آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

تفاوت بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) چیست؟

ارز دیجیتال بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) شباهت‌های زیادی دارند که این شباهت فراتر از نام آنها است. بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که تا به حال ایجاد شده است و اغلب به عنوان طلای دیجیتال شناخته می‌شود. ارز دیجیتال به عنوان یک روش ذخیره سرمایه که ضد تورم است در نظر گرفته می‌شود. از سوی دیگر، بیت‌کوین کش یک ارز دیجیتال است که به عنوان پول نقد دیجیتالی عمل می‌کند و حامیان آن ارزان بودن و استفاده آسان آن را نقطه عطف می‌دانند. BCH از طریق آنچه که هارد فورک بیت کوین نامیده می‌شود ایجاد شد، به این معنی که هر دو دارایی دارای سابقه تراکنش، پایه کد مشترک و موارد دیگر هستند.
برای درک تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش و اینکه چرا تصمیم گرفته شد تا بلاک چین را به این شکل تغییر دهند، این مقاله را از دست ندهید.

مقیاس‌بندی بیت کوین

از زمان پیدایش بیت کوین، سوالاتی پیرامون توانایی آن جهت مقیاس‌پذیری موثر و تبدیل شدن به یک ارز جهانی گسترده وجود داشته است. استفاده این ارز دیجیتال از فناوری بلاک‌چین به آن امکان می‌دهد غیرمتمرکز و مقاوم باشد. با این حال، این فناوری جدید دارای ئو نکته قابل توجه است: حجم تراکنش‌هایی که بلاک‌چین بیت کوین می‌تواند در هر ثانیه پردازش کند و توان عملیاتی تراکنش آن.

به عنوان مثال، Visa ارائه‌دهنده پرداخت، در حال حاضر ۱۵۰ میلیون تراکنش در روز را پردازش می‌کند که به طور متوسط به ۱۷۰۰ تراکنش در ثانیه منجر می‌شود. این شرکت ادعا می‌کند توانایی آن حتی به آن اجازه می‌دهد تا 24000 تراکنش در ثانیه انجام شود.

بلاک‌چین بیت کوین، در وضعیت فعلی خود، در هر ثانیه حدود هفت تراکنش را مدیریت می‌کند. این تفاوت خیره‌کننده است و با افزایش تعداد کاربران در شبکه قابل درک شد زیرا هر تراکنش اساساً از داده تشکیل شده است.

این داده‌ها در بلاک‌چینی ذخیره می شوند که می‌تواند به عنوان زنجیره‌ای از بلوک‌های داده دیده شود. هر بلوک در شبکه بیت کوین به 1 مگابایت داده محدود می‌شود. با افزایش تقاضا در شبکه، انبوهی از تراکنش‌های تایید نشده که به دنبال گنجانده شدن در بلوک‌ها هستند، شروع به شکل‌گیری می‌کند.

این عقب‌ماندگی در برخی نقاط بیش از 100000 تراکنش در انتظار تایید بود. روشی که شبکه تعیین می‌کند که کدام تراکنش‌ها انجام می‌شوند و کدام‌ها انجام نمی‌شوند، بر اساس کارمزدی است که به هر تراکنش اضافه می‌شود. هرچه کارمزد بالاتر باشد، تراکنش سریعتر پردازش می‌گردد.

برای حل مشکلات مقیاس‌پذیری بیت کوین، جامعه به دو راه حل عمده تقسیم شد: یکی افزایش اندازه بلوک برای اجازه دادن به تراکنش‌های بیشتر در هر بلوک، در حالی که دیگری حفظ اندازه و مقیاس بلوک 1 مگابایتی از طریق راه‌حل‌های لایه دو بود.

هر دو راه‌حل دارای معاوضه‌هایی هستند و تقسیم‌بندی پیشنهادی آن‌ها در جامعه تنها با گذشت زمان افزایش یافت. زیرا هر طرف شروع به متهم کردن دیگری به نوعی دستکاری کرد. این بحث در نهایت به هارد فورک منتهی شد.

هارد فورک بیت کوین

هارد فورک بیت کوین

در 23 می 2017، تعدادی از صاحبان کسب و کار بیت کوین و ماینرها که بیش از 85 درصد از قدرت محاسباتی شبکه را تامین می‌کنند، جلسه‌ای را پشت درهای بسته برگزار کردند تا در مورد آینده بیت کوین تصمیم بگیرند. چیزی که تصمیم‌گیری شد به عنوان ارتقاء SegWit2x شناخته می‌شد.

SegWit2x برای کمک به مقیاس بیت کوین با اجرای Segregated Witness (SegWit) طراحی شده است، ارتقایی که برخی از داده‌ها را خارج از فضای محدود بلوک “تفکیک” می‌کند و اندازه بلوک را به 2 مگابایت تنظیم می‌کند که از طریق هارد فورک پیاده‌سازی می‌شود. این پیشنهاد با مخالفت جامعه روبرو شد زیرا پایگاه کد اصلی بیت کوین ارائه نشده بود و به عنوان یک نیروی متمرکز تلقی می‌شد.

در بحث مقیاس‌بندی، کسانی که از بلوک‌های کوچک دفاع کردند، مخالف افزایش اندازه بلوک بودند، زیرا باعث افزایش اندازه بلاک‌چین می‌شد. آنها معتقدند که این امر میزبانی یک گره کامل را سخت‌تر می‌کند و به طور بالقوه ارز دیجیتال را متمرکز کرده و آن را آسیب‌پذیرتر می‌کند. از سوی دیگر، کسانی که از بلاک‌های بزرگ‌تر حمایت می‌کردند، از ترس افزایش کارمزد تراکنش‌های BTC که به رشد ارز دیجیتال آسیب می‌رساند، به دنبال راه‌حل سریع‌تری بودند.

این بحث در نهایت به هارد فورک منتهی شد، زیرا کسانی که از بلاک‌های بزرگ‌تر حمایت می‌کردند، تصمیم گرفتند در 1 آگوست 2017 بلاک چین بیت‌کوین را فورک کنند. این فورک، بیت‌کوین کش را ایجاد کرد که باعث تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش شد. بیت کوین کش یک ارز دیجیتال است که حامیان آن، آن را ادامه چشم‌انداز اصلی ساتوشی ناکاموتو می‌دانستند.

بیت کوین VS بیت کوین کش

تفاوت بیت کوین کش با بیت کوین

با گذشت زمان، تعداد تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش افزایش یافت زیرا توسعه‌دهندگانی که روی هر شبکه کار می‌کردند اهداف متفاوتی در ذهن داشتند. تفاوت بیت کوین و بیت کوین کش آنقدر زیاد شد که اکنون به عنوان دارایی‌های کاملاً متفاوت در جامعه در نظر گرفته می‌شوند.

اصلاح مشکل و سختی

اصلی‌ترین تفاوت‌ بین بیت کوین و بیت کوین کش، الگوریتم اصلاح سختی است که به BCH اضافه شده است. از آنجایی که هر دو شبکه از یک طرح هش SHA-256 استفاده می‌کنند، استخراج‌کنندگان بیت‌کوین می‌توانند زمانی به شبکه بیت‌کوین کش منتقل شوند که استخراج بر روی آن برای آنها سودآورتر شود.

این بدان معناست که با توجه به نوسانات بازار، قدرت محاسباتی پشت شبکه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. الگوریتم اصلاح سختی تضمین می‌کند که بلوک‌ها هر 10 دقیقه با سرعت ثابتی تولید می‌شوند، یا در صورت عقب‌تر بودن از زمان‌بندی، سختی را به نصف کاهش می‌دهند، یا اگر جلوتر از برنامه هستند، آن را دو برابر می‌کنند.

تفاوت اندازه بلوک

تفاوت اصلی مربوط به اندازه بلوک هر شبکه است. در حالی که بیت کوین اندازه بلوک 1 مگابایتی خود را حفظ کرده است، اندازه بلوک بیت کوین کش، به 32 مگابایت افزایش یافته است. این بدان معناست که تراکنش‌های روی BCH اکنون هزینه کمتری دارند و می‌توانند در هر ثانیه 200 تراکنش را پردازش کنند.

از آنجایی که بیت‌کوین کش به اندازه کافی تراکنش‌ها را برای پر کردن فضای بلاک اضافی خود پردازش نکرده است، اندازه بلاک چین، همانطور که پیش‌بینی می‌شد، به طور تصاعدی رشد نکرده است. بیت کوین SV (BSV)  ارز دیجیتالی است که از طریق فورک بیت کوین کش ایجاد می‌شود. این ارز به دنبال افزایش اندازه بلوک خود به 1 ترابایت است و اندازه بلاک چین آن اکنون بسیار بزرگتر از بیت کوین است.

قراردادهای هوشمند و تامین مالی غیرمتمرکز

همانطور که جک دورسی، مدیرعامل Square، فاش کرد، بیت کوین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند، اگرچه کار برای کمک به ایجاد خدمات مالی غیرمتمرکز (DeFi) دربه کار گرفته می‌شود. در همین حال، بیت‌کوین کش شروع به استفاده از زبان‌های قرارداد هوشمند مانند Cashscript کرده است تا عملکردهای پیچیده‌تری را روی خود فعال کند.

Cashscript قصد دارد DeFi را به بیت کوین کش بیاورد تا به آن کمک کند و در نتیجه با بیت کوین و اتریوم (ETH) رقابت کند. برخی از ابزارهایی که قبلاً توسعه یافته‌اند شامل CashSuffle و CashFusion هستند که برای بهبود حریم خصوصی در شبکه طراحی شده‌اند.

صدور توکن

برای صدور توکن در بلاک‌چین بیت کوین، پروژه‌ها باید از لایه Omni، پلتفرمی برای ایجاد و معامله دارایی‌ها و ارزهای دیجیتال سفارشی استفاده کنند. تراکنش‌های Omni، تراکنش‌های بیت‌کوین با «ویژگی‌های نسل بعدی» هستند، اما پذیرش این لایه بیشتر حول استیبل کوین‌ها متمرکز شده است.

از سوی دیگر بیت‌کوین کش پروتکل ساده لجر (SLP) را ایجاد کرده است. این پروتکل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌هایی را در BCH صادر کنند.مشابه روشی که توکن‌ها در بلاک‌چین اتریوم صادر می شوند.

برخی از دارایی ها هم در لایه Omni و هم به عنوان توکن SLP صادر شده اند. ایجاد بر روی بلاک‌چین‌های مختلف، انتخاب شبکه مورد نظر را برای کاربران آسان‌تر می‌کند. با این حال، پذیرش هر دو راه‌حل تا حدودی کم‌رنگ بوده است.

پروتکل SLP همچنین از توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) پشتیبانی می‌کند که از یکدیگر قابل تشخیص هستند. با این حال، استفاده از آنها در BCH در مقایسه با استفاده از آنها در اتریوم یا سایر بلاک‌چین ها محدود شده است.

جایگزینی با کارمزد

جایگزینی با کارمزد (RBF)  یک ویژگی در شبکه بیت‌کوین است که به کسی اجازه می‌دهد تراکنشی را بدون پردازش دریافت کند و آن تراکنش تأیید نشده را با نسخه دیگری از آن با کارمزد تراکنش بالاتر جایگزین کند.

RBF را می‌توان زمانی استفاده کرد که تراکنش‌ها باید در سریع‌ترین زمان ممکن پردازش شوند. اما منتقدان آن ادعا می‌کنند که ممکن است دوبار خرج کردن وجوه مشابه را برای افراد مخرب آسان‌تر کند. آنها استدلال می‌کنند که یک مخرب می‌تواند با استفاده از RBF یک تراکنش را با کارمزد بسیار کمی به عنوان پرداخت برای یک کالا یا خدمات ارسال کند. اگر گیرنده منتظر تایید کافی در شبکه نباشد، می‌تواند همان تراکنش را با کارمزد بالاتر به کیف پولی که کنترل می‌کند ارسال کند.

شبکه ابتدا این تراکنش دوم را تأیید می‌کند و تراکنش پرداخت کالا یا خدمات به فرد را حذف می‌کند. اکثر نسخه‌های RBF نیاز دارند که تراکنش شامل همه خروجی های یکسان باشد تا از این امر جلوگیری شود. علاوه‌بر این، اگر گیرنده منتظر چند تایید شبکه باشد، RBF غیرممکن می‌شود زیرا تراکنش تایید شده است.

بیت کوین کش با این وجود این ویژگی را حذف کرده است و تراکنش‌های تایید نشده را در شبکه خود غیرقابل برگشت کرده است. با توجه به توان تراکنش بالاتر، با این وجود صرف هزینه مضاعف با RBF بسیار سخت‌تر می شود زیرا تراکنش‌ها سریعتر تایید می‌شوند.

هارد فورک بیت کوین

دیدگاه‌های متفاوت، سیاست پولی یکسان

بیت کوین کش با اندازه بلوک 8 مگابایت در زمان هارد فورک ایجاد شد و از آن زمان به بعد آن را چهار برابر کرده است. این شبکه از هارد فورک‌های جدید استقبال می‌کند و اقداماتی را برای نوآوری تا حد امکان انجام می‌دهد تا قابلیت استفاده را افزایش دهد و به عنوان پول نقد از آن استفاده شود.

از سوی دیگر، بیت کوین در به روز رسانی بیشتر محتاطانه عمل می‌کند و بیشتر به عنوان یک محافظ تورم و ذخیره ارزش تلقی می‌شود. برنامه‌های مقیاس‌پذیری آن شاهد اجرای SegWit و ایجاد شبکه لایتنینگ بوده است.

شبکه لایتنینگ اساساً یک لایه اضافی در بلاک‌چین ارز دیجیتال ایجاد می‌کند که در آن تراکنش‌ها سریع و کارمزدها ناچیز است. این لایه از کانال‌های پرداخت تولید شده توسط کاربر تشکیل شده است. تخمین زده می‌شود که بتواند تا 15 میلیون تراکنش در ثانیه را انجام دهد، اما پذیرش آن نسبتا کند بوده است.

بیت کوین همچنین به دنبال حفظ نام مستعار کاربران از طریق ارتقاهایی مانند Taproot است که به تراکنش‌های پیچیده از جمله انتشار قفل زمان‌دار یا اجزای چند امضایی اجازه می‌دهد تا به عنوان تراکنش‌های ساده دیده شوند. با Taproot، تراکنش ایجاد یک کانال شبکه لایتنینگ یا یک تراکنش ساده از یکدیگر قابل تشخیص نیستند. حامیان بیت کوین برای تمرکززدایی بیشتر از ارزش تراکنش بالا ارزش قائل هستند.

چشم انداز بیت کوین کش به عنوان پول نقد الکترونیکی همتا به همتا به کارمزد کم تراکنش و سرعت بیشتر آن بستگی دارد. برخی از پروژه‌هایی که بر روی BCH ساخته شده‌اند، شامل پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی هستند که در آن هر پست در بلاک‌چین منتشر می‌شود، در بیت‌کوین این عمل غیرممکن است.

حریم خصوصی بیت کوین کش از طریق روش دیگری حفظ می‌شود: ادغام کردن سکه. ادغام کوین باعث می‌شود که تعداد زیادی از تراکنش‌های کاربران BCH با هم ترکیب شوند تا مبدا سکه‌های کاربران را پنهان کنند. این یک عمل بحث برانگیز بوده که اعتقاد آن بر این است که به مجرمان سایبری کمک می‌کند ردهای خود را پنهان کنند.

سیاست پولی هر دو شبکه یکسان است. تنها 21 میلیون سکه در هر بلاک‌چین ایجاد می شود و صدور سکه‌های جدید در هر 210000 بلاک یا تقریباً هر چهار سال یکبار به نصف کاهش می‌یابد. پیش‌بینی می شود آخرین BTC و BCH در سال 2140 استخراج شوند.

هر دو ارز دیجیتال برای محافظت در برابر مصادره پولی، کاهش ارزش از طریق تورم بالاتر از حد انتظار طراحی شده‌اند. هر دو بلاک‌چین شفاف و در دسترس عموم هستند و نمی‌توانند توسط یک نهاد تغییر داده شوند.

سخن پایانی

هارد فورک یک ارتقاء اساسی در نرم‌افزار منبع باز بلاک چین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. زمانی اتفاق می‌افتد که یک انحراف دائمی از آخرین نسخه بلاک‌چین ایجاد شود و برخی از رایانه‌هایی که شبکه را اجرا می‌کنند دیگر توافق نظر ندارند. این پدیده یک انشعاب در بلاک‌چین ایجاد می کند، جایی که یک طرف قوانین قدیمی و طرف دوم مجموعه جدیدی از قوانین را دنبال می‌کند. این همان اتفاقی است که در آگوست 2017 برای بلاک‌چین بیت کوین رخ داد. این هارد فورک منجر به ایجاد بیت کوین کش شد که تفاوت‌های اساسی با بیت‌کوین دارد. هر دو ارز از ارز مالی خوبی برخوردار هستند و گزینه سرمایه‌گذاری مناسبی به شمار می‌‎روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا