آموزش ارز دیجیتال

شبکه BSC یا بایننس اسمارت چین چیست؟ Binance Smart Chain

بایننس از زمانی که در سال 2017 وارد صحنه شد، از یک صرافی ارز دیجیتال با دارایی ERC-20 به اکوسیستمی تحت نام تجاری Binance تبدیل شده است. بایننس محصولات و راه‌حل‌هایی را برای اهداف مختلفی، مانند وام‌های رمزنگاری و معامله کریپتو همتا به همتا (P2P) ایجاد کرده است. تحت سلطه برند بایننس، دو بلاک چین مجزا اما موازی برای ساخت در دسترس هستند: زنجیره بایننس (BC) و زنجیره هوشمند بایننس (BSC). در ادامه مقاله به بررسی بایننس اسمارت چین می‌پردازیم.

زنجیره هوشمند بایننس چیست؟

به طور خلاصه، زنجیره هوشمند بایننس پس از زنجیره بایننس به عنوان یک بلاک چین راه‌اندازی شد که قابلیت‌های بیشتری را برای توسعه‌دهندگان راه‌حل ایجاد می‌کند. به عنوان مثال، BSC با قرارداد هوشمند سازگار است، در حالی که BC سازگار نیست.

BSC و BC به موازات یکدیگر اجرا می‌شوند. بایننس کوین (BNB)، دارایی رمزنگاری بایننس، به عنوان پرداخت هزینه در هر دو بلاک چین (علاوه‌بر ایفای نقش‌های دیگر در اکوسیستم بایننس) استفاده می‌شود. حرکت بین BC و BSC به پلی به نام Binance Bridge نیاز دارد.

پل بایننس قصد دارد چندین بلاک چین را با هم تعامل‌پذیرتر کند. این به هر کسی اجازه می‌دهد تا دارایی‌های رمزنگاری خود را به توکن‌های رپد بایننس و زنجیره هوشمند بایننس مبادله کند.

رپد توکن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که از ارزها و سایر بلاک‌چین‌ها در زنجیره دیگری مانند زنجیره هوشمند Binance استفاده کنند. برای مثال پل بایننس می‌تواند تبدیل زنجیره‌ای متقابل اتریوم ERC-20 به بایننس BEP-20 را تسهیل کند. برای مثال، Tether (USDT) را از اتریوم به زنجیره هوشمند بایننس منتقل کنید. این دارایی‌های رپد توسط پول و توکن‌های واقعی در آدرس‌های عمومی پشتیبانی می‌شود.

دنیای بلاک چین

دنیای ارزهای دیجیتال مدرن با راه اندازی بیت کوین (BTC) در سال 2009 آغاز شد. از این بلاک چین واحد، بسیاری از بلاک چین‌های دیگر با هدف بهبود مدل بیت کوین یا ارائه قابلیت‌های اضافی مانند قابلیت همکاری چند بلاک چینی به وجود آمدند.

دنیای رمزارز اکنون بسیاری از بلاک چین‌های مستقل مختلف را ارائه می‌کند که نهادها می‌توانند دارایی‌های دیجیتال یا برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) را بر اساس آنها بسازند. برنامه‌های غیرمتمرکز اساساً پلت‌فرم‌های دیجیتالی هستند که یک سرویس یا راه‌حل ارائه می‌دهند، با این نکته که از طریق یک Backend ساخته شده بر روی یک بلاک چین به جای یک سیستم متمرکز اجرا می‌شوند.

به عنوان مثال، بلاک چین اتریوم در سال 2015 وارد صحنه شد و از نظر پروژه‌هایی که بر روی زیرساخت‌های آن ساخته شده است، به یک بلاک چین غالب تبدیل شده است. با این حال، در تعقیب توسعه دائمی، صنعت کریپتو به طور مداوم محدودیت‌های فناوری بلاک چین را برای جستجوی پیشرفت‌ها یا گزینه‌های جایگزین تحت فشار قرار داده است، که تا حدی به دلیل محدودیت‌هایی است که در مقیاس‌بندی اتریوم مشاهده می‌شود.

یکی از جایگزین‌های اتریوم که برای سرعت تراکنش‌ها و هزینه‌های کم طراحی شده است BSC  بوده و در عین حال قابلیت‌های قرارداد هوشمند را نیز تبلیغ می کند.

تاریخچه شبکه BSC

دارایی بایننس، BNB، در ابتدا به عنوان یک توکن ERC-20 حضور داشت. یک توکن ساخته شده بر روی بلاک چین اتریوم بود. بایننس در سال 2019 بلاک چین خود را به نام بایننس چین راه اندازی کرد و دارایی BNB خود را به آن بلاک چین منتقل کرد.

با این حال، بایننس BC را به گونه‌ای ساخت که می‌توانست به معاملات کمک کند، که محدودیت‌هایی را از نظر قابلیت‌ها برای BC ایجاد کرد. علاوه‌بر این، بایننس صرافی غیرمتمرکز خود (DEX)، Binance DEX  را در سال 2019 در زنجیره بایننس راه‌اندازی کرد. بایننس با پر کردن شکاف‌های محدودیت‌های BC،  BSC  را در سال 2020 با قراردادهای هوشمند و سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) آغاز کرد. BC و BSC بلاک چین‌های مجزا بوده، اما با یکدیگر قابل تعامل هستند.

بایننس اسمارت چین

اصول اولیه اجماع بلاک‌چین بایننس

زنجیره بایننس از طریق اثبات سهام واگذار شده (DPoS) عمل می‌کند، در حالی که بلاک چین هوشمند بایننس بر اساس اعتبار اثبات سهام (PoSA) اجرا می‌شود. این مدل یک الگوریتم اجماع برگرفته از عناصر اثبات سهام (PoS) و اثبات مدل‌های معتبر بود

بلاک چین BSC توسط 21 اعتبار سنجی جامعه که بلوک‌های موجود در زنجیره را می‌سازند و بررسی می‌کنند، تامین می‌شود و این اعتبار سنجی‌ها در ارزهای  BNB  برای خدمات خود جبران می‌شوند. در همین حال، آنها باید هر روز مجدداً توسط حاکمیت سهامدار انتخاب شوند تا در مجموعه اعتبارسنجی باقی بمانند. اعتبارسنجی‌‌هایی که بیشترین مقدار BNB را در اختیار دارند، فهرست 21 تاییدکننده را تشکیل می‌دهند که این لیست هر 24 ساعت به روز می‌شود. قرار دادن BNB در BSC بر اساس کارمزدهای پرداخت شده برای تراکنش‌های بلاک چین BSC، منجر به پاداش می‌شود.

آیا زنجیره هوشمند بایننس بهتر از اتریوم است؟ با توجه به سیستم اعتبارسنجی  21 BSC، بلاک چین BSC تا حدودی متمرکز به نظر می‌رسد. اگرچه مقیاس‌پذیری قابل توجهی با زمان بلاک در حدود سه ثانیه در هر بلوک دارد، در حالی که به هزینه‌های کمتری نسبت به هزینه‌های گس بالای بلاک چین اتریوم در بخش‌هایی از سال 2021 نیاز دارد. با این حال، بلاک چین اتریوم در مسیر رسیدن به اتریوم 2.0 در حال ساخت است، بنابراین مقایسه اتریوم/BSC ممکن است در معرض تغییر باشد.

تعامل ارزی

ارز BNB بایننس در هر دو مورد BC و BSC به عنوان روش پرداخت هزینه برای فعالیت در این بلاک چین‌ها کار می‌کند. چه توکن‌ در زنجیره هوشمند بایننس وجود دارد؟

موجودیت‌ها ‌می‌توانند توکن‌ها را هم در BC و هم در BSC ایجاد کنند. به عنوان مثال، توکن‌های BEP-2 بر روی زنجیره بایننس ساخته شده‌اند، در حالی که توکن‌های BEP-20 بر روی زنجیره هوشمند بایننس ساخته شده‌اند. این شبیه به این است که چگونه توکن‌های ERC-20 یک نوع دارایی هستند که در بلاک چین اتریوم قابل ساخت هستند.

کیف پول زنجیره‌ای هوشمند بایننس دارایی‌های سازگار با BSC را نگه می‌دارد. در حالی که یک برنامه کیف پول بومی بایننس برای تولید یک عبارت اولیه سازگار وجود دارد، کاربران همچنین می‌توانند از کیف پول‌های سازگار با EVM دیگر مانند MetaMask برای انجام تراکنش‌ها در شبکه استفاده کنند. از آنجایی که MetaMask یک کیف پول نرم‌افزاری اتریوم است، منطقی است که بپرسید چگونه می‌توان زنجیره هوشمند Binance را به MetaMask اضافه کرد.

ماشین مجازی اتریوم اساساً پایه اصلی بلاک چین اتریوم است. هنگامی که یک بلاک چین با EVM سازگار است، به این معنی است که می‌تواند با سیستم اتریوم تعامل داشته باشد و آن را درک کند.

از آنجایی که BSC با EVM سازگار است، یک عبارت اولیه کیف پول که توسط یک دارنده کنترل می‌شود ممکن است منجر به این شود که توکن‌های BEP-20 و توکن‌های ERC-20 دارای آدرس کیف پول یکسانی باشند، حتی اگر دارایی‌ها همچنان روی بلاک چین‌های مربوطه خود باشند.

بایننس دارای پسوند کیف پول زنجیره‌ای هوشمند Binance برای استفاده از کیف پول مبتنی بر مرورگر است. این کیف پول که کیف بایننس نام دارد، با اتریوم و زنجیره بایننس نیز کار می‌کند. زنجیره هوشمند Binance به کاربران اجازه می‌دهد تا با BSC در یک محیط آزمایشی تعامل کرده و نسخه‌های برتر دارایی‌های دیجیتال مختلف را پرداخت کنند.

آیا نمی‌دانید چگونه از زنجیره هوشمند بایننس استفاده کنید؟ خوب، ممکن است شخصی از طریق معامله توکن‌های BEP-20 در یک DEX مبتنی بر BSC از BSC استفاده کند. یک توسعه‌دهنده ممکن است تصمیم بگیرد که یک DApp در BSC بسازد. یک پروژه مالی غیرمتمرکز (DeFi) همچنین ممکن است یک توکن در BSC بسازد.

آینده زنجیره هوشمند بایننس

پس از تولد زنجیره هوشمند بایننس در سال 2020، بلاک چین توجه قابل توجهی را به خود جلب کرد و فعالیت‌های بالایی را تبلیغ کرد و بر روی این زنجیره ساخته شد. BSC با چند هدف ساده شروع به کار کرد، اگرچه پس از اینکه بلاک چین چنین فعالیت قابل توجهی را به دست آورد، اهداف آن تغییر کرد.

در آینده، BSC قصد دارد همکاری گسترده‌تری را در دنیای بلاک چین، بین خود بلاک چین‌ها و همچنین برنامه‌های کاربردی و دارایی‌ها تسهیل کند.

بدیهی است که آینده هر بلاک چین ناشناخته است، اگرچه روندها ممکن است به طور بالقوه به جهات خاصی اشاره کنند. با توجه به رشد صنعت کریپتو و تمایل به سرعت در کنار کارمزدهای پایین، BSC به عموم مردم این امکان را داده است که بر اساس آن متفاوت از بلاک چین اتریوم باشند.

با این حال، اتریوم در صنعت کریپتو به عنوان یک دارایی و بلاک چین جایگاه قدرتمندی دارد. همانطور که قبلا ذکر شد، اتریوم نیز در حال گذار به PoS است که هدف آن بهبود شبکه است.

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا