آموزش ارز دیجیتال

مشکل انتقال تتر از تراست ولت

در حال حاضر باتوجه به اینکه دنیا تبدیل به دهکده ارتباطات شده است؛ اکثر افراد در پی جذب مشتری از سراسر دنیا برای رشد کسب و کار خود هستند. کمتر کسی پیدا می شود که بتواند نقش ارز دیجیتال را در این بین نادیده بگیرد. افراد زیادی هستند که با استفاده از تتر و از طریق صرافی ارز دیجیتال تجربه فروش به سراسر دنیا را به دست آورده اند. با وجود مزیت های بی شماری که این روش دارد برخی با مشکلاتی در صرافی ها، کیف پول ها و … مواجه هستند. به طور مثال یکی از مواردی که برخی کاربران با آن مدام رو به رو می شوند مشکل انتقال تتر از تراست به سایر کیف پول ها و اکانت های صرافی است که عموما این مشکلات به دلایل زیر به وجود می آید:

  1. کافی نبودن کارمزد
  2. عدم امکان فراخوانی داده
  3. مشکل نرم افزار در بلاکچین مقصد
  4. انتقال تتر در بستری اشتباه

دلایل ایجاد مشکل انتقال تتر از تراست ولت

گاهی اوقات مشکل انتقال تتر از تراست ولت ناشی از عملکرد نادرست اینترنت یا فیلترشکن است. اما مشکلات بسیار مهم تری وجود دارند که در ۴ دسته تقسیم می شوند. این مشکلات عبارت هستند از:

1- کافی نبودن کارمزد

در صورتی که Gas کافی برای پرداخت کارمزد نداشته باشید با مشکل انتقال تتر از تراست ولت روبرو خواهید شد. در این بخش باید توجه داشته باشید که هر بلاکچین نیاز به ارز بومی متناسب با خود دارد که باید با استفاده از آن کارمزد شبکه را بپردازید. بیشترین مشکلی که کاربران با آن مواجه هستند کافی نبودن ترون برای کارمزد است؛ در این شرایط کاربر با خطای You don’t have enough tron رو به رو می شود.

وقتی که در حال انتقال تتر TRC-20 به حساب دیگری هستید؛ صرافی بلافاصله کارمزد شبکه را از حسابتان کم می کند. در این هنگام برای رفع خطا باید مقدار مورد نیازی از ارز دیجیتال ترون به کیف پول تراست ولت خود واریز کنید تا مشکل حل شود. این کارمزد به ازای هر تراکنش یک الی سه دلار (به واحد ترون) است. در سایر بلاکچین‌ها هم همین موضوع برقرار است؛ یعنی اگر قصد انتقال تتر ERC-20 از تراست ولت داشته باشید، باید مقداری توکن بومی از شبکه اتریوم جهت پرداخت کارمزد در کیف پول خود داشته باشید.

مشکل انتقال تتر از تراست ولت

2- مشکل در فراخوانی دیتا

گاهی ممکن است موجودی و اطلاعات مربوط به کیف پول شما به درستی فراخوانی نشود. کیف پول یا ولت مانند یک واسطه عمل می کند، به این صورت که درخواست های کاربر را به سرورهای بلاکچین منتقل می کند. شما هنگامی که درخواست انتقال پول از تراست ولت دارید، کیف پول این درخواست را با موجودی شما در بلاکچین بررسی می کند و در صورت همخوانی این دو با هم، عملیات انتقال با موفقیت انجام می شود.

اما در برخی اوقات مشکلاتی در این فرآیند به وجود می آید که ناشی از نداشتن نسخه آپدیت کیف پول یا مشکلات سراسری است. در این شرایط باید مدت زمانی را صبر و دوباره اقدام کنید. نکته حائز اهمیت این است که همیشه ولت خود را آپدیت نگه دارید تا با مشکل انتقال تتر از تراست ولت مواجه نشوید.

3- انتقال تتر در بستری اشتباه

باید در هنگام انتقال تتر از تراست ولت توجه داشته باشید که شبکه مبدا و مقصد را به درستی وارد کنید؛ به طور مثال برای انتقال تتر در شبکه TRC-20، باید آدرس کیف پول های مبدا و مقصد در این شبکه باشند. یکی از اشتباهات رایجی که کاربران در هنگام انتقال تتر و سایرهای ارزهای دیجیتال مدام مرتکب می شوند انتخاب شبکه TRC-20 در مبدا و انتخاب شبکه ERC-20 در مقصد و بالعکس است.

شبکه های انتقال تتر

برای اینکه از این اشتباه جلوگیری کنید باید آدرس مقصد و مبدا را بر یک بستر بلاکچین وارد کنید. مثلاً اگر ارز دیجیتال شما در کیف پول بر بستر ترون است باید بر همین بستر آدرس مقصد را وارد کنید. دو اشتباه رایج در این زمینه به صورت زیر است:

  • انتقال نادرست از کیف پول به کیف پول دیگر: برای جلوگیری از این مشکل باید به مفهوم سازگاری شبکه های بلاکچین با یکدیگر مسلط باشید. آدرس شبکه های اتریوم، بایننس، فانتوم و پالیگان با 0x شروع می شود که با یکدیگر سازگارند و مشکلی در هنگام انتقال به وجود نمی آید اما در صورتی که آدرس دو شبکه باهم ناسازگار باشند امکان انتقال وجود نخواهد داشت.
  • انتقال نادرست از تراست والت به صرافی: هنگامی که این مشکل برای شما به وجود می آید باید در صرافی از طریق تیکت درخواست رفع مشکل انتقال تتر از تراست ولت را بکنید که مشکل شما قطعاً قابل حل است. به طور مثال شبکه TRC-20 با دیگر شبکه ها سازگاری ندارد و در صورت انجام تراکنش اشتباه، دارایی ها از بین خواهند رفت. در این شرایط صرافی می تواند عمل بازیابی تراکنش را برای شما انجام دهد.

4- مشکل نرم افزار در بلاکچین مقصد

امکان وجود خطا در نرم افزار، بلاکچین یا اختلالات در شبکه انتقال هرچند در مدت زمان کوتاهی برطرف می شود اما می تواند باعث بروز مشکل در انتقال تتر از تراست ولت می شود. کیف پول به عنوان یک رابط بین کاربر و سرور بلاکچین است که درخواست ها را انتقال می دهد. گاهی مشکل انتقال تتر از تراست ولت مستقیماً با شبکه بلاکچین و اختلال ناشی از آن مرتبط است.

در این هنگام کاری از دست کاربر بر نمی آید و شما باید تا رفع اختلال صبر کنید. یک راه حل برای اینکه بفهمید مشکل از کیف پول شما یا از بلاکچین است وجود دارد. آن هم این است که با استفاده از کیف پول های دیگر مثل سیف پل و ترون لینک، مجددا تراکنش را تکرار کنید. به این صورت که هنگام ساخت اکانت در کیف پول جدید می توانید دارایی هایتان را از تراست ولت به سیف پل ایمپورت کنید.

آیا امکان برگشت تراکنش نادرست وجود دارد؟

در پاسخ به سؤال مهم باید گفت به هیچ عنوان امکان برگشت و لغو تراکنش برای شما وجود ندارد چرا که شما به عنوان یک شخص حقیقی اقدام به امضای قرارداد قانونی کرده اید و تمام عواقب آن را پذیرفته اید. پس در هنگام انجام تراکنش نهایت دقت و بررسی را انجام دهید؛ چون ارزی که از ولت برداشت می شود قابل برگشت نیست. به طور مثال اگر در تراکنشی یک طرف تراکنش TRC-20 باشد و طرف دیگر، یک بلاکچین جدای از ترون، مطمئنا دارایی از دست رفته، غیر قابل بازگشت خواهد بود. اما اگر تراکنش بین دو شبکه Erc20 و BEP20 اتفاق بیفتد در این صورت شانس بازگرداندن دارایی وجود خواهد داشت.

جمع بندی

تراست ولت یکی از محبوب ترین کیف پول های ارز دیجیتال است اما کار کردن با آن نیاز به آموزش دارد چراکه ممکن است کاربر با مشکلاتی در انتقال ارز دیجیتال، پرداخت کارمزد انتقال و … مواجه شود.

مهدیس مسکینی

مهدیس مسکینی هستم، کارشناس ارشد روانشناسی صنعتی و سازمانی. من به دنیای رمز ارزها علاقه زیادی دارم و سعی می کنم با نوشتن مقالات آموزشی ارز دیجیتال، دانسته هام رو با شما به اشتراک بگذارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا