آموزش ارز دیجیتال

آشنایی با ریبالانس توکن‌های ETF

ETF با ردیابی قیمت یک یا چند توکن دیجیتال می‌تواند ارزهای دیجیتال متعددی را تشکیل دهد.در این مقاله قصد داریم تا با ریبالانس توکن‌های ای‌تی‌اف و انواع آن بیشتر آشنا شویم و نحوه عملکرد آن را مورد بررسی قرار دهیم. اریترون با هدف ارائه بهترین سرویس‌ها در حوزه صرافی ارز دیجیتال در ایران، فعالیت خود را از سال 98 شروع کرده است و در حال حاضر همچنان به فعالیت خود در حوزه خرید و فروش انواع ارز دیجیتال و با ارائه بیش از 1000 ارز، ادامه می‌دهد.

ریبالانس توکن‌های ETF چیست؟

به بیان خیلی ساده و روان ریبالانس توکن‌های ای‌تی‌اف به منظور حفظ ارتباط بین تغییرات قیمت توکن‌های ای‌تی‌اف و توکن اصلی توسط تیم پروژه‌ مربوط به آن توکن انجام می‌شود و تمام صرافی‌هایی که از توکن ریبالانس شده پشتیبانی می‌کنند باید این ریبالانس را اجرا کنند و به دارایی‌های کاربران اعمال کنند. 

همچنین لازم است به این نکته اشاره شود که ریبالانس هیچ تاثیر مثبت یا منفی در ارزش دارایی کاربران ندارد و صرفا یک عملیات فنی در راستای متعادل سازی درصد تغییرات توکن‌های ای تی اف محسوب می‌شود.

تفاوت توکن‌‌های ای‌تی‌اف با رمزارز اصلی

تصویر تفاوت توکن‌‌های ای‌تی‌اف

در ادامه مطلب با کمک یک مثال تفاوت بین توکن‌های ای‌تی‌اف و رمزارز اصلی را شرح می‌دهیم:

در حالت ایده آل و نرمال تغییر قیمت هر توکن ای تی اف وابسته به تغییر قیمت ارز اصلی همان توکن است و همواره براساس اهرمشان نوسان قیمت دارند.

یعنی به فرض اگر بیت کوین 1 درصد رشد داشته باشد توکن ای‌تی‌اف بیت کوین با اهرم 5 (btc5l) تقریبا 5 درصد رشد خواهد داشت و توکن ای‌تی‌اف بیت کوین با اهرم 5 خلاف جهت روند (btc5s) هم 5 درصد ریزش خواهد داشت.

و برای حفظ و برقراری تعادل ارتباط بین درصد تغییرات قیمت توکن‌های ای‌تی‌اف و رمزارز اصلی در صورت نیاز توکن‌های ای‌تی‌اف ریبالانس شده و به حالت ایده‌آل برمی‌گردند.

می‌توان گفت در واقع توکن‌های ای‌تی‌اف به این ریبالانس احتیاج دارند تا به حالت پایدار و ایده‌آل خود بازگردند و به‌راحتی معامله شوند.

اهمیت و فرآیند ریبالانس توکن‌های ETF

تصویر اهمیت ریبالانس توکن‌های ETF

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ریبالانس که می‌توان به آن اشاره کرد، این است که ریسک معامله و احتمال از دست رفتن ارزش دارایی به خصوص در مواقع نوسانات شدید به‌شدت کاهش پیدا می‌کند.

پس از انجام ریبالانس در صورتی که بازار به روند خودش ادامه دهد معاملاتی که در موقعیت ضرر و زیان هستند ضرر کمتری خواهند داشت. برای درک بهتر اهمیت ریبالانس این توکن‌ها در ادامه برای شما مثالی می‌آوریم.

اگر روند تغییر قیمت 4 روز متوالی بیت کوین به صورت 10%- باشد در این صورت توکن btc3l (درصد تغییرات ۳ برابری و هم جهت با بیت کوین) در این 4 روز در مجموع 185 % ریزش کرده که تقریبا 138% بیشتر از مقدار ریزش توکن اصلی است، یعنی بیتکوین جمعا 40 % ریزش کرده و قاعدتا توکن ای‌تی‌اف اون باید 120% ریزش کرده باشه نه 185% !. علت این اتفاق، تفاوت قیمت ETF از روز دوم هست، ETF در روز دوم به جای 10 درصد 30 درصد تغییر قیمت پیدا کرده است و 30% روز دوم بر روی این قیمت جدید اعمال می شود که این فرآیند در طول 4 روز باعث تغییرات 185 درصدی خواهد شد. با انجام ریبالانس این تغییرات به همان 120% برمیگردد.

لازم به ذکر هست که این حالت برای زمان‌های افزایش قیمت هم دقیقا به همین صورت خواهد بود.

ریبالانس توکن‌های ETF چگونه انجام می‌شود؟

توکن‌های ETF به 2 صورت ریبالانس می‌شوند:

1-ریبالانس منظم (ریبالانس روزانه)

2-ریبالانس نامنظم (زمان نامشخص و در مواقع نیاز)

در ادامه هر یک از روش‌های بالا را به تفکیک بررسی خواهیم کرد.

ریبالانس منظم: 

ریبالانس منظم روزانه در ساعت 16:00:00 UTC انجام میشود. در این نوع ریبالانس تعداد توکن ها ثابت بوده و فقط در صورت نیاز ، قیمت متعادل سازی می شود تا درصد تغییرات قیمت همواره مطابق با درصد تغییرات قیمت ارز اصلی باشد.

 ریبالانس نامنظم:

 ریبالانس نامنظم در مواقع نوسانات شدید قیمت ارز اصلی و در راستای آن توکن‌های ای‌تی‌اف انجام می‌شود که از اهمیت بیشتری نسبت به ریبالانس منظم برخوردار است.

 رشد و ریزش شدید قیمت در محدوده زمانی کوتاه باعث از بین رفتن تعادل اهرم‌ها می‌شود و در چنین مواقعی درصد تغییر قیمت توکن‌های ای‌تی‌اف وابستگی لازم به درصد تغییر قیمت ارز اصلی را ندارند و نیاز به انجام ریبالانس کاملا احساس می‌شود.

 فرآیند ریبالانس نامنظم

قبل از شروع فرآیند ریبالانس نامنظم اطلاعیه‌های لازم همراه با جزئیات ریبالانس برای کاربران ارسال می‌شود و معامله گران می‌توانند تصمیم بگیرند که قبل از شروع ریبالانس دارایی خود را بفروشند یا نگهداری کنند.

با شروع فرآیند ریبالانس، ابتدا تمام معاملات توکن‌های ای‌تی‌اف بسته شده و هیچ خرید و فروشی صورت نمی‌گیرد این فرآیند تا زمانی که ریبالانس به طور کامل انجام شود ادامه پیدا می‌کند.

بعد از انجام کامل فرآیند ریبالانس قیمت توکن ای‌تی‌اف در یک عدد مشخص ضرب شده و تعداد توکن‌های معامله گران تقسیم بر همان مقدار مشخص و ثابت می‌شود.

به این عدد مشخص و ثابت در ریبالانس، ریت ریبالانس (rebalance rate) گفته می‌شود که برای هر ریبالانس و هر توکن ممکن است متفاوت باشد و با توجه به صلاحدید تیم پروژه ارز تعیین و مشخص می‌شود، همچنین معمولا در اطلاعیه قبل از شروع ریبالانس این مورد ذکر خواهد شد.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. درود و سپاس از راهنمایی که انجام میدید و با رصد عملکرد ما ایرادات و ضعف کاری را متذکر میشوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا