معمولا در شروع کار با بورس یا ارز دیجیتال اینطور یاد گرفتیم که فقط با رشد قیمت ارزهای دیجیتال، ما هم سود میکنیم. اما اگر کمی در این زمینه تحقیق کنید، متوجه میشید که کاربرانی که کمی حرفه‌ای تر در این بازارها کار میکنن از کاهش قیمت‌ها هم کسب سود میکنن. چطور؟! با استفاده از اهرم یا توکن های ETF.

این موضوع در صرافی های خارجی کاملا مرسوم هست، اما در صرافی‌های ایرانی معمولا چنین امکانی نیست. اما ما در اریترون امکان کسب سود از بازار نزولی به میزان 3 تا 5 برابر کاهش قیمت یک ارز و همچنین سود 3 تا 5 برابری از افزایش قیمت ها رو فراهم کردیم. این سهم ها در اریترون ETF نام دارند.

پوزیشن Short و کسب سود از بازار نزولی:

برای مثال تحلیل شما این است که ارز BTC کاهش قیمت خواهد داشت، برای اینکه بتوانید از ریزش قیمت این توکن کسب سود کنید کافی است توکن BTC3S یا BTC5S را خریداری کنید . آنگاه اگر قیمت BTC مثلا 10% ریزش داشته باشد ، توکن BTC3S شما 30% و توکن BTC5S شما 50% رشد قیمت خواهد داشت.

پوزیشن Long و کسب سود چند برابر از بازار صعودی

برای مثال تحلیل شما این است که ارز BTC افزایش قیمت خواهد داشت، برای اینکه بتوانید از افزایش قیمت این توکن چند برابر کسب سود کنید کافی است توکن BTC3L یا BTC5L را خریداری کنید . آنگاه اگر قیمت BTC مثلا 10% افزایش داشته باشد ، توکن BTC3L شما 30% و توکن BTC5L شما 50% رشد قیمت خواهد داشت.

نکات مهم در معاملات توکن های ETF

توجه داشته باشید با اینکه امکان لیکویید شدن در این بازار وجود ندارد، اما با توجه به نوسانات زیاد مارکت و 3 تا 5 برابری تاثیرات در این توکن‌ها، در کنار سودهای بالا، میتواند باعث زیان برای شما نیز باشد و ارزش دارایی شما به شدت کاهش یابد. لذا توکن های ETF برای هولد بلند مدت به هیچ عنوان مناسب نبوده و فقط برای ترید های اسکالپ و سریع مناسب هستند.
همچنین قیمت توکن های ETF بصورت منظم و نا‌منظم ریبالانس شده و قیمت آن تغییر خواهد داشت. بطور کلی ریبالانس‌ها در راستای بهبود و ارتقا عملکرد توکن های etf  انجام می شوند و تاثیری در ارزش دارایی کاربران ندارد.
برای خرید و فروش توکن های etf در اریترون فقط  زمان خرید یا فروش کارمزد معامله کسر می شود و هیچ کارمزد و یا بهره ای به ازای مدت زمانی که توکن etf مورد نظر را در کیف پول خود نگهداری می کنید کسر نخواهد شد.

مکانیسم عملکرد

یک مثال از مکانیسم عملکرد توکن های ETF : فرض کنید شما 1000 دلار توکن Eth3L خریداری کرده اید و ارز اتریوم 10% افزایش قیمت پیدا کند، پس شما حدود 30% سود خواهید کرد و ارزش دارایی شما 1300 دلار خواهد شد. حال بعد از ریبالانس قیمت درصدها مجدد از نو محاسبه شده و سود و زیان شما نسبت به دارایی جدیدتون (1300$) محاسبه خواهد شد و برگشت قیمت اتریوم به قیمت قبل ، سود یا ضرر شما بر اساس 1300$ محاسبه می شود . پس دقت کنید که اگر قیمت اتریوم به نقطه اول برگردد به این معنی نیست که درصد ها باهم خنثی می شوند.

در مثال دیگر شما 1000$ ارز Btc3L خریداری کرده اید و ارز بیت کوین از قیمت 20هزار دلار 10% ریزش میکند و به قیمت 18هزار دلار میرسد ، پس ارزش دارایی شما به 700$ کاهش می یابد. در روز بعد (بعد از ریبالانس و ریست شدن درصد ها) مجدد بیت کوین با 11% افزایش به قیمت قبلی یعنی 20 هزار دلار میرسد. حالا دارایی شما با 33% رشد به 931$ میرسد. پس با اینکه بیتکوین به قیمت قبل برگشته اما دارایی شما هنوز 69 دلار کمتر از میزان اولیه است و درصد ها یکدیگر را خنثی نمیکنند.

پس مجددا هشدار می دهیم توکن های ETF برای نگهداری بلند مدت اصلا مناسب نبوده و در کنار سود لذت بخشی که میتواند برای شما داشته باشد، ممکن است باعث زیان شما نیز بشود و توصیه صرافی اریترون این است که از این توکن‌ها برای معاملات سریع و نوسان گیری روزانه استفاده کنید.

13 پاسخ
 1. سلام ارزهای اهرم دار اگر مدتی نگاه داریم به جز کاهش وافزایش خود بازار جهانی آیا به صورت دیگری هم تغییر می‌کند منظورم ریبلانس است می‌شود در مورد آن توضیح دهید ب تشکر

  1. با سلام ، این توکن ها به دلیل مدیریت بازار هر روز امکان ریبالانس دارند یعنی ممکن است قیمت در 100 ضرب شود و تعداد توکن ها بر 100 تقسیم شود. همچنین به دلیل ریست شدن نوسان روزانه این ارزها به هیچ عنوان برای نگهداری بلند مدت مناسب نیست.

 2. سلام..چرا قیمتتوکنهای etf شمل با کوکوین فرق دارد؟در واقع توکنهای لانگ ارزانتر و توکنهای شورت بسیار گرانتر است

 3. سلام
  بنده دوج کوین ۵s را خریدم بار اول با قیمت ۰.۱۱ و آخرین بار به قیمت ۰.۰۰۰۷ دلار
  اگه قیمت به ۰.۱۱ برگرده چون قیمت به شدت افزایش یافته و ریبالانس میشه
  حال ارزش ارز ۱۰۰ برابر کم بشه پس علنا فقط ضرر که کردیم لحاظ میشه و ضرر چند برابر حاصل میشه
  اگه چنین نیس لطفا توضیح بفرمایید

 4. سلام
  آیا معاملات اهرم دار موجب لیکویدشدن می سود؟

 5. سلام
  آیا معاملات اهرم دار موجب لیکویدشدن می سود؟

 6. لطفا بفرمایید چگونه در صرافی شما با معاملات اهرمی ۳sو5s
  لیکوید وجود ندارد !
  چون من در توضیحات این اهرمها که داده شده در صرافی خواندم و گفته در بازار نقدی امکان لیکوید شدن وجود ندارد
  من متوجه این توضیح به صورت کامل نشدم لطفا کامل توضیح دهید که چگونه است؟

 7. سلام. من که هرچه تلاش کردم این عکس سلفی را مورد قبول صرافی شما قرار بدهم موفق نشدم. سه بار عکس ارسال کردم قبول نشد

 8. سلام وقت بخیر ارزهای اهرم داررابایدهمان روز معامله کنیم یا مثلا حداقل دوروز نگه داشته باشیم ضررمیکنیم راهنمایی کنید

 9. سلام اگر امکانش هست etf هارو به 10افزایش بدین. یعنی هم 3s5s10sداشته باشیم تا سود بیشتری ببریم ممنون

 10. سلام اگه راه داره یه کم آموزش بدیدتاضررنکنم زن بچه دارم دستور دردنکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *