آموزش ارز دیجیتال

توکن چیست؟

«توکن چیست؟»، شاید پرتکرارترین سوال تازه‌واردها بعد از «ارز دیجیتال چیست» باشد. توکن، یکی از پرکاربردترین اصطلاحات در حوزه رمز ارزها است که برای اشاره به بسیاری از ارزها از آن استفاده می‌‌شود. شاید همین عامل سبب شده تا برای درک مفهوم توکن دچار اشتباه شوید و تصور کنید توکن معادل رمز ارز است. به‌طورکلی شناخت کامل توکن به شما کمک می‌ کند از بازار رمز ارزها درک جامع و کاملی پیدا کنید. از این رو توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید و  این واژه را بهتر و بیشتر بشناسید.

مفهوم توکن به زبان ساده

در پاسخ به اینکه توکن چیست، باید بگویم که توکن نوعی دارایی دیجیتال به شمار می‌رود و همانند دیگر انواع ارز دیجیتال قابلیت انتقال به دیگران را دارد. منتهی این نوع دارایی، بیشتر در قالب یک نوع مجوز رمزنگاری‌شده در سیستم‌های کامپیوتری مطرح است؛ همچنین بر بستر تکنولوژی بلاک‌چین به واسطه شرکت‌های مختلف ایجاد می‌شود، البته در فضای ارزهای دیجیتال به هر نوع دارایی در نگاه کلان نیز توکن می‌گویند.

توکن‌ها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام نیز کارایی مخصوص به خود را دارند؛ اما از بین آن‌ها پروژه‌هایی که بیش‌ترین تاثیر را روی زندگی انسان‌ها می‌گذارند، مهم‌تر و با ارزش‌تر هستند، البته ناگفته نماند که توکن‌ها بلاک‌چین مخصوص خود را ندارند. پس برای ثبت تراکنش‌های مرتبط با آ‌ن‌ها از بلاک‌چین‌های پلتفرمی استفاده می‌شود.

خلاصه آن‌که توکن‌ها بر پایه بلاک‌چین‌های ثالث ایجاد شده و عرضه می‌شوند؛ به عنوان مثال اتریوم از جمله بلاک‌چین‌هایی است که میزبان میلیون‌ها Token است. البته همه توکن‌هایی که روی اتریوم ساخته شده‌اند کاربرد یکسانی ندارند و هر کدام از آن‌ها برحسب شرایط، کارکردهای مختص به خود را داشته‌اند.

البته در حال حاضر طراحی، ساخت و عرضه توکن‌ها بر پایه قراردادهای هوشمند قابل انجام است. عملکرد قرارداد هوشمند در قالب یک برنامه قطعی بوده و هنگامی که شرایطی خاصی مهیا شود، به طور خودکار اقدام خاصی نیز در شبکه رخ می‌دهد؛ به عبارت دیگر در قرارداد هوشمند فعالیت روی سیستم‌های غیر متمرکز صورت می‌گیرد؛ بنابراین شرایط غیرقابل‌تغییر و قطعی بوده و کدهای آن نیز غیر قابل دستکاری است و برنامه نیز به صورت خودکار قابلیت اجرا دارد.

از آنجایی که تمامی تراکنش‌ها در قراردادهای هوشمند شفاف و در دسترس است، افراد نیازی به اعتماد و شناخت یکدیگر ندارند؛ بنابراین شرکت‌ها و افراد می‌توانند بدون آن‌که نیازی به ساخت بلاک‌چین داشته باشند، برنامه کاربردی خود را در قراردادهای هوشمند بسازند.

دلیل و هدف ساخت توکن

شاید اکنون بپرسید که هدف اصلی ساخت توکن چیست؟ چرا شرکت‌ها به جای ساخت توکن، بلاک‌چین مخصوص خود را ایجاد نمی‌کنند. علت این است که ساخت توکن در مقایسه با ساخت بلاک‌چین، راحت‌تر بوده و هزینه کمتری دارد. همچنین این شرایط، امکان کلاهبرداری را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد.

پیش‌نیازهای ساخت توکن

ساخت توکن، ۲ پیش نیاز مهم دارد که شامل تعیین نوع توکن و مشخص کردن وظیفه آن است؛ پس از تعیین نوع و کاربرد توکن باید نوع استاندارد ساخت، بلاک‌چین و پلتفرم مناسب را نیز برای آن تعیین کرد.

ناگفته نماند که هر کدام از بلاک‌چین‌های موجود برای ساخت توکن یکسان نیستند و از نظر نحوه تعامل توکن با شبکه، استانداردهای ساخت توکن، زبان برنامه‌نویسی و غیره با یکدیگر اختلاف دارند. در حال حاضر علاوه بر بستر اتریوم، توکن‌های جدید در بستر بلاک‌چین‌های نوظهور که دارای امکانات، قابلیت‌ها و مقیاس‌پذیری بیشتری هستند، ساخته می‌شوند. برخی بلاک‌چین‌های جدید که اکنون در ساخت توکن کارایی دارند، عبارتند از سولانا، آوالانچ، کاردانو و فانتوم.

ویژگی‌های عمومی توکن‌ها

تصویر مفهوم توکن

به طور کلی توکن‌ها بر حسب نوع کاربردشان ویژگی‌های مختص به خود را دارند؛ اما علاوه‌بر ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، همه آن‌ها دارای یکسری ویژگی‌های مشترک هستند که در ادامه آموزش ارز دیجیتال به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • قابل برنامه‌نویسی هستند.

همه توکن‌ها روی پروتکل‌های نرم‌افزاری قابل اجرا بوده و از این رو قابلیت برنامه‌نویسی دارند؛ چراکه پروتکل های نرم‌افزاری از قراردادهای هوشمند تشکیل شده‌اند و عملکرد، نحوه تامل و ویژگی‌های توکن را مشخص می‌کنند.

  • نیاز به مجوز ندارند.

مدیریت توکن‌ها به واسطه قراردادهای هوشمند صورت می‌گیرد. از این رو برای استفاده از آن‌ها در بستر تعریف‌شده، نیازی به کسب اجازه یا مجوز از شخص یا نهاد خاصی نیست؛ پس تا هر زمان که عملی برخلاف قوانین قرارداد انجام نشود، افراد می‌توانند به واسطه توکن‌ها، آزادانه از همه امکانات شبکه بهره ببرند.

  • نیازی به اعتماد دیگران ندارند.

یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های سیستم‌های غیرمتمرکز، عدم نیاز به اعتماد دیگران است. برای همین مسئولیت تایید با رد تراکنش‌ها با نهاد یا شخص خاصی نیست و به واسطه اجماع یا ماینرها و کاملا غیر متمرکز انجام می شود. 

  • دارای تراکنش‌های شفافی هستند.

تمام فعالیت‌های قوانین قرارداد هوشمند مرتبط با توکن‌ها و همچنین همه فعالیت‌های درون شبکه، توسط کلیه اعضا قابل مشاهده هستند. همین عامل سبب شده است که از ویژگی شفافیت نیز بهره‌مند باشند.

آشنایی با کاربردهای توکن

همانطور که در خطوط قبلی نیز به این نکته اشاره کردیم، توکن انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها کاربرد خاص و منحصربه‌فرد خود را دارد. در حالت کلی یکی از مهم‌ترین کاربرد همه توکن‌ها این است که توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال را از ساخت بلاک‌چین جدید بی‌نیاز می‌کنند. ساخت بلاک‌چین جدید سختی‌های خاص خود را دارد. به عبارت دیگر برای ایجاد یک پایگاه داده غیر متمرکز جهت بقا، به یارانه‌هایی نیاز است که به واسطه آن‌ها، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و بار پردازش بلاک‌چین تازه را انجام دهند.

از این رو کسانی که صاحب ایده‌های نو هستند، جهت پیاده‌سازی طرح‌های خود، به جای ساخت یک بلاک‌چین جدید و بکارگیری رایانه‌های متعدد، می توانند از بلاک‌چین‌های قدرتمند حال حاضر، نظیر اتریوم بهره ببرند. به این ترتیب پیاده‌سازی طرح جدید آن‌ها به دلیل سختی‌های دسترسی به بلاک‌چین انحصاری با محدودیت خاصی مواجه نمی‌شود.

بهترین صرافی برای خرید و فروش توکن

در حال حاضر صرافی‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانید به واسطه آن‌ها برای خرید انواع ارز دیجیتال اقدام کنید. اما فراموش نکنید که انتخاب مرجع معتبر برای خرید و فروش و یادگرفتن مفاهیم ارز دیجیتال بسیار مهم است. سرمایه‌گذاری در این بازار علاوه‌بر سواد مالی، به یادگیری مفاهیم دیگری هم نیاز دارد و نداشتن دانش کافی و همچنین عدم انتخاب صرافی قابل اعتماد و حرفه‌ای، سرمایه‌‌‌گذاری در آن را بسیار خطرناک و بی‌منطق می‌کند.

صرافی اریترون یکی از معتبرترین و قابل اعتمادترین صرافی‌های داخلی به شمار می‌رود که در حال حاضر از بیش از 400 رمز ارز پشتیبانی می‌کند. برخی از ویژگی های ممتاز صرافی اریترون شامل موارد زیر است.

  • پایین‌ترین کارمزد را برای انجام معاملات دریافت می‌کند.
  • فرایند احراز هویت در آن در کم‌ترین زمان ممکن قابل انجام است.
  • بهترین و به‌روزترین امکانات را برای خرید و فروش رمز ارزها ارائه می‌کند.
  • مدیریت بهینه موجودی کیف پول
  • امکان پرداخت هزینه خرید در آن توسط کارت‌های عضو شتاب فراهم است.
  • برای کیف پول رمز اختصاصی ارائه می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا