آموزش ارز دیجیتال

عمق بازار ارز دیجیتال چه اهمیتی دارد؟

عمق بازار ارز دیجیتال به توانایی بازار در جذب سفارشات نسبتاً بزرگ بدون تأثیر قابل توجه بر قیمت بازار اشاره دارد. عمق مارکت سطح کلی و وسعت سفارشات باز (Open Orders) و پیشنهادات خرید را در نظر می‌گیرد و معمولاً به معامله در بازار مالی منحصر به فرد اشاره دارد. به طور معمول، هرچه تعداد سفارشات خرید و فروش بیشتر باشد، عمق بازار بیشتر می‌شود. به شرطی که این سفارشات به طور مساوی در قیمت فعلی بازار مالی پراکنده شوند. عمق مارکت به توانایی بازار برای حفظ نظم قابل ملاحظه‌ بدون تأثیر بر قیمت بازار مالی اشاره دارد. معمولاً هنگام محاسبه عمق بازار، یک بازار مالی خاص در نظر گرفته می‌شود. در ادامه به بررسی تعریف بیشتر عمق بازار ارز دیجیتال و استفاده از آن می‌پردازیم.

عمق بازار چیست؟

عمق بازار (DOM)، عرضه و تقاضای بازار را در قیمت‌هایی به غیر از قیمت کنونی بازار مشخص می‌کند. اما این بدان معنا نیست که هر سهمی که حجم معاملات بالایی را نشان می‌دهد، عمق بازار خوبی دارد. عمق بازار ارز دیجیتال را می‌توان با نگاه به لیست سفارش بازار که شامل لیستی از سفارشات معلق برای خرید یا فروش در سطوح مختلف قیمت است، ارزیابی کرد. به طور روزانه، ممکن است عدم توازن سفارشات به اندازه‌ای زیاد باشد که نوسان بالایی حتی برای سهام با بیشترین حجم روزانه ایجاد کند.

عمق بازار ارز دیجیتال به دست آمده از همه سفارشاتی است که دفترچه سفارشات بازار را در هر زمان معین در بر می‌گیرد. این مبلغی است که برای یک سفارش محدود با قیمت معین مورد معامله قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، اگر بازار سهام “عمیق” باشد، حجم کافی از سفارشات معلق در هر دو طرف پیشنهاد و درخواست وجود خواهد داشت و مانع از تغییر قابل توجه قیمت در یک سفارش بزرگ می‌شود.

عمق بازار همچنین به تعداد سهام یک سهم خاص که می‌تواند بدون افزایش قیمت خریداری شود اشاره دارد. اگر سهام نقدینگی بسیاری داشته باشد و تعداد زیادی خریدار و فروشنده داشته باشد، خرید عمده سهام به طور معمول منجر به حرکت محسوس قیمت سهام نمی‌شود.

اهمیت عمق بازار

اهمیت عمق بازار در ارزهای دیجیتال

عمق بازار ارز دیجیتال، ابزاری برای درک عرضه و تقاضای بیت کوین در یک لحظه معین برای طیف وسیعی از قیمت‌ها است. این یک نموداری است از یک دفترچه سفارش که سفارشات خرید یا فروش یک دارایی را در سطوح قیمتی متفاوت نشان می‌دهد.

به طور معمول، عمق بازار ارز دیجیتال ارتباط نزدیکی با نقدینگی دارد (درجه‌ای که می‌توان یک دارایی را به سرعت در یک بازار با قیمت‌های ثابت خرید یا فروخت). اگر عمق بازار برای یک جفت ارز معین “عمیق” باشد، به این معنی است که حجم کافی از سفارشات باز در هر دو طرف پیشنهاد یا درخواست وجود دارد که در نهایت تبادل دارایی را با قیمت‌هایی که ارزش ذاتی آن را منعکس می کند آسان می کند. هر چه عمق بازار ضعیف‌تر باشد، برای سفارش‌های بزرگتر بازار آسان‌تر است که قیمت را تغییر دهند. البته که این امر تأثیر منفی بر معامله‌گران می گذارد.

داشتن ایده و دیدگاهی از عمق بازار قبل از معامله بسیار مهم است زیرا تکیه بر حجم معامله به تنهایی اغلب برای درک نقدینگی بازار کافی نیست (به ویژه در بازارهای ارزهای دیجیتال). داده‌های دفترچه سفارش به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا بینشی در مورد پویایی بازار ارزهای دیجیتال به دست آورند. این بیشن از طریق داده‌های معامله مشخص نیست.

نحوه استفاده معامله‌گران از داده‌های عمق بازار

داده‌های عمق بازار ارز دیجیتال به معامله‌گران کمک می‌کند تا تعیین کنند که قیمت یک بازار خاص می‌تواند تا چه مقدار افزایش پیدا کند.

بازار مالی با عمق قوی معمولاً دارای حجم قوی و نقدینگی کامل هستند. همچنین به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا سفارشات بزرگی را بدون تأثیر چشمگیر بر قیمت بازار ثبت کنند. در همین حال، اگر سفارش خرید یا فروش به اندازه کافی زیاد باشد، بازار مالی با عمق ضعیف قابل جابجایی است.

اطلاعات عمق بازار ارز دیجیتال معمولاً در قالب یک لیست الکترونیکی از سفارشات خرید و فروش معروف به دفترچه سفارش وجود دارد. اینها بر اساس سطح قیمت سازماندهی می‌شوند و دائما به روز می‌شوند تا فعالیت فعلی را منعکس کنند. در گذشته، این داده‌ها قبلاً با پرداخت هزینه در دسترس بود، اما امروزه اکثر سیستم عامل‌های تجاری نوعی از نمایش عمق بازار را به صورت رایگان ارائه می‌دهند. این امر به همه طرفین که معامله می‌کنند اجازه می‌دهد تا لیست کاملی از سفارشات خرید و فروش در انتظار اجرا را به همراه حجم آنها مشاهده کنند.

سخن پایانی

داده های عمیق بازار در زمان واقعی به معامله‌گران اجازه می‌دهد از نوسان قیمت کوتاه مدت سود ببرند. به عنوان مثال، اگر شرکتی برای اولین بار وارد بازار شود و معاملات خود را آغاز کند، معامله‌گران می‌توانند از تقاضای خرید قوی حمایت کنند. این امر نشان می‌دهد که قیمت شرکت جدید دولتی می‌تواند روند صعودی خود را ادامه دهد. در نتیجه استفاده از داده‌های عمق بازار کمک شایانی به معاملات شما می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا