آموزش ارز دیجیتال

راه‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال چیست؟

اگر مانند بسیاری از افزارد شما هم جزو دارندگان ارزهای دیجیتال هستید، احتمالاً متوجه شده‌اید که معامله و سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار سودآور باشد. اما از طرفی بسیار وقت گیر و اغلب به دلیل نیاز مداوم به پیگیری سبد سهام خود، استرس زا است. شما باید سرمایه گذاری فرصت‌ها و موقعیت‌های خود را مدیریت کنید. اما اگر بخواهید بدون تمام سردردهای رایج که به وجود می‌آید، درآمد غیرفعالی کسب کنید، چه؟ خوشبختانه، اکنون ده‌ها راه برای انجام این کار وجود دارد.
در این مقاله نگاهی به راه های کسب درآمد از ارز دیجیتال می‌اندازیم که می توانید ارزهای رمزنگاری شده خود را به کار بگیرید. این روش‌ها به شما کمک می کند تا یک درآمد غیرفعال بالقوه جذاب و بدون نیاز به مدیریت داشته باشید.

پس انداز خود را اتومات کنید

درست مانند ارزهای فیات که می‌توانند در حالی که در یک حساب پس انداز نگهداری می‌شوند، سود کسب کنند، ارزهای دیجیتال نیز می‌توانند برای کسب بازدهی به پلتفرم‌های مختلف سپرده شوند.

برخی از این حساب‌های پس‌انداز ارزهای دیجیتال متمرکز هستند، مانند حساب‌هایی که توسط Nexo، BlockFi، و Crypto.com ارائه می‌شوند. این حساب‌ها معمولاً از وجوه شما برای ارائه وام‌های اضافی به وام گیرندگان سازمانی استفاده می‌کنند. به همین ترتیب، بسیاری از صرافی‌ها، از جمله Binance و Huobi به کاربران اجازه می‌دهند بازدهی از سپرده‌های ارزهای دیجیتال خود کسب کنند.

بقیه پلتفرم‌های پس‌انداز غیرمتمرکز مانند Orion Money و Anchor هستند که به شما امکان می‌دهند سود سپرده‌های استیبل کوین خود را کسب کنید. همچنین Yearn Finance و Autofarm که به طور خودکار وجوه شما را بین طیف وسیعی از محصولات دیفای جابه‌جا می‌کنند تا بازدهی را به حداکثر برسانند.

مسلماً اینها ساده‌ترین راه‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال و به دست آوردن بازدهی غیرفعال در سپرده‌های کریپتو هستند، زیرا برای شروع به دانش کمی نیاز دارند.

اگر سوال شما این است که چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟ این بستگی به دارایی و پلتفرمی که انتخاب می‌کنید، دارد و معمولاً می‌توانید 5-20٪ APY  کسب کنید.

مراقب چه چیزی باشیم؟ مراقب پلتفرم‌هایی باشید که بازدهی مشکوک بالا ارائه می‌کنند، اینها می‌توانند طرح‌های Ponzi باشند.

ارائه‌دهنده نقدینگی

صرافی‌های غیرمتمرکز، راه دسترسی معامله‌گران و بهره‌برداری از فرصت‌های موجود در بازار را با ارائه منبع نقدینگی بدون مجوز برای طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال متحول کردند.

اما نوع خاصی از DEX یا صرافیهای غیرمتمرکز وجود دارد که به‌عنوان یک بازارساز خودکار شناخته می‌شوند. این نوع راه کاملاً جدیدی را برای دارندگان ارزهای دیجیتال برای ایجاد بازدهی در دارایی‌های خود، با تبدیل شدن به ارائه‌دهندگان نقدینگی، باز کرد.

این پلتفرم‌ها استخرهای نقدینگی غیرمتمرکز را ارائه می‌کنند که به کاربران امکان داد و ستد می‌دهند و در عین حال کشف قیمت کارآمد را با استفاده از قیمت‌گذاری دو یا چند دارایی موجود در یک استخر برای تعیین هر یک از ارزش‌های آن‌ها تسهیل می‌کنند. به طوری که استخری حاوی 100 ETH و 400000 USDC می‌تواند انجام شود. هر ETH را 4000 دلار و هر USDC را 0.00025 ETH قیمت گذاری کنید.

نقدینگی عموماً توسط جامعه تأمین می‌شود، که همیشه سهم متناسب خود را از استخر بدون توجه به مقدار نقدینگی اضافه می‌کنند. سپس این نقدینگی برای خدمت به معامله‌گرانی که سوآپ‌ها را با استفاده از این استخر انجام می‌دهند، استفاده می‌شود.

اما جالب اینجاست که هنگامی که یک معامله‌گر نقدینگی را از استخر تامین می‌کند، کارمزد معاملاتی را می‌پردازد ( معمولاً حدود 0.2-0.3٪ از اندازه معامله). این امر بین همه ارائه دهندگان نقدینگی از جمله شما تقسیم می‌شود.

اکنون تعداد زیادی AMM وجود دارد و اکثر پلتفرم‌های قراردادهای هوشمند بزرگ اکنون یک یا چند گزینه مناسب دارند. برخی از محبوب‌ترین‌ها در حال حاضر عبارتند از Uniswap برای اتریوم، PancakeSwap  برای زنجیره هوشمند بایننس، پالیگان برای Avalanche ، WagyuSwap برای Velas، و SushiSwap (چند زنجیره‌ای)

چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟ مبلغی که به دست می‌آورید می‌تواند به طور قابل توجهی بین استخرها و پلتفرم‌ها متفاوت باشد. به طور کلی، هرچه کسر نقدینگی کلی شما بیشتر باشد و حجم معاملات شما بیشتر باشد، درآمد بیشتری خواهید داشت. بازده می‌تواند از تقریباً هیچ تا به طور بالقوه بیش از 100٪ APY متغیر باشد.

کسب درآمد

در ییلد فارمینگ، شرکت کنید

اگر از قبل نقدینگی ارائه می‌دهید، یلید فارمینگ راهی برای کسب بازدهی اضافی در دارایی‌های شما فراهم می‌کنند. همانطور که از نام آنها پیداست، ییلد فارمینگ، پلتفرم‌هایی هستند که به شما امکان می دهند به یک یا چند روش برای محصول “فارم” کنید. معمولاً، شما باید توکن‌های ارائه‌دهنده نقدینگی (LP) از قبل موجود خود را در مزرعه خاصی قرار دهید تا بخشی از پاداش آن را به دست آورید.

با گذاشتن توکن‌های خود در استخر بازدهی، کسری متناسب از جوایزی را که هر روز پرداخت می‌کند (هفته/ماه و غیره) دریافت خواهید کرد. به طوری که اگر 1% از استخر را مشارکت دهید، به طور کلی 1% از پاداش‌هایی که ارائه می‌دهد را دریافت خواهید کرد.

بسیاری از AMMها، از جمله  PancakeSwap، TraderJoe، و SushiSwap، دارای مزارع بازده داخلی هستند، در حالی که برخی از آنها محصولات مستقل هستند ( مانند Venus ).

این مزارع بازدهی عموماً به شما این امکان را می‌دهند که بازدهی خود را در یک ارز دیجیتال تازه منتشر شده یا توکن ابزاری/حکومتی بومی مزرعه بازده کسب کنید. برای مثال می‌توانید ارز  کیک را در PancakeSwap یا WAG در WagyuSwap  پرورش دهید. اکثر این پلتفرم‌ها یک APY مورد انتظار را بر اساس ارزش فعلی توکن پاداش و اندازه سهام شما نشان می‌دهند، اما این می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟ مزارع بازدهی عموماً با ارزهای دیجیتال پرداخت می‌کنند. اگر ارزش این ارز دیجیتال سقوط کند، میانگین APY می تواند نسبتاً پایین باشد، در حالی که اگر ارزش آن افزایش یابد، می تواند نسبتاً بالا باشد. به طور کلی، اگر مرتباً بازدهی خود را نقد می‌کنید، حدود 5 تا 20 درصد APY انتظار داشته باشید.

در این روش کسب درآمد از ارز دیجیتال مراقب چه چیزی باشیم؟ بسیاری از مزارع بازدهی در ابتدا بازدهی فوق‌العاده بالایی ارائه می‌کنند، اما زمانی که ارزش کل استیکینگ ( نگاه کنید به TVL)  افزایش می‌یابد و ارزش توکن پاداش کاهش پیدا می‌کند، به سرعت کاهش می‌یابد. مطمئن شوید که بازده تخمینی خود را به طور مرتب بررسی کنید تا در این مورد باقی بمانید.

ارزهای دیجیتال خود را به اشتراک بگذارید

اثبات سهام (POS) نه تنها راه کارآمدتری را برای حفظ اجماع در یک سیستم غیرمتمرکز معرفی کرد، بلکه روش جدیدی را برای دارندگان ارز دیجیتال به ارمغان می‌آورد تا بازدهی کسب کنند (از طریق استیکینگ).

بسته به ارز رمزنگاری شده و اینکه آیا از POS ساده، اثبات سهام انتخاب شده (NPoS)، اثبات سهام واگذار شده (DPoS) یا هر نوع دیگری استفاده می‌کند، استیکینگ ممکن است مستلزم راه اندازی یک گره اعتبارسنجی و قفل کردن یک گره ثابت باشد. در هر صورت، سهامداران بازدهی را به دست می‌آورند که معمولاً از تورم ارز رمزنگاری شده و/یا کارمزد تراکنش‌های ایجاد شده توسط شبکه به دست می‌آید.

تعداد زیادی از ارزهای رمزنگاری شده از جمله اتریوم (از طریق زنجیره بیکن)، سولانا، کاردانو، آوالانچ، ترا و پولکادوت اکنون جوایزی را ارائه می دهند. برخی از اینها حداقل سهام ثابت و یک دوره را اعمال می‌کنند که می‌تواند به عنوان موانعی برای برخی از کاربران باشد.

با این وجود، بازده ایجاد شده به‌طور کلی کاملاً غیرفعال است و نیاز به نظارت یا مداخله کمی دارد. با این وجود، ممکن است بخواهید به طور منظم بازدهی خود را نقد کنید تا در برابر نوسانات قیمت محافظت کنید یا اگر فکر می‌کنید ارزهایتان افزایش پیدا می‌کنند، درازمدت نگه دارید.

چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟ بازدهی که به دست می‌آورید معمولاً به چند چیز بستگی دارد. از جمله نسبت عرضه‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد و هر کمیسیونی که ممکن است از دست بدهید (برای DPoS و NPoS ) به طور کلی، شما می‌توانید حدود 5-15٪ APY را انتظار داشته باشید.

مراقب چه چیزی باشیم؟ سود سهام در همان سکه‌ای که شما در آن استیک می‌کنید پرداخت می‌شود. به عنوان مثال DOT استیک شده DOT ​​بیشتری را به همراه دارد. اگر ارزش ارزی که می گذارید کاهش یابد، این احتمال وجود دارد که اگر پاداش های استیکینگ زیان‌ها را پوشش ندهد، شما دچار ضرر شوید.

به یک اتحادیه بپیوندید

اگر به هیاهوی اخیر پیرامون بازی‌ها برای کسب درآمد از ارزهای دیجیتال پرداخته‌اید، ممکن است متوجه شده باشید که انجام این بازی‌ها و استفاده از دارایی‌های درون‌بازی و NFT‌ های خود می‌تواند فرآیندی زمان‌بر باشد. از این گذشته، شما در واقع باید این بازی‌ها را انجام دهید تا از بخش درآمد معادله بهره‌مند شوید. اما به لطف ظهور اصناف، این امر لزوماً لازم نیست.

این‌ اتحادیه‌ها و اصناف پلتفرم‌هایی هستند که به سرمایه‌گذاران و بازیکنان امکان می‌دهند تا برای سود متقابل با یکدیگر همکاری کنند. به طور کلی، سرمایه‌گذاران وجوه و دارایی‌ها را تامین می کنند. در حالی که بازیکنان به طور ایمن از این دارایی‌ها برای تولید بازده استفاده می‌کنند. سپس این بازده بین سرمایه‌گذاران و بازیکنان، و اغلب بین سایر واسطه‌ها، مانند مدیران تقسیم می‌شود، که اسناد و مواد آموزشی را برای بازیکنان (که عموماً به عنوان محقق شناخته می‌شوند) ایجاد می‌کنند.

برخی از این پلتفرم‌ها به دارندگان NFT اجازه می‌دهند دارایی‌های خود را با هم به عنوان بخشی از انجمن جمع کنند. در حالی که برخی دیگر به دارندگان NFT و وام گیرندگان در ازای کارمزد توافق شده، وام مستقیم NFT همتا به همتا را می‌دهند.

طیف گسترده‌ای از اصناف، از جمله بازی‌های صنفی بازده  (YGG)، انجمن بازی‌های خوب (GGG) و Merit Circle در حال فعالیت هستند. هر یک از اینها در نحوه کار و مقدار ورودی دستی مورد نیاز متفاوت است. اما اغلب باعث می شود که بازدهی به مراتب کارآمدتر از اجرای بازی‌های پشتیبانی شده باشد.

چقدر می‌توانید از این راه کسب درآمد از ارز دیجیتال ، سود داشته باشید؟ مبلغی که می‌توانید به دست آورید بر اساس تیم شما، بازی‌های مخصوص برای کسب درآمد و مهارت‌های بازیکنان متفاوت است. با این حال، می‌توانید انتظار داشته باشید که حدود 20 تا 40 درصد از درآمدی را که خودتان می‌توانید با بازی کردن به دست آورید، کسب کنید. البته بدون این که واقعاً این کار را انجام دهید. مراقب چه چیزی باشیم؟ همه اصناف بازی‌های بلاک چین یکسان ایجاد نمی‌شوند. قبل از اینکه وجوه یا دارایی خود را به هر صنفی تحویل دهید، حتماً بررسی لازم را انجام دهید.

کسب درآمد

به صندوق رمزنگاری بپیوندید

همانطور که احتمالاً تا به حال متوجه شده اید، بیشتر جریان‌های درآمد غیرفعال به کار اولیه و نگهداری دوره‌ای نیاز دارند. خواه این کار سپرده‌گذاری دارایی‌های شما به یک استخر نقدینگی، راه اندازی یک گره اعتبارسنجی یا شرکت در یک انجمن صنفی باشد.

صندوق های رمزنگاری یک استثنا هستند زیرا در واقع منفعل می‌‌‌باشند. درست مانند صندوق‌های تامینی سنتی که می‌توانند برای به کار انداختن سرمایه فیات شما استفاده شوند، صندوق‌های رمزنگاری به شما این امکان را می‌دهند که با استفاده از دارایی‌های دیجیتال خود (و اغلب ارزهای فیات نیز) درآمد ایجاد کنید.

اینها می‌توانند وجوه نسبتاً ساده‌ای مانند محصولات سرمایه‌گذاری تک دارایی Grayscale   یا تراست بیت کوین یا تراست Decentraland باشند. اینها به سرمایه گذاران فیات اجازه می‌دهد تا در معرض قیمت یک ارز دیجیتال واحد قرار بگیرند.

سایر صندوق‌ها، مانند  Pantera Capital، محصولات سرمایه‌گذاری پیچیده‌تری را ارائه می‌کنند، مانند صندوق بلاک چین Pantera  که در معرض طیف گسترده‌ای از بازارهای رمزنگاری، از جمله سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز، توکن‌های لیکویید و غیره قرار می‌گیرد.

با این حال، این صندوق‌ها معمولاً موانعی برای ورود دارند که می‌تواند شامل حداقل مقدار سرمایه‌گذاری کلان (به عنوان مثال 100000 دلار تا 1 میلیون دلار +) و وضعیت معتبر باشد. به همین ترتیب، آنها می‌توانند به طور قابل توجهی در هزینه‌هایی که دریافت می‌کنند متفاوت باشند.

چقدر می توانید از این روش، کسب درآمد از ارز دیجیتال داشته باشید؟ هر صندوق رمزنگاری معمولاً یک نمای کلی از عملکرد گذشته خود ارائه می‌دهد و معیارهای خاصی مانند نرخ بازده داخلی (IRR)  را ارائه می‌دهد که می‌تواند برای تخمین بازده شما استفاده شود.

مراقب چه چیزی باشیم؟ همه صندوق ها عملکرد خوبی ندارند و سایر صندوق‌ها شرایط و ضوابط غیرعادی دارند. توصیه می‌کنیم قبل از تحویل هر گونه پول، اسناد را دقیق بررسی کنید. همچنین به دوره اعلان بازخریدها (که ممکن است طولانی باشد) توجه ویژهای داشته باشید.

توکن‌های ییلد فارمینگ را نگه دارید

آخرین مورد که کم اهمیت هم نیست، توکن‌های ییلد فارمینگ هستند. همانطور که از نام آنها پیداست، اینها توکن‌هایی هستند که به دارندگان سهمی از سود تولید شده توسط منتشرکننده اصلی را می‌دهند. مشابه روشی که استیکینگ اغلب به دارندگان حق سود سهام می دهد.

طیف گسترده‌ای از توکن‌های سود سهام در حال حاضر وجود دارد و هر کدام به روشی کمی متفاوت عمل می‌کنند. برخی از محبوب‌ترین توکن‌های سود سهام عبارتند از Kucoin Shares (KCS) و AscendEx (BTMX) که هر دو کسری از درآمد کارمزد معاملات خود را به دارندگان توکن پرداخت می‌کنند و همچنین Nexo (NEXO) که به دارنده از سود آن حق کسری می‌دهد.

در برخی موارد، نگه داشتن این توکن‌ها برای واجد شرایط بودن جهت سود سهام کافی است. که سپس به صورت دوره‌ای در کیف پول هر دارنده به عنوان airdrop توزیع می‌شود. در حالی که در موارد دیگر، ممکن است لازم باشد در پلتفرم صادرکننده ثبت نام و تأیید KYC را کامل کرده تا بازدهی خود را مطالبه کنید.

بازدهی که این توکن‌ها ارائه می‌دهند به شدت با عملکرد پلتفرم‌های دیگر مرتبط است. به این معنی که بازدهی شما می‌تواند در طول زمان متفاوت باشد. چقدر می توانید درآمد داشته باشید؟ بازدهی می‌تواند به طور قابل توجهی بین توکن‌های ییلد متفاوت باشد. اما به طور کلی، شما ‌وانید حدود 5-10٪ APY را از برخی از گزینه‌های محبوب‌تر انتظار داشته باشید.

در این روش کسب درآمد از ارز دیجیتال، مراقب چه چیزی باشیم؟ مبلغی که به دست می‌آورید می تواند بر اساس سود صادرکننده توکن افزایش یا کاهش یابد. به همین ترتیب، توکن‌های سود سهام اغلب بی ثبات هستند. توصیه می کنیم قیمت ورودی و پرداخت سود سهام خود را پیگیری کنید تا از APY کلی خود مطلع شوید.

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا