آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

هدف از خلق بیت کوین چیست؟ آینده بیت کوین چطور است؟

امروزه فناوری پیشرفت کرده‌است و به واسطه حضور Btc و سایر ارزهای دیجیتال، ما با شکل آینده‌نگرانه‌تری از پول روبرو هستیم. کارشناسان در مورد اینکه آیا آینده بیت کوین به عنوان یک دارایی سوداگرانه است یا خیر به بحث پرداخته‌اند. آن‌ها معتقدند که آینده بیت کوین از اکثر سرمایه‌گذاری‌های دیگر ریسک بیشتری دارد.
با این حال، سرمایه‌گذاری احتکارانه چیزی نیست که خالق رمز ارز BTC، ساتوشی ناکاموتو، هنگام ارائه پروژه عنوان کرد. 12  سال پس از شروع آن، جهان هنوز در حال تصمیم‌گیری است که بیت کوین چه هدفی دارد و همچنین چگونه باید طبقه‌بندی شود. هدف و عملکرد Bitcoin چیست؟ btc شکل جدیدی از دلاری خواهد بود؟ آیا ارزهای دیجیتال در کنار فیات سنتی شروع به فعالیت خواهند کرد یا به طور کامل جایگزین خواهند شد؟ این مقاله به بررسی وضعیت فعلی و آینده بیت‌کوین می‌پردازد و اینکه آیا این ارز دیجیتال آنچه که برای جایگزینی دلار لازم است را دارد یا خیر.

هدف اصلی بیت کوین

همانطور که همه علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال می دانند، وایت پیپر btc در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو که نام مستعار خالق آن است، منتشر شد. btc چه می‌کند؟ بر اساس این سند، ناکاموتو قصد داشت آینده بیت کوین یک نسخه «صرفاً همتا به همتا» از پول نقد الکترونیکی باشد. در این مقاله توضیح داده شده است که bitcoin باید یک سیستم پرداخت جایگزین ناشناس باشد و نیاز به دخالت شخص ثالث را از بین ببرد.

با این حال، با گذشت بیش از یک دهه پس از شروع فعالیت این رمزارز پرچمدار، این موضوع که آیا بیت کوین به چشم‌انداز اولیه و جسورانه ناکاموتو دست یافته است قابل بحث می‌باشد. به هر حال، شبکه بیت‌کوین از مشکلات مقیاس‌پذیری و کارمزدهای بالای تراکنش رنج می‌برد، که باعث می‌شود بسیاری بر این باور باشند که بیت‌کوین بیشتر یک ذخیره‌کننده ارزش است تا یک شکل جایگزین پول نقد.

بدون شک، ارزش btc برای موفقیت در بین رقبایی مانند طلا از نظر قیمت افزایش یافته است. اما وقتی صحبت از استفاده از این ارز به عنوان پول نقد جایگزین می‌شود، ممکن است چشم‌انداز ساتوشی برآورده نشده باشد. bitcoin برای پردازش بیش از هفت تراکنش در ثانیه (TPS) تلاش می‌کند و همچنان از کارمزدهای بالایی در زمان ازدحام شبکه رنج می‌برد.

از مارس 2021، ویزا به طور متوسط ​​روزانه 84 میلیون تراکنش را پردازش می‌کرد. در همان بازه زمانی، بیت کوین تنها به طور متوسط ​​350000 واحد پردازش کرده است. برای تلاش جهت ایجاد یک جایگزین جهانی برای فیات، 350000 تراکنش روزانه آستانه بسیار پایینی برای رسیدن به آن است.

با بیش از 12 سال حضور، فقدان ارزش معاملات روزانه قابل توجه bitcoin، بسیاری را به این استدلال می‌رساند که اولین ارز رمزنگاری شده جهان به جای یک ارز جایگزین، نوعی ذخیره ارزش است. در حالی که این ارز در واقع دارای برخی ویژگی‌های مرتبط با وضعیت ارز مانند استفاده از آن به عنوان یک وسیله مبادله یا مسائل مقیاس‌پذیری است.

آینده بیت کوین

بیت کوین در دراز مدت چه هدف مفیدی می‌تواند داشته باشد؟

ذخیره قابل اعتماد دارایی، با گذشت زمان به تدریج ارزش‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال، طلا احتمالاً محبوب‌ترین منبع ارزش است. بسیاری bitcoinرا نوعی «طلای دیجیتال» می‌دانند. اما، هدف این ارز چیست یا این ارز برای چه منظوری استفاده می‌شود؟

با نگاهی به تاریخچه قیمت کلی بیت کوین، می‌توان استدلال کرد که اولین ارز رمزنگاری شده جهان یک ذخیره ارزش نسبتاً قابل اعتماد است. Btc با کمتر از یک دلار شروع شد و از زمان پیدایش هر سال به آرامی ارزش آن افزایش یافته است. در سال 2010، bitcoin نتوانست حتی به یک دلار هم برسد. در سال 2013، bitcoin تا 220 دلار افزایش یافت و سپس به زیر 100 دلار سقوط کرد. تا سال 2017، دارایی ناکاموتو 20000 دلار شکست و در سال 2021 به بالای 64000 دلار رسید.

بخشی از موفقیت قیمت آن به دلیل دارندگان طولانی مدت یا HODLers است. هولدارها سرمایه‌گذاران بیت کوین هستند که قصد معامله دارایی خود را ندارند. این افراد که میلیون‌ها بیت کوین در اختیار دارند نهنگ نامیده می‌شوند و می‌توانند به تنهایی بازار دارایی را با یک بار فروش تغییر دهند. اما، نهنگ‌های اختصاصی می‌دانند که قیمت بیت‌کوین را بالا نگه می‌دارند و به نظر می‌رسد که برای مدت طولانی قصد فروش ندارند. مشابه سرمایه‌گذاران طلا و دیگرانی که پول را در انبار دارایی‌های با ارزش قرار می‌دهند، هولدرها ارز را به عنوان شکلی از پول می‌بینند که همیشه ارزش آن را دارد.

وقتی بیماری COVID-19 در اوایل سال 2020 رخ داد، تقریباً هر دارایی مالی شاهد سقوط قیمت بود زیرا سرمایه‌گذاران از ترس پول خود را برداشتند.

در حالی که یک همبستگی مثبت بین بیت کوین و طلا می‌تواند باعث شود که فرد به ارز دیجیتال به عنوان یک ذخیره ارزش و دارایی خوب ​​نگاه کند، این دو دارایی در سال بعد با همبستگی معکوس مواجه شدند.

دارایی امن ابزاری مالی است که انتظار می‌‌رود ارزش آن در طول بحران اقتصادی حفظ شود یا حتی افزایش یابد. از آنجایی که این دارایی‌ها با کل اقتصاد مرتبط نیستند یا به طور منفی مرتبط هستند، ممکن است در صورت سقوط بازار، افزایش پیدا کنند.

از نظر نهادی، تعداد زیادی از شرکت‌ها معتقدند که هدف بیت کوین این است که دارایی ذخیره بالقوه جهانی بعدی باشد. برای مثال، هر دو گروه مالی JPMorgan Chase و Blackrock معتقدند که اولین ارز دیجیتال در حال استخراج در سهم بازار طلا است.

در مقابل، پیتر شیف، اقتصاددان ارشد و استراتژیست جهانی Europac، ادعا می‌کند که بیت‌کوین فقط یک «پامپ و دامپ غول‌پیکر» است. در اواسط سال 2021، شیف به طور علنی با آنتونی اسکاراموچی، بنیانگذار شرکت سرمایه‌گذاری SkyBridge، مناظره کرد. او اظهار داشت که طلا حتی تا 1000 سال آینده به دلیل ماهیت فیزیکی مورد استفاده است، به این معنی که دارایی دیگری به راحتی می‌تواند در کوتاه مدت جایگزین بیت کوین شود.

اسکاراموچی از بیت کوین دفاع کرد و استدلال کرد که کمبود دارایی دیجیتال دلیل کافی برای حفظ ارزش آن در بلندمدت است. متأسفانه برای bitcoin، شیف مخاطبان را به سمت اعتقاد 51 درصدی به طلا سوق داد و تنها 32 درصد از آنها به بیت کوین علاقه داشتند.

استدلال شیف نکته درستی دارد. از لحاظ تاریخی، همه ذخایر ارزش، مانند اموال، سنگ‌های قیمتی و هنر، همگی اقلام فیزیکی بوده‌اند که در طی زمان مقاومت کرده‌اند. ماهیت دیجیتالی بیت کوین می تواند به این معنا باشد که اگر همه از اولین ارز دیجیتال حرکت کنند، عملاً هیچ هدفی ندارد و ممکن است دیگر وجود نداشته باشد. این در حالی است که دارایی های فیزیکی موارد استفاده دیگری نیز دارند که بخشی از ارزش آنهاست.

با این حال، همانطور که جهان به سمت آینده دیجیتالی‌تر حرکت می‌کند، معتقدان رمزامرز btc استدلال می‌کنند که یک دارایی دیجیتال پیشرفتی است از آنچه قبلاً وجود داشت. از این گذشته، btc یک دارایی قابل دسترسی جهانی با بیش از 1 تریلیون دلار نقدینگی است. bitcoin نمی‌تواند در طول زمان فرسایش پیدا کند و تا زمانی که کاربران روی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، کمیاب بودن دارایی می‌تواند برای حدس و گمان قیمت بیت کوین یا حدس و گمان سرمایه‌گذاری آن مثبت باشد.

کاربرد بیت کوین به عنوان یک ارز

علیرغم نوسانات بیت کوین، می‌توان این بحث را مطرح کرد که بیت کوین به عنوان یک ارز به روشی که در ابتدا توسط ناکاموتو ارائه شده بود وجود دارد.

به هر حال، روی کاغذ، btc یک دارایی نسبتا آسان برای به دست آوردن است. دارندگان بالقوه بیت کوین برای کار با بیت کوین نیازی به حساب بانکی یا معامله با شخص ثالث کنترل‌کننده ندارند. در سطح جهانی، زیرساخت مالی بیت کوین در حال حاضر وجود دارد.

بیت کوین جایگزین پول

بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله

بیت کوین تا حدودی با رسانه توصیف معامله و مبادله مطابقت دارد. اولین ارز رمزنگاری شده جهان در حال حاضر برای کالاها و خدمات در وب سایت‌های مختلف و حتی برخی از مشاغل محلی در تعداد زیادی از کشورها پذیرفته شده است.

متاسفانه تاریخچه بیت کوین که مورد استفاده کاربرانی بود که مواد مخدر غیرقانونی تهیه می‌کردند و در وب‌سایتی به نام جاده ابریشم درگیر فعالیت‌های خطرناک بودند، کمی شبه ایجاد کرده است.

با این حال، باور افراد مخرب در مورد آینده بیت کوین به عنوان یک ارز ناشناس ناقص بود. به دلیل ناشناس نبودن بیت کوین، می‌توان استدلال کرد که بیت کوین به عنوان یک وسیله مبادله در جاده ابریشم مورد استفاده قرار می گرفت زیرا کالاها و خدمات دارای مجموعه‌ای از ارزش ها در پلتفرم بودند واین ارز برای پرداخت کالاها و خدمات مذکور استفاده می‌شد.

حتی، بیت کوین قابل تعویض است، به این معنی که هر رمزارز با دیگری، مشابه دلار آمریکا و سایر ارزهای فیات، قابل تعویض است. برخی از کشورها حتی شروع به پذیرش رمزارز btc به عنوان یک وسیله مبادله کرده‌اند. در سپتامبر 2021، السالوادور اولین کشوری بود که BTC را به عنوان یک ارز قانونی پذیرفت. رئیس جمهور نایب بوکله معتقد است که این ارز دیجیتال به 70 درصد از السالوادورهایی که دسترسی به بانکداری مناسب ندارند کمک خواهد کرد.

اما حتی اگر دولت السالوادور بر این باور باشد که بیت‌کوین افزوده‌ای عالی برای استفاده آن‌ها از فیات ایالات متحده است، ۷۰ درصد از شهروندان آن مخالف مناقصه‌سازی بیت‌کوین هستند. بسیاری از شهروندان سالوادور حتی نمی‌دانند چگونه از بیت کوین استفاده کنند، بنابراین دولت السالوادور باید به مردم آموزش دهد که ببینند آیا بیت کوین به عنوان ارز قانونی ناراحتی آنها را کاهش می‌دهد یا خیر.

ایستادگی در مسیر پذیرش رمزارز btc، مسائل مقیاس‌پذیری شبکه است. در حال حاضر، شبکه بیت کوین تنها می‌تواند هفت تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کند، در حالی که ویزا 24000 تراکنش دارد. راه حل‌های لایه دو خاصی مانند شبکه لایتنینگ برای حل مشکلات مقیاس ‌پذیری btc کار می‌کنند.

در حالی که شبکه لایتنینگ سطوحی از پذیرش را تجربه می‌کند، باید دید که آیا این پروژه می‌تواند در مقیاس کار کند، زیرا اگر بیت کوین نتواند میانگین TPS خود را افزایش دهد، شبکه آن را نمی‌توان وسیله مبادله ای در نظر گرفت.

در غیر این صورت، شایان ذکر است که بیت کوین به دلیل سقف 21 میلیون سکه، یک دارایی ضد تورم است. با توجه به اینکه اعتقاد بر این است که بیت‌کوین با کمیاب‌تر شدن دارایی، ارزش آن افزایش می‌یابد، این ارز دیجیتال می‌تواند به خوبی به عنوان وسیله مبادله‌ای مشابه استاندارد طلا در زمان موجود مورد استفاده قرار گیرد.

اما باز هم، اگر کسب‌وکارها نتوانند بیت‌کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت روزانه بپذیرند، ویژگی کاهش تورم بیت‌کوین بیشتر به ذخیره‌سازی ارزش کمک می‌کند تا یک ارز جایگزین.

بیت کوین به عنوان یک واحد حساب

نوسانات بیت کوین وجود یک واحد حساب را دشوار می‌کند. به هر حال، دارایی‌ای که می‌تواند ده‌ها هزار دلار در یک روز نوسان داشته باشد، به سختی می‌تواند در اقتصاد محلی منتشر گردد، چه رسد به اینکه راهی قابل اعتماد برای معامله ارزش در نظر گرفته شود.

ارزش یک محصول ممکن است یک روز 0.00034 دلار در btc باشد، فقط برای اینکه ارزش محصول در یک ساعت بعد به دلیل نوسانات قیمت ثابت bitcoin کاملاً تغییر کند.

همچنین به سختی می‌توان ارزش واقعی bitcoin را در هر نقطه مشخصی تعیین کرد. صرافی‌های ارزهای دیجیتال، قیمت‌های متفاوتی را برای بیت‌کوین در هر لحظه فهرست می‌کنند. نمی‌توان انتظار داشت که خرده‌فروشان با تغییرات قیمت بیت کوین همراهی کنند، اگر جهان حتی نتواند روی یک نقطه قیمت توافق کند.

سپس، میانگین ارزش bitcoin را داریم. با توجه به اینکه قیمت یک بیت کوین بسیار بالاتر از 10000 دلار است، چه برسد به یک دلار، خرده‌فروشان چگونه می‌توانند کالاهای خود را قیمت‌گذاری کنند؟ اگر قیمت یک قهوه 0.00034 دلار بیت کوین در روز سه شنبه و 0.000012 دلار در روز پنجشنبه باشد، هم مشتریان و هم خرده‌فروشان برای مشخص نمودن ارزش واقعی قهوه با مشکل مواجه خواهند شد.

هم به دلایل حسابداری و هم به دلایل راحتی، سیستم‌های مالی جاری در سراسر جهان به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه می‌شوند.

ذخیره ارزش

بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش

همانطور که قبلا ذکر شد، بیت کوین ممکن است به بهترین شکل به عنوان یک ذخیره ارزش در نظر گرفته شود، حتی اگر مشکلاتی در مورد آن وجود داشته باشد

هنگامی که مردم در طلا سرمایه‌گذاری می کنند، انتظار دارند ارزش فلز گرانبها از زمان خرید به آرامی افزایش یابد. حداقل، سرمایه‌گذاران طلا انتظار دارند که بتوانند این فلز را با قیمت اولیه نسبتاً مشابهی بفروشند.

از سوی دیگر، BTC می‌تواند از زمان خرید بیش از 100 درصد قیمت داشته باشد. در حالی که نوسانات بیت کوین می‌تواند به طور مثبت نیز حرکت داشته باشد، چنین سطح ریسک بالایی برای آینده بیت کوین به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش خبر خوبی نیست.

ما همچنین باید عدم نمایش فیزیکی این ارز برتر را در نظر بگیریم. طلا، هنر و سایر ذخایر ارزشمند را می‌توان برای مدت زمانی که نگهداری می‌شوند، پنهان یا به‌طور امن ذخیره کرد. bitcoin را می‌توان به روش‌هایی ایمن ذخیره کرد، مانند کیف پول بیت کوین از نوع سخت افزاری، اما اکثر سرمایه‌گذاران، BTC را در صرافی ارزهای دیجیتال یا کیف پول‌های متصل به اینترنت نگهداری می‌کنند. اتصال مداوم کیف پول‌های آنلاین، بیت کوین را در معرض خطر دائمی سرقت قرار می دهد که کاملاً خارج از کنترل دارنده است.

بیمه btc تا حدودی وجود دارد، اما سطح بیمه قابل دسترس کاملاً به محل نگهداری ارز دیجیتال توسط کاربر بستگی دارد. حتی اگر یک سرمایه‌گذار مطمئن‌ترین راه را برای ذخیره BTC خود بیابد، معامله‌گران همچنان در نوسانات شدید بیت کوین هستند. همه این افراد فرض می‌کنند که bitcoin همچنان در تقاضا باقی می‌ماند. در حالی که انتظار می‌رود عرضه محدود این ارز دیجیتال تقاضای ثابتی را ایجاد کند، اگر یک پروژه رمزنگاری بهتری وارد عمل شود، افراد با بیت‌کوین بی‌ارزششان چه می‌کنند؟

استفاده از بیت کوین به عنوان یک دارایی سوداگرانه

با توجه به 12 سال اول حضور بیت کوین، این دارایی را می‌توان احتکارآمیز در نظر گرفت. در حالی که طبقه‌بندی این رمزارز مطمئناً می‌تواند در آینده تغییر کند، ماهیت غیرقابل پیش‌بینی این ارز دیجیتال آن را چیزی جز حدس و گمان توصیف نمی‌کند.

روزا ریوس، خزانه‌دار سابق ایالات متحده، استدلال کرده است که اکثر ارزهای دیجیتال، از جمله بیت‌کوین، کاملاً احتکارآمیز هستند زیرا اکثر ارزهای دیجیتال هدف اصلی را دنبال نمی‌کنند.

جالب اینجاست که گری جنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، ادعا کرده است که btc اساساً یک فروشگاه ارزشی است. با این حال، ما باید آینده بیت کوین را به عنوان یک دارایی منحصربفرد بدانیم تا دارایی که می‌تواند جایگزینی دلار را اعمال کند.

بیت کوین در مقابل دلار

اگر تاجری بیت کوین را برای یک کالا یا خدمات بپذیرد، این ارز دیجیتال می‌تواند ناگهان در روز بعد ارزش خود را کاهش دهد. اگر یک معامله با مشکل مواجه شود، احتمالاً خواهان درآمد ثابتی هستند که توسط دلار ثابت ارائه می‌شود.

اما طرفداران BTC می توانند استدلال کنند که نپذیرفتن این ارز به این معنی است که این ارز تنها با نادر بودن، ارزش خود را افزایش می‌ده. آن‌ها استدلال می‌کنند که ارز دیجیتال ناکاموتو یک دارایی ضد تورم است. برعکس، دلار آمریکا تورمی است و با گذشت زمان از ارزش آن کاسته خواهد شد. در درازمدت، با فرض ادامه رشد تقاضا برای این ارز ممکن است دارایی بلندمدتی برای نگهداری باشد.

بیت کوین یک ارز دیجیتال جهانی است، و سیاست پولی باید تغییر کند تا از گستره جهانی بیت کوین پیروی کند. باید تغییرات مالیاتی، تعدیل ارزش بر اساس ارزهای فیات مختلف و یکپارچه‌سازی سیستم مالی جهانی فعلی صورت گیرد.

این بدان معنا نیست که یک دولت نمی‌تواند مانند یک دلار BTC بیشتری چاپ کند. مقدار محدود Bitcoin می‌تواند به این معنا باشد که میلیون‌ها نفر نمی‌توانند حتی یک بیت کوین نگه دارند. آیا محدودیت‌های این ارز پرچمدار می‌تواند باعث فشار مالی مشابه طلا شود؟ می‌توانیم انتظار داشته باشیم که همان مشکلاتی که در مورد طلا اعمال می‌شود، در مورد بیت‌کوین نیز اعمال شود. به همین دلایل، در کنار مشکلات مقیاس‌پذیری btc و عدم راحتی دارایی، ممکن است btc هرگز مانند دلار ایالات متحده دلاری شدن را تجربه نکند.

منبع: کوین تلگراف

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا