آموزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال متاورس | معرفی و آموزش 7 رمزارز در متاورس

فیس‌بوک، که اکنون زیرمجموعه‌ی متاورس (NASDAQ:META) است، با تغییر نام تجاری اخیر خود، راه جدیدی در پیش گرفته است. متاورس Metaverse به نسخه دوم اینترنت اشاره دارد. اینجاست که محیط‌های سه بعدی بستری برای اشتراک‌گذاری اجتماعی همه جانبه هستند. این بستر شامل NFT  (توکن‌های غیرقابل تعویض)، مناظر و واقعیت‌های مجازی، بازی‌ها، آواتارهای سه‌بعدی، رمزارزهای متاورس، توکن‌ها، پاداش‌ها، airdrops، برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapps) و قراردادهای هوشمند است. این بستر شامل 7 ارز دیجیتال متاورس است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

 معرفی ارزهای دیجیتال متاورس

متاورس بیشتر شامل جایگزینی برای جهان واقعی موجود است. به گفته مجله آنلاین Decrypt، این مجموعه‌ای از جهان‌های باز و تنظیمات است که توسط دارایی‌ها و تجربیات قابل همکاری به هم پیوسته است. همانطور که وال استریت ژورنال آن را توصیف می‌کند:

«دنیای مجازی که دارای آواتارها، اشیاء دیجیتالی و اقتصادهای فعال است، دنیایی بوده که در آن فناوری همه‌جانبه است و صرفاً یک ابزار مجزا نیست.»

مردم اکنون در حال خرید، فروش و معامله زمین، آپارتمان، پول، لباس و موارد دیگر در متاورس هستند. و اینها در حال افزایش ارزش هستند، چه در صرافی‌ها یا در بازی، چه به دلار واقعی و چه در کریپتوهای متاورس. این افزایش قیمت کریپتو تنها یکی از مظاهر این واقعیت جایگزین است.

متاورز قطعاً مخالفان خود را نیز دارد. مجله بارون در این هفته به نقل از یک تحلیلگر جفریز می  پردازد که می گوید NFT ها (توکن‌های غیرقابل تعویض) می‌توانند در کوتاه مدت به 25 میلیارد دلار برسند. بارون در حال حاضر آن را یک زمان “عجیب” در امور مالی می‌داند. وال استریت ژورنال می‌گوید دنیای مجازی مشکلات واقعی خود را خواهد داشت.

فروش لوازم دنیای مجازی مورد نیاز خواهد بود و تنها چند شرکت مانند فیس بوک و مایکروسافت (NASDAQ:MSFT) آنها را می‌فروشند، اما شرکت‌های دیگر، از جمله اپل (NASDAQ: AAPL) در حال رقابت برای جبران هستند.

در نتیجه، فکر کردم شاید جالب باشد که به هفت ارز دیجیتال متاورس رو به رشد که ممکن است سرمایه‌گذاری‌های ارزشمندی باشند، نگاه بی‌اندازیم. اما آنها همچنین ریسک‌های بزرگی دارند و سرمایه‌گذاران ممکن است تمام سرمایه‌های خود را از دست بدهند.

برخی از این هفت ارز دیجیتال متاورس مارکت کپ بسیار کمی دارند. این امر می‌تواند یک ریسک بزرگ باشد، زیرا آنها معادل اخلاقی سهام پنی در بازار سهام هستند. اما آنها همچنین می‌توانند فرصت‌های صعودی بزرگی داشته باشند. این رمزارزها در حال ایجاد پلتفرم‌های دنیای مجازی خود هستند.

فقط به خاطر داشته باشید که همه اینها حدس و گمان. علاوه‌بر این، من هیچ یک از این رمزارزها را توصیه نمی‌کنم. سرمایه‌گذاران باید وضعیت سرمایه‌گذاری شخصی خود را ارزیابی کنند تا ببینند آیا ریسک‌ نوسان ارزش پاداش‌های بالقوه را دارند یا نه.

Decentraland (MANA-USD)

مارکت کپ: 4.5 میلیارد دلار

Decentraland یک بازی واقعیت مجازی مبتنی بر رمزنگاری یا به عبارت صحیح‌تر یک پلت‌فرم زندگی مجازی است که بر روی بلاک چین اتریوم (CCC:ETH-USD) نوشته شده است. با استفاده از توکن‌های MANA می‌توانید زمین، لباس‌ها، صحنه‌ها و مجموعه‌ای از دارایی‌های مجازی دیگر را خریداری کنید. برخی از اینها می‌توانند به ارزش زیادی رشد کنند و بعداً می‌توانید آنها را به دیگران بفروشید، بنابراین در واقع به یک واقعیت جایگزین تبدیل می‌شود. در واقع، این یک “جهان متعلق به کاربران” است.

توکن‌های MANA پس از گذراندن مدت طولانی زیر 1.00 دلار اکنون با قیمت 2.50 دلار معامله می‌شوند. حرکت فیس بوک به واقعیت مجازی باعث علاقه زیادی به این ارز دیجیتال متاورس و واقعیت مرتبط با آن شده است. اخیراً در اواخر اکتبر، این سایت اولین جشنواره متاورس را از 21 تا 24 اکتبر برگزار کرد.

همه چیز در Decentraland به قطعات زمین تقسیم می‌شود. برخی از بسته ها بیشتر در جوامع موضوعی یا ناحیه سازماندهی می‌شوند. آنها علایق و کاربردهای مشترکی دارند.

دسنترالند هنوز در حال توسعه فعال بوده و به طور مداوم در حال تغییر است. ارزش توکن‌های MANA نشان‌دهنده افزایش علاقه و محبوبیت دنیای مجازی Decentraland است.

کریپتو در متاورس

Sandbox (SAND-USD)

مارکت کپ: 2.2 میلیارد دلار

Sandbox دنیای مجازی دیگری است که در آن افراد می‌توانند «تجارب بازی خود را بسازند، مالکیت داشته باشند و کسب درآمد کنند». این یک ابر مجازی بوده که متعلق به کاربران آن است. مالکیت دارایی‌ها در بازی به شکل NFT (توکن‌های غیرقابل تعویض) است.

این بازی توسط Animoca Brands در سال 2018 (مستقر در هنگ کنگ) خریداری شد و به آن یک بازی بلاک چین مبتنی بر اتریوم تبدیل شد که در آن کاربران می‌توانستند از خلاقیت های درون بازی خود کسب درآمد کنند.

در 1 نوامبر، رویترز گزارش داد که Softbank’s Vision Fund 2 گروهی از سرمایه‌گذاران را رهبری کرد که 93 میلیون دلار در پلتفرم بازی سرمایه‌گذاری کردند. این پس از آن بود که کاربران فعال ماهانه از 144 میلیون دلار حجم تراکنش در این پلتفرم فراتر رفتند.

به گفته Venturebeat، آرتور مادرید، مدیر عامل The Sandbox، گفت که این امر آن را فراتر از بازی برده و به سمت مد، معماری، کنسرت‌ها و نمایش‌های مجازی، گالری‌های هنری، موزه‌ها و موارد دیگر خواهد رساند. این سایت برای افزایش محبوبیت خود با افراد مشهور نیز همکاری کرده است. به عنوان مثال، اسنوپ داگ یک کپی دیجیتالی از عمارت خود در سایت ساخته است. رویترز گزارش می دهد که انیموکا برندز 20 درصد از 2 دلار آن را در اختیار دارد.

Floki Inu (FLOKI-USD)

مارکت کپ: 2.2 میلیارد دلار

فلوکی اینو به عنوان یک شوخی بر اساس نام سگ شیبای ایلان ماسک که فلوکی نام داشت شروع شد. اما از آن زمان، این شرکت یک مجموعه مجازی از رمزارزها، یک دانشگاه ایجاد کرده و در حال توسعه یک بازی مبتنی بر واقعیت جایگزین است.

این ارز «میم کوین» است. یعنی یک ارز دیجیتال متاورس بدون معنا، بدون هدف، بدون دلیل وجودی است. هدف آن بهره بردن از یک جنون است.

با این حال، اخیراً حامیان پشت کریپتو Floki شروع به ارائه نگاهی دزدکی به بازی متاورس مبتنی بر NFT به کاربران کردند. نام بازی Vahalla است. یکی از شخصیت‌های درون بازی برای جهان، کسی جز ایلان ماسک نخواهد بود.

میم کوین یک کمپین بازاریابی تلویزیونی را از هفته اول دسامبر آغاز می‌کند و تا کریسمس ادامه خواهد داشت. ایده پشت این کمپین تبلیغاتی این است که مردم را به خرید توکن‌های Floki به عنوان جایگزینی برای داشتن Dogecoin (CCC:DOGE-USD) ترغیب کند.

در واقع، ارزش این ارز دیجیتال درست مانند Dogecoin افزایش خواهد یافت. مارکت کپ Dogecoin اکنون 34.5 میلیارد دلار است و بر اساس آمار Coinmarketcap.com نهمین ارز دیجیتال بزرگ موجود است. اگر این اتفاق بیفتد، قیمت کریپتو FLOKI بیش از 15 برابر قیمت فعلی آن خواهد بود (یعنی 34.5 میلیارد دلار / سقف 2.2 میلیارد میلیون میلیون دلار).

بدیهی است که هیچ تضمینی وجود ندارد که این اتفاق بیفتد، بنابراین ارزش این ارز در حدس و گمان باقی می‌ماند. با این حال، به نظر می‌رسد تیم پشتیبان یک برنامه بازاریابی سنجیده برای ارزش واقعی FLOKI دارد.

توکن افینیتی (EFI-USD)

مارکت کپ: 86 میلیون دلار

افینیتی خود را به عنوان یک «بلاک چین نسل بعدی برای NFT معرفی می‌کند. این شبکه، نسل بعدی است زیرا یک شبکه مقیاس‌پذیر، غیرمتمرکز و زنجیره‌ای متقابل می‌باشد. این استارتاپ بر روی شبکه بلاک چین Polkadot (CCC:DOT-USD) به عنوان یک استارت آپ پاراچین ساخته شده است و تا مارس 2021 فقط 500 میلیون دلار حجم معاملات دارد.

افینیتی ادعا می‌کند که از سه جهت منحصر به فرد است. اول، هر NFT می‌تواند از هر سایتی به بازار Efinity منتقل شود. علاوه‌بر این، بالاترین سفارش NFT پر نشده می‌تواند پاداش‌های رمزی کسب کند.

دوم، افینیتی به کسب‌وکارها کمک می‌کند به کاربران/مشتریان وفادار خود از طریق یک ویژگی جدید بلاک‌چین به نام Recipes پاداش دهند. دستورالعمل‌ها به هر کسی اجازه می‌دهد تا NFT های موجود یا جدید را اصلاح یا ایجاد کند. ویژگی منحصر به فرد این است که برای انجام هر یک از این موارد نیازی به کدنویسی ندارد.

سوم، حاکمیت آن به هر کسی که به شبکه می‌پیوندد این امکان را می‌دهد که بتواند تغییراتی را پیشنهاد دهد و در مورد آن رای دهد.

Terra Virtua Kolect (TVK-USD)

مارکت کپ: 202 میلیون دلار

Terra Virtua  که در سال 2016 توسط دو کارآفرین در لندن تأسیس شد، خود را به عنوان یک تجربه سرگرمی VR کاملاً فراگیر و مبتنی بر بلاک چین معرفی می‌کند. در ابتدا به عنوان یک بازی بلاک چین شروع شد، اما اکنون عمیقاً درگیر NFT ها، از جمله بازاری برای هنر دیجیتال و NFT های کلکسیونی، یک محیط بازی و توکنی به نام توکن Terra Virtua Kolect است.

اما تلاش آن برای ارتباط با استودیوهای هالیوود چیزی است که Terra Virtua اخیراً به آن معروف شده است.  با پارامونت پیکچرز و لجندری اینترتینمنت قرارداد نهایی کرد. آنها مجوز برخی از محبوب ترین فیلم‌ها و برندهای خود را در پلتفرم خود صادر می‌کنند.

این شرکت ادعا می‌کند که 120 طراح، مهندس، مدل ساز سه بعدی، هنرمند و توسعه‌دهنده در بازار NFT خود کار می‌کنند. همچنین ادعا می‌کند که بیش از 30 میلیون دانلود بازی موبایل از سایت و اپلیکیشن موبایل خود دارد.

توکن‌های TVK این شرکت اکنون در بایننس معامله می‌شوند که می‌تواند به افزایش محبوبیت آن در بلندمدت کمک کند.

بازی در متاورس

Epik Prime (EPIK-USD)

مارکت کپ: 49 میلیون دلار

Epik Prime  تولید «اقلام دیجیتال ممتاز» را در سال 2018 آغاز کرد. تیم احساس کرد این اقلام دیجیتالی «آینده محصولات مصرفی» خواهند بود و نقشی مرکزی در مالکیت خواهند داشت. این شرکت ادعا می‌کند که رهبر جهانی در آوردن برندها به بازی‌های ویدیویی و تولید آیتم‌ها، رویدادها و تجربیات منحصر به فرد درون بازی است.

توکن این شرکت در آگوست 2021 با مشارکت Huobi Global و برنامه Huobi Prime آن راه اندازی شد. به گفته Cointelegraph.com، این برنامه‌ای است که توکن‌های جدید و پیشرفته را به معامله‌گران ارزهای دیجیتال معرفی می‌کند. حضور در این برنامه تضمین می‌کند که Huobi بررسی‌های لازم را در مورد شرکت و لیست توکن‌های جدید آن انجام داده است.

تمرکز Epik بر کمک به شرکت‌های بازی در ایجاد NFT و دارایی‌های کلکسیونی درون بازی، آن را از سایر توکن‌های رمزنگاری متاورس متمایز می‌کند. برای مثال، اخیراً قراردادی با Ready Games، یک توسعه‌دهنده بازی بدون کد به عنوان شریک راه‌حل‌های فناوری NFT شرکت بازی امضا کرده است.

Highstreet (HIGH-USD)

مارکت کپ: 69 میلیون دلار

Highstreet  یک شرکت بازی‌سازی بلاک چین متاورس با یک بازی MMORPG  است که بازیکنان می‌توانند با هیولاها مبارزه کنند و ماموریت‌ها را کامل کنند. علاوه‌بر این، در حال راه‌اندازی نوع جدیدی از بازار NFT است که در آن «محصولات فیزیکی به‌عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT‌ها در یک تجربه کاملاً باز فیژیتال معامله می‌شوند».

بایننس اعلام کرد که Highstreet با بازار NFT بایننس ادغام خواهد شد. این پورتال NFT بایننس برای خرید و فروش NFT است.

بدیهی است که با توجه به دور اولیه تأمین مالی آن، این یک توکن متاورس NFT سوداگرانه‌تر است، بنابراین سرمایه گذاران باید کمی احتیاط کنند.

سخن پایانی

این هفت ارز دیجیتال متاورس موجی از شور و شوق را در NFT ها، دارایی‌های متاورس و نسخه‌های دوم و سوم دارایی‌های کریپتو ایجاد می‌کنند. برخی از این موارد نسبتاً کوچک هستند و بنابراین سرمایه‌گذاران باید احتیاط کنند و قبل از سرمایه‌گذاری در هر یک از آنها دقت لازم را انجام دهند.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا