ارز دیجیتال کامپاند یک پروتکل وام‌دهی دیفای است که کاربران می‌توانند در آن با سرمایه‌گذاری در یکی از استخرهای نقدینگی متعددی که توسط این پروتکل تعریف شده است به کسب سود بپردازند. این پروتکل از زمان عرضه در سال ۲۰۱۸ با محبوبیت بسیار زیادی روبرو بوده است و خیلی از کاربران به خرید و فروش ارز کامپاند علاقه نشان داده‌اند. با توجه به این موضوع ما قصد داریم در این مقاله از صرافی ارز دیجیتال اریترون، در مورد تحلیل تکنیکال ارز کامپاند صحبت کنیم.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال کامپاند

تصویر ارز دیجیتال کامپاند

مانند تمامی دارایی‌های دیگر با استفاده از ابزارهای مختلف تحلیل تکنیکال ارز کامپاند می‌توانید روند قیمتی این ارز دیجیتال را در آینده پیش‌بینی کنید. شما با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید روند حرکت قیمت هر دارایی که دارای آمار گذشته باشد را تشخیص دهید و تا حدودی تعیین کنید که این روند تا چه نقطه‌ای ادامه خواهد داشت. البته برای استفاده صحیح از تحلیل ارز کامپاند باید با ابزارهایی که برای آن استفاده می‌شود آشنایی داشته باشید. برخی از پرکاربردترین ابزارها در این زمینه به شرح زیر هستند:

  • سطح حمایت و مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت یکی از پرکاربردترین ابزارهای تحلیل تکنیکال ارز کامپاند به شمار می‌روند. با استفاده از این سطوح می‌توانید نقطه توقف روند فعلی قیمت را به صورت حدودی مشخص نمایید. در سطح حمایت تقاضا برای دارایی مورد نظر به اندازه‌ای است که از سقوط بیشتر قیمت آن جلوگیری می‌کند و فقط در روندهای نزولی کاربرد دارد. در سمت مقابل سطح حمایت نیز ما سطح مقاومت را داریم که عرضه بیشتر از تقاضا خواهد شد و از افزایش بیشتر قیمت جلوگیری می‌کند. زمانی که قیمت به نزدیکی سطح مقاومت می‌رسد، فروشندگان تمایل بیشتری برای فروش دارند و تمایل خریداران برای خرید نیز کمتر خواهد شد. به همین خاطر قیمت دارایی مورد نظر کاهشی خواهد بود.

  • اندیکاتور مکدی

یکی دیگر از اندیکاتورهای ساده اما پرکاربرد در تحلیل تکنیکال ارز کامپاند، اندیکاتور مکدی است. اندیکاتور MACD مخفف عبارت Moving Average Convergence Divergence یا همگرایی و واگرایی میانگین متحرک است. مکدی دارای سه نمودار میانگین متحرک است که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قدرت، جهت و شتاب یک روند صعودی یا نزولی را تشخیص دهید و با دانش بیشتری روی دارایی‌های موردنظر خودتان سرمایه‌گذاری کنید.

  • میانگین متحرک

یکی از روش‌های مرسوم برای تحلیل ارز کامپاند و مشاهده روند تغییرات قیمت آن، استفاده از میانگین متحرک است. این اندیکاتور نوسان‌گر نما براساس تایم فریم تعریف می‌شود. برای مثال یک میانگین ۱۴ روزه، نوسانات قیمت طی ۱۴ روز اخیر را نمایش می‌دهد. این اندیکاتور با استفاده از این اطلاعات، میانگینی از قیمت‌ها ارز دیجیتال کامپاند را در دوره زمانی موردنظر محاسبه و آن‌ها را روی نمودار نمایش می‌دهد. این اندیکاتور میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک نمایی موجود است که از نوع ساده آن برای تعیین سطوح مقاومت و حمایت استفاده می‌شود.

  • باندهای بولینگر

یکی دیگر از ابزارهای پرکاربرد برای تحلیل تکنیکال ارز کامپاند، بولینگر باند است که از آن برای تعیین وضعیت کلی بازار استفاده می‌شود. این اندیکاتور از دو خط بالا و پایین و یک خط میانگین تشکیل شده است. خط‌های بالا و پایین نمودار تحت عنوان باندهای بالا و پایین شناخته می‌شوند. در صورتی که حرکت نمودار به سمت بالا باشد، قدرت خریدارها بیشتر خواهد بود و به همین خاطر این احتمال وجود دارد که قیمت ارز مورد نظر در آینده افزایش داشته باشد. حرکت نمودار به سمت باند پایین هم به این معنی است که قدرت فروشنده‌ها نسبت به خریدارها بیشتر است و به همین دلیل احتمال کاهش قیمت در بازار وجود دارد.

تصویر ارز دیجیتال comp

سخن نهایی

در این مقاله به صورت کلی با ابزارهای تحلیل تکنیکال ارز کامپاند آشنا شدیم. با استفاده از این ابزارها شما می‌توانید روند حرکت قیمت در بازه مورد نظر خودتان را تشخیص دهید و بر پایه دانش برای ورود یا خروج از بازار تصمیم بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *