آموزش ارز دیجیتال

استیکینگ اتریوم (Ethereum 2.0 Staking) را چطور انجام دهیم؟ آموزش کامل سهام‌داری اتریوم

برای رسیدگی به بخشی از مشکلات، بنیاد اتریوم روی اتریوم 2.0 (ETH2) کار کرده است، یک ارتقاء شبکه که سعی در بهبود امنیت، سرعت، کارایی و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم دارد. امنیت و مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم به آن اجازه می‌دهد تا تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، تنگناها را کاهش دهد و موارد استفاده بیشتری را به‌ویژه خارج از امور مالی تطبیق دهد. به عنوان بخشی از ارتقا شبکه، یک مدل استیکینگ اتریوم، جایگزین فرآیند استخراج موجود اتریوم خواهد شد. در بلاک چین اثبات سهام  (POS)، استیکینگ فرآیند مشارکت فعال در اعتبارسنجی تراکنش است (مشابه استخراج). هر کسی که حداقل موجودی ارز دیجیتال لازم را داشته باشد، می‌تواند تراکنش‌ها را تایید کند و در این بلاک‌چین‌ها جوایزی کسب کند. اتریوم را می‌توان در پلتفرم‌های معامله ارزهای دیجیتال مانند اریترون، بایننس، کراکن و غیره به اشتراک گذاشت.
این مقاله شما را با استیکینگ اتریوم آشنا می‌کند، نحوه استیکینگ اتریوم، نحوه کارکرد آن و پاداش‌های استیکینگ ETH 2.0 را توضیح می‌دهد.

از مدل استخراج تا استیکینگ اتریوم

اثبات سهام یک روش اجماع است که شبکه‌های بلاک چین برای رسیدن به اجماع توزیع‌شده از آن استفاده می‌کنند. Staking فرآیندی است که توسط بلاک چین‌های PoS برای ایمن‌سازی بلاک چین و تولید بلوک‌های جدید استفاده می‌شود. فرآیند انتخاب اعتبار سنجی برای ایجاد یک بلوک جدید به عنوان استیکینگ شناخته می‌شود.

شانس اعتبارسنجی برای انتخاب شدن جهت تولید/اعتبار یک بلوک با تعداد ارزها متناسب است. در نتیجه، هر کسی که تعداد سکه‌های کمی داشته باشد، می‌تواند در استیکینگ شرکت کند و به نسبت مبلغ استیک‌شده، ارزهای اضافی را کسب کند.

برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی در شبکه، کاربران باید ETH خود (ارز رمزنگاری شده بومی بلاک چین اتریوم) را به اشتراک بگذارند. اعتبار سنجی‌ها، مانند ماینرها در اثبات کار، مسئول ترتیب تراکنش‌ها و ساخت بلوک‌های جدید هستند تا همه گره‌ها بتوانند در مورد وضعیت شبکه به توافق برسند.

اعتبارسنجی‌ها، که گاهی اوقات به عنوان “استیکر” شناخته می‌شوند، مسئول پردازش تراکنش‌ها، ذخیره داده‌ها و افزودن بلاک ها به Beacon Chain، مدل اجماع جدید اتریوم هستند. اعتبارسنجی‌ها به‌عنوان پاداشی برای مشارکت فعال خود در شبکه، سود ارزهای استیک‌شده‌شان را که بر اساس اتر هستند، دریافت می‌کنند.

برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی در اتریوم، کاربران باید 32 اتر سرمایه‌گذاری کنند. اعتبارسنجی‌ها به تولید بلوک‌ها به‌صورت تصادفی اختصاص داده می‌شوند و مسئول بررسی مجدد و تأیید هر بلوکی هستند که نمی‌سازند.

از سهام کاربر نیز برای تشویق فعالیت اعتبارسنجی مثبت استفاده می‌شود. به عنوان مثال، یک کاربر ممکن است بخشی از سهم خود را در صورت آفلاین شدن از دست بدهد (در تأیید اعتبار نکند).علاوه‌بر این، کاربران ممکن است بتوانند بسته به سیستم PoS، سهام خود را به کاربر دیگری واگذار کنند که می‌تواند وظایف اعتبارسنجی را از طرف آنها انجام دهد.

این شکل از سهام یک جریان درآمد غیرفعال را برای مشارکت‌کنندگان فراهم می‌کند و به امنیت اتریوم 2.0، نسخه بعدی شبکه اتریوم کمک می‌کند.

استیکینگ اتریوم

استیکینگ اتریوم چگونه کار می‌کند؟

بلاک چین مبتنی بر PoS، بر خلاف زنجیره اثبات کار یا بلاک چین مبتنی بر PoW، 32 بلوک از تراکنش‌ها را در طول هر دور اعتبار سنجی جمع‌آوری می‌کند که به طور متوسط ​​6.4 دقیقه طول می‌کشد. “دوران” نام‌هایی است که به این گروه از بلوک‌ها داده می‌شود. هنگامی که بلاک چین دو دوره دیگر را پس از خود اضافه می‌کند، غیرقابل برگشت در نظر گرفته شده، یعنی یک دوره نهایی در نظر گرفته می‌شود.

Beacon Chain سهامداران را به “گروه‌های” 128 نفره تقسیم می‌کند و به طور تصادفی آنها را به یک بلوک خرده خاص اختصاص می‌دهد. به هر کمیته یک «اسلات» اختصاص داده می‌شود و زمان مشخصی برای پیشنهاد بلوک جدید و اعتبارسنجی تراکنش‌های داخلی دارد. هر دوره دارای 32 اسلات است که برای تکمیل فرآیند اعتبارسنجی به 32 مجموعه کمیته نیاز دارد.

هنگامی که یک کمیته به یک بلوک اختصاص داده شد، به یک عضو به طور تصادفی قدرت انحصاری برای پیشنهاد یک بلوک جدید از تراکنش‌ها داده می‌شود. در مقابل، 127 عضو باقی مانده در مورد این پیشنهاد رأی می‌دهند و معاملات را تأیید می‌کنند.

Beacon Chain اطلاعات وضعیت را از بیت‌ها جمع‌آوری می‌کند و آن را به بیت‌های همسایه توزیع می‌کند و شبکه را همگام نگه می‌دارد. اعتبارسنجی‌ها توسط Beacon Chain مدیریت خواهند شد که همه چیز را از ثبت مشارکت‌های سهام آنها گرفته تا اعطای جوایز و مجازات ها انجام می‌دهد.

شاردینگ فرآیند تقسیم شبکه اتریوم به بخش‌های زیادی است که به عنوان “شارد” شناخته می‌شوند. هر خرده حالت خود را دارد که شامل مجموعه مجزایی از مانده حساب‌ها و قراردادهای هوشمند می‌شود.

بلوک جدید به بلاک‌چین اضافه می‌شود و پس از تأیید اکثریت گروه، یک «پیوند متقابل» برای تأیید اعتبار درج آن تشکیل می‌شود. سهامدار که برای پیشنهاد بلوک جدید انتخاب می‌شود، تنها پس از آن پاداش خود را دریافت می‌کند.

هنگامی که یک تراکنش بخشی از یک بلوک است که در یک شبکه توزیع‌شده قابل تغییر نیست، گفته می‌شود که “نهایی” است. Casper، یک پروتکل نهایی، اعتبارسنجی‌ها را وادار می کند تا در مورد وضعیت یک بلوک در ایست‌های بازرسی خاص به توافق برسند تا این کار را در اثبات سهام انجام دهند.

در صورت موافقت دو سوم اعتباردهندگان، بلوک نهایی می‌شود. اگر اعتبارسنجی‌ها بعداً با حمله 51 درصدی این کار را معکوس کنند، کل سهام خود را از دست خواهند داد.

پاداش استیکینگ Eth 2.0: چقدر استیکینگ اتریوم سود دارد؟

نرخ بهره سالانه و تابع مربع معکوس برای محاسبه پاداش در ETH 2.0 استفاده می‌شود. به زبان ساده، این بدان معناست که هرچه مقدار کلی ETH سهام کمتر باشد، انگیزه برای هر اعتبارسنجی کمتر خواهد بود.

مدل‌های پاداش برای پیشنهادکنندگان بلوک و تأییدکنندگان متفاوت است. پیشنهاد دهنده بلوک ⅛ از پاداش پایه، معروف به “” B  را دریافت می‌کند، در حالی که تاییدکننده ⅞ B باقیمانده را دریافت می‌کند، که بر اساس مدت زمانی که پیشنهاد دهنده بلوک برای ارسال گواهینامه خود طول می‌کشد، تنظیم می‌شود.

برای دریافت جایزه کامل ⅞ B، گواهی‌دهنده باید آن را در اسرع وقت ارسال کند. پرداخت به ازای هر شکافی که بدون تایید‌کننده ‌می‌گذرد کاهش می‌یابد، از جمله گواهی به بلوک. جایزه 7/16 B در صورت گذراندن دو اسلات قبل از احراز گواهینامه، 7/32 B در صورت عبور سه جایگاه و غیره کاهش می‌یابد.

نرخ انتشار اتریوم 2.0 عمدتاً توسط پاداش پایه تعیین می‌شود. هرچه پاداش پایه به ازای هر اعتبارسنجی کمتر باشد، تعداد اعتبارسنجی‌های متصل به اتریوم 2.0 بیشتر می‌شود. این مورد به این دلیل است که پرداخت پایه با جذر کل موجودی اعتبارسنجی Eth 2.0 نسبت معکوس دارد.

چرا ETH را باید برای اتریوم 2.0 به اشتراک بگذارید؟

دلیل اصلی که بسیاری از مردم مایل به سرمایه گذاری در اتر هستند، به دست آوردن APR یا نرخ درصد سالانه است که می‌تواند از 6٪ تا 15٪ متغیر باشد. با حداقل نیاز به 32 ETH، ممکن است انتظار داشته باشید که بین 2 تا 5 ETH با قیمت‌های فعلی درآمد کسب کنید.

شما باید این کار را تا زمان انتشار پروتکل اتریوم 2.0 ادامه دهید، که ممکن است سال‌ها باقی بماند. استفاده از اتریوم برای اتریوم 2.0 یک جایگزین واقعی برای افرادی که مقدار محدودی از این ارز را دارند یا به طور منظم از آن استفاده می‌کنند، نخواهد بود.

شما همچنین می‌توانید با قرار دادن آن‌ها در صرافی، سهام بخرید و پاداش دریافت کنید، اما لزوماً یک گره اعتبارسنجی اجرا نمی‌کنید و برای اتریوم 2.0 استیک نمی‌کنید.

یکی دیگر از دلایلی که کسی می‌خواهد اتر را به اشتراک بگذارد، کمک به شبکه است. گره‌ها، که رایانه‌های جداگانه‌ای هستند که دارای ETH هستند و در حال کار هستند، باید اعتبار شبکه را تأیید کنند تا قانونی باشد. اگر می‌خواهید اعتبار شبکه را تأیید کرده، به آن کمک کنید و در این فرآیند یک پرداخت معقول به دست آورید، استیکینگ اتریوم می‌تواند برای شما مفید باشد.

استیک اتر

موارد مورد نیاز برای استیک اتریوم

کاربران به رایانه‌ای با فضای حافظه کافی برای دانلود هر دو بلاک چین اتریوم قدیمی و جدید، به عنوان حداقل احتیاج، نیاز دارند. اتریوم 1.0 در حال حاضر تقریباً 900 ترابایت داده دارد و هر روز با سرعتی حدود 1 گیگابایت در حال رشد است.

اعتبارسنجی‌ها همچنین باید گره‌های خود را همیشه به بلاک چین متصل نگه دارند. در نتیجه، اتصال به اینترنت خوب یک امر ضروری است. پس از نصب نرم‌افزار اعتبارسنجی بر روی رایانه خود، باید حداقل 32 اتریوم را به آدرس قرارداد سهامداری اتریوم ارسال کنید.

برای انجام این کار، باید دو کلید ایجاد کنید: یکی برای امضا و تأیید بلوک‌های تراکنش و دیگری برای برداشت پول نقد. با این حال، تا زمانی که Eth1.0 و Eth2.0 در سال 2022 ادغام شوند، نمی‌توانید کلید برداشت خود را ایجاد کنید.

قبل از ارسال پول به آدرس قرارداد استیکینگ اتریوم، ابتدا باید به سکوی راه‌اندازی ETH 2.0 بروید و مراحل را دنبال کنید. این پرداخت واجد شرایط بودن شما را برای اعتبارسنجی تأیید می‌کند. همچنین روشی را به شبکه ارائه می‌کند تا اعتبارسنجی‌ها را که به طور عمدی یا غیرعمدی اعتبار بلاک چین اتریوم را تضعیف می‌کنند، مجازات کند. زمانی که بلاک چین ناهماهنگی‌هایی را در فعالیت اعتبارسنجی تشخیص دهد، سرمایه‌های سهامدار مجرمان را کاهش می‌دهد.

زمانی که یک اعتبار سنجی اتریوم 2.0 عمداً قوانین شبکه را زیر پا می‌گذارد و حذف می‌شود، به این حالت slashing گفته می‌شود. به عنوان جریمه، بخشی از ETH استیک‌شده آنها برداشته می‌شود و در برخی شرایط، کل مبلغ 32 اتریوم استک‌شده برداشت می‌شود.

گره‌های اعتبارسنجی آفلاین نیز به دلیل تشویق آنها به اتصال به شبکه جریمه می‌شوند. پروتکل هر شش و نیم دقیقه یا دوره، هم مجازات و هم مشوق را صادر می‌کند.

آیا سرمایه‌گذاری اتریوم ایده خوبی است؟

مبلغ اعطاشده به سهامداران بر اساس مقدار کل ETH سرمایه‌گذاری‌شده و تعداد اعتبارسنجی‌ها در شبکه تعیین می‌شود. نرخ بهره سالانه با کاهش مخزن ETH سهامدار افزایش می‌یابد.

به محض اینکه مجموعه سهامداران به اندازه کافی زیاد شود که از یک اکوسیستم غیرمتمرکز پشتیبانی کند، نرخ بهره کاهش می‌یابد. با این حال، سهامداران نمی‌توانند فعلاً ارزهای استیک‌شده یا پاداش‌های کسب‌شده را برداشت کنند. تا حداقل زمانی که اتریوم 2.0 و اتریوم 1.0 ادغام شوند.

علاوه بر این، ایده خوبی است که Etherem را به اشتراک بگذارید، زیرا اگر گره را به اشتراک بگذارید، اجرای آن آسان‌تر است. این امر نیازی به سرمایه‌گذاری قابل توجهی در سخت‌افزار یا انرژی ندارد، و اگر ETH کافی برای سهام ندارید، می‌توانید به استخرهای سهام بپیوندید.

استیکینگ اتریوم به شیوه‌ای غیرمتمرکزتر انجام می‌شود. این امر امکان مشارکت بیشتر را فراهم می‌کند زیرا، برخلاف استخراج، گره‌های اضافی به معنای درصد بالاتر سود نیستند. چیدمان، به اشتراک‌گذاری ایمن را امکان پذیر می‌کند. زنجیره‌های Shard به اتریوم اجازه می‌دهند تا بلاک‌های زیادی را در یک زمان بسازد و به پردازش تراکنش‌ها سریع‌تر اجازه می‌دهد. در یک سیستم اثبات کار، به اشتراک گذاشتن شبکه مقدار توان مورد نیاز برای به خطر انداختن یک قطعه از شبکه را کاهش می‌دهد.

استیک اتر

چگونه اتریوم را در صرافی اریترون به اشتراک بگذاریم؟

همانطور که قبلاً ذکر شد، ETH را می توان در اریترون و سایر صرافی‌های ارزهای رمزپایه به اشتراک گذاشت، و این کار را برای هر کسی ساده می‌کند تا توکن‌های اتریوم خود را بدون حداقل سرمایه‌گذاری به اشتراک بگذارد و ذخیره کند. مراحل مختلفی برای به اشتراک گذاشتن ETH در ضرافی باید دنبال شود، که در بخش های زیر توضیح داده شده است.

یک حساب در صرافی ایجاد کنید

باید از طریق سایت اریترون یک حساب ایجاد کنید. ثبت نام در این صرافی بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که نام، ایمیل و مکان خود را وارد کنید، سپس یک رمز عبور قوی ایجاد کنید. لازم است بدانید که در این صرافی نیاز به احراز هویت ندارید مگر برای برخی عملیات‌های خاص!

خرید توکن‌های اتریوم

استفاده از اتریوم مستلزم خرید توکن‌های اتر است. اریترون به شما امکان می‌دهد تا توکن‌های اتریوم را مستقیماً بخرید، و خرید و اشتراک توکن‌های اتریوم را در یک نقطه آسان می‌کند.

خطرات احتمالی ریسک ETH چیست؟

در حالی که اگر ارزش اتریوم 2.0 بسیار بالا باشد، ممکن است در درازمدت مشکلی ایجاد نکند، باید به خاطر داشته باشید که ارزش Eth 2.0 در حال حاضر نامشخص است و تقریباً به طور قطع با اتر متفاوت خواهد بود. اگر معتقدید اتریوم 2.0 موفقیت‌آمیز خواهد بود، باید باور داشته باشید که میزبانی یک گره اعتبار سنجی سودمند خواهد بود.

عدم انحلال یکی دیگر از مسائل مهم است. تا زمانی که اتریوم 2.0 منتشر نشود، نمی‌توانید ETH کسب شده یا سهام خود را برداشت کنید، که ممکن است تا دو سال یا بیشتر طول بکشد. اگر شما یک نگهدارنده بلندمدت نیستید و قصد دارید اتریوم را در این دوره صعودی یا دوره بعدی بفروشید، ممکن است به نفع شما نباشد.

احتمال از دست دادن دارایی های سهامدار یا “وجوه اولیه” خود به دلیل کاهش یک ریسک اساسی است که باید در مورد آن توجه داشته باشید. Slashing یک مجازات در سطح پروتکل است که در پاسخ به خرابی شبکه یا اعتبارسنجی اعمال می‌شود.

آینده اتریوم

اتریوم تاکنون موفقیت چشمگیری داشته است. جامعه اتریوم، افراد درخشانی از جمله توسعه‌دهندگان برنامه‌ها و توسعه‌دهندگان پروتکل اصلی را به خود جذب کرده است. ارتقای پروتکل اصلی یک تعهد بزرگ است که تا به امروز با دقت برنامه ریزی و اجرا شده است.

به نظر نمی رسد که تیم اصلی پشت اتریوم تا زمانی که همه پیچیدگی‌ها، کامل نشود، کار خود را متوقف نمی‌کند. تنها سوال این است: چقدر طول می‌کشد؟

سایر بلاک چین‌های جدیدتر به تدریج برخی از موارد استفاده اتریوم را از بین می‌برند، اما کل بازار بلاک چین به سرعت در حال افزایش است. بسیاری از این بلاک چین‌های جدید در حال ساخت راه‌حل‌های قابلیت همکاری اتریوم هستند که پتانسیل و موفقیت اتریوم را نشان می‌دهد. واضح است که اتریوم به این زودی‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار نخواهد گرفت.

سخن پایانی

شبکه اتریوم (ETH) اکنون بیش از حد بارگذاری شده و هزینه‌های تراکنش را برای بسیاری از موارد استفاده به سطوح بسیار گرانی افزایش داده است. این امر تا حدی به دلیل موفقیت پروژه‌های دیفای (DeFi) است، جایی که مصرف‌کنندگان به دلیل ارزش مالی فوق‌العاده تراکنش‌ها مایل به پرداخت هزینه‌های تراکنش بالایی هستند. کارمزد تراکنش‌ها، هزینه‌های «گس» در اتریوم هستند، زیرا برنامه‌های کاربردی واقعی را که بر روی بلاک چین اتریوم کار می‌کنند و نه صرفاً تراکنش‌ها، تأمین مالی می‌کنند وDApp های غیر مالی (برنامه های غیرمتمرکز توسعه یافته در بالای اتریوم) به دلیل هزینه‌های بالای گس، اجرای روی اتریوم را چالش برانگیز می‌دانند.

اتریوم اکنون 15 تراکنش در ثانیه را انجام می‌دهد که در زمینه تراکنش‌های مالی نسبتا کند است. از سوی دیگر، انتظار می‌رود که اثبات سهام، پردازش 100000 تراکنش در ثانیه را امکان‌پذیر کند و به طور قابل‌توجهی وسعت پروژه‌ها و برنامه‌هایی را که می‌توان بر روی بلاک چین اتریوم ساخت، گسترش داد.
به همین منظور برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، اتریوم 2.0 در حال آماده‌سازی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا