ارز دیجیتال استکس یا STX توکن بومی شبکه Stacks است که به منظور اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاکچین بیت کوین طراحی شده است. این پروژه با استفاده از شبکه بیت‌کوین امنیت، حریم خصوصی و قابلیت توسعه را به کاربران خود ارائه می‌دهد.

با توجه به این ویژگی‌ها خیلی از افراد به سرمایه‌گذاری روی ارز دیجیتال استکس علاقه دارند. به همین خاطر در این مقاله قصد داریم در مورد تحلیل ارز استکس و ابزارهای مرتبط برای خرید و فروش ارز دیجیتال صحبت کنیم.

تحلیل تکنیکال ارز استکس به مجموعه‌ای از فعالیت‌ها گفته می‌شود که با بررسی تاریخچه قیمت، نمودارها، روندهای قیمت و حجم معاملات این ارز دیجیتال، سعی در پیش‌بینی رفتار آن در بازار دارد. تحلیل تکنیکال یکی از روش‌های متداول تحلیل ارز استکس است که با استفاده از ابزارها و الگوهای مختلف، نقاط حمایت و مقاومت، روند نزولی یا صعودی و سطوح هدف قیمت را تعیین می‌کند. 

تحلیل فاندامنتال استکس

تصویر لوگو ارز stacks

تحلیل فاندامنتال استکس روشی است که با بررسی عوامل اقتصادی، مالی، صنعتی و شرکتی، ارزش ذاتی یک دارایی را تعیین می‌کند. تحلیل‌گرها از داده‌های عمومی و مالی برای ارزیابی عملکرد و آینده یک شرکت یا پروژه استفاده می‌کنند. هدف از تحلیل فاندامنتال، تعیین ارزش واقعی یک دارایی و مقایسه آن با ارزش فعلی این دارایی در بازار است. در ادامه برخی از فاکتورهای مهمی که در تحلیل فاندامنتال استکس باید مدنظر قرار دهیم را بررسی خواهیم کرد:

 • تیم بنیانگذار استکس

مانیب علی (Muneeb Ali) و ریان شی (Ryan Shea) بنیانگذار پروژه استکس هستند. این دو فارغ التحصیل دانشگاه پرینستون در زمینه مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر هستند. این دو در سال ۲۰۱۳ پروژه استکس را با نام بلاک استک راه‌اندازی کردند و در سال ۲۰۲۰ هم نام آن را به استکس تغییر دادند.

 • مهم‌ترین سرمایه‌گذارهای استکس

این پروژه از حمایت صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتبری مثل صندوق‌های زیر برخوردار است:

 • Y Combinator: این صندوق سرمایه‌گذاری یک شتاب‌دهنده کسب و کار است که در زمینه استارتاپ‌های نوپا و نوآورانه فعالیت دارد. این صندوق در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد و تاکنون در بیش از سه هزار شرکت مختلف سرمایه‌گذاری کرده است. 
 • Digital Currency Group: این شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌وکار در سال ۲۰۱۵ در زمینه رمزارزها و بلاکچین تاسیس شد و بیش از ۱۶۰ شرکت مرتبط با این حوزه را پوشش می‌دهد. 
 • Winklevoss Ventures: یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی است که توسط برادران وینکلوس در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد. این دو برابر متخصص حوزه رمزارز هستند و روی شرکت‌های زیادی در زمینه رمزارزها، بلاکچین، فناوری و اقتصاد سرمایه‌گذاری کرده‌اند. 

مهم‌ترین رقبای استکس

استکس یکی از پروژه‌های فعال در زمینه بلاکچین است و به همین خاطر رقبای قدرتمندی دارد. این رقبا نیز باید در تحلیل‌های شما مدنظر قرار داده شوند تا بتوانید قیمت واقعی این ارز دیجیتال را به صورت دقیق محاسبه کنید. برخی از مهم‌ترین رقبای استکس به شرح زیر هستند:

 • اتریوم: پروژه اتریوم یک پروژه بلاکچین است که قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را دارد و یکی از گسترده‌ترین پروژه‌ها در زمینه اقتصاد غیرمتمرکز به شمار می‌رود. 
 • کاردانو: این بلاکچین با هدف رفع مشکلات مربوط به مقیاس‌پذیری، امنیت و هماهنگی بلاکچین‌ها طراحی شده است و به تازگی قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند را هم در اختیار کاربران خود قرار داده است. به همین دلیل یک رقیب مهم برای استکس محسوب می‌شود.
 • پولکادات: یک پروژه بلاکچین است که با هدف اتصال بلاکچین‌های مختلف به هم طراحی شده است. پولکادات به شبکه‌های دیگر اجازه می‌دهد که با شبکه اصلی ارتباط برقرار کنند و اطلاعات مختلف را با آن به اشتراک بگذارند. 

تحلیل تکنیکال استکس

تصویر لوگو ارز دیجیتال استکس

یکی دیگر از روش‌های تحلیل استکس، تحلیل تکنیکال استکس است. تحلیل تکنیکال یک ابزار برای پیش‌بینی رفتار نمودارها در آینده با استفاده از داده‌های گذشته یک ارز دیجیتال یا سهم است. در واقع در تحلیل تکنیکال با استفاده از داده‌ها و نمودارهای بازار، الگوها و روندهای قیمتی آن شناسایی می‌شوند تا بتوان یک پیش‌بینی قابل اطمینان از آینده آن در بازار داشت. در ادامه این مقاله ابزارهای مختلفی که برای تحلیل تکنیکال استکس مورد استفاده قرار می‌گیرند را مورد بررسی قرار دهیم. 

ابزارهای تحلیل تکنیکال استکس

برای تحلیل ارز stx و دیگر ارزهای دیجیتال از ابزارهای مختلفی استفاده می‌شود. برخی از این ابزارها به شرح زیر هستند:

 • نمودار قیمت

نمودار قیمت استکس ابزاری است که نشان می‌دهد قیمت استکس در بازه‌های زمانی مختلف به چه شکلی بوده است. این نمودار در انواع مختلفی مثل خطی، شمعی، نقطه‌ای و… نمایش داده می‌شود که روندها، الگوها، نقاط حمایت و مقاومت و سایر عوامل را نمایش می‌دهد. نمودارهای زیر برخی از پرکاربردترین انواع نمودار هستند:

 • نمودار خطی: نمودار خطی ساده‌ترین نوع نمودار قیمت است که فقط قیمت بسته شدن یک دارایی را در بازه‌های زمانی مختلف نمایش می‌دهد. برای ترسیم نمودار خطی فقط کافیست قیمت بسته شدن هر بازه زمانی را به یک نقطه تبدیل کنید و این نقاط را با استفاده از خطوط به هم وصل کنید. نمودار خطی، اطلاعات کمتری از نوسانات قیمت در یک بازه زمانی فراهم می‌کند اما مزیت مهم آن سادگی و خوانایی بیشتر است.
 • نمودار میله‌ای: از لحاظ پیچیدگی، نمودار میله‌ای پیچیده‌تر از نمودار خطی است و علاوه بر قیمت بسته شدن، قیمت باز شدن، بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت دارایی را هم نمایش می‌دهد. 
 • نمودار شمعی یا CandleStick: این نمودار نیز نوعی نمودار میله‌ای است که اطلاعات مربوط به قیمت را در بازه زمانی انتخابی شما نمایش می‌دهد. این نمودار از دو قسمت بدنه و سایه تشکیل شده است. بدنه قیمت باز و بسته شدن استکس را در بازه زمانی انتخابی شما نمایش می‌دهد و رنگ آن نیز نشان‌دهنده صعودی بودن یا نزولی بودن قیمت است. سایه شمع نیز به صورت یک خط نازک نمایش داده می‌شود و بیانگر بالاترین و پایین‌ترین قیمت استکس در بازه زمانی است. 
 • اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال هم ابزارهایی هستند که با استفاده از محاسبات ریاضی براساس قیمت، حجم و زمان، شرایط بازار و روند قیمت را نشان می‌دهند. تحلیل‌گرها با استفاده از اندیکاتورها می‌توانند نقاط ورود و خروج مناسب، الگوها، نقاط حمایت و مقاومت و سایر عوامل تحلیل تکنیکال را شناسایی کنند. در ادامه اندیکاتورهای پرکاربرد برای تحلیل ارز استکس را معرفی می‌کنیم:

میانگین متحرک (Moving Average)

میانگین متحرک خطوطی هستند که بر روی نمودار قیمت کشیده می‌شوند و نشان می‌دهند که متوسط قیمت در چند دوره زمانی گذشته چقدر بوده است. برای مثال با استفاده از میانگین متحرک ۲۰ روزه می‌توانید قیمت متوسط ارز استکس در ۲۰ روز گذشته را مشاهده کنید؛ همچنین این ابزار برای تعیین خط روند و نقاط حمایت و مقاومت استفاده می‌شوند. به صورت کلی هر چقدر که قیمت بالاتر از میانگین متحرک باشد، نشان دهنده روند صعودی و هرچقدر قیمت پایین‌تر از میانگین متحرک باشد، نشان‌دهنده روند نزولی است. علاوه بر این، برخورد نمودار قیمت با میانگین متحرک و برخورد نمودارهای میانگین متحرک با یکدیگر، یک سیگنال مهم برای تغییر روند به شمار می‌رود. 

اندیکاتور پارابولیک SAR

این اندیکاتور نقاط توقف و بازگشت قیمت را در طول یک روند نشان می‌دهد. پارابولیک SAR به صورت نقطه‌هایی در زیر یا بالای نمودار قیمت ظاهر می‌شود. هرچقدر نقطه‌های بیشتری زیر نمودار باشد نشان دهنده روند صعودی و هر چقدر که نقطه‌های بالای نمودار بیشتر باشد نشان دهنده روند نزولی است. همچنین جابجایی نقطه‌ها از زیر یا بالای نمودار یا برعکس نیز سیگنال‌هایی برای تغییر روند هستند. 

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی (RSI): این اندیکاتور نسبت بین قیمت‌های صعودی و نزولی را در یک بازه زمانی مشخص محاسبه می‌کند. این شاخص به صورت یک خط در بازه ۰ تا ۱۰۰ نمایش داده می‌شود و هرچقدر که به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد نشان‌دهنده فشار خرید بیشتر است. هرچقدر هم که این شاخص به ۰ نزدیک‌تر باشد، نشان دهنده این است که خریدارها قدرت بیشتری دارند. مقادیر بالاتر از ۷۰ و پایین‌تر از ۳۰ هم معمولا تحت عنوان محدوده اشباع خرید و اشباع فروش در نظر گرفته می‌شود. 

اندیکاتور MACD

اندیکاتور MACD یا اندیکاتور همگرایی/واگرایی میانگین‌های متحرک، اختلاف بین دو خط میانگین متحرک با طول‌های مختلف را نشان می‌دهد. این اندیکاتور به صورت یک خط در بازه منفی و مثبت ظاهر می‌شود و به صورت کلی هرچقدر که این خط بالاتر باشد، نشان دهنده قدرت روند صعودی و هر چقدر پایین‌تر باشد نشان دهنده قدرت روند نزولی است. 

باندهای بولینگر (Bollinger Bands)

این اندیکاتور از یک خط میانگین متحرک و دو خط انحراف معیار که براساس انحراف معیار قیمت‌های گذشته تعیین می‌شوند، متشکل شده است. هرچقدر که فاصله بین دو خط انحراف معیار بیشتر باشد، نشان دهنده نوسان بیشتر قیمت است و هرچقدر که این دو بهم نزدیک‌تر باشند هم نشان دهنده ثبات قیمت است. برخورد خط قیمت با خطوط انحراف معیار هم نشان دهنده تغییر جهت است. 

الگوهای نمودار

الگوهای نمودار شکل‌هایی هستند که براساس حرکت قیمت در یک بازه زمانی خاص تشکیل می‌شوند و می‌توانند روند، تغییر روند، ادامه روند یا نقاط تعادل بازار را نشان دهند. الگوهای نموداری در تحلیل ارز استکس کمک می‌کنند که فرصت‌های معاملاتی را شناسایی کنید و سطوح حمایت و مقاومت، اهداف قیمتی و… را تشخیص دهید. این الگوها در انواع مختلفی وجود دارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 • خط روند: این الگو یک خط ساده است که با وصل کردن حداقل دو نقطه بالاترین و پایین‌ترین قیمت در روند صعودی یا نزولی تشکیل می‌شود. این خط به عنوان سطح حمایت یا مقاومت عمل می‌کند و با شکسته شدن یا تغییر شیب آن، روند نیز تغییر خواهد کرد.
 • الگوی پرچم: این الگو نشان دهنده‌ی یک حرکت قوی قبل از شکل گرفتن و یک حرکت جانبی بعد از شکل گرفتن است. الگوی پرچم به صورت یک قاب مستطیل‌شکل با شیب مخالف روند است. این الگو نشان دهنده ادامه روند فعلی است و در صورت شکسته شدن پرچم در جهت روند، سیگنال ورود به معامله داده می‌شود. 
 • الگوی سر و شانه: این الگو شامل سه قله است که قله مرکزی بالاتر از دو قله دیگر قرار دارد و قله‌های جانبی تقریبا هم راستا با هم هستند. این الگو یک خط حمایت هم دارد که با اسم خط گردن شناخته می‌شود و با وسط کردن دو نقطه پایین‌ترین قیمت بین قله‌ها ترسیم می‌شود. سر و شانه یک الگوی تغییر روند نزولی است و در صورتی که قیمت از خط گردن پایین‌تر بیاید، سیگنال خروج از معامله است. 
 • الگوی سر و شانه معکوس: این الگو تقریبا شبیه به الگوی سر و شانه است اما به صورت معکوس روی نمودار ترسیم می‌شود و در صورت عبور قیمت از خط گردن، خروج از معامله نزولی و ورود به معامله صعودی محسوب می‌شود. 

سخن نهایی

تحلیل ارز استکس یک فرآیند پیچیده است که با استفاده از اخبار، رویدادها، شاخص‌ها، روندها، سطوح حمایت و مقاومت و… انجام می‌شود و هدف آن تعیین روند حرکت قیمت و پیدا کردن نقاط ورود و خروج مناسب است. در این مقاله تمامی ابزارها و اطلاعات لازم برای تحلیل ارز استکس در اختیار شما قرار گرفت. امیدواریم که بتوانید از این اطلاعات برای تحلیل دقیق‌تر و کسب سود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *