آموزش ارز دیجیتال

هر آنچه که باید در مورد استیکینگ ارزهای دیجیتال بدانید

استیکینگ ارز دیجیتال یا Proof-of-Stake اصطلاحی هستند که در دنیای ارزهای دیجیتال با آن زیاد روبرو خواهید شد. در ادامه خلاصه‌ای از ویژگی‌های اصلی آورده شده است.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ فرآیندی است که طی آن دارنده توکن یک دارایی، درآمدی را به شکل پاداش‌های سهام دریافت می‌کند. قبل از اینکه بتوانید پاداش دریافت کنید، ابتدا باید یک توکن خریداری کرده باشید که از استیکینگ پشتیبانی می‌کند. اینها معمولاً توکن‌هایی هستند که از مکانیزم توافقی به نام اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند.

اثبات سهام به عنوان یک مفهوم، نوعی مکانیسم اجماع است که توسط شبکه‌های بلاک چین برای دستیابی به اجماع توزیع شده استفاده می‌شود. اجماع توزیع شده رویه‌ای است که توسط یک الگوریتم اجماع با هدف دستیابی به یک توافق مشترک در یک پلتفرم چند عامله توزیع‌شده یا غیرمتمرکز انجام می‌شود. اساساً، یک مکانیسم اجماع به سیستم‌های توزیع‌شده مانند رایانه‌ها اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند و ایمن بمانند.

استیکینگ، شباهت‌هایی به وام گرفتن در دنیای مالی قدیمی ارزهای فیات و نرخ بهره دارد. از لحاظ تاریخی، شما ارز فیات را سپرده‌گذاری می‌کنید و در ازای آن یک نرخ بهره ثابت یا شناور دریافت می‌کنید که به صورت سالانه اندازه‌گیری می‌شود و به صورت روزانه اعمال می‌شود.

دارندگان توکن این گزینه را دارند که گره خود را اجرا کنند (برای کمک به امنیت شبکه)، یا رای خود را به گره اعتبارسنجی مورد نظر خود واگذار کنند. بنابراین، سهام خود را به کار می‌گیرند.

فرآیند استکینگ چگونه کار می‌کند؟

هر اعتبارسنجی که به ایمنی و نگهداری شبکه در یک بلاک چین PoS کمک می‌کند، باید حداقل مقدار توکن را داشته باشد و در تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین نیز کمک کند.

جوایز زمانی توزیع می‌شوند که یک اعتبارسنجی در نهایت یک بلوک جدید را با استفاده از وزن رأی آن تأیید کند. پاداش‌ها از پیش تعیین شده خواهند بود، اما ممکن است بسته به متغیرهای زیادی مانند کارایی، صداقت، زمان توقف و وزن رای دادن متفاوت باشد.

Staking یک انگیزه مالی برای کمک به جذب دارندگان توکن و افزایش امنیت شبکه با تعداد گره‌های توزیع شده فراهم می‌کند. گره (Node) سیستمی است که از رعایت قوانین شبکه اطمینان می‌دهد و به سایر گره‌های شبکه کمک می‌کند تا صادقانه عمل کنند.

به عنوان مثال، اگر یک گره سعی کند یک تراکنش را در یک بلوک وارد کند، مانند یک خرج مضاعف، گره‌های دیگر در همان شبکه از پذیرش تراکنش متقلبانه خودداری می‌کنند. گره متقلب برای اعتبارسنجی بلوک‌های جدید کار نمی‌کند و برای عملکرد بد جریمه می‌شود.

در بسیاری از شبکه‌های PoS، گره‌ای که تلاش می‌کند تراکنش‌های جعلی را پخش کند، تمام سکه‌هایی را که در آن استیک کرده است، از دست می‌دهد.

استیکینگ ارز دیجیتال

استخرهای استیکینگ چگونه کار کنند؟

هنگامی که شبکه‌های اثبات سهام به مقادیر زیادی سکه استیک‌شده نیاز دارند تا بتوانند اعتبار بلوک‌های جدید را تأیید کنند، استخرهای استیکینگ وارد عمل می‌شوند.

مزایای استیکینگ با ارز دیجیتال

برای افرادی که بلوک‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند مزایای زیادی دارد، به عنوان مثال:

  • نیاز به سرمایه‌گذاری در تجهیزات گران‌قیمت ماینینگ، مانند ASIC یا GPUهای پیشرفته مرتبط با سیستم‌های اثبات کار (PoW) را از بین می‌برد. این سیستم ها در نهایت بسیار زیان آور هستند و آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد می کنند.
  • شما می توانید به جای خرید تجهیزات برای استخراج، توکن های رمزنگاری بخرید و آنها را در کیف پول خود قفل کنید. این امر منجر به رشد ارزش می شود.
  • ارزش کریپتوکوین‌هایی که از طریق استیکینگ به کار می‌روند معمولاً با جلوتر رفتن زمان کاهش نمی‌یابد (به دلیل قانون عرضه و تقاضا و کل ارزش قفل شده یا مقدار ارزهای در معرض خطر). اگرچه، نوسانات در قیمت دارایی‌ها بر ارزش سهام تأثیر می‌گذارد. برای مثال، اثبات سهام نسبت به الگوریتم PoW که در شبکه بیت کوین استفاده می‌شود، سازگارتر با محیط زیست و کارآمدتر از انرژی است.
  • استیکینگ ارز دیجیتال به شما یک منبع درآمد قابل پیش بینی را تضمین می‌کند.
  • هیچ دانش (فنی) مورد نیاز برای شرکت در استیکینگ ارز دیجیتال وجود ندارد.

تنها عیب استیکینگ ارزهای دیجیتال این است که دارایی پایه ممکن است چند روز یا چند هفته قبل از اینکه بتوانید سهام خود را از استخر حذف کنید یک دوره بازگشایی داشته باشد. PoS همچنین یک مفهوم نسبتاً جدید است و بیش از یک دهه مانند PoW آزمایش نشده است.

چقدر با استیکینگ ارز دیجیتال درآمد می‌توان کسب کرد؟

نرخ پاداش برای استیکینگ ارز دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما می‌توانید قبل از شروع سرمایه‌گذاری، بازده سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده خود را با استفاده از ماشین حساب محاسبه کنید. هر ارز دیجیتال قوانین و نرخ‌های خاص خود را دارد.

سخن پایانی

اغلب تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک ارز دیجیتال خاص بخرید و یک برنامه کیف پول را روی لپ تاپ، رایانه شخصی یا تلفن هوشمند دانلود کنید.

ارزهای برجسته‌ای که در حال حاضر استیکینگ دارند عبارتند از: تزوس  (XTZ)، الگورند  (ALGO)، اتریوم 2.0 (ETH)، کاردانو  (ADA)، پولکادات ( (DOT، کوسازاما (KSM)، وی چین (VET).  

توکن ابزار خود Brickken BKN دارای مکانیزم سهامداری خواهد بود. وایت پیپر ما را بخوانید تا بیشتر بدانید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا