اخبار صرافی اریترون

دفتر کل توزیع شده چیست و چه تفاوتی با بلاکچین دارد؟

محبوبیت بلاک چین به دلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. بسیاری از نهادهای متمرکز سنتی مانند دولت ها و بانک ها علاقه خود به فناوری بلاک چین را نشان داده اند. اصطلاح جدیدی که شروع به ایجاد موج در فضای ارزهای دیجیتال کرده است، فناوری دفتر کل توزیع شده است. با این حال، بسیاری از مردم معمولا این تکنولوژی را با بلاک چین اشتباه می گیرند و بالعکس. در این مقاله، همه چیزهایی که باید در مورد دفتر کل توزیع شده در مقابل بلاک چین بدانید را بررسی خواهیم کرد.

دفتر کل توزیع شده چیست؟

دفتر کل توزیع شده یک پایگاه داده است که می تواند در چندین مکان یا در بین چندین شرکت کننده یافت شود. با این حال، اکثر شرکت ها هنوز از یک پایگاه داده متمرکز با مکان ثابت استفاده می کنند. برخلاف یک پایگاه داده متمرکز، یک دفتر کل توزیع شده غیرمتمرکز است که به رفع نیاز به یک مرجع مرکزی یا واسطه برای پردازش، اعتبار سنجی یا احراز هویت تراکنش ها کمک می کند. علاوه بر این، این سوابق تنها پس از توافق طرفین درگیر در دفتر ذخیره می شود.

فناوری (DLT) به طور خاص به زیرساخت‌ها و پروتکل‌های فن‌آوری اشاره دارد که امکان دسترسی همزمان، اعتبارسنجی و به‌روزرسانی سوابق را فراهم می‌کند که مشخصه‌های این تکنولوژی و فناوری است. این بر روی یک شبکه کامپیوتری پراکنده در چندین نهاد یا مکان کار می کند.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین شکلی از دفتر کل توزیع شده است که زیربنای تکنولوژیکی خاصی دارد. فناوری بلاک چین یک دفتر کل غیرقابل تغییر، پس از تایید اجماع همه سوابق، از سوابق ایجاد می کند که توسط یک شبکه غیرمتمرکز نگهداری می شود. تفاوت قابل توجه بین بلاک چین و DLT در امضای رمزنگاری و پیوند دادن گروه های رکوردها در این تکنولوژی است که یک زنجیره را تشکیل می دهد. علاوه بر این، این فرصت برای عموم و کاربران وجود دارد که تعیین کنند یک بلاک چین بر اساس کاربرد خاص بلاک چین چگونه ساختار یافته و اجرا می شود.

مقایسه دفتر کل توزیع شده و بلاکچین

تفاوت بین دفتر کل توزیع شده و فناوری بلاک چین چیست؟

اگرچه هم بلاک چین و هم دفتر کل توزیع شده مشابه به نظر می رسند، اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. بلاک چین را می توان به عنوان یک نوع دفتر کل توزیع شده طبقه بندی کرد، اما شما نمی توانید هر دفتر کل توزیع شده را به عنوان یک زنجیره بلوکی طبقه بندی کنید. ما برخی از جنبه های منحصر به فرد بلاک چین و این تکنولوژی را فهرست کرده ایم تا به شما در درک بهتر مقایسه فناوری DLT و بلاک چین کمک کند.

1. ساختار بلوک

اولین تفاوت بین فناوری بلاک چین و این تکنولوژی، ساختار آن است. یک بلاک چین معمولاً از بلوک های داده تشکیل شده است. با این حال، این ساختار داده اصلی دفتر کل توزیع شده نیست. این به این دلیل است که یک دفتر کل توزیع شده فقط یک پایگاه داده است که در چندین گره پخش شده است. اما شما می توانید این داده ها را به روش های متعددی در هر دفتر کل نشان دهید.

2. توالی

تمام بلوک ها در فناوری بلاک چین در یک توالی خاص قرار دارند. با این حال، یک دفتر کل توزیع شده به دنباله داده خاصی نیاز ندارد.

3. اثبات کار

در بیشتر موارد، بلاک چین ها معمولاً از مکانیسم اثبات کار استفاده می کنند. با این حال، مکانیسم های دیگری وجود دارد، اما آنها معمولا قدرت را اشغال می کنند. از سوی دیگر، فناوری DLT به این نوع اجماع نیاز ندارد، که آنها را مقیاس پذیرتر می کند. بلاک چین تنها زیرمجموعه ای از دفتر کل توزیع شده است و به غیر از دامنه DLT های سنتی، دارای عملکردهای اضافی است. اثبات کار تفاوت قابل توجهی بین دفتر کل توزیع شده در مقابل بلاک چین اضافه می کند.

4. پیاده سازی در زندگی واقعی

هنگام درک تفاوت بین بلاک چین و دفتر کل توزیع شده، پیاده سازی یک نکته ضروری است. بلاک چین پیاده سازی های زیادی در زندگی واقعی دارد زیرا محبوبیت بیشتری دارد و کاربردهای زیادی در زمان معین توسعه می یابد. از آنجایی که بسیاری از شرکت ها ماهیت بلاک چین را اتخاذ می کنند و به آرامی آن را در سیستم های خود ادغام می کنند، غول های بزرگی مانند آمازون، IBM و غیره را نیز خواهید یافت که بلاک چین خوبی را به عنوان یک راه حل خدماتی ارائه می دهند.

در مقایسه، توسعه دهندگان اخیراً شروع به فرو رفتن عمیق در هسته فناوری DLT کرده اند. اگرچه انواع مختلفی از DLT ها در دنیای فناوری وجود دارد، پیاده سازی های واقعی کمی وجود دارد. با این حال، آنها هنوز در حال توسعه هستند و ما به زودی شاهد پیاده سازی های واقعی خواهیم بود.

5. توکن ها

در فناوری دفتر کل توزیع شده نیازی به توکن یا ارز وجود ندارد. با این حال، ممکن است برای مسدود کردن و شناسایی هرزنامه ها به نشانه هایی نیاز داشته باشید. هر کسی می تواند یک گره در فناوری بلاک چین اجرا کند. با این حال، اجرای یک گره کامل نیاز به شبکه قابل توجهی دارد که ممکن است مدیریت آن دشوار باشد. علاوه بر این، معمولاً مقداری اقتصاد توکن وجود دارد و نقش اساسی در فناوری بلاک چین دارد. با این حال، فناوری بلاک چین مدرن به دنبال راهی برای ترک سایه ارزهای دیجیتال است.

مزایای استفاده از دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین

استفاده از فناوری بلاک چین راهی ایمن و کارآمد برای ایجاد یک گزارش ضد دستکاری از فعالیت های حساس ارائه می دهد. بلاک چین این پتانسیل را دارد که به یک سازمان یک جایگزین امن و دیجیتالی برای فرآیندهای بانکی بدهد. ما می توانیم از دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین برای تراکنش های مالی استفاده کنیم زیرا به کاهش ناکارآمدی های عملیاتی و صرفه جویی در هزینه کمک می کنند. از آنجایی که دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین ماهیت غیرمتمرکز دارند و دفتر کل غیرقابل تغییر هستند، امنیت بیشتری را به سازمان ارائه می کنند.

دفتر کل توزیع شده کنترل تمام اطلاعات و تراکنش های خود را به کاربران می دهد و شفافیت را ارتقا می دهد. آنها می توانند زمان تراکنش را به چند دقیقه به حداقل برسانند و 24/7 پردازش می شوند و میلیاردها دلار صرفه جویی در تجارت می کنند. این فناوری همچنین افزایش بهره وری و اتوماسیون دفتر پشتی را تسهیل می کند. دفتر کل توزیع شده مانند بلاک چین برای تراکنش های مالی بسیار مفید است. آنها ناکارآمدی های عملیاتی را کاهش می دهند (که در نهایت باعث صرفه جویی در هزینه می شود). امنیت بیشتری نیز به دلیل ماهیت غیرمتمرکز آنها و همچنین تغییرناپذیر بودن دفاتر حساب فراهم شده است.

از طرف دیگر، فناوری بلاک چین راهی برای ایجاد ایمن و کارآمد یک گزارش ضد دستکاری از فعالیت های حساس ارائه می دهد. این شامل هر چیزی از نقل و انتقال پول بین المللی گرفته تا سوابق سهامداران است. فرآیندهای مالی به طور اساسی ارتقا یافته اند تا به شرکت ها جایگزینی امن و دیجیتالی برای فرآیندهایی که توسط یک اتاق تهاتر انجام می شود ارائه دهند. اجتناب از این فرآیندهای اغلب بوروکراتیک، وقت گیر، کاغذی سنگین و پرهزینه.

وقتی داده‌ها را روی یک بلاک چین می‌نویسید، در شبکه حک می‌شود. وقتی یک سری تراکنش در طول زمان داشته باشید، یک مسیر حسابرسی دقیق و تغییرناپذیر به دست می آورید. این برای حسابرسی مالی بسیار مفید است. ذخیره داده‌ها در مکانی که هیچ نهاد واحدی مالک یا کنترل آن نیست، و هیچ کس نمی‌تواند آنچه قبلاً نوشته شده را تغییر دهد، مزایایی مشابه حسابداری دوبار ثبت می‌کند. در نهایت، این بدان معنی است که شانس کمتری برای خطا یا تقلب وجود دارد.

فناوری دفتر توزیع شده فراتر از بلاک چین

اگرچه فناوری دفتر کل توزیع شده معروف، بلاک چین است، آینده فناوری دفتر کل توزیع شده به تلاش مشترک این دو فناوری بستگی دارد. به گفته جیمز والیس، معاون بازارهای بلاک چین و تعاملات IBM، استفاده از DLT بیشتر از آن چیزی است که امروز می‌توانیم فکر کنیم، اما به سطحی از اشتراک‌گذاری نیاز دارد که قبلا وجود داشته است. علاوه بر این، اگر دفتر کل توزیع شده استاندارد شود، به راحتی می تواند فرآیند «مشتری را بشناسید» (KYC)  را متحول کند. برای کسانی که نمی دانند، KYC یک فرآیند تجاری برای شناسایی و تأیید هویت مشتریان خود است. سپس به ساده تر شدن مدیریت هویت گسترده تر کمک می کند.

دفتر کل توزیع شده

تاریخچه دفاتر کل

دفتر کل که اساساً رکوردی از تراکنش ها و داده های مشابه است ، برای هزاران سال به صورت کاغذی وجود داشته است. آنها با ظهور رایانه ها در اواخر قرن بیستم دیجیتالی شدند، اگرچه دفتر کل رایانه ای معمولاً آنچه را که قبلاً روی کاغذ وجود داشت منعکس می کرد.

دفتر کل از لحاظ تاریخی به یک مرجع مرکزی نیاز دارد تا صحت معاملات ثبت شده در آنها را تأیید کند. به عنوان مثال، بانک ها باید تراکنش های مالی را که پردازش می کنند تأیید کنند. اکنون، فناوری قرن بیست و یکم گام بعدی را در ثبت سوابق با رمزنگاری، الگوریتم‌های پیشرفته، و قدرت محاسباتی قوی‌تر و تقریباً فراگیر، امکان‌پذیر کرده است و دفتر کل توزیع‌شده را به شکل فزاینده‌ای برای نگهداری سوابق قابل دوام تبدیل کرده است.

این پیشرفت در زمانی اتفاق می افتد که چنین فناوری بسیار مورد نیاز است. فعالیت اقتصادی همیشه چندین شرکت کننده را درگیر کرده است و تجارت تقریباً همیشه از حوزه های قضایی و مرزهای متعددی عبور کرده است. اما شبکه‌های تجاری مدرن، تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان را در مناطق بیشتری شامل می‌شوند، و آنها نیاز بیشتری به ثبت داده‌ها برای مصارف خود و همچنین برای برآوردن خواسته‌های سایر شرکت‌کنندگان در شبکه‌های خود دارند. این امر بر دفتر کل متعارف فشار وارد کرده است و نگهداری آنها را پرهزینه و در برابر خطاها، هک رایانه، دستکاری و دستکاری آسیب پذیرتر کرده است.

نمونه هایی از فناوری دفتر کل توزیع شده

انواع مختلفی از فناوری دفتر کل توزیع شده در حال حاضر در حال استفاده است. بلاک چین که تراکنش ها را به بلوک هایی که به هم زنجیر شده اند دسته بندی می کند و سپس آنها را به گره های شبکه پخش می کند، شناخته شده ترین نوع DLT است. این امر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تقویت می کند.

Tangle، نوع دیگری از DLT، برای اکوسیستم های IoT طراحی شده است. بنیاد Eclipse و بنیاد IOTA گروه کاری Tangle EE را ایجاد کردند که Tangle را به عنوان “یک دفتر کل توزیع شده بدون مجوز، بی احساس و مقیاس پذیر، طراحی شده برای پشتیبانی از داده های قابل اعتماد و انتقال ارزش بین انسان و ماشین” توصیف می کند. سایر فناوری های شناخته شده دفتر کل توزیع شده عبارتند از Corda، Ethereum و Hyperledger Fabric.

چرا دفتر کل توزیع شده مهم است؟

فناوری دفتر کل توزیع‌ شده می‌تواند با تغییر برخی از اصول نحوه جمع ‌آوری و اشتراک‌ گذاری داده‌ هایی که سازمان‌ ها در دفترشان می ‌روند، پیشرفت ‌های چشمگیری در نگهداری سوابق ایجاد کند. برای درک این موضوع، هم دفتر کل الکترونیکی مبتنی بر کاغذ و هم دفتر کل الکترونیکی معمولی را در نظر بگیرید که نیاز به تمام اضافات و تغییرات برای عبور از یک نقطه کنترل متمرکز دارند.

در چنین سیستمی، سازمان ها باید نیروی کار و منابع محاسباتی قابل توجهی را برای حفظ کنترل متمرکز متعهد کنند. علاوه بر این، کنترل متمرکز به این معنی است که دفتر کل همیشه کامل یا به روز نیست. این فرآیند همچنین مستعد اشتباهات و دستکاری است، زیرا هر مکانی که داده‌ها را به دفتر کل ارائه می‌کند می‌تواند به منبع تقلب یا اشتباه تبدیل شود. علاوه بر این، هیچ یک از سایر شرکت‌کنندگانی که داده‌ها را در دفتر کل مرکزی مشارکت می‌دهند، نمی‌توانند صحت داده‌های دریافتی از سایر مشارکت‌کنندگان را به طور مؤثر تأیید کنند.

با این حال، فناوری دفتر کل توزیع شده امکان به اشتراک گذاری داده ها را در زمان واقعی فراهم می کند، به این معنی که دفتر کل همیشه به روز است. همچنین شفافیت را فعال می کند، زیرا هر گره شرکت کننده می تواند شاهد آن تغییرات باشد. طبیعتاً ایمن تر است، زیرا تنها نقطه شکست و هدف واحد را برای هکرها و دستکاری هایی که با دفتر کل متمرکز وجود دارد حذف می کند.

فناوری دفتر کل توزیع شده پتانسیل سرعت بخشیدن به تراکنش ها را دارد زیرا نیاز به انجام یک مرجع مرکزی یا واسطه را از بین می برد. به طور مشابه، DLT می تواند هزینه تراکنش ها را کاهش دهد. با این حال، اجرای فرآیند راستی‌آزمایی بسیار غیرمتمرکز و توزیع نسخه‌های دفتر کل، منابع محاسباتی قابل‌توجهی را می‌طلبد، که نشان داده شده است که به عملکرد DLT در محیط‌های شبکه‌ای خاص در مقایسه با دفتر کل متمرکز آسیب می‌زند.

مزایای دفتر کل توزیع شده

بیشتر علاقه اولیه به فناوری دفتر کل توزیع شده بر روی کاربرد آن در معاملات مالی متمرکز شده است. این قابل درک است، با توجه به اینکه ارز دیجیتال بیت کوین در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت و به طور همزمان ثابت کرد که DLT در واقع می تواند کار کند. بانک ها و سایر موسسات مالی مبتکران اولیه در DLT ها شدند.

با این حال، طرفداران DLT می گویند که دفتر کل دیجیتال را می توان در صنایع دیگر علاوه بر خدمات مالی استفاده کرد. سازمان های دولتی در حال بررسی چگونگی استفاده از این فناوری برای ثبت تراکنش هایی مانند نقل و انتقالات ملکی هستند. سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی DLT را آزمایش می‌کنند تا روش کارآمدتری برای به‌روزرسانی سوابق بیماران را تسهیل کنند. بسیاری از کسب و کارها DLT را برای حفظ داده های زنجیره تامین آزمایش می کنند. و حرفه حقوقی به دنبال این است که چگونه می تواند از DLT برای پردازش و اجرای اسناد قانونی استفاده کند.

علاوه بر این، کارشناسان این فناوری را به عنوان این امکان می‌دانند که افراد بتوانند کنترل بهتری بر اطلاعات شخصی خود داشته باشند و به آنها اجازه می‌دهد به طور انتخابی بخش‌هایی از سوابق خود را در صورت نیاز به اشتراک بگذارند و دسترسی را محدود کرده یا زمان در دسترس بودن اطلاعات برای سایر نهادها را محدود می‌کنند. همچنین طرفداران می گویند دفتر کل دیجیتال می تواند به ردیابی بهتر حقوق مالکیت معنوی و مالکیت هنر، کالاها، موسیقی، فیلم و موارد دیگر کمک کند.

اگرچه پذیرش DLT در مراحل اولیه خود است، این فناوری قبلاً توانایی خود را در بسیاری از موارد برای به ارمغان آوردن مزایایی برای کاربران نشان داده است، از جمله موارد زیر:

  • افزایش دید و شفافیت داده ها به دفتر کل
  • هزینه های عملیاتی کمتر به لطف حذف یک مقام مرکزی؛
  • سرعت تراکنش سریع تر، زیرا هیچ تاخیری در به روز رسانی دفتر کل وجود ندارد.
  • تا حد زیادی خطرات ناشی از فعالیت های متقلبانه، دستکاری و دستکاری را کاهش داد.
  • افزایش قابلیت اطمینان و انعطاف پذیری زیرا دیگر یک سیستم مرکزی وجود ندارد که پتانسیل یک نقطه شکست را ایجاد کند.سطوح امنیتی به طور قابل توجهی بالاتر.

بلاک چین و و DLT  نحوه ارتباط آنها

اصطلاحات فناوری دفتر کل توزیع شده و بلاک چین اغلب با هم استفاده می شوند و گاهی اوقات حتی به جای یکدیگر. با این حال آنها یکسان نیستند. به بیان ساده تر: بلاک چین نوعی DLT است، اما همه فناوری های DLT از فناوری بلاک چین استفاده نمی کنند. این سردرگمی قابل درک است، با توجه به اینکه چگونه علاقه به فناوری ها پس از ظهور بیت کوین افزایش یافت و چقدر فناوری ها می توانند در استفاده واقعی قابل تعویض باشند. هر دو برای ایجاد دفتر کل غیرمتمرکز با استفاده از رمزنگاری استفاده می شوند. هر دو رکوردهای تغییرناپذیر ایجاد می کنند که شامل مهرهای زمانی می شود. و هر دو تقریبا غیرقابل هک در نظر گرفته می شوند.

هر دو می‌توانند عمومی باشند، و مانند بیت‌کوین، آن‌ها را برای استفاده هر کسی باز کند، یا می‌توان آن‌ها را مجاز کرد (خصوصی) و در نتیجه محدود به کاربران مجاز که با استانداردهای خاص استفاده موافق هستند، شود. اکنون، تفاوت بزرگ اینجاست. بلاک چین از بلوک‌هایی از داده‌ها استفاده می‌کند که برای ایجاد دفتر کل توزیع‌شده به هم متصل می‌شوند، درست همانطور که نام آن را توضیح می‌دهد. اما DLT همچنین شامل فناوری هایی می شود که از سایر اصول طراحی برای ایجاد این تکنولوژی استفاده می کنند. برای اینکه این فناوری به عنوان یک DLT در نظر گرفته شود، نیازی نیست که داده های خود را در بلوک ها ساختار دهد.

آینده فناوری دفتر کل توزیع شده

این که آیا فناوری DLT ، مانند بلاک چین انقلابی در نحوه عملکرد دولت‌ها، مؤسسات و صنایع ایجاد می‌کند یا خیر، یک سوال مطرح است. متخصصان در این زمینه DLT را به عنوان یک فناوری مهم ترویج می کنند که نه تنها می تواند فرآیندهای موجود را به شدت بهبود بخشد، بلکه می تواند برنامه های کاربردی جدید نوآورانه را تحریک کند.

علاوه بر این، آنها DLT را به عنوان بخشی از “اینترنت ارزش” می بینند، جایی که تراکنش ها در زمان واقعی در سراسر شبکه های جهانی انجام می شود. در واقع، فناوری دفتر کل دیجیتال تنها به این دلیل وجود دارد که اینترنت که آن را فعال می کند بسیار فراگیر است. با این حال، کارشناسان به طور کلی بر این باورند که پذیرش DLT از منحنی فناوری معمولی پیروی می کند، با چند رهبر در جلو، سپس دنبال کنندگان سریع و در نهایت عقب مانده ها. آنها همچنین خاطرنشان می کنند که سازمان ها در پیاده سازی، مقیاس بندی و عملیاتی کردن DLT با چالش هایی روبرو هستند.

برای این منظور، مدیران شرکت‌ها، کارآفرینان و آینده‌نگران اکنون با چالش ایجاد شبکه‌هایی از نهادها مواجه هستند که با هم می‌توانند از مزایای DLT برای تغییر اساسی نحوه اشتراک‌گذاری و نگهداری سوابق و نوآوری در جایی که DLT می‌تواند فرآیندها و کسب‌وکارهای کاملاً جدید را فعال کند، مواجه هستند. مدل ها.

بلاک چین و دفتر کل توزیع شده چگونه متفاوت هستند؟

مهم ترین تفاوتی که باید به خاطر داشت این است که بلاک چین تنها یک نوع دفتر کل توزیع شده است. اگرچه بلاک چین دنباله ای از بلوک ها است، اما این تکنولوژی به چنین زنجیره ای نیاز ندارد. علاوه بر این، دفتر کل توزیع شده نیازی به اثبات کار ندارند و گزینه های مقیاس بندی بهتری را ارائه می دهند. حذف طرف واسطه از معادله چیزی است که مفهوم فناوری DLT را بسیار جذاب می کند. برخلاف بلاک چین، یک دفتر کل توزیع شده لزوماً نیازی به داشتن ساختار داده در بلوک ها ندارد. دفتر کل توزیع شده صرفاً نوعی پایگاه داده است که در چندین سایت، منطقه یا شرکت کننده پخش شده است.

در ظاهر، این تکنولوژی دقیقاً همانطور که احتمالاً یک بلاک چین را تصور می کنید به نظر می رسد. با این حال، همه بلاک چین ها دفتر کل توزیع شده هستند، اما به یاد داشته باشید که همه دفتر کل توزیع شده، بلاک چین نیستند. در حالی که بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع شده را نشان می دهد، همچنین صرفاً زیر مجموعه ای از آنها است.

سخن پایانی

فناوری (DLT) یک سیستم دیجیتالی برای ثبت تراکنش دارایی ها است که در آن تراکنش ها و جزئیات آنها در چندین مکان به طور همزمان ثبت می شود. بر خلاف پایگاه‌های داده سنتی، دفتر کل توزیع‌شده فاقد ذخیره‌سازی داده مرکزی یا عملکرد مدیریتی است. در این تکنولوژی، هر گره هر مورد را پردازش و تأیید می کند، در نتیجه یک رکورد از هر آیتم ایجاد می کند و در مورد صحت آن اجماع ایجاد می کند. یک دفتر کل توزیع شده می تواند برای ثبت داده های ثابت مانند رجیستری و داده های پویا مانند تراکنش های مالی استفاده شود. بلاک چین یک نمونه شناخته شده از فناوری دفتر کل توزیع شده است.

DLT از رمزنگاری برای ذخیره ایمن داده ها، امضاهای رمزنگاری و کلیدها استفاده می کند تا فقط به کاربران مجاز دسترسی داشته باشند. این فناوری همچنین یک پایگاه داده تغییرناپذیر ایجاد می کند که به این معنی است که اطلاعات پس از ذخیره شدن، قابل حذف نیستند و هرگونه به روز رسانی به طور دائم برای آیندگان ثبت می شود. به طور خلاصه، بلاک چین نوع خاصی از دفتر کل توزیع شده است. این برای ثبت تراکنش ها یا تعاملات دیجیتالی طراحی شده است و شفافیت، کارایی و امنیت بیشتری را برای کسب و کارها به ارمغان می آورد. اما این دو فناوری یکسان نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا