آموزش ارز دیجیتال

مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک | تفاوت چیست؟

متاورس یک دنیای مجازی است که فناوری‌های مختلفی از جمله واقعیت مجازی (VR)، هوش مصنوعی  (AI)، واقعیت افزوده (AR) و ارزهای رمزنگاری شده را در خود جای داده است تا به کاربران این امکان را بدهد که از طریق VR در یک دنیای تخیلی غوطه ور شوند یا از طریق (AR) تجربه‌ای هیجان انگیز را به ارمغان بیاورند. در حال حاضر متاورس های زیادی وجود دارد، مانند آنهایی که در دنیای مجازی Decentraland و پلتفرم های بازی دیجیتال مانند سند باکس The Sandbox  یافت می شوند. این مقاله قصد دارد توضیح دهد اگر مایکروسافت متاورس دارد، متاورس فیس بوک چیست و به مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک میپردازد.

فضای متاورس چگونه است؟

مشتریان می‌توانند از طریق لوازم جانبی واقعیت مجازی مانند هدست‌های VR وارد دنیای متاورس شوند و شکاف ظاهری بین واقعیت‌های دیجیتال و فیزیکی را از بین ببرند. به عنوان مثال، در دنیای واقعیت مجازی، ممکن است بدون اینکه خانه (فیزیکی) خود را ترک کنید، بازی کنید، به دکتر بروید، سر کار بروید، کنسرت تماشا کنید، قفسه‌های یک فروشگاه مواد غذایی را مرور کنید و خیلی چیزهای دیگر.

علاوه بر واقعیت مجازی، بهبود رابطه بین دنیای فیزیکی و دیجیتال نیاز به سطح مثبتی از هوش ماشینی دارد، به همین دلیل است که برخی از تجربیات متاورس به هوش مصنوعی نیاز دارند. برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند به پردازش زبان طبیعی (یعنی پردازش محاسباتی خودکار زبان‌های انسانی) کمک کند تا ماشین‌ها و روبات‌ها بتوانند حرف‌های کاربران را بفهمند.

آیتم های مجازی را می توان با استفاده از فناوری واقعیت افزوده در محیط واقعی جاسازی کرد. بینایی، صدا، لمس و حرکت همه نشانگرهای حسی هستند که تصویر مفهومی واحدی از عرصه مغز شما را تغذیه می کنند. این را می توان با ثبات بصری بسیار کمی با AR انجام داد تا زمانی که اجزای مجازی به طور قدرتمندی از نظر جغرافیایی و زمانی در محیط شما شناسایی شوند.

در حالی که چندین شرکت در سال‌های اخیر بر روی جنبه‌های مختلف متاورس کار می‌کنند، شرکت‌های بومی اینترنتی مانند فیس‌بوک (اکنون متا) و مایکروسافت پیشتاز هستند. اما، چرا شرکت ها میلیون ها دلار در متاورس سرمایه گذاری می کنند؟

جفریز (یک بانک سرمایه گذاری) معتقد است که سرمایه گذاری در متاورس مشابه سرمایه گذاری در روزهای اولیه اینترنت خواهد بود. علاوه بر این، با توجه به سرمایه گذاری  Grayscale، امکان متاورس بسیار فراتر از بازی است. انتظار می‌رود که این فرصت درآمدی تریلیون دلاری باشد که شامل سخت‌افزار، تجارت اجتماعی، رویدادهای دیجیتال، تبلیغات و درآمدزایی سازندگان می‌شود.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، با تغییر نام فیسبوک به متا، نام این شرکت را تغییر داد، زیرا معتقد است که مفهوم آینده دیجیتال برای بهبود تجربه کاربر حیاتی است. علاوه بر این، متاورس فیس بوک به احتمال زیاد از طریق عینک های هوشمند با واقعیت افزوده، هدست های واقعیت مجازی و برنامه های کاربردی محدود دسکتاپ و موبایل قابل دسترسی خواهد بود.

چگونه برندها می توانند وارد دنیای متاورس شوند؟

محیط گسترده متاورس صرفاً برای مشاغلی که با مصرف کننده روبرو هستند نیست. در عوض، چندین کاربرد تجاری متاورس از آموزش جراحان آینده تا ارائه نمایش محصول و همکاری با بستگان دور را شامل می شود.

چشم انداز دیجیتال، به ویژه، کنجکاوی فکری را ضروری می کند، بنابراین برندها باید همیشه در ذهنیت آزمایش و یادگیری باشند. متاورس می تواند تکامل بعدی نحوه اتصال، گفتگو و تراکنش افراد در اینترنت باشد.

مخاطبان هدف خود را کشف کنید

در مورد نیازهای مشتری که برآورده نشده و اینکه چگونه می توانید شکاف را با استفاده از فناوری هایی مانند AR و VR پر کنید، تحقیق کنید. همچنین، بفهمید که آیا مشتریان علاقه مند هستند که متاورس باشند یا خیر.

تجزیه و تحلیل رقبا را انجام دهید

مراقب باشید که شرکت های همتای شما در فضای متاورس چه می کنند و چگونه می توانید یک محصول متمایز را معرفی کنید. چیزهای دیگری که باید بدانید عبارتند از پیشنهاد فروش منحصر به فرد برند شما و اینکه چرا مشتریان باید محصول شما را به جای رقبا انتخاب کنند.

تحقیق در مورد محصول

در این مرحله، باید پاسخی برای سوالات مختلفی پیدا کنید، مانند اینکه چه چیزی را می‌توانید در فضای متاورس آزمایش کنید تا ببینید آیا محصولات پایدارتری وجود دارد یا خیر؟ چگونه می توانید تجربه مشتری را با محصولات/خدمات خود افزایش دهید؟ محصول شما چه ویژگی هایی را ارائه می دهد؟

برای استفاده متاورس آماده شوید و تعادل را حفظ کنید

تیم تحقیقاتی خود را در تدوین استراتژی برای چگونگی و زمان ظهور برند شما در متاورژن مشارکت دهید. با این حال، اگر قبلاً در آن حضور داشته اید، آگاه باشید که همه حوزه‌های جدید شامل ریسک و پاداش هستند. و ممکن است اتفاقات غیرقابل پیش بینی رخ دهد. خبر خوب این است که بیماری همه‌گیری کنونی همه ما را سازگارتر از همیشه کرده است. علاوه بر این، سود بازدهی برای تحمل ریسک است.

متاورس

فیس بوک و متاورس

تغییر نام فیس بوک به متا پلتفرم یا به اختصار متا، برای مصرف کنندگان معمولی این اپلیکیشن غافلگیرکننده بود، اما مارک زاکربرگ، بنیانگذار فیس بوک، ادعا کرد که تغییر نام به این معنی است که این شرکت در حال انشعاب است و به سایرین مرتبط است. بیش از یک محصول او افزود که متا بهتر نشان دهنده چیزی است که شرکت روی آن کار می کند.

این تغییر نام به دنبال اعلامیه ای مبنی بر اینکه این تجارت قصد دارد 10000 نفر را در اتحادیه اروپا استخدام کند تا “” Metaverse را بسازد، ایجاد شد، حرکتی که یادآور تغییر ساختار سازمانی گوگل در سال 2015 به آلفابت است. اما چرا فیس بوک نام خود را به متا تغییر داد؟

تغییر نام فیس بوک یک حرکت بزرگ و آینده نگر برای این شرکت است. این بر مفهوم فرا وجهی در حال ظهور جوامع مجازی که توسط فناوری‌های AR و VR هدایت می‌شوند، تمرکز دارد. خدمات فعلی فیس بوک از جمله فیس بوک، مسنجر، اینستاگرام، واتس اپ و آکیولوس در متا گنجانده خواهد شد.

با این حال، یکی از مشکلات تلاش متا برای اینکه تنها شرکتی باشد که از متاورس حمایت می کند، نقش مهم آن در زندگی ما در صورت تحقق چشم انداز آن از آینده است. در ماه‌های اخیر، این شرکت با قطعی برنامه‌های اصلی خود دست و پنجه نرم کرده است که باعث شده بخش‌های قابل توجهی از جهان قادر به تعامل نباشند. پیامدهای چنین رویدادی در یک واقعیت واقعیت مجازی فراگیر مانند متاورس ممکن است بسیار زیاد باشد.

مایکروسافت و متاورس

مایکروسافت نیز در میان شرکت‌های پیشرو در فناوری متاورس است. شرکت مایکروسافت، مالک ایکس باکس، مدت زیادی است که روی بازی ها سرمایه گذاری کرده است. علاوه بر این، مایکروسافت فاش کرده است که Activision سازنده بازی‌های ویدیویی مانند Candy Crush و Call of Dutyو  blizzard را خریداری می‌کند. یعنی چه؟ و آیا مایکروسافت مالک Activision است؟

قرارداد مایکروسافت-اکتیویژن نشان می‌دهد که مردم زمان بیشتری را در حوزه دیجیتال سپری خواهند کرد و بازی در قلب دنیای مجازی متاورز خواهد بود. علاوه بر این، ساتیا نادلا (مدیر عامل مایکروسافت) معتقد است که اگر متاورس یک محیط گسترده باشد، بازی در حال حاضر از طریق عناوینی مانند Minecraft  متعلق به مایکروسافت و استودیوهای بازی سازی مانند Mojang چنین تجربه ای را به کاربران ارائه می دهد.

علاوه بر موارد فوق، مایکروسافت دسترسی فوری به 390 میلیون کاربر ماهانه اکتیویژن و عناوین بازی های موجود را دریافت خواهد کرد. به گفته شرکت تحقیقاتی Newzoo، بازی در حال حاضر یک بازار جهانی 180 میلیارد دلاری است و عناوین و استعدادهای Activision به شرکت در رقابت با خدمات بازی متا Oculus و Sony PlayStation کمک می کند. اما متاورس مایکروسافت چه نام دارد؟

Mesh، پلتفرمی که Teams را فعال می‌کند و به افراد در مکان‌های فیزیکی مختلف اجازه می‌دهد تا چت ارسال کنند، به جلسات مجازی بپیوندند، در اسناد مشترک همکاری کنند، و موارد دیگر، متاورس مایکروسافت است. این Mesh ویژگی‌های Team مانند حالت Together و حالت Presenter را گسترش می‌دهد و جلسات دوردست و ترکیبی را فراگیرتر و مشارکتی‌تر می‌کند.

Mesh for Teams در دستگاه‌های مختلف از لپ‌تاپ، تلفن‌های هوشمند معمولی گرفته تا هدست‌های واقعیت ترکیبی در دسترس خواهد بود. همچنین به‌عنوان مسیری به سوی فراجهان عمل می‌کند، یک قلمرو دیجیتالی پایدار که با دوقلوهای دیجیتالی از مکان‌ها، افراد و اشیا پر شده است.

علاوه بر این، هدست و پلت فرم واقعیت افزوده مایکروسافت، Hololens، در حال حاضر چشمگیر است. کارگران تولیدی در شرکت‌هایی مانند دایملر، بی‌ام‌و و فورد از این پلتفرم بهره می‌برند که به آنها امکان می‌دهد سریع یاد بگیرند، ردیابی کنند، خطاها را حذف کنند و کیفیت فرآیند را بهبود بخشند.

مایکروسافت قصد دارد از برنامه‌های Metaverse در تجارت، آموزش، آموزش و سرگرمی استفاده کند. این الزامات دنیای واقعی را می توان با استفاده از آواتارها، AR و VR ارتقا داد و دوباره اختراع کرد.

مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک

در مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک باید گفت که مایکروسافت فراتر از در نظر گرفتن توسعه گزارش ها و سوابق پیشرفت کرده است تا امکان همکاری در چنین اسنادی را فراهم کند. فیس بوک بر اساس این ایده ساخته شده است که به افراد اجازه می دهد تا ارتباط برقرار کنند. در حالی که این امر برای پیشرفت در زندگی حرفه ای و شخصی بسیار مهم و ضروری است، اما بدون نقص نیست.

دیدگاه مایکروسافت برای متاورس بسیار شبیه به دیدگاه فیس بوک است. با این حال، تفاوت‌های مهمی مانند نگرانی بیشتر فیس‌بوک با روابط رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر اینترنت و تمرکز بیشتر مایکروسافت بر کار وجود دارد.

مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک نشان داد که مفهوم فیس بوک (متا) بیشتر با شکل آینده علمی تخیلی هماهنگ است، آینده ای دور که در آن مردم مقدار قابل توجهی از زندگی خود را غرق در واقعیت های مجازی رنگارنگ می کنند. مایکروسافت عملکرد قابل‌توجهی در این تلاش داشته است و همکاری و ابزارهای کاربردی آن‌ها گزینه ارجح در محل کار باقی می‌ماند.

مایکروسافت در حال اتخاذ یک رویکرد سلسله مراتبی است و مفهوم فرا وجهی خود را در مشارکت های پروژه خود مانند Mesh for Teams گنجانده و افراد را در واقعیت ترکیبی از طریق کار مرتبط می کند. در مقابل، متا به رویکردی از پایین به بالا اشاره می‌کند، که همه مشتریان را به یک متاورژن می‌آورد که می‌تواند به مکانی برای بازی و کار تبدیل شود. مقایسه متاورس مایکروسافت و متاورس فیس بوک نشان داد که دنیای مجازی هر دو سازمان به سمت توانایی منحصر به فرد خود متمایل است. مایکروسافت جنبه سازمانی را درک می کند، در حالی که متا عنصر اجتماعی را درک می کند. از آنجایی که اساساً هر دو یکسان هستند، گفتن اینکه کدام یک از این رویاها منطقی تر است دشوار است.

بخش تیم‌های مایکروسافت شامل تعدادی مکان‌های پر جنب و جوش از پیش مونتاژ شده است که ممکن است در سناریوهای مختلف، از گردهمایی گرفته تا جمع اجتماعی، استفاده شوند. مایکروسافت پیش‌بینی می‌کند که در درازمدت، سازمان‌ها بخواهند محیط‌های سفارشی رنگارنگی مانند طبقه N با Mesh ایجاد کنند و آنها را به Teams بیاورند.

Horizon Home  چیزی اصلی ایده اولیه فیس بوک برای یک دفتر مرکزی متاورس است. ممکن است به دوستانتان اجازه دهد تا در Horizon Home به شما بپیوندند، جایی که می‌توانید با هم وقت بگذارید، ویدیوها را تماشا کنید و به بازی‌ها و برنامه‌ها بپرید. متا همچنین اقامتگاه‌های مجازی به نام «خانه‌های آسمان» ایجاد می‌کند، جایی که می‌توانید با هم‌نشینان، دوستان و سایرین با همان اشتیاق به همدیگر بپیوندید و علایق خود را دنبال کنید. این شبیه به Roblox بوده، اما رنگارنگ تر است.

با این حال، Mesh for Teams مایکروسافت با مکان‌های ملاقات رنگارنگ از پیش ساخته و جمع های اجتماعی آغاز خواهد شد. همچنین سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا در درون تیم‌ها متاواژه‌هایی ایجاد کنند که در آن این نمادها می‌توانند با هم ترکیب شوند، در پروژه‌ها همکاری کنند و تجربیات خوش‌بختی داشته باشند که باعث رشد می‌شود.

از منظر نوآوری، مایکروسافت Teams را به‌عنوان طرحی برای متاورس می‌بیند، جایی که کسب‌وکارها ممکن است مکان‌های مجازی خود را ایجاد کنند و چندجهانی از واقعیت‌ها را در کنار هم نگه دارند، نه اینکه متاورس خود را کنترل کنند، که به نظر می‌رسد آرزوی متا/فیس‌بوک است. شرکت‌ها می‌توانند از رابط‌های برنامه‌نویسی کاربردی برای ایجاد متاورز خود استفاده کنند و هویتی ثابت در بین این متاورزها داشته باشند.

بازیکنان در متاورس

سایر بازیکنان در فضای متاورس

چند شرکت به رهبری غول های سرگرمی و بازی نیز وارد دنیای مجازی (متاورس) شده اند. به عنوان مثال، غول سرگرمی دیزنی با واقعیت افزوده بدون هدست آزمایش می کند. در آخرین هفته دسامبر 2021، دیزنی مجوز ثبت اختراع (شبیه‌ساز دنیای مجازی) را برای توسعه جاذبه‌های متناسب و تعاملی برای بازدیدکنندگان پارک موضوعی دریافت کرد.

علاوه بر این، این سیستم بازدیدکنندگان پارک را برای سفارشی کردن پیش بینی ها ردیابی می کند تا اینکه برای لذت انبوه ساخته شود. به عنوان مثال، یک خانواده ممکن است دونالد داک را در ورودی ببیند، در حالی که خانواده دیگری ممکن است با سفید برفی و سیندرلا ارتباط برقرار کند.

یکی دیگر از بازیکنانی که در متاورس سرمایه گذاری می کند Roblox بوده که در حال توسعه پلتفرمی است که به کاربران و توسعه دهندگان اجازه می دهد دنیای دیجیتال بسازند. علاوه بر این، این شرکت بر روی تجارت و معاملات تجاری آتی بر روی پلتفرم متمرکز شده است که اقتصاد مجازی خود را با ارز Robux تقویت می کند.

اپیک گیمز، توسعه‌دهنده بازی رایانه‌ای  Fortnite، فراتر از بازی تیراندازی اصلی خود گسترش یافته و رویدادهای اجتماعی مانند کنسرت‌های موسیقی مجازی و مهمانی‌های رقص را در بر می‌گیرد. کاربران می توانند آواتارهای خود را با لباس های مختلف بپوشند و با پرداخت هزینه جزیره ها و بازی های خود را بسازند.

Autodesk، یک شرکت نرم افزاری Cloud، ابزارهایی را ایجاد می کند که معماران و مهندسان از آن برای طراحی و ساخت سازه ها و محصولات استفاده می کنند. همچنین از نرم افزار آن برای ایجاد دنیای مجازی برای لذت و بازی استفاده می شود. علاوه بر این، اسنپ چت در حال توسعه آواتارها و فیلترهای واقعیت افزوده منحصر به فرد برای پوشش ویژگی های دیجیتال در دنیای واقعی است.

نایک در حال همکاری با Roblox برای ایجاد Nikeland، یک تجربه واقعیت مجازی است. در نیکلند، کاربران می‌توانند آواتارهای خود را با لباس‌ها و کفش‌های ورزشی نایک سفارشی کنند و به عرصه‌ها، زمین‌ها و ساختمان‌های نایک دسترسی داشته باشند تا در فعالیت‌هایی مانند برچسب‌گذاری شرکت کنند.

از سوی دیگر، گوگل تا کنون در مورد آرمان‌های فراجهانی خود صریح صحبت کرده است. به طور مشابه، آمازون در مورد آرزوهای واقعیت مجازی خود سکوت اختیار کرده است، اما ممکن است نقش مهمی در نحوه خرید ما در متاورس داشته باشد.

چگونه متاورس آینده کار را شکل خواهد داد؟

فناوری Metaverse پتانسیل ایجاد روش‌های جدید و تخیلی را برای افراد جهت همکاری و کار بر روی وب دارد. با این حال، مدیران باید تضمین کنند که این چشم انداز کار منجر به فرسودگی کارمندان به دلیل صرف زمان زیاد در دنیای مجازی نمی شود.

هدف کار ترکیبی دستیابی به تعادل بین دنیای مجازی و فیزیکی خواهد بود. برای حفظ شیوه‌های کاری متاورس سالم، منابع انسانی باید سیاست‌های کاری ترکیبی جدیدی طراحی کند. آنها همچنین باید تخصص فراسویه را در ساختار حاکمیتی سازمان بگنجانند تا افراد در معرض مدیریت غیرانسانی و تکنیک های نظارت بیش از حد قرار نگیرند.

علاوه بر این، به دلیل ماهیت متاورس ها، میزان و کیفیت داده‌های شخصی جمع‌آوری‌شده و تحلیل‌شده به‌طور تصاعدی رشد خواهد کرد. این امر به استخدام تحلیلگران فراسویه ای نیاز دارد که می توانند تصمیم گیری استراتژیک را با هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل عمیق تکمیل کنند.

سخن پایانی

تحقیقات خود فیس بوک نشان می دهد که مصرف کنندگان در مورد ادغام کامل حضور خود در رسانه های اجتماعی با زندگی حرفه ای خود به این روش سرزده مردد هستند. در نتیجه، کسب‌وکارها باید نقش سلامت و ایمنی را در محیط‌های دیجیتالی همه‌جانبه درک کنند و نشان دهند که داده‌ها توسط نسل بعدی رایانه‌های کوانتومی امن و غیرقابل هک هستند.

از این رو، واضح است که سازمان‌هایی که می‌توانند با تمرکز بر بعد انسانی و عنصر فن‌آوری، نسل جدیدی از متخصصان فرا رشته‌ای مستعد را با ایجاد فرهنگ‌های نوآوری هدفمند بر اساس رویکردی انسانی‌تر و آگاهانه‌تر به کار جذب کنند، در آینده پیشرفت خواهند کرد.

منبع: کوین تلگراف

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا