آموزش ارز دیجیتال

ایردراپ چیست و چگونه ایردراپ را رایگان دریافت کنیم؟

اگر در حوزه ارز دیجیتال فعال باشید یا به آن علاقه داشته باشید، احتمالا کلمه ایردراپ را خیلی وقت‌ها شنیده اید. ایردراپ، یک نوع رویداد برای جذب کاربران جدید به یک پروژه ارز دیجیتال نوپا و جدید است. در این رویداد، در ازای انجام فعالیت های بازاریابی مانند عضویت در کانال های تلگرام، ریتوئیت، نگهداری مقدار مشخصی از ارز و … به کاربران توکن رایگان ارائه می شود.

برای مثال ارز اسکیل به کاربران در ازای انجام یک سری فعالیت ها به صورت بونتی پاداش می دهد. لازم به ذکر است که این پاداش برای مشارکت در پروژه است. توجه داشته باشید هر ایردراپی سود خوبی به شما نمی دهد و حتی ممکن است گاها کلاهبرداری از آب در بیایند. در همین راستا باید بهترین سایت های ایردراپ معتبر را بشناسید.

به علاوه در این مقاله به چند تا سوال در مورد ایردراپ نیز پاسخ میدهیم:

 • مزایای دیگر ایر دراپ چیست؟
 • آیا تنها مزیت ایردراپ مربوط به ارائه پاداش به کاربران یک شبکه می شود؟
 • نحوه دریافت ایردراپ به چه صورت است؟

ایردراپ چیست؟

به زبان ساده، ایردراپ (Airdrop) یک فعالیت تبلیغاتی برای معرفی ارزهای دیجیتال نوپا است که هنوز در صرافی های مختلف، لیست نشده اند. استارت آپ های مبتنی بر بلاکچین برای کمک به راه اندازی یک پروژه ارز دیجیتال جدید، از ایردراپ استفاده می کنند تا ارز دیجیتال خود را به معامله گران معرفی کنند.

به طور کلی، یک هدف اصلی برای ایردراپ وجود دارد که آن هم معرفی ارزهای جدید به معامله گران و ترغیب آنها برای ترید است. در واقع، زمانی که معامله گران از طریق ایردراپ، یک ارز دیجیتال را بشناسند، به احتمال زیاد، پس از لیست شدن آن ارز در صرافی، آن را ترید می کنند. این اتفاق باعث کسب رتبه بالاتر آن ارز دیجیتال به مرور زمان می شود.

یک ایردراپ موفق می تواند باعث تشویق کاربران و معامله گران به شرکت در عرضه اولیه توکن (ICO) شود و مارکت کپ ارز مورد نظر را افزایش دهد. در کل اگر یک ایردراپ با موفقیت انجام شود، باعث کسب اعتبار برای آن ارز دیجیتال و شبکه آن می شود. تبلیغ ایردراپ ها در وبسایت ها، رسانه های اجتماعی و انجمن های ارز دیجیتال، انجام می شود.

معمولا برای دریافت ارز دیجیتال رایگان از این ایردراپ ها، باید از یک کیف پول خاص یا هولدر ارز دیجیتال شبکه مادر استفاده کرد. در واقع، تنها در صورت مشارکت با منبع ایردراپ، می توانید ارز دیجیتال رایگان آن را دریافت کنید. این فعالیت های مشارکتی، در هر ایردراپی متفاوت است.

ایردراپ ارز دیجیتال

انواع ایر دراپ

ایردراپ ها دارای ۴ نوع مختلف هستند که در هر یک، به شیوه ای متفاوت ارز دیجیتال های جدید به صورت رایگان ارائه می شود. اما انواع ایردراپ چیست؟ انواع ایردراپ ها عبارت اند از:

ایردراپ استاندارد (Standard airdrop)

در ایردراپ استاندارد، مقداری کوین یا توکن جدید، به کاربران یا سهامداران، به صورت رایگان ارائه می شود. معمولا هدف از اینکار، بازاریابی و جذب کاربر به سمت آن پلتفرم است. برای دریافت ارز دیجیتال از طریق ایردراپ استاندارد، تنها کافی است که پروژه مربوط به آن را پیدا کنید. در سایت آن ثبت نام کرده و یک آدرس کیف پول معتبر از خود، در آنجا وارد کنید. در این صورت، پس از هر رویداد، آن مقدار ارز دیجیتال رایگان به کیف پول شما واریز می شود.

ایردراپ انحصاری (Exclusive airdrop)

همانطور که از نام این نوع از ایردراپ مشخص است، می توانیم آن را مربوط به یک دسته از افراد خاصی اختصاص دهیم. در واقع، در ایردراپ انحصاری، تنها افراد خاصی حق شرکت و دریافت ارز دیجیتال را دارند. معمولا، افرادی که سابقه حضور در یک پروژه را دارند و فعالیت مستمری در این حوزه انجام داده اند، می توانند در ایردراپ شرکت کنند. یکی از ایردراپ های انحصاری معروف در سال های اخیر، مربوط به یونی سواپ (UniSwap) می شود که در سپتامبر ۲۰۲۰ انجام شد. در این ایردراپ انحصاری، ۲۵۰۰ توکن Uni، به کاربران همیشگی این پلتفرم تعلق گرفت.

انواع ایر دراپ

ایردراپ Bounty

در ایردراپ بونتی، کاربران می توانند در ازای انجام فعالیت هایی خاص در پلتفرم، در ایردراپ آن شرکت کنند. این نوع از ایردراپ نیز با هدف بازاریابی و جذب کاربر انجام می شود. برخی از فعالیت های تبلیغاتی که باید توسط کاربران در این ایر دراپ انجام شود، عبارت اند از:

 • ثبت نام کردن در خبرنامه مربوط به پلتفرم
 • به اشتراک گذاشتن یک پست یا استوری از پروژه بلاکچین و ارز دیجیتال آن در شبکه های اجتماعی
 • شرکت در انجمن های پلتفرم و مشارکت در پروژه

برای دریافت توکن رایگان از طریق ایردراپ بونتی، شما باید فعالیت های بیشتری در مقایسه با ایردراپ استاندارد انجام دهید. البته، فراموش نکنید که پس از انجام فعالیت ها و مشارکت های مورد نظر، توکن ها بلافاصله به کیف پول شما واریز می شوند. ایردراپ اسکیل نتورک (skl) به صورت بونتی است و کاربران در ازای فعالیت های خاص در شبکه های اجتماعی، پاداش دریافت می کنند.

هولدر ایردراپ (Holder Airdrop)

این نوع از ایردراپ، بیشتر به هولدرها یا سرمایه گذاران ارز دیجیتال تعلق می گیرد. در هولدر ایردراپ، کاربران موظف هستند که تا تاریخ مشخصی، مقداری ارز دیجیتال در کیف پول نگهداری کنند و هیچ استفاده ای از آن نکنند. پس از رسیدن زمان مشخص، موجودی کیف پول کاربران بررسی می شود و بر اساس مقدار ارز دیجیتال هولد شده، ایردراپ یا ارز دیجیتال رایگان به آنها تعلق می گیرد.

یکی از مهم ترین هولدر ایردراپ های انجام شده، در سال های اخیر مربوط به پروژه رمزنگاری Stellar می شود. در سال ۲۰۱۶، مدیران این پروژه، ۱۹ میلیارد دلار ارز دیجیتال لومن (XLM) به هولدرهای بیت کوین تقدیم کردند. برای دریافت این ایردراپ، دارندگان بیت کوین، در این پروژه ثبت نام کردند تا موجودی آنها مورد بررسی قرار بگیرد.

نحوه دریافت ایردراپ

همانطور که در بالاتر اشاره کردیم، ایردراپ ها معمولا در انجمن ها و شبکه‌ های اجتماعی مربوط به پروژه های بلاکچینی اعلام می شوند. برای پیدا کردن ایردراپ و شرکت در آنها، چندین راه وجود دارد. در ادامه به سوالات «چگونگی پیدا کردن ایردراپ چیست؟» و «نحوه دریافت ایردراپ» پاسخ می دهیم.

 • اولین راه، جستجوی بی وقفه در شبکه های اجتماعی و سایت های پلتفرم های بلاکچینی است. با جستجوهای ساده، به راحتی می توانید ایردراپ های فعال را بیابید.
 • یک صفحه به نام airdrop aggregators وجود دارد که شما با دنبال کردن این صفحه می توانید جدیدترین ایردراپ‌ها را پیدا کنید. حتی ایردراپ های انحصاری نیز در این صفحه اعلام می شوند. پس از شرکت در چند ایردراپ استاندارد، می توانید در ایردراپ های انحصاری نیز شرکت کنید.
 • راه دیگر برای شرکت در ایردراپ ها، ثبت نام در پلتفرم های جدید است. پلتفرم های جدید بلاکچینی، برای تبلیغات و بازاریابی، ایردراپ های استاندارد برگزار می کنند که شما می توانید در آنها شرکت کنید.
 • راه دیگر، دنبال کردن پروژه هایی است که در حال آماده سازی هستند. این پروژه ها برای تبلیغات خود، ایردراپ های بونتی برگزار می کنند که شما می توانید در آنها شرکت کنید.

 

هدف ایردراپ چیست؟

با توجه از شناختی که بالاتر از ایردراپ به دست آورده اید، به نظر شما هدف اصلی ایردراپ چیست؟ احتمالا با خود تصور می‌کنید که چرا باید یک پلتفرم بلاکچینی، ارز دیجیتال رایگان به برخی از کاربران توزیع کند. این فرایند، دقیقا مانند ارائه تخفیف یا هدیه روی محصولات یک فروشگاه است. اغلب فروشگاه های نوپا، برای جذب مشتری بیشتر، از استراتژی ارائه تخفیف یا هدیه رایگان به مشتریان استفاده می کنند. ایردراپ نیز به همین شکل است. با هدف معرفی بیشتر یک پروژه نوپا و کسب اعتبار برگزار می شود.

یک پلتفرم بلاکچینی یا پروژه جدید ارز دیجیتال، برای معرفی شدن و دیده شدن، نیازمند کسب اعتبار در نظر کاربران است. ایردراپ یک راه فوق العاده ساده و کارآمد برای جذب اعتماد و به دست آوردن اعتبار در میان ارزهای دیجیتال دیگر است. همه این موارد، در نهایت به یک هدف استراتژی بازاریابی خلاصه می شود. پلتفرم ها و پروژه های جدید برای تبلیغات و معرفی خود به جوامع بزرگی از کاربران ارز دیجیتال، از ایردراپ استفاده می کنند. ایردراپ های بونتی نیز با هدف افزایش فعالیت و مشارکت در پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرند. کاربران به دلیل شرکت در ایردراپ، با پروژه همکاری می کنند و فعالیت های مربوط به آن را انجام می دهند.

 مزایا و معایب ایردراپ

ایردراپ نیز مانند هر استراتژی دیگری در بازار ارز دیجیتال، دارای مزایا و معایبی است. ایردراپ ها می تواند با هدف تبلیغات یا کمبود نقدینگی برگزار شود. برخی از این مزایا و معایب را در ادامه بررسی می کنیم.

مزایای ایردراپ

 • ایردراپ باعث می شود که کاربران فعال در شبکه، پاداشی بسیار جذابی دریافت کنند.
 • از آنجایی که ایردراپ جنبه بازاریابی دارد، باعث افزایش آگاهی و معرفی هر چه بیشتر یک پروژه نوپا به افراد دیگر می شود.
 • ایردراپ باعث تشویق برای استفاده و پذیرش از یک توکن جدید می شود. در این صورت، آن توکن خیلی زودتر می تواند در صرافی ها لیست شود.

معایب ایردراپ

 • اگر ارز دیجیتال ایردراپ شده در بازار نقدینگی نداشته باشد، کاملا بی ارزش خواهد بود و دریافت آن به صورت رایگان، هیچ منفعتی ندارد.
 • احتمال اینکه بسیاری از ایردراپ‌ها، پروژه‌ای کلاهبرداری و اسکم باشند، خیلی زیاد است. در این صورت، وقت و هزینه کاربر روی پروژه ای بیهوده از بین می رود.
 • از آنجایی که کاربران برای دریافت ایر دراپ، باید کیف پول خود را به سایت مربوط به پروژه متصل کنند، احتمال دریافت تهدیدات امنیتی وجود دارد.

چگونه بفهمیم یک ایردراپ کلاهبرداری است؟

اگر به فعالیت در حوزه ارز دیجیتال و شرکت در ایردراپ ها علاقمند هستید، باید به نکات امنیتی مربوط به آن نیز توجه داشته باشید. بازار ارز دیجیتال، خیلی خیلی جذاب است و راه های مختلفی برای کسب درآمد از آن وجود دارد ولی باید بدانید که به همان اندازه، بازاری پرخطر است. بسیاری از پروژه های ایردراپ، جعلی هستند و تنها برای دریافت اطلاعات کیف پول کاربران راه اندازی می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید سایت های مربوط به پروژه ایردراپ را به دقت بررسی کنید؛ بهترین سایت معرفی ایردراپ را بشناسید و آدرس کیف پول خود را به هر سایت غیر قابل اعتمادی ندهید.

 

کلاهبرداری با ایردراپ

 

در بسیاری از موارد، کلاهبرداران یک توکن جعلی را تحت عنوان ایر دراپ به کیف پول کاربران واریز می کنند. تا زمانی که برای فروش این توکن اقدام نکنید، جعلی بودن آن مشخص نمی شود. حتما قبل از هر اقدام، سابقه، اسناد عمومی و نظر دیگر سرمایه گذاران آن پروژه را به دقت مطالعه کنید و دقت زیادی درباره آن ایردراپ انجام دهید. اگر درگیر یک ایردراپ کلاهبرداری شوید، احتمال لو رفتن کلیدهای خصوصی کیف پول ارز دیجیتال شما و هک شدن وجود دارد.

آیا کسب درآمد از ایردراپ مفید است؟

کسب درآمد از ایردراپ می تواند یک راه ساده و کارآمد برای درآمد غیر فعال در حوزه ارز دیجیتال باشد. البته، خیلی نمی توان روی میزان درآمد آن حساب کرد. چرا که بسیاری از ایردراپ ها، خیلی کم هستند و ارزش زیادی ندارند.

بسیاری دیگر از ایردراپ ها نیز با توکن های نوپا ارائه می شوند و شما باید مدت زمان زیادی آن توکن را هولد کنید تا در صرافی ها لیست شده و قیمت بالایی به دست آورد. ایردراپ را می توان یک راه ساده در کنار معامله گری و سرمایه گذاری در ارز دیجیتال دانست. اگر مدت زمان زیادی ارز دیجیتال ایر دراپ شده را هولد کنید، احتمال رشد آن و کسب سود بالا از طریق آن خیلی زیاد است.

 

کسب درآمد از ایردراپ

نتیجه گیری

اگر قصد شرکت در ایردراپی را دارید، قبل از هر چیز باید به منبع آن توجه کنید. ایردراپ‌ها را از طریق کانال های تلگرامی نامعتبر پیدا نکنید. بلکه در سایت‌های منبع ایردراپ، به دنبال ایردراپ های فعال بگردید. در این صورت، احتمال اینکه درگیر ایردراپ های کلاهبرداری شوید، خیلی کم است. پس از پیدا کردن ایردراپ مورد نظر، سایت آن و اسناد مربوط به پروژه آن را به دقت بررسی و مطالعه کنید. پس از کسب اطمینان کامل از اعتبار ایردراپ، آدرس کیف پول خود را در سایت ایردراپ وارد کنید و فعالیت های درخواست شده را انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا