آموزش ارز دیجیتال

NFT چیست؟ هر آنچه در مورد NFT‌‌ باید بدانید | آموزش خرید و فروش ان اف تی

همانطور که با ظهور NFT ها مشهود می‌باشد، توانایی جامعه ارزهای دیجیتال برای نوآوری تنها با تأثیر آن در ایجاد روندهای جدید پیشی گرفته است. اما NFT مخفف چیست؟  NFTها به توکن‌های غیرقابل تعویض اطلاق می‌شوند که اشیای دیجیتالی هستند که روی بلاک چین تأیید شده و دارای ویژگی‌هایی مانند منحصربه‌فرد بودن و غیرقابل تعویض هستند. آنها می‌توانند تقریباً در هر دسته‌بندی قرار بگیرند، اما مهم‌ترین آنها در قالب هنر، موسیقی و به عنوان آیتم‌هایی در بازی‌های ویدیویی و مبتنی بر بلاک چین ظاهر می‌شوند.
در ادامه به مفهوم ان اف تی NFT و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

NFT ها چگونه کار می‌کنند؟

NFTها با توکن‌های ERC-20 مانند DAI و LINK تفاوت دارند زیرا هر توکن منحصر به فرد است و قابل تقسیم نیست. ان اف تی‌ها امکان واگذاری یا ادعای مالکیت هر قطعه منحصر به فرد داده دیجیتالی را می‌دهند که می‌تواند با استفاده از بلاک چین اتریوم به عنوان دفتر کل عمومی ردیابی شود.

به عنوان یک نمایش دارایی دیجیتال یا غیر دیجیتال، یک NFT از اقلام دیجیتال ایجاد می‌شود. به عنوان مثال، یک ان اف تی می‌تواند موارد واقعی مانند اسناد قانونی، امضاها یا هنرهای دیجیتالی مانند ویدیوها یا موسیقی را نشان دهد. بنابراین، هنر دیجیتال NFT چیست؟ هنر دیجیتال توکن غیرقابل تعویض یک دارایی مبتنی بر اتریوم است که گواهی مالکیت و اصالت اثر هنری را منعکس می‌کند.

در هر زمان، یک NFT فقط می تواند یک مالک داشته باشد. شناسه منحصربه‌فرد و ابرداده‌ای که هیچ توکن دیگری نمی‌تواند تکرار کند برای مدیریت مالکیت استفاده می‌شود. قراردادهای هوشمند، که مالکیت را اختصاص می‌دهند و قابلیت انتقال NFTها را کنترل می‌کنند، برای ایجاد شناسه منحصربه‌فرد و ابرداده استفاده می‌شوند.

هنگامی که شخصی یک NFT تولید می کند، در حال اجرای کد از قراردادهای هوشمند است که از استانداردهای مختلفی مانند ERC-721 پیروی می‌کند. این داده‌ها در بلاک چین ذخیره می‌شوند، جایی که NFT مدیریت می‌شود.

NFT چه تفاوتی با ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات دارد؟

ارزش‌NFT ها حول ماهیت غیرقابل تعویض این دارایی‌های دیجیتال می‌چرخد، که این ویژگی است که آنها را از ارزهای دیجیتال متمایز می‌کند. زیرا NFT و ارزهای دیجیتال یکسان نیستند. هر توکن مثلی مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد خود را مانند اندازه، شکل و غیره دارد و بنابراین نمی‌توان آن را با دارایی دیگری تعویض کرد.

برعکس، بیت کوین (BTC) یک دارایی قابل تعویض است. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که 1 بیت کوین دارید و آن را با 1 بیت کوین دیگر تعویض می‌کنید، هیچ چیز تغییر نکرده است. شما هنوز همان مقدار بیت کوین را برای استفاده یا نگه داشتن یا «hodl» روی آن دارید.

همین امر در مورد ارزهای فیات مانند دلار آمریکا یا یورو و سایر نمونه‌های دارایی‌های قابل تعویض نیز صادق است. یک اسکناس دلاری یا یورویی با هر اسکناس دلاری یا یورویی دیگری قابل تعویض است. صرف نظر از ویژگی‌هایی مانند شماره سریال یا اینکه آیا اسکناس را در جیب یا حساب بانکی خود دارید یا خیر. اما زمانی که سکه‌ای دارید که به عنوان کالای کلکسیونر در نظر گرفته می‌شود، در این صورت این کالا به عنوان یک کالای غیرقابل تعویض مناسب است.

یکی دیگر از نمونه‌های واقعی، کارت‌های بیسبال هستند که با توکن‌های غیرقابل تعویض ارتباط نزدیک‌تری دارند. با توجه به اینکه یک کارت با کارت دیگر برابر نیست. اتفاقاً، مفهوم توکن‌های غیرقابل تعویض در لیگ برتر بیسبال (MLB)، انجمن ملی بسکتبال (NBA) و سایر سازمان‌های ورزشی، تیم‌های فردی و ورزشکاران گم نشده است.

ان اف تی

ارزش هر NFT چقدر است؟

در تئوری، هر کسی می‌تواند کار خود را توکن کرده و آن را به عنوان NFT بفروشد، اما عناوین اخیر در مورد خریدهای چند میلیون دلاری توجه را به خود جلب کرده است.

به عنوان مثال، گریمز برخی از نقاشی‌های دیجیتال خود را به بیش از 6 میلیون دلار فروخت. هنر تنها چیزی نیست که تبدیل به توکن غیرمثلی شده و فروخته می‌شود. جک دورسی، مدیر عامل توییتر، با قیمت پیشنهادی به 2.5 میلیون دلار، از NFT اولین توییت حمایت کرد.

سوراره، یک شرکت فرانسوی که کارت‌های تجارت فوتبال را به شکل NFT ارائه می‌دهد، 680 میلیون دلار (498 میلیون پوند) جمع‌آوری کرده است. اما، مانند ارزهای دیجیتال، نگرانی‌هایی در مورد تأثیر زیست‌محیطی NFT وجود دارد.

چرا NFT ها اینقدر مورد توجه قرار می‌گیرند؟

NFT ها برای اولین بار در سال 2012/2013 در صنعت ارزهای دیجیتال ظاهر شدند، اگرچه تا سال 2017 به بلاک چین اتریوم راه پیدا نکردند. با این حال، از آن زمان، بیشتر توکن‌ها در بلاک چین اتریوم بودند در حالی که اتریوم تنها بلاک چینی نیست که می‌توان توکن‌ها را روی آن ساخت و معامله کرد، اما محبوب‌ترین آن است. استاندارد اصلی برای NFT ها در بلاک چین اتریوم ERC-721 است.

هنگامی که یک تراکنش در اتریوم انجام می‌شود، کیف پولی که آن فرآیند را شروع می‌کند باید مبلغی را که به عنوان کارمزد گس شناخته می‌شود به ماینرها برای کارشان بپردازد. مشکل توکن‌های غیرقابل تعویض در بلاک‌چین اتریوم این است که یک شبکه گران قیمت است، زمانی که تقاضا برای انجام تراکنش‌ها زیاد باشد، این هزینه‌های گس می‌تواند به اعداد غیرمنطقی بالایی برسد.

قیمت‌های بالا تابعی از محبوبیت  NFTها، همراه با عدم مقیاس‌پذیری نسخه فعلی بلاک چین اتریوم است. با انتقال پروژه از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)، که به عنوان تغییر به اتریوم 2.0 (Eth2) شناخته می‌شود، این مسئله مقیاس‌پذیری در آستانه تغییر است. تا آن زمان، سازندگان توکن باید تصمیم بگیرند که آیا هزینه‌های هنگفت ارزش آن را دارد یا خیر، یا باید بلاک چین دیگری را امتحان کنند یا به طور کلی NFT را کنار بگذارند.

با وجود اینکه  ان اف تی ها از سال 2012 وجود داشته اند، اخیراً به دلیل ارتباطات افراد مشهور و انحصاری بودن محبوب شده‌اند. به عنوان مثال، قبل از مبارزه با فلوید می‌ودر، لوگان پل به هواداران این شانس را داد که در صورت خرید کارت جمع‌آوری NFT او، بسته‌های نسخه اول کارت‌های پوکمون را برنده شوند.

در چیزی که به آن “هوش طلا” لقب گرفته است، سایت‌های معاملاتی NFT مانند OpenSea  با افزایش پذیرش مواجه شده‌اند. با این حال، آیا این حبابی است که به ناچار با تلاش افراد پرقدرت برای پول نقد دارایی‌های نامشهود، می‌ترکد؟

در حالی که تورم بیش از حد ارزش برای مدت طولانی بخشی از مدل کسب و کار دنیای هنر بوده است، NFT ها ممکن است گزینه‌های جدیدی را برای هنرمندان کوچک فراهم کنند. یکی از مزایای  توکن‌های غیرمثلی این است که حق امتیاز همیشه به سازنده پرداخت می‌شود، حتی اگر ارزش اثر هنری یا موسیقی با فروش مجدد افزایش یابد. ممکن است دنیایی را بدون واسطه‌های پول‌گیر لیبل‌های شرکتی در صنعت موسیقی تصور کنیم، جایی که هنرمندان بیشترین فروش را دارند.

همچنین این ابزار بالقوه تغییر زندگی برای سازندگان محتوا است که در فرهنگ میم مشارکت دارند، به عنوان مثال، برای کسب درآمد از راه‌های هنری که والدین آنها به احتمال زیاد آنها را به عنوان “اتلاف وقت” رد می‌کنند. همه دوره جدیدی از کمدی‌های دیجیتالی و پولی را تبریک می‌گویند.

بسیاری از مردم مراقب فرصت‌های ثروتمند شدن یک شبه یا مصیبت‌های پیش‌رو هستند که ممکن است با مفهومی که هنوز در ابتدای راه است رخ دهد.

آیا NFT ها دنیای هنر را متحول خواهند کرد؟

NFT ها قطعا دنیای هنر را متحول خواهند کرد. به عنوان مثال، هنر غارهای ماقبل تاریخ به دوران پارینه سنگی پایین، یا عصر حجر قدیم، بین 290000 تا 700000 قبل از میلاد بر می‌گردد. با این حال، هنر از نقاشی‌های غار و حکاکی‌های صخره‌ای فاصله زیادی گرفته است،  و تبدیل به هنر دیجیتال شده است.  NFT‌ها راه‌های جدیدی را برای کسب درآمد از کارشان و جذب پیروان جدید به افراد خلاق ارائه می‌دهند.

اگر تعجب می‌کنید که چگونه توکن‌های غیرقابل تعویض جهان هنر را تغییر داده‌اند، به حراج کریستیز، یک خانه حراج با بیش از ۲۵۰ سال سابقه نگاه کنید. در اینجاست که هنرمند دیجیتال، مایک وینکلمن، معروف به بیپل، یکی از قطعات خو   را به نام “Everydays: The First 5000 Days”  در قالب JPG به قیمت 69 میلیون دلار به فروش رساند. این نشانهای بود که ثابت کرد فضای بلاک چین چقدر بر هنر مدرن تأثیر گذاشته است.

این قیمت، Beeple  را از نظر میزان تولید از طریق حراج، در بین سه هنرمند برتر گران‌قیمت قرار می‌دهد. داستان Beeple همچنین قابل توجه است زیرا مشارکت او در دنیای هنرهای زیبا تنها زمانی شروع شد که او به صورت تصادفی با NFT ها رو به رو شد و نشان داد که یک هنرمند جدید چقدر سریع می‌تواند به یک پدیده در این عصر هنر دیجیتال تبدیل شود.

هنگامی که کریستیز اعلام کرد که یک  NFT بیپل را به حراج می‌گذارد، سرمایه‌گذاران آسیایی در ردیف اول قرار گرفتند و تقریباً یک پنجم از 33 پیشنهاددهنده هنر دیجیتال از منطقه می‌آمدند. سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال سنگاپور “MetaKovan” در نهایت در حراج پیروز شد.

Beeple  تنها کسی نیست که به واسطه ان اف تی ها معروف شده است. CryptoPunks  را در نظر بگیرید، مجموعه‌ای از 10000 شخصیت غیرعادی پیکسلی از جمله زامبی‌ها که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند. CryptoPunks  ادعا می‌کند اولین NFT را در اتریوم ایجاد کرده و به عنوان الهام‌بخش بازار بوده است.

ماهیت نسخه محدود CryptoPunks آنها را بسیار ارزشمند می‌کند. به عنوان مثال،  CryptoPunk 635 که بخشی از گروه نه نفره بود، عینک آفتابی به چشم می‌زند و چهره آبی دارد. این یکی از تنها نه پرتره موجود در مجموعه است.

گریمز، نوازنده موسیقی ان اف تی NFT از فروش مجموعه‌ای از آثار هنری دیجیتال و ویدیوها حدوداً 6 میلیون دلار به دست می‌آورد. قطعه برتر او ویدئویی به نام “مرگ پیر” بود که تنها یکی از آن وجود دارد. این NFT به تنهایی نزدیک به 389000 دلار قیمت داشت.

توکن غیرقابل تعویض

NFT برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

آیتم‌های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک را می‌توان با NFT ها نشان داد. این کالاهای ملموس در دنیای واقعی را می توان «توکن» کرد تا برای خرید، فروش و معامله کارآمدتر شود و در عین حال خطر تقلب را نیز کاهش دهد.

هنر

رایج‌ترین برنامه رمزنگاری NFT، هنر است که خلاقیت و فناوری را به طور منحصر به فرد ترکیب می‌کند. آثار هنری با نسخه محدود مختلف اکنون در گردش هستند. به طور شگفت انگیزی، آنها قابلیت برنامه‌ریزی را برای ایجاد تغییرات در موقعیت‌های مختلف فعال می‌کنند. به عنوان مثال، قراردادهای هوشمند و اوراکل‌ها می توانند به هنرمندان اجازه دهند تصاویری بسازند که می‌توانند به نوسانات قیمت در دارایی های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین واکنش نشان دهند.

مد و فشن

با وعده مزایایی که به همه شرکای زنجیره تامین می‌دهد، بلاک چین بدون زحمت وارد دنیای مد شده است. مصرف کنندگان ممکن است به سادگی اطلاعات مالکیت خرید و لوازم جانبی خود را به صورت آنلاین بررسی کنند و خطر جعل را از بین ببرند. برای مثال، کاربران ممکن است به سادگی کد QR موجود در برچسب‌های قیمت را برای پوشاک و لوازم جانبی به شکل NFT اسکن کنند.

مجوزها و گواهینامه‌ها

موارد استفاده از ان اف تی NFT همچنین می‌تواند مزایای قابل توجهی برای تأیید مجوزها و گواهینامه‌ها ارائه دهد. به دانش‌آموزان موفق معمولاً گواهی‌های پایان دوره در قالب دیجیتال یا فیزیکی، مشابه هر مدرک یا مجوز دیگری صادر می‌شود. با این حال، قبل از اینکه یک شرکت یا موسسه مکانی را به کسی پیشنهاد دهد، دانشگاه‌ها و کارفرمایان می‌خواهند کپی‌هایی از مدرک تکمیل دوره را به عنوان مرجع ارائه دهند.

ادمین‌ها می توانند با استفاده از NFT ها برای دسترسی به چنین مجوزهایی در زمان زیادی صرفه جویی کنند. گواهی‌ها و مجوزهای مبتنی بر NFT بار بررسی و تأیید سوابق را کاهش می‌دهند. در نتیجه، این تکنیک پیگیری مدارک پایان دوره یا صدور مجوز را آسان می‌کند.

ورزش

برخی از جدی‌ترین نگرانی‌هایی که بر صنعت ورزش تأثیر می‌گذارد، بلیت‌ها و کالاهای تقلبی است. بلاک چین راه حل ایده آلی برای حل چنین مشکلاتی با موانع کم است. تغییر ناپذیری فناوری بلاک چین به جلوگیری از کلکسیونی ها و بلیط‌های تقلبی کمک می کند.

بازی

NFT ها همچنین اثر خود را در صنعت بازی‌های رمزنگاری شده بر جای گذاشته‌اند و در حال حاضر تأثیر خود را بر صحنه کلی بازی گذاشته‌اند. CryptoKitties    اولین بستری بود که در سال 2017 ویژگی‌های بازی را با NFT ها ترکیب کرد و گربه‌های دیجیتال را در بلاک چین منتشر کرد و به کاربران امکان تعامل و تجارت با آنها را داد. این مدل به قدری موفق بود که باعث شد شبکه اتریوم برای مدت کوتاهی توسط حجم بالایی از تراکنش‌ها مسدود شود.

از آن زمان، بازی به یک مورد کلیدی برای ان اف تی  تبدیل شده است، که با توجه به ماهیت فروش درون بازی برای محصولات و موارد دیگر که قبلاً بازار سنتی را در برگرفته است، چندان طولانی نیست.

وقتی نوبت به ان اف تی NFT می‌رسد، بین شرکت‌های بازی سنتی و استارت‌آپ‌های غیرمتمرکز تلاقی وجود دارد، زیرا هر دو طرف به دنبال سرمایه‌گذاری روی کارت‌های دیجیتال، آثار هنری و حتی مد در بلاک چین هستند. ان اف تی ها مانند یک دست در دستکش به بازی می‌پردازند، و مطمئناً این جفت شدن صنعت را مختل می‌کند زیرا گیمرها نه تنها به دنبال کسب امتیاز به عنوان رقیب بلکه به عنوان سرمایه‌گذار هستند.

NFT ها چگونه دنیای دیجیتال را دوباره اختراع می‌کنند؟

توکن‌های غیرقابل تغییر برای کلکسیونرها، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به طور یکسان جذاب هستند. آنها نسخه دیجیتالی برخی از محصولات هستند، مانند یک اثر هنری، که نسخه تایید شده آن دارایی را به مالک می‌دهد. این امر در مکان‌هایی مانند دنیای هنر بسیار پیش می‌رود، جایی که داشتن معامله واقعی نسخه رسمی و منحصر به فرد یک کالا، بسیار ارزشمندتر از داشتن یک نسخه از آن است.

به عنوان مثال مجسمه داوود را در نظر بگیرید. آیا ترجیح می‌دهید مجسمه اصلی را داشته باشید یا یک کپی کامل؟ پاسخ به این سوال ذهنی است و بستگی به این دارد که شما چقدر برای آثار هنری ارزش قائل هستید. همین مفهوم برای NFT ها نیز صادق است، جایی که صاحبان این دارایی‌های دیجیتالی که اثبات مالکیت آنها در بلاک چین تأیید شده است، معتقدند که دارایی یا افزایش می‌یابد یا ارزش غیرقابل اندازه‌گیری به مجموعه آنها اضافه می‌کند.

قابلیت تعویض یا فقدان آن، هسته اصلی ارزش ان اف تی NFT است که دنیای دیجیتال را دوباره اختراع می‌کند. مانند خود دنیای هنر، NFT ها از ایده نویسنده یا نابغه خلاقی که ارزشی فوق العاده به یک شی می‌بخشد، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

بازارهای متعددی وجود دارد که کاربران می‌توانند توکن‌های غیرقابل تعویض را صادر یا خریداری کنند. انجام این کار به طور کلی مستلزم داشتن یک کیف پول دیجیتال همراه با ارزهای دیجیتال است تا به سمت خرید توکن مورد نظر شما هدایت شود. همچنین روش‌های مختلفی برای خرید چنین توکن‌هایی وجود دارد، چه از طریق فروش مستقیم و چه از طریق حراج. خرید NFT تنها در پلتفرم‌های دیجیتال اتفاق نمی‌افتد، بلکه در چندین خانه حراج معروف مانند Sotheby’s نیز اتفاق می‌افتد، که می‌توانند NFT‌های خریداری شده با ارز دیجیتال را بفروشند.

خرید و فروش ان اف تی

چگونه NFT بخریم و بفروشیم؟

اکثر بازارهای ان اف تی NFT مشابه یک خانه حراج عمل می‌کنند. شما یک پیشنهاد می‌دهید و منتظر می مانید تا ببینید آیا برنده NFT انتخابی خود هستید یا خیر. برخی از سایت‌ها، مانند eBay، گزینه‌های «اکنون بخرید» را ارائه می‌دهند، جایی که NFT‌ها را می‌توان با قیمت مشخصی خریداری کرد. OpenSea.io، SuperRare، Foundation.app، Rarible و Mintable نمونه‌هایی از بازارهای NFT هستند.

توجه به این نکته مهم است که هر بازاری مجموعه‌ای از الزامات کیف پول رمزنگاری خاص خود را دارد. در حال حاضر هیچ کیف پولی وجود ندارد که بتوان از آن در همه سایت‌ها استفاده کرد. متامسک (MetaMask) پرمصرف‌ترین کیف پول رمزنگاری است.

معامله ان اف تی NFT که قبلا خریداری کرده‌اید و فروش ان اف تی NFT که ایجاد کرده‌اید دو راه برای فروش NFT هستند. اول، هزینه‌های مربوط به فروش توکن غیرقابل تعویض شما وجود خواهد داشت، همانطور که هزینه‌های مربوط به تولید یک ان اف تی NFT وجود خواهد داشت. این هزینه‌های گس و هزینه‌های خدمات فروش نهایی تعیین‌شده توسط بازار را پوشش می‌دهد.

NFTهایی که قبلاً خریداری شده‌اند، می‌توانند مانند هر دارایی دیگری در بازار ثانویه مجدداً فروخته شوند. برای انجام این کار، مطمئن شوید که NFT مورد نظر در کیف پول رمزنگاری شما و برای فروش در بازار دلخواه شما لیست شده است. در حالی که ارزش NFT شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت ان اف تی ها را نمی‌توان تضمین کرد.

بسته به خدمات، می‌توانید قیمت «اکنون بخرید» را تعیین کنید یا قوانین حراج را مشخص کنید، مانند قیمت رزرو برای فروش یک توکن غیرمثلی تولید شده. در برخی شرایط، ممکن است هر بار که NFT شما در آینده فروخته شود، حق امتیاز پرداخت شود. در حالی که ارزش توکن غیرقابل تعویض شما ممکن است در طول زمان افزایش یابد، ارزش بلند مدت یا حتی کوتاه مدت NFT ها را نمی‌توان تضمین کرد.

آیا مشکلی در مورد NFT وجود دارد؟

فقط به این دلیل که گاوصندوق فیزیکی برای سرقت ان اف تی NFT وجود ندارد، به این معنی نیست که امنیت آن مشکلی ندارد. مانند صنعت ارزهای دیجیتال، صنعت NFT  همچنان یک بازار نوپای است که توسعه‌دهندگان در آن برخی از پیچیدگی‌ها را حل می‌کنند و کاربران در حال آموزش هستند.

در این میان، مطمئناً برخی از دست‌ندازها در جاده وجود دارد. ان اف تی ها زمانی که معماری آنها هنوز در حال ساخت است، در کانون توجه قرار گرفته‌اند، که اگر به دست افراد اشتباه بیفتد، می‌تواند باعث رخداد یک فاجعه باشد.

مبتدیان در صنعت ارزهای دیجیتال ممکن است هنوز برای ارسال بیت کوین (BTC)  یا اتر (ETH) به آدرس‌های درست با مشکل مواجه شوند. با ظهور ان اف تی NFT ها، آنها اکنون باید در مورد کیف پول‌های MetaMask و بلاک چین‌های مختلفی که  NFT ها بر روی آنها ساخته می‌شوند، بیاموزند. همه اینها می‌تواند برای کاربر جدید طاقت فرسا باشد و می‌تواند منجر به اشتباهاتی شود که در دنیای غیرمتمرکز که در آن شخص ثالثی برای بازگرداندن وجوه یا محصولات به صاحب واقعی آنها وجود ندارد، قابل جبران نیست.

در این میان، مسائل امنیتی نیز مطرح است. در حالی که ماهیت تغییرناپذیر بلاک چین به منظور جلوگیری از تقلب است، اما این امر مانع از وقوع کلاهبرداری در فضای NFT نشده است. افراد مخرب راهی برای نفوذ به بازارهای نوپا پیدا می‌کنند، و ان اف تی NFT ها از جمله در مورد حق چاپ، مستثنی نبوده اند.

طبق حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، افرتئ کلاهبردار موفق شدند توییت‌های برخی حساب‌ها را ضبط کنند و آنها را به عنوان NFT خود بفروشند. در حالی که صنعت متوجه این رفتار شد و توییتر از آن زمان آن را سرکوب کرده است، این نمونه‌ای از کلاهبرداری‌هایی است که هنوز هم می‌تواند در بازارهای نوپا رخ دهد.

چشم انداز آینده

بازار توکن‌های غیرقابل تعویض در طول یک سال به رشد چشمگیر خود دست یافته است. در سال 2020، بسیاری از پلتفرم‌های محبوب NFT هنوز وجود نداشتند، در حالی که شروع سال 2021 با افزایش بی‌سابقه‌ای در فعالیت و حجم معامله مواجه شد. حتی اگر این روند با سرعت کمتری ادامه یابد، نرخ کلی پذیرش ان اف تی، مانند عرصه دیجیتال، همچنان احتمالاً در سال‌های آینده بی‌سابقه خواهد بود.

یکی از حوزه‌های خاصی که  NFTها طوفانی حضور پیدا کرده‌اند، دنیای هنر است. جایی که توکن‌های دیجیتال به قیمت ده‌ها میلیون دلار در خانه‌های حراج بزرگ و فراتر از آن به فروش می‌رسند. هنرمندان نوظهوری که زمانی آثار خود را به صورت رایگان پست می‌کردند یا آن را ارزان می‌فروشند، متوجه شده‌اند که می‌توانند با استفاده از فناوری بلاک چین و NFT، استعداد خود را به‌دست آورند.

هنوز روزهای اولیه برای اوج توکن‌های غیرقابل تعویض است، که در سال 2017 با یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) به نام CryptoKitties در کانون توجه قرار گرفتند، جایی که کاربران می‌توانند گربه‌های مجازی را خریداری، معامله و جمع‌آوری کنند.

در حالی که ارزش‌گذاری توکن‌های غیرقابل تعویض ممکن است دشوار باشد، ویژگی‌هایی مانند منحصر به فرد بودن، قابلیت مبادله، و اینکه آیا هنرمند اصلی پشت فروش است یا خیر، همگی نقش مهمی در قیمت دارند. موج بعدی بازار NFT می‌تواند شاهد ورود توکن‌ها به یک عرصه دیگری باشد که بازار ارزهای دیجیتال را طوفانی کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا