آموزش ارز دیجیتال

هنر دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

هنر دیجیتال یک اصطلاح عمومی بوده که برای نشان دادن ادغام هنر و فناوری بلاک چین ابداع شده است. این هنر دیجیتال به عنوان یک اکوسیستم فرعی در دنیای ارزهای دیجیتال، قصد دارد نسخه‌های تغییرناپذیر هنر دیجیتال مانند آلبوم‌های موسیقی، نقاشی، جوایز و طیف وسیعی از یادگاری‌ها را حفظ کند. هنر دیجیتال به شکل توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT در بلاک چین حفظ می‌شود و معمولاً با ارزش پولی مرتبط هستند. درست مانند هنرهای سنتی، ارزش هنر دیجیتال یا NFTها به شدت تحت تأثیر اعتبار خالق، کمیاب بودن هنر و تقاضای آن در بازار کلکسیونر است. به عنوان یک مجموعه، NFTها و اشکال مشابه از هنر دیجیتال می توانند به طور عمومی از نظر اصالت و تغییر مالکیت تأیید شوند. این اجازه می دهد تا هر اثر هنری به طور قابل تایید منحصر به فرد و دارای ارزش پولی مربوطه باشد. بیایید عمیق تر دنیای هنر دیجیتال را بررسی کنیم.

هنرمندان دیجیتالی چه کسانی هستند؟

بزرگ‌ترین محرک‌های چشم‌انداز هنر دیجیتال، هنرمندانی هستند که قطعاتی را ایجاد/بازآفرینی می‌کنند تا روی بلاک چین ذخیره شوند. اگرچه NFT ها می توانند جنبه های متعددی از دنیای دیجیتال را نشان دهند، اولین قدم با ایجاد آثار هنری دیجیتال آغاز می شود. هنر دیجیتال را می‌توان با استفاده از نرم‌افزارهای در دسترس و رایانه شخصی در قالب‌های GIF، JPEG، فیلم‌ها، تصاویر سه بعدی و اشکال هنری مشابه ایجاد کرد.

در حالی که هنر دیجیتال فوق‌الذکر را می‌توان به راحتی تکثیر کرد و از طریق اینترنت توزیع کرد، هنرمندان دیجیتال باید یک توکن غیرقابل تعویض را تأیید و ضرب کنند که به اصالت هنر ایجاد شده مرتبط است. پس از تأیید، این هنر می تواند در بازارهای مختلف بارگذاری شود و برای خریداران بالقوه عرضه شود.

توجه به این نکته مهم است که هنر دیجیتال نیز مشمول قوانین کپی رایت است و از هنرمندان انتظار می‌رود که NFT‌های منحصربه‌فرد را ایجاد، تولید و بفروشند و در عین حال به مالکیت سایر آثار هنری احترام بگذارند.

متاورس

اصطلاح متاورس در سال 1992 توسط نیل استفنسون نویسنده رمان علمی تخیلی Snow Crash ابداع شد. این اولین باری بود که شخصی یک دنیای مجازی کاملاً تعاملی متشکل از آواتارهای انسان و اشیاء دیجیتالی سه بعدی را متصور شد.

Metaverse محبوب‌ترین پیاده‌سازی هنر دیجیتال یا NFT است که از هنر دیجیتال برای نمایش اشیا در یک دنیای مجازی کاملاً کاربردی استفاده می‌کند. Metaverse به کاربران اجازه می دهد تا نسخه های مجازی کفش، لباس، اموال و سایر وسایل را ایجاد، مالکیت، ایجاد، خرید و فروش کنند.

متاورس همچنین می تواند نشان دهنده جوامع اجتماعی باشد که در آن افراد از سراسر جهان می توانند در جلسات آنلاین برای کنفرانس ها، جلسات و مهمانی ها شرکت کنند. در یک محیط متاورس معمولی، کاربران می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند و در رویدادهای واقعیت مجازی (VR) مانند رقصیدن با موسیقی یا شرکت در کلاس های یوگا به صورت گروهی مشارکت کنند.

Metaverses همچنین موارد استفاده را در صنعت بازی پیدا کرده است زیرا توسعه دهندگان بازی های جهان باز را در اطراف اکوسیستم دیجیتال در حال رشد ایجاد می کنند. با القای گیمیفیکیشن، متاورس ها را می توان تغییر داد تا جهان های مجازی تعاملی قابل کاوش را از طریق آواتارهای ساخته شده توسط کاربر به تصویر بکشد.

با توجه به پتانسیل دست نخورده احتمالات در متاورس ها، رسانه های اجتماعی بزرگ و شرکت های فناوری همچنان به بررسی موارد استفاده مختلف با هدف بهبود تعامل با مشتری ادامه می دهند. به عنوان مثال، غول رسانه های اجتماعی فیس بوک نام خود را به “Meta” تغییر داد تا بیشتر با توسعه یک متاورس هماهنگ شود. به دنبال آن، غول‌های فناوری متعددی نیز در حال بررسی قابلیت‌های متاورس برای شناسایی جریان‌های مختلف درآمد و خدمات تعامل با مشتری هستند.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)

توکن‌های غیرقابل تغییر چیزی هستند که هنر دیجیتال را ممکن می‌سازند. در حالی که NFTها با هر شکل دیگری از تصاویر دیجیتال از جمله تصاویر JPEG، GIF و 3D قابل مقایسه هستند، اما حاوی ابرداده هایی هستند که می توانند به اثبات ارزش و مالکیت آن بر روی یک بلاک چین عمومی کمک کنند.

با توجه به امکانات بی پایان ارائه شده توسط دیجیتالی شدن، NFT ها به نمایش اشیاء دنیای واقعی در متاورها و دیگر جهان های مجازی تبدیل شده اند. فروشگاه های مجازی آنلاین خرید خرده فروشی لباس های دیجیتال، کفش، اموال و سایر دارایی ها و کالاها را تسهیل می کنند.

علاوه بر این، ارزش واقعی بازار NFT ها توسط کمیاب بودن و تقاضای عمومی برای یک مجموعه یا موجودیت خاص تعیین می شود. برخی از نمونه‌های اصلی پذیرش NFT شامل راه‌اندازی آلبوم‌های موسیقی و صدور جوایز و نشانه‌های هوادار در رویدادهای ورزشی مختلف است.

هنرمندان علاوه بر نمایش جنبه‌های دنیای واقعی، از این منظره نوظهور نهایت استفاده را می‌کنند تا هنر خلق کنند و آن را برای خریداران بالقوه در سراسر جهان عرضه کنند. این همچنین فرصتی را برای علاقه مندان به وجود می آورد تا نقاشی های محبوب را بازسازی کنند و قطعه ای از تاریخ گرانبها را به کلکسیونرها ارائه دهند.

هنر دیجیتال

خرید هر هنر دیجیتال چقدر هزینه دارد؟

در حالی که هنر دیجیتال را می توان با بارگیری تصویر یا گرفتن یک اسکرین شات تکرار و کپی کرد، این فرآیند مهمترین ویژگی هنر، یعنی ابرداده یا اثبات منحصر به فرد بودن آن را حذف می کند.

هر هنر دیجیتال قبل از اینکه NFT نامیده شود و ارزش پولی داشته باشد، باید یک شناسه منحصر به فرد به آن اختصاص داده شود. در نتیجه، شناسه منحصربه‌فرد NFTها چیزی است که هنرها را در نوع خود منحصربفرد می‌کند و مشروعیت ارزش و مالکیت هنر را تأیید می‌کند. بسته به ارائه‌دهنده خدمات و میزبان بلاک چین، قیمت‌های معمولی برش NFT می‌تواند از 1.00 دلار تا میانگین 900 دلار متغیر باشد. با این حال، قیمت غیر واقعی گس می تواند هزینه های استخراج NFT را حتی بیشتر کند.

شناسه منحصر به فرد یک اثر هنری NFT را می توان در شبکه ای از بلاک چین های عمومی بررسی کرد. هنگامی که هنر دیجیتال فروخته می شود یا به کاربر دیگری منتقل می شود، ابرداده از طریق شبکه بلاک چین مهر زمانی می گیرد. بسته به نادر بودن و تقاضای کلکسیونر قطعه، یک NFT می تواند از چند دلار تا میلیون ها متغیر باشد.

بازارهای NFT به خالق کمک می کنند تا هنر دیجیتال را به یک توکن غیرقابل تغییر تبدیل کند. این فرآیند معمولاً شامل استفاده از کیف پول رمزنگاری بلاک چین بومی و پرداخت ارز دیجیتال است. منتینگ خالق را ملزم به پرداخت هزینه تراکنش یا کارمزد گس برای به روز رسانی بلاک چین با فراداده مربوط به هنر دیجیتال مورد نظر می کند که توسط شبکه بلاک چین و استرس یا ظرفیت تراکنش فعلی بلاک چین تعیین می شود.

بررسی خطرات و مزایا

بازار NFT، در عین حال که سودآور است، راه‌های بالقوه جدیدی را برای کلاهبرداران و بازیگران بدی که سرمایه‌گذاران و مجموعه‌داران ناآگاه را هدف قرار می‌دهند، باز کرده است. درست مانند هر اکوسیستم دیگری که شامل ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین می شود، به سرمایه گذاران و علاقه مندان توصیه می شود قبل از انجام هر گونه تعهد یا خرید، در مورد NFT ها به شدت تحقیق کنند.

برای سرمایه گذاران به همان اندازه مهم است که ابرداده های NFT ها را در بلاک چین های مربوطه خود تأیید کنند. فراداده اصطلاحی است که برای توصیف اطلاعات اضافی در مورد یک شی خاص یا یک نمونه استفاده می شود که در مورد NFT ها، شامل اطلاعاتی در مورد استخراج، میزبان بلاک چین، مالکیت و جزئیات سازنده است. اطلاعات موجود در بلاک چین را می توان تنها راه برای تایید مشروعیت ارائه هنر رمزنگاری در نظر گرفت.

همانطور که بحث شد، اعتبار و ارزش NFTها به طور مستقیم با سازندگان آنها و تقاضا در بازار فروش مجدد مرتبط است. همانطور که گفته شد، حتی اگر NFT ها ممکن است از نظر اصالت بررسی شوند، ارزش فروش مجدد بالا (یا هیچ) را تضمین نمی کند. ارزش فروش مجدد NFT ها صرفاً توسط احساسات سرمایه گذار مرتبط با هنر تعیین می شود.

آیا می توان هنر دیجیتال را کپی کرد؟

برخلاف باور رایج که تکرار هنر دیجیتال به سادگی ذخیره یک کپی از تصویر یا ویدیو به صورت محلی در یک دستگاه محاسباتی است، کپی کردن هنر دیجیتال از نظر فنی غیرممکن است. برای مثال، زمانی که کاربر سعی می‌کند یک هنر رمزنگاری را «ذخیره» کند، در نهایت یک کپی از تصویر را ذخیره می‌کند اما اطلاعاتی را که مؤلفه NFT هر هنر دیجیتالی را می‌سازد، از دست می‌دهد.

در بسیاری از موارد، هنرمند ممکن است تصمیم بگیرد که مالکیت کپی رایت یک NFT را حفظ کند، که به هنرمند اجازه می‌دهد چندین نسخه از یک هنر را ایجاد و بفروشد. با این حال، ابرداده به تمایز مالکیت NFT های مشابه کمک می کند و اعتبار سازنده را تضمین می کند.

همانطور که قبلاً بحث شد، هنر دیجیتال (درست مانند هر شکل دیگری از هنر) مشمول حق چاپ است و ادعای نادرست خالق بودن می‌تواند بسته به قانون کشور پیامدهای منفی داشته باشد.

نگاهی به آینده NFT ها، متاورس و هنر دیجیتال

آینده هنر دیجیتال توسط افرادی تعیین خواهد شد که به اکوسیستم و میزان پذیرش جریان اصلی آن اعتقاد دارند. با توجه به مشارکت هنرمندان محبوب، نوازندگان، افراد ورزشی و افراد مشهور، هنر رمزنگاری خوشبختانه تعداد زیادی از افرادی را که مایل به خرید، فروش و جمع‌آوری آثار هنری در قالب NFT هستند، جذب کرده است.

موارد استفاده موجود از اکوسیستم هنر رمزنگاری شامل هنر و دنیای مجازی تعاملی است. با افزایش پذیرش، NFT ها به آرامی وارد دنیای خرید دارایی های مجازی مانند خرید نسخه های آنلاین لباس های نسخه محدود، دارایی و غیره می شوند.

در حالی که دنیای ارزهای رمزپایه، به ویژه هنر دیجیتال، هنوز برای پتانسیل کامل خود مورد آزمایش قرار نگرفته است، فناوری نوپا در حال حاضر نحوه نگاه ما به کلکسیون های گرانبها و هنر را در یک مجموعه مجازی تغییر داده است. در مورد آینده آن، هنر دیجیتال موقعیت خوبی دارد تا به عنوان ابزاری برای نمایش مجازی هر جنبه از زندگی روزمره ما در نظر گرفته شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا