آموزش ارز دیجیتال

مالیات ارزهای دیجیتال در ایران چقدر است؟

مالیات ارز دیجیتال نوعی مالیات است که از معامله گران ارز دیجیتال و فعالان این بازار دریافت می شود. این مالیات، بسته به میزان درآمد و سود به دست آمده تغییر می کند و درصد آن افزایش می یابد. از آنجایی که قانون مشخصی برای مالیات ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده، مالیات دقیقا مشابه با دیگر مشاغل محاسبه می شود. در واقع، مالیات بر درآمد و سود به دست آمده محاسبه شده و باید به صورت مداوم پرداخت شود. البته، در شرایط خاص نیز طبق قوانین، افراد از پرداخت مالیات ارز دیجیتال معاف می شوند و نیازی به پرداخت مالیات ندارند.

مالیات ارز دیجیتال چیست؟

مالیات، یکی از پرداخت های ضروری، در ازای هر نوع کسب درآمدی است. در سال ۲۰۱۷ که ارزهای دیجیتال به تمام دنیا معرفی شدند و بسیاری از افراد، فعالیت در این حوزه را آغاز کردند، بحث مالیات ارز دیجیتال نیز داغ شد. در اوایل فعالیت ارزهای دیجیتال، این بازار در بسیار از کشورها به صورت فعالیتی قانونی شناخته نشد. در این شرایط، با توجه به غیرقانونی شدن درآمد در این بازار، مالیات نیز به آن تعلق نگرفت.

به مرور زمان، با شناخته تر شدن بازار ارزهای دیجیتال و رونق آن، انجام معاملات ارزی و کسب درآمد از ارز دیجیتال نیز شامل مالیات شد. حتی افراد و شرکت هایی که ارز دیجیتال استخراج می کردند نیز مشمول پرداخت مالیات شدند. به طور کلی، مالیات ارز دیجیتال، با توجه به میزان درآمد فرد محاسبه می شود. هر چه درآمد بیشتر باشد، مالیات آن نیز بیشتر می شود. اگر قصد ورود به بازار ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از این راه را دارید، باید با لیست قیمت ارز دیجیتال آشنا باشید و بدانید که مشمول پرداخت مالیات می شوید. باید به ازای درآمد کسب شده از طریق معاملات یا حتی استخراج ارز دیجیتال، مالیات پرداخت کنید.

مالیات ارز دیجیتال چیست

قوانین مالیات ارز دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم، در سال های گذشته مالیات ارز دیجیتال، اهمیت زیادی برای معامله گران و سرمایه گذاران این بازار نداشت. چرا که در واقع، هیچ مالیاتی در سال های گذشته به ارزهای دیجیتال تعلق نمی گرفت ولی اخیرا، قوانین مالیات در ایران مقداری تغییر کرده است. یکی از سوالات مهم در ذهن معامله گران این بازار، قوانین مربوط به مالیات و نحوه محاسبه آن است. به نظر شما، مالیات ارز دیجیتال در ایران چه قوانینی دارد؟

قوانین مالیات ارز دیجیتال در ایران

قوانین مربوط به مالیات سرمایه گذاری و معامله ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال یکی از بازارهای پر نوسان در کل جهان است که بسیاری از معامله گران آن، از طریق همین نوسانات، سودهای قابل توجهی را به دست می آورند. از مهم ترین راه های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال، معامله یا خرید و فروش آنها و سرمایه گذاری است. هر دوی این موارد، می توانند راه های بسیار خوب برای کسب درآمد بالا باشند. با توجه به میزان درآمد از این راه، باید به مالیات آن نیز اهمیت داد. چرا که وقتی درآمد بالا می رود، میزان مالیات مشمول شده به آن درآمد نیز بیشتر می شود.

در حال حاضر، هیچ قانون مشخصی برای مالیات ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده است. در واقع، هنوز هیچ مالیاتی به طور مستقیم از معامله گران و دارندگان ارز دیجیتال دریافت نمی شود و آنها نیز کد مالیاتی مشخصی برای این نوع از درآمد خود ندارند. پس، در این شرایط، از درآمد فعالان حوزه ارز دیجیتال در ایران، به صورت خودکار مالیات کسر نمی شود.

قوانینی که برای مالیات ارز دیجیتال در ایران وجود دارد، مربوط به درآمد آن می شود. معامله گران و سرمایه گذاران ارز دیجیتال باید به صورت غیرمستقیم مالیات درآمد خود را پرداخت کنند. در واقع، این مالیات بر درآمد از کسانی که به آن اظهار کنند، دریافت می شود. زمانی که به عنوان معامله گر یا سرمایه گذار، درآمد ارزی خود را به تومان تبدیل کرده و حساب بانکی خود در ایران منتقل کنید، تازه در این شرایط، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد می شوید. در این شرایط، حتما باید اطلاع دهید که این درآمد شما از راه فعالیت در حوزه ارز دیجیتال است.

مالیات بیت کوین

قوانین مربوط به مالیات استخراج ارز دیجیتال

همانطور که اشاره کردیم، استخراج ارز دیجیتال نیز مشمول پرداخت مالیات می شود. در سال های اخیر، سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه ای مربوط به قوانین مالیاتی ارز دیجیتال برای مراکز ماینینگ منتشر کرد. در این بخشنامه، اعلام شد که استخراج تمام وقت همراه با تجهیزات، یک کسب و کار مستقل تلقی شده و درآمد مربوط به آن، مشمول مالیات و قوانین مالیاتی کشور ایران می شود.

البته، یک قانون خاص نیز برای برخی از شرکت های ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال وجود دارد که آنها را معاف از پرداخت مالیات می کند. در این قانون که ماده ۱۳۲ قوانین مالیاتی است، اشاره می شود که اگر شرکت های فعال در حوزه استخراج ارز دیجیتال، در محدوده ۵۰ کیلومتری اصفهان، ۱۲۰ کیلومتری تهران و ۳۰ کیلومتری دیگر شهرها، مزرعه استخراج راه اندازی کنند تا ۵ سال معاف از پرداخت مالیات می شوند. این قانون، تنها شامل افراد حقیقی می شود و حتما باید آن فرد، شرکت رسمی برای استخراج ارز دیجیتال ثبت کرده باشد.

نحوه محاسبه مالیات ارز دیجیتال در ایران

بالاتر درباره مالیات ارز دیجیتال صحبت کردیم که به صورت مالیات بر درآمد هر یک از مشاغل دیگر، است و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند، مشمول پرداخت مالیات می شوند. بر این اساس، هر یک از فعالان این حوزه، باید اظهارنامه مالیاتی برای درآمد خود آماده سازی کنند و سود به دست آمده از انجام معاملات خود را در آن مشخص کنند. در این شرایط، هزینه های صرف شده برای استخراج یا انجام معاملات، از کل درآمد کسر شده و مالیات تنها به سود به دست آمده تعلق می گیرد.

حالا، سوالی که در این شرایط پیش می آید، این است که نحوه پرداخت مالیات ارز دیجیتال به چه صورت است؟ مالیات مشمول شده به درآمد ارز دیجیتال چگونه محاسبه می شود؟ برای محاسبه مالیات ارز دیجیتال، از فرمول های مشخصی دقیقا مانند محاسبه مالیات بر درآمد استفاده می شود و هیچ تفاوتی ندارد. در واقع، با توجه به اینکه در حال حاضر، مالیات ارز دیجیتال به صورت مالیات بر درآمد محاسبه می شود، قانون خاصی برای محاسبه آن در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل، بر اساس ماده ۱۳۱ قوانین مالیات های مستقیم، میزان مالیات محاسبه می شود. نکات و قوانین مهم در محاسبه مالیات ارز دیجیتال شامل موارد زیر می شود:

  • اگر خالص درآمد یا همان سود به دست آمده تا ۲۸.۸۰۰.۰۰۰ تومان باشد، مالیاتی به آن تعلق نمی گیرد.
  • اگر درآمد به دست آمده، ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد، مالیات سالانه ۱۵ درصد به آن تعلق می گیرد.
  • اگر درآمد بیش از ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان تا ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد، مالیات سالانه با نرخ ۲۰ درصد به آن تعلق می گیرد.
  • اگر درآمد بیش از ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان باشد، مالیات سالانه ۲۵ درصد به آن تعلق می گیرد.
  • درآمدهای به دست آمده از سود سهام یا میزان سهم هر شریک، شامل پرداخت مالیات نمی شود.

نحوه پرداخت مالیات

طبق مواردی که در بالاتر به آنها اشاره کردیم، هر معامله گر یا سرمایه گذار باید با نحوه پرداخت مالیات بر درآمد خودش آشنا باشد و آن را به طور دقیق پرداخت کند. برای این کار، ابتدا باید جهت ثبت اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات، طبق آموزش زیر اقدام کنید. برای انجام پرداخت مالیات، شما باید وارد درگاه میز خدمت عملیات الکترونیک مالیاتی شوید و سپس، مراحل زیر را انجام دهید.

1- برای پرداخت مالیات، وارد درگاه میز خدمت عملیات الکترونیک مالیاتی به آدرس gov.ir شوید.

2- از صفحه اصلی سایت، روی گزینه پرداخت الکترونیک مالیات کلیک کنید.

پرداخت الکترونیک مالیات ارز دیجیتال

3- در صفحه نمایش داده شده، باید شناسه قبض، شناسه پرداخت یا شناسه ۳۰ رقمی نسیم خود را وارد کنید.

4- کد امنیتی مورد نظر را وارد کرده و سپس، روی گزینه «بررسی» کلیک کنید.

5- صفحه ای که نمایش داده می شود، مربوط به پرداخت قبوض مالیاتی شما است. در اینجا باید روی گزینه «پرداخت» کلیک کنید.

سامانه امور مالیاتی ایران

با انجام این مراحل، قبوض مالیاتی شما به صورت الکترونیکی پرداخت می شود.

نتیجه گیری

بسیاری از معامله گران در سال های گذشته، فرض بر این داشتند که هیچ مالیاتی به درآمد آنها تعلق نمی گیرد. این باور در سال های اخیر تغییر کرد و درآمد به دست آمده از راه ارزهای دیجیتال نیز مشمول پرداخت مالیات شدند. مالیات ارز دیجیتال دقیقا مانند مالیات بر درآمد هر شغل دیگری محاسبه می شود. در واقع، مالیات به سود به دست آمده از این راه تعلق می گیرد. طبق قوانین مربوط به محاسبه مالیات، هر چه درآمد به دست آمده بیشتر باشد، درصد مالیات آن نیز بیشتر می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا