ثبت کند؟

تحلیل قیمت بیت کوین پس از هاوینگ

تحلیل قیمت بیت کوین پس از هاوینگ 2024 توسط کارشناسان مختلف

پیش بینی مایکل سیلور درباره بیت کوین بعد از هاوینگ

مایکل سیلور پیش بینی می کند که ارزش بیت کوین در آینده از ارزش طلا هم فراتر خواهد رفت. او برتری و پتانسیل بیت کوین برای جذب سرمایه را نسبت به دارایی های سنتی برجسته می کند. سیلور معتقد است با توجه به خرید 12 هزار بیت کوین توسط شرکت مایکرو استراتژی و هاوینگ 2024، در آینده بیت کوین کمیاب تر می شود.

 به همین دلیل شاهد افزایش قیمت آن برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد سرمایه گذاران خواهیم بود. ارزش کل بازار بیت کوین (Market Cap) در حال حاضر از نقره پیشی گرفته و به بیش از ۱.۴ تریلیون دلار رسیده است. با این حال همچنان نسبت به ارزش ۱۴.۷ تریلیون دلاری طلا، فاصله قابل توجهی دارد.

پیش بینی برادران وینکلوس درباره بیت کوین بعد از هاوینگ

کامرون وینکلواس Cameron Winklevoss، یکی از بنیانگذاران صرافی ارز دیجیتال جمینی (Gemini)، پیش بینی می کند تقاضا برای خرید بیت کوینت بعد از هاوینگ 2024 افزایش چشمگیری خواهد داشت. او معتقد است انباشت روزانه ETFهای بیت کوین 20 برابر بیشتر از میزان استخراج بیت کوین است که همین موضوع باعث افزایش تقاضا و قیمت بعد از هاوینگ 2024 می شود.

پیش بینی تیم دراپر درباره بیت کوین بعد از هاوینگ

تیم دراپر Tim Draper، سرمایه گذار جسور بازار ارز دیجیتال، پیش بینی می کند که ارزش بیت کوین تا سال 2024 سه برابر شود. او افزایش قیمت بیت کوین در سال 2024 را به هاوینگ و ETFهای آن نسبت می دهد.

پیش بینی جی ‌پی مورگان درباره بیت کوین بعد از هاوینگ 2024

با وجود افزایش های تاریخی، تحلیلگران جی پی مورگان معتقدند علی رغم اینکه عرضه بیت کوین همزمان با رویداد هاوینگ 2024 کاهش پیدا می کند اما قیمت آن نه تنها افزایش پیدا نمی کند بلکه ممکن است تا سطوح 42000 دلار افت کند. این تحلیل به دلیل افت احتمالی هش ریت بیت کوین اتفاق می افتد. دلیل افت هش ریت نیز خروج ماینرهای کارآمد از بازار پیش بینی می شود.

نتیجه نهایی

تخمین عملکرد کوتاه مدت بیت کوین پس از هاوینگ بعدی دشوار است؛ اما چشم انداز بلند مدت امیدوارکننده ای دارد. امیدواریم پیش بینی ما چشم انداز مفیدی از اتفاقات پس از هاوینگ بعدی بیت کوین به شما عزیزان ارائه کرده باشد. دانستن اینکه بلافاصله پس از هاوینگ بعدی بیت کوین چه اتفاقی افتاده و ارز BTC چه عملکردی خواهد داشت، امری دشوار است. زیرا در طول تاریخ هم روند مشخصی برای این فرایند به ثبت نرسیده است.

اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، در بلند مدت و در دوره چهار ساله بین هاوینگ ۲۰۲۴ و هاوینگ ۲۰۲۸ بیت کوین، شاهد بالاترین رکورد قیمتی برای ارز BTC خواهیم بود. البته فراموش نکنید که در بازار ارزهای دیجیتال، چیزی به اسم تضمین وجود ندارد اما باز هم بررسی تحلیل تکنیکال بیت کوین در بلند مدت و پیش بینی آینده قیمت آن کاری است که کارشناسان همیشه انجام می دهند. ما تاکنون سه هاوینگ را برای بیت کوین دیده ایم و نمونه های بسیار کمی برای نتیجه گیری در اختیار داریم. با این حال اگر به تکرار تاریخ تکیه کنیم، می توانیم انتظار داشته باشیم که روند صعودی بیت کوین در ماه های پس از هاوینگ ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا