آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

آموزش کامل کیف پول‌‌های بیت کوین | چطور بیت کوین را نگهداری کنیم؟

بیت کوین (BTC)، یک ارز دیجیتال است که در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌شود. با استفاده از کلید خصوصی می‌توان به دارایی خود دسترسی داشت. با استفاده از یک برنامه کیف پول که به طور خودکار از یک کلید خصوصی برای امضای تراکنش‌های خروجی استفاده می‌کند می‌توانید دارایی خود را ذخیره کنید. همچنین آدرس‌های کیف پول را با استفاده از آن کلید برای شما تولید می‌‌کند.
کیف پول‌‌های بیت کوین، کلید خصوصی را ذخیره می‌کنند، نه خود ارزها را. ارزهای شما در بلاک چین بیت کوین ذخیره می‌شوند و کلید خصوصی برای اجازه دادن انتقال آن ارزها به کیف پول شخص دیگر مورد نیاز است.
چندین شکل مختلف کیف پول بیت کوین وجود دارد که نیازهای مختلفی را برآورده می‌کند و از نظر امنیت، راحتی، دسترسی و موارد دیگر متفاوت است. کیف پول‌های فول نود به تمرکززدایی و پشتیبانی از شبکه بیت کوین کمک می‌کنند. کیف پول‌های موبایلی وجود دارند که بسته به کیف پولی که استفاده می‌کنید، صرافی‌های ارزهای دیجیتال داخلی و اسکنرهای کد QR راحت را در کنار سایر انواع عملکرد ارائه می‌دهند.
در ادامه به معرفی کیف پول‌‌های بیت کوین و نحوه نگهداری BTC می‌پردازیم.

انواع کیف پول بیت کوین

کیف پول‌‌های بیت کوین دارای انواع گوناگونی هستندکه در ادامه به ان می‌پردازیم.

کیف پول موبایلی

کیف پول موبایل

برای کسانی که به طور روزانه از بیت کوین استفاده می‌کنند، برای پرداخت کالاها در مغازه‌ها از بیت کوین استفاده می‌کنند یا معاملات رو در رو انجام می‌دهند، کیف پول دیجیتالی موبایل یک ابزار ضروری است. نوع موبایلی یکی از در دسترس‌ترین کیف پول‌‌های بیت کوین است. این برنامه به عنوان یک برنامه در تلفن هوشمند شما اجرا می‌شود، کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد برای هر پرداختی از آن استفاده کنید. یا ارزهای دیجیتال خود را معامله کنید و یا فقط آن‌ها را ذخیره کنید.

علاوه‌بر این، برخی از برنامه‌ها از ویژگی ارتباطی NFC تلفن هوشمند استفاده می‌کنند، به این معنی که کاربران می‌توانند بدون نیاز به ارائه هیچ اطلاعاتی، به سادگی از نقل و انتقال استفاده کنند.

کیف پول‌های موبایل از فناوری تأیید پرداخت ساده‌شده بهره می‌برند، زیرا فقط با زیرمجموعه‌های کوچک بلاک چین کار می‌کنند و برای اطمینان از داشتن اطلاعات صحیح، به گره‌های قابل اعتماد در شبکه بیت‌کوین تکیه می‌کنند.

نقطه ضعف این است که این گره‌های قابل اعتماد روی سکه‌ها و تراکنش‌ها کنترل دارند، که با فلسفه بی‌اعتمادی بیت‌کوین مقابله می‌کند. با این وجود، این کیف پول‌ها به دلیل محدودیت منابع سیستمی برای تلفن‌های همراه ضروری هستند، اما این یک نقطه ضعف بالقوه دسترسی آسان به وجوه است.

اما یک نکته منفی این است که کیف پول‌های تلفن همراه مستعد بدافزار و هک هستند. علاوه‌بر این، اگر شخصی به سادگی به دستگاه تلفن همراه شما دسترسی پیدا کند، می‌توانید کنترل کیف پول خود را از دست بدهید، به خصوص اگر احراز هویت دو مرحله‌ای فعال نباشد.

احراز هویت دو مرحله ای (2FA) لایه دوم حفاظتی است که در آن علاوه‌بر نام کاربری و رمز عبور خود یک کد را برای ورود وارد می‌کنید. یک تفاوت اساسی بین کد 2FA و رمز عبور این است که کد 2FA یا به ایمیل شما ارسال می‌شود یا از طریق پیامک تلفن ارسال می‌گردد تا مطمئن شوید که این شما هستید که می‌خواهید وارد شوید. یک روش امن‌تر 2FA استفاده از یک برنامه احراز هویت، مانند Google Authenticator، FreeOTP یا Authy است، زیرا در برابر حملات تعویض سیم‌کارت یا هک ایمیل آسیب‌ناپذیر است.

توصیه می‌شود فقط به اندازه ای که بیت کوین نیاز دارید در کیف پول موبایل ذخیره کنید و دارایی‌های بیت کوین را در یک کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی جداگانه ذخیره کنید.

تنوع زیادی از برنامه‌های کیف پول‌‌های بیت کوین برای دستگاه‌هایی که روی اندروید و iOS اجرا می شوند وجود دارد. آنها کیف پول‌های سبکی هستند که کل بلاک چین را روی تلفن یا تبلت شما دانلود نمی‌کنند، اما ممکن است همچنان بلاک چین را برای محاسبه موجودی شما اسکن کنند. مراقب کلاهبرداری‌ها و برنامه‌های کیف پول تقلبی باشید. بسیاری از افراد وجود دارند که کلیدهای خصوصی شما را می‌دزدند.

کیف پول‌ تحت وب

کیف پول‌های وب کلیدهای خصوصی شما را روی یک سرور ذخیره می‌کنند که دائماً آنلاین هستند و توسط شخص ثالث کنترل می‌شوند. سرویس‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند، که برخی از آنها می‌توانند به کیف پول‌های موبایل و دسک‌تاپ پیوند داده شوند و آدرس‌های شما را در دستگاه‌های متعلق به شما تکرار کنند.

مانند کیف پول‌های موبایل، کیف پول های الکترونیکی کاربران خود را قادر می‌سازند تا از هر دستگاهی که به اینترنت متصل است به وجوه خود دسترسی داشته باشند. سازمان‌هایی که وب‌سایت را اداره می‌کنند می‌توانند به کلیدهای خصوصی شما دسترسی پیدا کنند، بنابراین کنترل کامل سرمایه شما را به دست می‌آورند.

اکثر کیف‌پول‌های الکترونیکی در صرافی‌ها کار می‌کنند و مواردی وجود داشته است که صرافی‌ها با وجوه کاربران خود تعطیل شده و از کار درآمده‌اند. کیف پول‌های صرافی نیز اغلب مورد هدف هکرها قرار می‌گیرند زیرا فقط با استفاده از آدرس ایمیل و رمز عبور شما قابل دسترسی هستند.

در برخی موارد، کیف‌پول‌های صرافی درجاتی از محافظت در برابر از دست دادن وجوه ارائه می‌دهند. در برخی موارد به عنوان مثال، بیمه یا وجوه پشتیبان برای بازپرداخت کاربران در صورت هک شدن صرافی اعمال می‌شود.

شیوع رمزهای عبور فاش شده و ایمیل‌های فاش‌شده این امر را به یک خطر امنیتی جدی تبدیل می‌کند زیرا مردم اغلب از آدرس‌های ایمیل و رمزهای عبور یکسانی در بسیاری از سرویس‌های مختلف استفاده می‌کنند. به یاد داشته باشید که آدرس ایمیل شما نیمی از اعتبار ورود شما است.

کیف پول دسکتاپ

کیف پول‌های دسکتاپ دانلود و بر روی رایانه شما نصب می‌شوند و کلیدهای خصوصی را روی هارد دیسک یا SSD ذخیره می‌کنند. طبق تعریف، آنها از کیف پول‌های آنلاین و تلفن همراه ایمن‌تر هستند، زیرا برای داده‌های خود به اشخاص ثالث متکی نیستند و سرقت آنها سخت‌تر است.

آنها نیز به اینترنت متصل هستند که باعث می‌شود ذاتا امنیت کمتری داشته باشند. با این حال، کیف پول‌های دسکتاپ یک راه حل عالی برای کسانی است که مقادیر کمی بیت کوین را از طریق رایانه خود معامله می‌کنند.

کیف پول‌های دسکتاپ متنوعی وجود دارد که نیازهای مختلف را برآورده می‌کند. برخی بر روی امنیت تمرکز می‌کنند، برخی بر ناشناس بودن، راحتی، تمرکززدایی و موارد دیگر. کیف پول‌هایی که به صورت گره‌های کامل اجرا می‌شوند، کل بلاک چین را روی رایانه شما دانلود می‌کنند. این به صدها گیگابایت فضای دیسک و اتصال سریع اینترنت نیاز دارد. با این حال، آنها کنترل دقیقی را بر تراکنش‌های شما ارائه می‌دهند که در اکثر کیف پول‌ها نمی توانید پیدا کنید.

کیف پول سخت افزاری

کیف پول سخت‌افزاری

کیف پول سخت افزاری نوع منحصر به فرد کیف پول‌‌های بیت کوین است که کلیدهای خصوصی را در یک دستگاه فیزیکی امن ذخیره می‌کند. اعتقاد بر این است که این امن‌ترین راه برای ذخیره هر مقدار بیت کوین است. بر خلاف کیف پول‌های کاغذی که باید در برخی مواقع به نرم‌افزار وارد شوند، کیف پول‌های سخت افزاری را می‌توان به صورت ایمن و تعاملی استفاده کرد. علاوه‌بر این، آنها در برابر ویروس‌های رایانه‌ای مصون هستند. وجوه ذخیره شده را نمی‌توان به صورت متن ساده به خارج از دستگاه منتقل کرد. در بیشتر موارد، نرم افزار آنها منبع باز است.

اکثر کیف پول‌های سخت افزاری دارای صفحه نمایش هستند که لایه دیگری از امنیت را اضافه می‌کنند، زیرا می‌توان از آنها برای تأیید و نمایش جزئیات مهم کیف پول استفاده کرد. به عنوان مثال، یک صفحه نمایش می‌تواند یک عبارت بازیابی ایجاد کند و مبلغ و آدرس پرداختی را که می‌خواهید انجام دهید تأیید کند. بنابراین، تا زمانی که در یک دستگاه معتبر ساخته شده توسط یک سازنده معتبر و شایسته سرمایه‌گذاری کنید، سرمایه شما امن و مطمئن خواهد بود.

هرگز کیف پول سخت‌افزاری را از هیچ بازاری برای کالاهای دست دوم خریداری نکنید. کیف پول‌های سخت‌افزاری جعلی در گردش هستند که بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می‌دزدند. همیشه کیف پول‌های سخت افزاری را از سازنده خریداری کنید و بررسی کنید که در وب سایت رسمی آنها هستید. URL را در نوار آدرس مرورگر خود بررسی کنید تا مطمئن شوید که درست است.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی اساسا یک سند فیزیکی است که حاوی یک آدرس عمومی برای دریافت بیت کوین می‌باشد. همچنین یک کلید خصوصی است که به شما امکان می‌دهد بیت کوین ذخیره شده در آن آدرس را خرج یا انتقال دهید. این نوع کیف پول اغلب به شکل کدهای QR چاپ می‌شوند تا بتوانید به سرعت آنها را اسکن کنید. یا کلیدها را به کیف پول نرم‌افزاری یا برنامه کیف پول اضافه کنید تا تراکنش انجام دهید.

یک کیف پول کاغذی را می‌توان با استفاده از خدماتی تولید کرد که به کاربران اجازه می‌دهد یک آدرس بیت کوین تصادفی با کلید خصوصی خود ایجاد کنند. سپس کلیدهای تولید شده را می توان با برخی از خدمات طراحی مقاوم در برابر دستکاری چاپ کرد.

مزیت اصلی چنین والتی این است که کلیدها به صورت آفلاین ذخیره می‌شوند. این امر باعث می‌شود در برابر حملات هک، از جمله بدافزارهایی که مانند کی لاگرها، بسیار انعطاف پذیر و کاملاً ایمن باشد. با این حال، برخی از اقدامات احتیاطی هنگام ایجاد کیف پول هنوز باید انجام شود. باید اطمینان حاصل کنید که هیچ کس شما را در حال ساخت کیف پول خود تماشا نمی‌کند. یا مثلا نمی تواند ببیند که کجا آن را ذخیره می‌کنید.

برای رد کردن خطر هرگونه نظارت نرم‌افزارهای جاسوسی بر فعالیت‌های شما، توصیه می‌شود از یک سیستم عامل مانند اوبونتو استفاده کنید. این سیستم از درایو فلش USB یا DVD اجرا می‌شود. علاوه‌بر این، پس از راه‌اندازی والت کاغذی، کد وب‌سایت باید به صورت آفلاین اجرا شود. بدین صورت به کاربر اجازه می‌دهد قبل از تولید کلیدها، اتصال خود را از اینترنت قطع کند. در نهایت، از چاپگری استفاده کنید که به شبکه متصل نیست.

همچنین درک این نکته مهم است که اطلاعات ارزشمند و خصوصی را روی یک تکه کاغذ چاپ می‌کنید. برای محافظت از آن تکه کاغذ باید اقدامات خاصی انجام شود. به عنوان مثال، توصیه می‌شود آن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده و در مکانی خشک و ایمن نگهداری کنید تا از آسیب آب و فرسودگی عمومی جلوگیری شود. برخی افراد ترجیح می‌دهند آن را لمینیت کنند و در صندوق امانات نگهداری کنند.

بیت کوین فیزیکی

سکه‌های فیزیکی بیت کوین معمولاً با مقدار ثابتی از بیت کوین از قبل بارگذاری می‌شوند. با این هدف که تا زمانی که کلید خصوصی پنهان است، ارزش آن خرج نشود. این معمولاً با استفاده از مهر و موم غیرقابل دستکاری به دست می‌آید.

Bitbill اولین نوع بود که شبیه یک کارت اعتباری است، اما اکثر گزینه‌های بعدی مانند یک مدال گرد بودند. مایک کادول، یکی از علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال با نام مستعار “” Casascius، اولین بیت کوین فیزیکی محبوب Casascius را در سال 2011 ایجاد کرد. کلیدهای خصوصی در زیر یک هولوگرام قابل جدا شدن پنهان شده بودند و پس از برداشتن آنها، علامتی آشکار بر جای گذاشت. پس از بازخرید، سکه ارزش دیجیتالی خود را از دست داد. از آن زمان، چندین تولیدکننده جدید سکه وجود داشته اند، و برخی از شرکت‌ها کارت‌های از پیش بارگذاری شده‌ای را ارائه می دهند که حاوی مقدار مشخصی رمزارز است.

بیت‌کوین فیزیکی در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های ذاتی ارز فیزیکی به عنوان اقلام جمع‌آوری کننده استفاده می‌شود. یکی از پیشنهادهای ارزشمند و کلیدی بیت کوین، ارائه انتقال بدون مرز در هر نقطه از جهان است که سکه‌های فیزیکی این کار را غیرعملی می‌کنند.

بانک

بسیاری از بانک‌ها فعالیت‌های مرتبط با بیت‌کوین، از جمله حواله‌هایی به صرافی‌های ارزهای دیجیتال را متوقف می‌کنند. بانک‌ها معمولاً پولشویی را دلیلی برای عدم ارائه این خدمات ذکر می‌کنند، اگرچه به وضوح انگیزه‌ای برای سرکوب آن برای محافظت از مدل کسب‌وکار خود دارند. این به این دلیل است که بیت کوین برای کاهش یا حذف نیاز به محل ذخیره مانند بانک‌ها طراحی شده است.

در سال‌های اخیر، موسسات مالی متعارف، مانند بانک‌ها، نه تنها به توسعه ارزهای رمزنگاری شده خود، بلکه در ارائه خدمات نگهداری برای ارزهای دیجیتال موجود، مانند بیت‌کوین، ابراز علاقه کرده‌اند. رگولاتورها همچنین در حال حرکت هستند تا بانک ها را قادر به ارائه خدمات نگهداری ارزهای دیجیتال برای بانک ها کنند.

بیت کوین همچنین امکان انجام تراکنش‌های بین‌المللی را بدون نیاز به تایید بانک یا حداقل کارمزد موجودی فراهم می‌کند. با این وجود، بانک‌ها تلاش کرده‌اند تا با رشد ارزهای دیجیتال مرتبط باقی بمانند.

همچنین بانک‌های ارز دیجیتال تحت نظارتی وجود دارند که می‌توانند بیت کوین را نگهداری کنند. آنها محافظت‌های بانکی مانند نظارت بر حساب را ارائه می‌دهند و در صورت شناسایی فعالیت مشکوک می‌توانند وارد عمل شوند. این خدمات همچنین امکان فروش ارز دیجیتال و برداشت به یک حساب بانکی معمولی را ارائه می‌دهند.

این خدمات به خصوص اگر ارز دیجیتال را درازمدت نگه ندارید مفید هستند. با این حال، شباهت آنها به بانک‌ها به همین جا ختم نمی شود. آنها می‌توانند حساب شما را مسدود کنند یا وجوه شما را مصادره نمایند. شما همچنین مشمول محدودیت‌های برداشت، نیازهای مشتری خود و نظارت خواهید بود، حتی اگر تجربه کلی بانک‌های بومی کریپتو در مقایسه با سیستم بانکداری سنتی غیرمتمرکزتر باشد. علاوه‌بر این، تنها تعداد انگشت شماری از این بانک‌ها وجود دارند که به صورت کاملاً تنظیم شده فعالیت می‌کنند.

کیف پول بیت کوین

کیف پول بیت کوین و امنیت

خطرات امنیتی که کیف پول‌‌های بیت کوین را به خطر می اندازد عبارتند از:

  • 1. بدافزار سرقت کلید، نرم‌افزارهای مخربی است که می‌توانند هارد دیسک شما را اسکن کنند و کلیدهای خصوصی شما را بدزدند. به این معنی که می‌توانند بیت کوین شما را در عرض چند دقیقه بدزدند.
  • 2. یک تروجان می‌تواند تمام فایل‌های روی هارد دیسک شما را رمزگذاری کند. پس از آن، ممکن است تمام پیوندهای کیف پول شما را پیدا کند، سپس متوجه شود که چقدر پول دارید و برای رمزگشایی هارد دیسک شما، آن مقدار دقیق بیت کوین را بخواهد. به این باج افزار می‌گویند.
  • 3. گم کردن لپ تاپ یا تلفن همراهی که بر روی آن والت نصب شده است.

محافظت از بیت کوین در برابر سرقت

از استفاده از هر نوع کیف پولی که نیاز به اتصال به اینترنت دارد خودداری کنید. به جای آن از گزینه‌های ذخیره سازی سرد استفاده کنید.

همیشه محتاط باشید و همه چیز را دوباره چک کنید. به عنوان مثال، می‌توانید ایمیلی دریافت کنید که به نظر می‌رسد از BlockWallet است، اما در واقع از BlockWalet است. اگر آن را مجاز کنید، بیت کوین‌های شما می‌توانند بلافاصله دزدیده شوند. این نوع کلاهبرداری گسترده “فیشینگ” نامیده می شود.

اگر از کیف پول دسکتاپ یا تلفن همراه استفاده می‌کنید، از وب سایت‌های ناشناس خودداری کنید، زیرا ممکن است دارای بدافزار باشند.

چناچه کسی از شما بخواهد که برای آنها بیت کوین بفرستید و قول داد که بیشتر به شما بازگرداند، این کار را نکنید، این یک کلاهبرداری است.

همچنین در صورتی که کسی از شما کلید خصوصی بیت کوین شما را می‌خواهد، آن را برای او نفرستید زیرا این امکان را به او می‌دهد تا تمام ارزهای شما را بدزدد.

منبع: کوین تلگراف

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا