آموزش ارز دیجیتال

سولانا یا کاردانو؟ کدام ارز برای سرمایه گذاری بهتر است؟

سولانا یا کاردانو؟ شما کدام یک را برای خرید و سرمایه‌گذاری انتخاب میکنید؟ هنگام انتخاب به چه عواملی توجه کرده و بر چه اساسی تصمیم می گیرید؟ این سؤالات موضوعاتی هستند که برای هر تریدری در بازار کریپتو مطرح خواهند شد. معامله گران و سرمایه گذاران پیش از اجرای یک تصمیم، آن را از جهات مختلف بررسی کرده و به شکلی دقیق درباره آن تحقیق میکنند. به همین دلیل است که ما در این مقاله سعی کردیم دو رمز ارز سولانا و کاردانو را با یکدیگر مقایسه کرده و مزایا و معایب هر یک را به طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم.

 

نیم نگاهی به سولانا

در راستای پاسخ به سؤال سولانا یا کاردانو، باید ابتدا درباره ارز دیجیتال محبوب سولانا صحبت کنیم. پلتفرم بلاکچینی سولانا (Solana) به تمام کاربران خود اجازه ساخت و استفاده از برنامه های وب ۳ را میدهد. این شبکه بلاکچینی یکی از پلتفرم های نسل سوم است که امکان تأیید تراکنش ها را به شکلی ارزان تر و سریع تر فراهم میکند. ضمن اینکه به دلیل استفاده از الگوریتم اثبات تاریخ (POH یا Proof Of History)، انرژی کمتری نسبت به سایر شبکه ها مصرف میکند.

یکی دیگر از قابلیت های بلاکچین سولانا این است که امکان همکاری با پلتفرم های دیگر را برای کاربران فراهم کرده است. بدین ترتیب شما به عنوان کاربر این شبکه می توانید داده ها و دارایی های خود را به راحتی در شبکه های دیگر جا به جا کنید. همچنین بسیاری از پروژه های پرطرفدار در حوزه NFT، DEX و پلتفرم های وام دهی نیز در شبکه سولانا قرار داشته و میتوان از آن در اموری مثل هنر، بازی، امور مالی و… استفاده کرد. تیم توسعه دهنده این پروژه در تلاش است تا معامله گران بتوانند ارزان ترین و سریع ترین تراکنش ها را در بازار کریپتو تجربه کنند.

ارز دیجیتال سولانا با نماد اختصاری SOL شناخته شده و به دلیل قابلیت های ویژه ای که دارد، خیلی زود توانست به جایگاهی ویژه در بازار رمزارزها دست پیدا کند. طوری که اکنون در جایگاه پنجم فهرست کوین مارکت کپ قرار داشته و با قیمت ۱۰۹.۳۲ دلار معامله می شود.

 

سولانا بهتر است یا کاردانو

مزایای سولانا کدامند؟

اگر قرار باشد به سؤال سولانا یا کاردانو پاسخی کامل ارائه دهیم، باید مزایا و معایب هر دو این رمزارزها را به طور موشکافانه بررسی کنیم. در همین راستا مزایای رمزارز SOL عبارت است از:

 • بازدهی بالای انرژی
 • هزینه تراکنش پایین
 • قابلیت انجام بیشتر از ۶۵ هزار تراکنش در یک ثانیه
 • اکوسیستمی با قابلیت رشد برای پروژه ها، سرمایه‌گذاران و شرکا
 • مبتنی بر الگوریتم اثبات تاریخ یا PoH
 • بهره مندی از پروتکل Tower Byzantine Fault Tolerant برای پشتیبانی از مکانیسم اثبات تاریخ
 • بهره مندی از پروتکل GulfStream برای عدم استفاده از استخرهای حافظه یا Mempools
 • میزبانی از صدها اپلیکیشن غیرمتمرکز (dApps)
 • جایگاه خوب در بازار رمزارزها

معایب سولانا کدامند؟

با وجود تمام ویژگی های مثبت دو رمزارز SOL و ADA، فکر میکنید کدام یک برای سرمایه‌گذاری مناسب تر هستند؟ سولانا یا کاردانو؟ همانطور که متوجه شدید سولانا یکی از پرسرعت ترین شبکه ها در انجام تراکنش ارزی محسوب می شود و این امکان را در کنار حفظ امنیت به کاربران خود ارائه می دهد. اما داستان اینجا ختم نمی شود. در ادامه به معرفی معایب ارز دیجیتال سولانا خواهیم پرداخت:

 • عدم تمرکز کافی روی همکاری پذیری (interoperability) یا برقراری ارتباط مناسب با دیگر پروژه ها
 • TPS عملی آن در حد انتظار نیست.

نیم نگاهی به کاردانو

برای اینکه متوجه شویم از میان سولانا یا کاردانو، کدام یک گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری هستند، باید هر کدام را به طور مجزا مورد بررسی قرار دهیم؛ پس باید در ادامه به کاردانو بپردازیم. ایده طراحی شبکه کاردانو توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و در سال ۲۰۱۵ مطرح شد. این فرد چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) بود و در نهایت موفق شد شبکه کاردانو (Cardano) را در سال ۲۰۱۷ راه اندازی کند.

این شبکه به عنوان پروژه ای از نسل سوم و رقیب اتریوم شناخته شده و با هدف افزایش مقیاس پذیری شبکه های بلاکچینی فعالیت خود را شروع کرد. در واقع کاردانو قصد دارد با بهبود مقیاس پذیری باعث کاهش کارمزد و افزایش سرعت تراکنش در بازار ارزهای دیجیتال شود.

 

کاردانو بهتر است یا سولانا

شبکه کاردانو به دلیل ویژگی های منحصر به فردی که داشت خیلی زود توانست در دنیای کریپتوکارنسی از جایگاهی خوب بهره مند شود. برای مثال پروژه کاردانو به انجام تحقیقات علمی و روش های مبتنی بر شواهد آن معروف است. طوری که پیش از ساخت و اجرای یک طرح، حتما آن را از جهات مختلف مورد آزمایش قرار میدهد. ضمن اینکه این پلتفرم بلاکچینی از فناوری های پیشرفته ای برخوردار است:

 • زبان قرارداد هوشمند Plutus
 • پروتکل uroboros

استفاده از این فناوری ها باعث شده تا کاردانو نسبت به رقبای خود از کاربرد و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار باشد.

توکن بومی و ارز دیجیتال اختصاصی شبکه کاردانو، ارز ADA است که اکنون به عنوان یکی از ۱۰ رمزارز برتر از نظر ارزش کل بازار شناخته می شود. ارز دیجیتال کاردانو در جایگاه هشتم فهرست سایت کوین مارکت کپ قرار داشته و با قیمت ۰.۶۲۴۳ دلار معامله می شود. نام این توکن از اسم اولین برنامه نویس کامپیوتر، آدا لاولیس (Ada Lovelace) الهام گرفته شده است. رمزارز آدا در راستای حفظ امنیت شبکه و تشویق نودها فعالیت می کند. دارندگان این توکن می توانند دارایی خود را در شبکه Cardano استیک کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

مزایای کاردانو کدامند؟

زمانی که رمزارز آدا وارد بازار شد، همه آن را به عنوان رقیب اتریوم می شناختند، اما این موضوع با ورود رمزارز سولانا به بازار کمی گنگ و مبهم شد. به همین دلیل است که بسیاری از تریدرها هنگام سرمایه گذاری در بازار کریپتو این سؤال را می پرسند که از میان سولانا یا کاردانو کدام یک انتخاب منطقی تری برای سرمایه گذاری است؟ در ادامه مزایای ارز ADA را نام می بریم تا مقایسه این دو دارایی دیجیتال را برای شما راحت تر کنیم.

 • کاردانو یک شبکه متن باز (Open Source) بوده و اجازه مشارکت و همکاری را برای همه کاربران صادر خواهد کرد.
 • مبتنی بر الگوریتم PoS (اثبات سهام)
 • شبکه کاردانو یک ساختار دو لایه ای ایمن متشکل از CSL- CCL دارد که امکان جداسازی محاسبات و تراکنش از یکدیگر را فراهم می کند.
 • نقدینگی بالا و مناسب برای کاربران سرمایه گذار
 • دارای نرخ تورم پایین
 • استفاده از زیر ساخت های پیشرفته برای افزایش ظرفیت شبکه و افزایش مداوم نودها
 • گسترش قابلیت تعامل با دیگر بلاکچین با استفاده از یک بلاکچین جانبی (Sidechain) به نام KMZ

معایب کاردانو کدامند؟

شبکه کاردانو و تیم توسعه دهنده آن تمام قابلیت ها و امکانات جدید را پس از انجام آزمایشات و تحقیقات سخت گیرانه عرضه می کند. با این وجود شبکه کاردانو را نمی توان پروژه ای بدون عیب و ایراد معرفی کرد. از طرفی اگر قرار باشد بدانیم از بین سولانا یا کاردانو، کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب هستند، باید معایب و باگ های هر دو را زیر ذره بین قرار دهیم. در همین راستا معایب رمزارز ADA عبارت‌اند از:

 • وجود برخی مشکلات در موضوع تمرکز زدایی
 • قدرت انجام تراکنش‌های کمتر نسبت به سولانا

سولانا یا کاردانو (مقایسه کلی)

در جدول زیر یک مقایسه کلی از این دو دارایی دیجیتال برای شما آماده کرده ایم که با بررسی آن میتوانید تصمیم بگیرید که برای سرمایه گذاری سولانا بهتر است یا کاردانو؟

گزینه‌های مورد مقایسه ارز دیجیتال کاردانو (ADA) ارز دیجیتال سولانا (SOL)
سال تأسیس ۲۰۱۷ ۲۰۲۰
توکن اختصاصی ADA SOL
زمان ایجاد برای بلاک جدید ۲۰ ثانیه ۴۰۰ میلی ثانیه
تعداد تراکنش قابل انجام در ثانیه حدوداً ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ تراکنش ۶۵۰۰۰ تراکنش
مکانیسم اجماع POS POH
میزان کل ذخیره توکن ۲۵ میلیارد ۵۵۰.۸ میلیون
زبان برنامه نویسی Haskell Rust و C++
قابلیت همکاری دارد دارد

کلام پایانی

انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب برای سرمایه‌گذاری توسط تریدرهای مختلف نتیجه‌ای متفاوت خواهد داشت. هر فردی متناسب با اولویت ها، شرایط، میزان دارایی، اهداف و استراتژی خود تصمیم می گیرد که روی کدام رمزارز سرمایه گذاری کند. این انتخاب معمولاً از بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار کریپتو انجام می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از تریدرها پیش می آید این است که از میان سولانا یا کاردانو کدام سود بیشتری دارد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا