آموزش ارز دیجیتال

پایکو چیست و آیا کلاهبرداری است؟

پایکو (Paicoo) یک پلتفرم سرمایه‌ گذاری جدید است که در سال ۲۰۱۸ در کانادا ثبت شده است. این پلتفرم مدعی است که به کاربران این امکان را می ‌دهد از طریق سرمایه گذاری در سبد متنوعی از دارایی ‌ها، از جمله ارزهای دیجیتال، سهام و کالاها، سود کسب کنند. اما آیا پایکو یک پلتفرم معتبر و قابل اعتماد است یا یک پروژه کلاهبرداری؟

از آنجایی که این پلتفرم اخیرا در بین کاربران ارز دیجیتال بسیار مورد توجه قرار گرفته و شیوه کاری آن به روش های کلاهبرداری ارز دیجیتال شبیه است؛ تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم که پایکو چیست؟ هدف از این مقاله ارائه اطلاعات کامل و بی طرفانه درباره پایکو است تا به شما در تصمیم‌ گیری برای سرمایه ‌گذاری در این پلتفرم کمک کند.

پایکو چیست؟

شرکت Paicoo در وب ‌سایت خود، پایکو را به عنوان یکی از رهبران صنعت تجارت الکترونیک معرفی می‌ کند. این شرکت مدعی است که با استفاده از سیستم تطبیق سفارش هوشمند آنلاین خود، به ابزاری مهم برای تجار جهت گسترش بازار و افزایش محبوبیت محصولات آنها تبدیل شده است. سیستم تطبیق سفارش هوشمند آنلاین پایکو به بازرگانان این امکان را می‌ دهد تا اطلاعات محصولات خود را به سرعت در پلتفرم این شرکت بارگذاری کنند. سپس با پرداخت هزینه‌ های تبلیغاتی، می‌ توانند محصولات خود را در اتاق‌ های مختلف پایکو به نمایش بگذارند. پایکو مدعی است که این سیستم، مزایای متعددی برای بازرگانان و کاربران دارد که به شرح زیر است:

ادعای پایکو مبنی برای مزایای استفاده از این پلتفرم برای بازرگانان

 • گسترش بازار: با نمایش محصولات در پلتفرم پایکو، بازرگانان می ‌توانند به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنند.
 • افزایش محبوبیت محصولات: با استفاده از سیستم تبلیغاتی پایکو، بازرگانان می ‌توانند محصولات خود را به مخاطبان هدف معرفی کنند.
 • افزایش فروش: با افزایش محبوبیت محصولات، فروش آنها نیز افزایش خواهد یافت.

ادعای پایکو مبنی برای مزایای استفاده از این پلتفرم برای کاربران

 • دسترسی به تنوع گسترده‌ای از محصولات: کاربران می ‌توانند در پلتفرم پایکو، تنوع گسترده ای از محصولات را از بازرگانان مختلف پیدا کنند.
 • مقایسه قیمت ‌ها: کاربران این امکان را دارند به راحتی قیمت محصولات را در پلتفرم پایکو مقایسه کنند و بهترین قیمت را پیدا کنند.
 • خرید آسان: کاربران می‌ توانند به راحتی و با چند کلیک ساده، محصولات مورد نظر خود را از پلتفرم پایکو خریداری کنند.

اما آیا ادعاهای پایکو واقعیت دارد؟ بررسی دقیق ‌تر وب ‌سایت و عملکرد پایکو، ابهامات و تناقضات زیادی را در این زمینه آشکار می‌ کند. توصیه می کنیم قبل از هرگونه سرمایه گذاری در این پلتفرم، کاربران در مورد روش کار پایکو تحقیق کامل انجام دهند.

روش کار پایکو چگونه است؟

مرحله اول: برای شروع فعالیت در پایکو، باید یک حساب کاربری ایجاد کنید و سپس با خرید بسته ‌های سرمایه‌ گذاری، مجوز ورود به این پروژه را به دست آورید. خرید بسته‌ ها با استفاده از توکن‌ های شناخته‌ شده ‌ای مانند تتر، اتریوم و بیت کوین امکان ‌پذیر است.

مرحله دوم: پس از خرید بسته، به عنوان پاداش، تعدادی توکن دریافت خواهید کرد. پایکو روش ‌های مختلفی برای کسب درآمد ارائه می‌دهد، از جمله:

 •  معاملات با توکن: افراد فعال در این پروژه می‌ توانند با فروش توکن‌ های خود در صرافی داخلی پایکو سود کسب کنند.
 •  بازاریابی وابسته: در پروژه پایکو، کاربران می ‌توانند با دعوت افراد جدید به این مجموعه، پورسانت دریافت کنند.
 • سرمایه گذاری در طرح های پروژه: پایکو طرح ‌های سرمایه‌ گذاری متنوعی برای تشویق به مشارکت بیشتر کاربران ارائه می ‌دهد.

 

کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

چرا پایکو مشکوک به کلاهبرداری است؟

مروری بر کلاهبرداری ‌های گذشته نشان می‌ دهد که بسیاری از آن ها در ابتدا چندان مشکوک به نظر نمی ‌رسیدند، اما فقط مدت کوتاهی پس از فعالیت، مشخص شده است که قصدی جز سرقت دارایی کاربران نداشته اند. پایکو نیز از جمله طرح‌ هایی است که با ظاهری فریبنده، اما باطنی مشکوک و غیرعادی، کاربران را به خود جذب می‌ کند.

بررسی ‌های انجام شده، حاکی از جعلی بودن ادعاهای این مجموعه است و سرمایه‌ گذاری در آن را به شدت پرریسک می‌ کند. در ادامه، به برخی از این موارد اشاره می ‌کنیم و به این سوال پاسخ می دهیم که ابهامات موجود در مورد پایکو چیست؟

1- وجود ابهام در سازوکار

شفافیت، عنصری کلیدی در جلب اعتماد کاربران برای مشارکت یا سرمایه ‌گذاری در هر طرح یا پروژه‌ ای است. این شفافیت باید در تمام ارکان مجموعه وجود داشته باشد، در غیر این صورت، کاربران به هیچ عنوان آن طرح را برای سرمایه‌ گذاری انتخاب نخواهند کرد. این در حالی است که پایکو از شفافیت لازم در عملکرد خود برخوردار نیست. تیم توسعه دهنده این پلتفرم، ساز و کار این مجموعه را به فقط به صورت کلی بیان کرده اما حرفی از چگونگی انجام کارها در پایکو و جزئیات نزده است.

برای مثال در مورد عبارت “سیستم هوشمند تطبیق سفارشات” شما در وب سایت رسمی پایکو نمی توانید اطلاعات زیادی بدست بیاورید. حتی اینکه چه کسی یا کسانی این سیستم را پایه گذاری کرده اند، مشخص نیست. در مورد نقش کاربران و سرمایه‌ گذارانی که وارد سیستم می ‌شوند هم توضیحاتی وجود ندارد. بنابراین فقدان شفافیت، ریسک سرمایه ‌گذاری در پایکو را به شدت افزایش می‌ دهد. در نتیجه با توجه به ابهامات موجود، احتمال کلاهبرداری بودن پایکو بسیار بالا است.

نرخ اعتماد کاربران به پایکو

2- تمرکز ویژه روی کاربران ایرانی و فارسی‌ زبانان

یکی از نکات قابل تامل در مورد پایکو، تمرکز ویژه آن بر کاربران ایرانی است. در حالی که اغلب نهادهای مالی خارجی به دلیل تحریم ها از ارائه خدمات به کاربران ایرانی اجتناب می کنند، چرا این پلتفرم باید خود را در معرض خطرات و جریمه ‌های سنگین سازمان‌ های قضایی و مالی جهان قرار دهد و به طور مشخص به کاربران ایرانی و فارسی زبان اجازه عضویت و فعالیت در این سیستم را بدهد؟ هدف پایکو چیست؟

حتی جالب است بدانید محتوای شبکه ‌های اجتماعی پایکو به طور متمرکز به زبان فارسی است. عدم وجود پاسخ مناسب به این سوالات، زنگ خطری برای کلاهبرداری بودن پروژه است. در واقع به نظر می رسد که این طرح‌  تنها با هدف دستبرد به سرمایه کاربران راه اندازی شده است و هیچ خبری از سودرسانی به آنها نیست.

3- اعتبار پایین وب ‌سایت پایکو

یکی از راه ‌های ارزیابی صحت و اعتبار یک وب ‌سایت، بررسی پارامترهای امنیتی، ترافیک ارگانیک، محتوا و موارد مرتبط با SEO آن است. برای این کار، می‌ توانید نام وب ‌سایت مورد نظر را در سایت ‌هایی مانند یالجیت (YaLegit) یا اسکم ادوایزر (Scamadviser)  وارد کنید. بررسی وب‌سایت پایکو (paicoo.com) در این دو سامانه، نکات قابل تاملی را نشان می‌دهد:

 

نرخ اسکم بودن پایکو

 • اعتبار پایین: این وبسایت از نظر یالجیت و اسکم ادوایزر، دارای اعتبار پایینی است.
 • ترافیک ارگانیک صفر: پایکو هیچ ترافیک ارگانیکی ندارد که نشان دهنده عدم استقبال واقعی کاربران از این وب‌ سایت است.
 • وجود بدافزار: اسکم ادوایزر وجود بدافزار در وبسایت پایکو را گزارش می‌ دهد که خطری برای امنیت کاربران محسوب می‌ شود.
 • نامشخص بودن صاحب وب‌سایت: هویت صاحب وب ‌سایت پایکو مشخص نیست، که شبهه ‌هایی را در مورد صحت و درستی آن ایجاد می ‌کند.
 • نظرات منفی کاربران: نظرات کاربران در وبسایت های مختلف، نشان دهنده نارضایتی و عدم اعتماد آنها به پایکو است.
 • شناسایی به عنوان یک تهدید: پایکو توسط مرجعی مانند DNSFilter به عنوان یک تهدید و خطر برای کاربران شناخته شده است.

با کنار هم قرار دادن این نکات، می ‌توان نتیجه گرفت که احتمال کلاهبرداری بودن پایکو بسیار بالاست.

4- اجبار به استفاده از کدهای دعوت

پروژه‌ های معتبر برای جذب کاربران و جلب اعتماد آن ها، از روش ‌های مختلفی مانند ارائه امکانات رایگان و مشوق ‌های سرمایه گذاری استفاده می‌ کنند. این روش ‌ها نشان ‌دهنده هدف واقعی پروژه برای ارائه خدمات به کاربران و نه صرفاً جذب سرمایه است. اما در پروژه پایکو کانادا، با روندی مشابه طرح‌ های کلاهبرداری رو به رو هستیم.

کاربران بدون داشتن کد دعوت، امکان ثبت نام و ورود به سیستم را نخواهند داشت. این در حالی است که چنین روشی در هیچ کدام از پروژه‌ های معتبر و شناخته شده دیده نمی ‌شود و نیاز به کد دعوت، شائبه ‌هایی را در مورد سلامت و درستی کار پایکو در ذهن ایجاد می کند. این در واقع شباهت زیادی به طرح ‌های هرمی دارد که در آنها، افراد برای جذب افراد جدید، پاداش دریافت می‌کنند.

5- حساسیت سیستم پایکو به IP کاربران

عدم امکان استفاده از IP غیر ایرانی یکی دیگر از موارد قابل تامل در خصوص ساز و کار پایکو است. اگر با IP غیر از کشور ایران اقدام به ثبت ‌نام کنید، امکان وارد کردن شماره تلفن ایران را نخواهید داشت. زیرا نام ایران در لیست کشورهای مورد پشتیبانی سایت پایکو وجود ندارد. اما به محض تغییر IP به ایران، پیش‌شماره +۹۸ به طور پیش‌فرض در بخش وارد کردن شماره تماس فعال می شود.

6- ادعای همکاری ‌با شرکت های بزرگ اما بدون سند

یکی از مطالبی که پایکو در وب سایت خود به آن پرداخته است همکاری با شرکای تجاری بزرگ و مطرح در سطح جهانی است. این در حالی است که با بررسی وبسایت های شرکت‌ هایی که پایکو مدعی همکاری با آنها است، هیچگونه سندی مبنی بر تأیید این همکاری ‌ها وجود ندارد. از طرفی لوگوهای شرکت ‌های همکار در وب ‌سایت پایکو قابل کلیک نیستند و به نظر می‌ رسد صرفاً برای القا حس همکاری و اعتبار درج شده ‌اند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که با توجه به شواهد موجود، ادعای شرکت پایکو در خصوص همکاری با شرکای تجاری بزرگ و مطرح در سطح جهانی، صحت ندارد.

کلاهبرداری با کریپتو کارنسی

7- تناقض در مدل درآمدی شرکت پایکو

در حالی که وب ‌سایت پایکو هیچ اشاره ‌ای به زیر مجموعه‌ گیری به عنوان منبع درآمد ندارد، بررسی پلتفرم این شرکت نشان می ‌دهد که تمرکز اصلی آن گرفتن زیر مجموعه است؛ به طوری که بخش قابل توجهی از سود کاربران از طریق جذب افراد جدید و دریافت کمیسیون از فعالیت آنها به دست می ‌آید. بررسی مدل درآمدی این سیستم نشان می دهد که برای مشارکت در سیستم پایکو، کاربران باید مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه واریز کنند. از طرفی شرکت پایکو طرح‌ های مختلفی با سطوح دسترسی و سودآوری متفاوت ارائه می ‌دهد که ورود به آن ها مستلزم پرداخت مبالغ بیشتر است.

تمرکز بیش از حد پایکو بر زیرمجموعه ‌گیری، آن را از سایر تجارت‌ های الکترونیک متمایز می ‌کند. در حالی که رفرال و دعوت از افراد دیگر در بسیاری از کسب ‌و کارها به عنوان یک ابزار بازاریابی و جذب مشتری استفاده می‌ شود، در پایکو این موضوع به عنصر اصلی درآمدزایی تبدیل شده است. با توجه به شواهد موجود مدل درآمدی پایکو شباهت ‌هایی به طرح ‌های پانزی دارد که در آن سود افراد جدید از طریق سرمایه گذاری افراد تازه وارد پرداخت می‌ شود.

8- تناقضات در اطلاعات مربوط به شعبات و ثبت شرکت پایکو

وبسایت پایکو از وجود دو شعبه در قبرس و کانادا خبر می‌ دهد و به همین دلیل، گاه از این شرکت با عنوان “پایکو کانادا” نیز یاد می‌ شود. پایکو مدعی ثبت شرکت خود در کانادا است و تصویری از فرم ثبت ‌شده آن را ارائه می ‌دهد. اما با جستجوی شماره ثبت شرکت پایکو در وب‌ سایت شرکت‌ های ثبت‌ شده استان اونتاریو کانادا، مشخص می‌ شود که این کمپانی غیرفعال است و مؤسس پایکو شرکت دیگری با نام “Paicoo Trading LLC” به ثبت رسانده است.

این در حالی است که وبسایت پایکو هیچ اشاره ای به غیرفعال شدن شرکت قبلی و ثبت شرکت جدید با نامی دیگر ندارد و دلیل غیر فعال شدن شرکت قبلی پایکو مشخص نیست. بدون تردید عدم شفافیت و عدم به روز رسانی اطلاعات در وبسایت پایکو، تردیدهایی را در خصوص اعتبار این شرکت ایجاد می کند.

9- مشکلات در برداشت اصل دارایی

عدم امکان برداشت در صورت انصراف، یکی دیگر از چالش هایی است که کاربران پایکو با آن مواجه هستند. هر چند در خصوص نحوه برداشت و محدودیت های آن در وب سایت رسمی پایکو اطلاعات دقیقی ارائه نشده است اما برخی از وبسایت های وابسته به این پلتفرم اعلام کرده اند که امکان برداشت تترهای واریزشده در صورت انصراف کاربر وجود ندارد و تنها در شرایطی کاربر اجازه برداشت تترهای خود را دارد که حداقل ۶۰ سفارش را در پایکو تکمیل کرده باشد. هر چند برای این مورد هم تضمینی وجود ندارد. همانطور که کاربران پایکو به دفعات مشکلاتی را در برداشت دارایی یا دریافت کمیسیون از زیرمجموعه‌های خود در گروه های تلگرامی منسوب به این سیستم اعلام کرده اند.

10- پشتیبانی بسیار ضعیف

بخش پشتیبانی هر پلتفرم نقش بسزایی در جلب اعتماد، افزایش رضایت و حفظ مشتریان ایفا می‌ کند. بی ‌توجهی به این بخش، می ‌تواند به ضرر پلتفرم تمام شده و اعتبار و محبوبیت آن را به خطر اندازد. اما با کلیک روی آیکن پشتیبان در بخش چت آنلاین پایکو، به صفحه ‌ای خالی هدایت می ‌شویم که گویی هیچکس در آن سوی خط منتظر پاسخگویی به کاربران نیست. عدم وجود اپراتور در بخش پشتیبانی، کاربران را با انبوهی از سوالات و مشکلات بی پاسخ در خصوص سود، برداشت پول و سایر مسائل رها می‌ کند. قطعا وضعیت نامناسب و غیرقابل قبول بخش پشتیبانی شرکت پایکو، نگرانی‌ های جدی را در خصوص اعتبار و قابل اعتماد بودن این شرکت ایجاد می ‌کند.

نتیجه گیری

در روزهای اخیر شایعاتی مبنی بر تعطیلی پایکو در فضای مجازی منتشر شده است. البته هر چند این خبر هنوز به طور رسمی تأیید نشده اما باعث ایجاد هرج و مرج در بین طرفداران و منتقدان این پلتفرم شده است. با این حال، شواهد نشان می‌ دهند که گردانندگان این طرح، تمرکز ویژه‌ ای روی کاربران ایرانی دارند و متأسفانه با تبلیغات گسترده، عده‌ای درگیر این پروژه شده اند. شکل فعالیت پایکو از نظر بسیاری از کارشناسان بسیار مشکوک است و شباهت زیادی به طرح‌ های پانزی دارد. در این نوع طرح ‌ها، احتمال کلاهبرداری و عدم بازپرداخت وجوه سرمایه گذاران وجود دارد. نظر یا تجربه شما در ارتباط با پایکو چیست؟ لطفا نظرات یا سوالات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. سلام اللن ۱۰روزه بلاتکلیف ماندیم برنامه پایکو کلا باز نمیشه.

 2. اون وقت داست فعالیت می کرد کجا بودید
  خسته نباشید

 3. سلام
  من از حدود یک ماه قبل با تمام سرمایه ام حاصل از پس اندازم و فروش سهام بورس وووو وارد این برنامه کلاهبرداری پایکو شدم بدون اینکه در مورد آن تحقیق و تفحص کنم همه سرمایه زندگی و چند سال گذشته ام را در این قمارخانه ریختم بیش از 1700 دلار و قبل از اینکه بتوانم یک ریال آن را برداشت کنم من را بلاک و راههای دسترسی من به این قنارخانه را برویم مسدود کردند .
  الآن من و جیب خالی و شب عید و پشیمانی که سودی ندارد و ظاهراً دستم به هیچ جا بند نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا