ثبت نام و دریافت ۱۰۰ نات کوین
اخبار صرافی اریترون

چند درصد مردم ایران ارز دیجیتال دارند؟ گزارش اردیبهشت ۱۴۰۳

چند درصد مردم ایران ارز دیجیتال دارند؟ اگر دنبال پاسخ این سؤال هستید لازم است ابتدا بدانید که طبق آمارهای موجود، حدود ۷۸ میلیون نفر از جمعیت کل ایران (یعنی حدود ۸۸ درصد جامعه) به اینترنت دسترسی دارند. حال با درنظر گرفتن این موضوع که فعالیت در حوزه کریپتو و خرید و فروش ارزهای دیجیتال به اینترنت نیاز دارند و همچنین اصلاح نتایج نظرسنجی های انجام شده می توان نتیجه گرفت که در حال حاضر چیزی حدود ۲۲ درصد از مردم ایران دارای ارز دیجیتال هستند! حال قرار است وضعیت بازار رمزارزها در ایران و میزان فعالیت تریدرهای فارسی زبان در بستر آن را با ذکر جزئیات مورد بررسی قرار دهیم.ترید کردن

جایگاه ارز دیجیتال در ایران کجاست؟

با نگاهی گذرا به اطراف خود، می توانید افراد متعددی که در بازار کریپتو فعال هستند را مشاهده کنید. تریدرها، سرمایه گذاران و علاقه مندانی که روزبه روز به تعداد آن ها افزوده می شود. البته گسترش فعالیت در حوزه کریپتوکارنسی به ایران محدود نمی شود؛ چه بسا در کشورهای اروپایی دارایی های دیجیتال جایگاه محکم تر و پذیرفته شده تری خواهند داشت. اما شاید همین محدودیت ها و تحریم های حاکم بر ایران مزید بر علت شده تا کاربران ایرانی به انجام معاملات ارزی و فعالیت در بازار رمزارزها علاقه زیادی از خود نشان دهند.

تصویر ۱ – آلت: جایگاه رمزارزها در ایران

امکان معاملات اهرم دار و کسب سود از بازار نزولی

طبق گزارشاتی که اکنون در دسترس است بخش زیادی از ایران درگیر فضای ارزهای دیجیتال شده است. نظرسنجی دقیقی که درباره میزان نفوذ رمزارزها در ایران میان جمعیت مشخصی از ایرانیان انجام شده نتیجه ای این گونه داشته است:

 • ۱۵ درصد شرکت کنندگان تا کنون چیزی درباره ارزهای دیجیتال، بیت کوین، کریپتو و… نشنیده اند.
 • ۲۳ درصد شرکت کنندگان فقط عبارت ارزهای دیجیتال به گوششان آشنا بوده و اطلاعات دقیقی درباره مفهوم آن نداشتند.
 • ۳۰ درصد شرکت کنندگان با مفهوم ارز دیجیتال و بازار کریپتو آشنا بودند؛ اما تجربه فعالیت در آن حوزه را نداشتند.
 • ۳۲ درصد شرکت کنندگان ادعا داشتند که با مفهوم ارزهای دیجیتال آشنا بوده و تجربه فعالیت در بازار کریپتوکارنسی را هم داشته اند.

شاید بهترین نتیجه گیری از نظرسنجی فوق این باشد که حدود ۲۹ درصد از مردم ایران تا کنون فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری در رمزارزها را تجربه کرده اند.بیتکوین در ایران

اگر رمزارزها را می شناسید، چرا در حوزه کریپتو فعالیت نمی کنید؟

پس از کشف پاسخ این سؤال که چند درصد مردم ایران ارز دیجیتال دارند، ممکن است سؤال های جدیدی در ذهن ایجاد شود؟ برای مثال فکر می کنید آن ۳۰ درصدی که با ارزهای دیجیتال آشنا بودند، چرا تا کنون فعالیت در بازار کریپتو را تجربه نکرده اند؟

بررسی ها نشان می دهد که افراد زیادی به دلیل ترس از پیچیدگی بازار رمزارزها (که ترس به جا و درستی هم است) برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال اقدام نمی کنند. این افراد اطلاعات خود در زمینه دارایی های دیجیتال را ناکافی می دانند و پروسه ترید در این بازار را سخت و دشوار تلقی می کنند.

اما این عدم فعالیت فقط به همین یک دلیل ختم نمی شود. از دلایل دیگری که کاربران نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال اقدام نمی کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وضعیت قانونی ارزهای دیجیتال در ایران روشن و مشخص نیست!
 • ارزهای دیجیتال در ایران به طور کامل پذیرفته نشده اند و برای انجام هیچ کاری نیازی به آن ها نخواهد بود.
 • بازار ارزهای دیجیتال فضای پرریسک و پرخطری دارد.
 • ارزهای دیجیتال دارایی های قابل اعتمادی برای سرمایه گذاری نیستند.

تصویر ۲ – آلت: فعالیت سرمایه گذاران در بازار کریپتو

سرمایه گذاران ایرانی به فعالیت در کدام بازارهای مالی علاقه دارند؟

اگر به آمارها و اطلاعات موجود نگاهی بیندازیم، متوجه خواهیم شد که حدود ۳۸ درصد از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، هیچ فعالیتی در بازارهای مالی دیگر ندارند. یعنی تمرکز و توجه خود را فقط معطوف بازار رمزارزها کرده اند. اما در مقابل افراد دیگری هم بودند که در کنار فعالیت در عرصه کریپتو، ترید در بازارهای مالی دیگر مثل فارکس، بورس (سهام)، طلا و فلزات گران قیمت، سهام خارجی، کالا و… را هم انجام می دادند.

امکان معاملات اهرم دار بدون لیکویید شدن

حال اگر روی نظرسنجی های انجام شده کمی دقیق شویم با نکات جالبی مواجه خواهیم شد که عبارت اند از:

 • حدود ۴۵ درصد از افراد شرکت کننده در نظرسنجی معتقدند که مطمئن ترین و بهترین شکل سرمایه گذاری در ایران، خرید ملک است!
 • شرکت کنندگان نظرسنجی انجام شده سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را فعالیت مطمئن تر و ایمن تری نسبت به سرمایه گذاری در سهام شرکت های داخلی معرفی کردند.

در کل با مشاهده نگاه خوش بینانه افراد شرکت کننده در این نظرسنجی به آینده ارزهای دیجیتال، می توان جایگاه بازار رمزارزها در ایران را بسیار روشن و امیدوارکننده متصور شد. پس برای اینکه وضعیت دارایی های دیجیتال را در روزهای آتی ایران پیش بینی کنید، پاسخ به سؤال چند درصد مردم ایران ارز دیجیتال دارند کافی نیست! زیرا جزئیات تأثیرگذار بسیاری در این زمینه باید موردتوجه قرار بگیرند.ترید در ایران

ارزیابی فعالیت ایرانیان در بازار کریپتو از گذشته تا کنون!

برای شروع قرار است نتیجه بررسی یک موضوع مهم را با یکدیگر مرور کنیم. اینکه چند درصد افراد فعال در عرصه کریپتو سود کردند و چند درصد متحمل ضرر شدند؟

 • ۴۷ درصد: کسب سود شده اند.
 • ۵۳ درصد: متحمل ضرر شده اند.

این موضوع در حالی است که تعداد افراد اضافه شده به جمعیت تریدرها از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ در حال افزایش بوده؛ اما از سال ۲۰۲۰ تا کنون در روندی نزولی قرار گرفته و تعداد آن ها همواره رو به کاهش است. این کاهش ورود به حوزه رمزارزها در ایران می تواند دلایل مختلفی مثل تورم، شرایط اقتصادی نامساعد، افزایش کلاهبرداری و سودجویان بازار کریپتو و… داشته باشد. در همین راستا قصد داریم موانع و چالش هایی که تریدرهای ایرانی با آن ها مواجه هستند را با یکدیگر مرور کنیم:

 • تحریم های بین المللی از سوی کشورهای قدرتمند و عدم دسترسی به پلتفرم های جهانی، ابزارهای پرداختی، صرافی ها و…
 • محدودیت های موجود در زمینه دسترسی به اینترنت (مثل موضوع فیلترینگ و…)
 • محدود بودن پلتفرم های ایرانی
 • محدود بودن منابع آموزشی ترجمه شده در حوزه رمزارزها
 • مشکلات امنیتی، کلاهبرداری، سوءاستفاده، هک و…
 • عدم شفافیت در قانون گذاری برای فعالیت های حوزه کریپتوکارنسی

ارز دیجیتالنتیجه گیری

متاسفانه آمار دقیق و رسمی از اینکه چند درصد مردم ایران ارز دیجیتال دارند یا چه تعداد از افراد مشغول ترید در حوزه کریپتوکارنسی هستند، به دلیل عدم شفافیت قانون حوزه ارزهای دیجیتال و وجود تحریم ها، مشخص نیست، اما اطلاعات گسترش بازار رمزارزها و افزایش فعالیت کاربران در این زمینه در عصر حاضر امری انکار ناپذیر است.

حتی در کشوری مثل ایران که همواره با تحریم ها و محدودیت های متعددی دست و پنجه نرم می کند نیز افراد علاقه مند به این حوزه به شکل چشمگیری زیاد هستند. به همین دلیل است که هر روز شاهد رونمایی از پلتفرم ها، سایت ها، ابزارها و برنامه های جدیدی در این زمینه هستیم. همچنین صرافی ارز دیجیتال اریترون در راستا رفع نیاز های کاربران درحال خدمات رسانی است.

امکان معامله بیش از ۱۱۰۰ ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا