آموزش ارز دیجیتال

چه کسی زمین‌های متاورس را می‌خرد و ارزش آنها چیست؟

پلتفرم‌های متاورس مبتنی بر بلاک چین مانند Decentraland جهان‌های مجازی سه بعدی هستند که به کاربران این شانس را می‌دهند که زمین خود را به عنوان سرمایه‌گذاری خریداری کنند. درست مانند دنیای واقعی، سرمایه‌گذاران زمین دیجیتال افرادی هستند که معتقدند ارزش اموالشان افزایش می‌یابد. زمانی که دارایی ارزشمندتر شد آن را می فروشند. یا توسعه‌دهندگان املاک و مستغلات می‌شوند و زندگی شهری را با آپارتمان‌های مسکونی، هتل‌ها، تئاترها و موارد دیگر می‌سازند.
اولین شهر ساخته شده در دسنترالند از 90000 قطعه یا توکن غیرقابل تعویض (NFT)  از زمین‌های متاورس تشکیل شده است. ارزش دارایی به مکان و اندازه آن بستگی دارد: هر چه زمین‌ها به مکان‌های دیدنی یا میدان‌ها نزدیک‌تر باشند، درست مانند دنیای واقعی، دارایی‌ها ارزشمندتر هستند.

چه کسی زمین‌های متاورس را می خرد؟

در 21 ژوئن، یک قطعه زمین مجازی در Decentraland به عنوان NFT به قیمت 1.3 میلیون  MANA، ارز دیجیتال بومی پلتفرم، معادل 913228.20 دلار در آن زمان فروخته شد.

شرکت سرمایه گذاری املاک دیجیتال  Republic Realm، که سرمایه گذاران آن شامل بایننس است، معادل حدود 66304 متر مربع مجازی (16 هکتار) زمین دیجیتال خریداری کرد. این وسیع‌ترین زمین دیجیتالی می‌باشد که تا به حال معامله شده است. این زمین برای ساخت و توسعه ساختمان‌ها و مکان‌هایی استفاده می‌شود که مردم بتوانند در آن ملاقات کنند، در نمایشگاه‌ها، رویدادها شرکت کنند و به طور کلی در واقعیت مجازی به موازات زندگی واقعی زندگی کنند.

تقریباً در همان زمان، The Sandbox  یک بازی دیگر از نوع متاورس، دومین پلتفرم متاورس مبتنی بر بلاک چین بود که رکورد فروش دیگری از زمین مجازی را به قیمت حدود 650000 دلار تضمین کرد. تنها چند روز پیش، دوباره رکورد 2.43 میلیون دلار برای یک قطعه زمین در دسنترالند پرداخت شد و این بار، این مبلغ بسیار بالاتر از میانگین قیمت خانه‌های سطح بالا در لندن یا نیویورک بود.

این خرید ارزشمند توسط شرکت املاک متاورس  Metaverse Group، یکی از شرکت‌های تابعه Token.com انجام شد که از این قطعه زمین برای گسترش در منطقه Fashion Street و حضور در صنعت پوشاک استفاده می‌شود.

چه چیزی باعث ظهور سرزمین‌های دیجیتال می‌شود؟

متاورس زمینه را برای ظهور نوع جدیدی از اقتصاد مبتنی بر بازاریابی و معامله دارایی‌های دیجیتال فراهم کرده است. مدت ها قبل از اینکه فیس بوک تغییر نام تجاری خود را به متا اعلام کند و فناوری جدید را پذیرفته باشد، رویدادهایی مانند کنسرت‌های متاورس و مالکیت توکن غیرقابل تعویض NFT  از قبل باعث ایجاد علاقه و اشتیاق در بین سرمایه‌گذاران، دلالان و مصرف‌کنندگان شده بود.

بدون شک، فیسبوک نقش بسزایی در تسریع پذیرش متاورس داشت. با این حال، کارشناسان صنعت قبلاً جوهر کسب و کار را درک کرده بودند و بر اساس آن برنامه‌ریزی کرده بودند.

افزایش همزمان  NFTها فقط باعث شد سرمایه‌گذاران به پروژه‌هایی که قبلاً مورد استفاده قابل توجهی در بین مصرف کنندگان بودند، اعتقاد راسخ داشته باشند. ارزش این صنعت در حال حاضر میلیاردها دلار است و کارشناسان پیش بینی کرده‌اند که تا پایان سال 2025 ارزش آن به 82 میلیارد دلار برسد.

سرزمین‌های دیجیتال در مقابل زمین‌های فیزیکی

زمین‌های دیجیتال به عنوان NFT فروخته می‌شوند و بنابراین از نظر طراحی کمیاب هستند. توکن اصلی تنها چیزی است که ارزش واقعی دارد و کمیاب بودن آن چیزی است که آن را ارزشمندتر می‌کند و در طول زمان ارزش آن بیشتر می‌شود. زمین‌های متاورس درست مانند زمین‌های فیزیکی به دارایی‌های با ارزش تبدیل می‌شوند و مردم می‌توانند با فروش آن‌ها، اجاره دادن یا ساخت و ساز روی آن‌ها درآمد کسب کنند.

تفاوت اصلی بین این دو این است که کاربران اکنون می‌توانند از خانه‌هایشان بدون نیاز به هزینه‌های قانونی و بیمه‌ای یا مراحل اداری طولانی که برای خرید زمین در دنیای واقعی نیاز است، صاحب زمین دیجیتال شوند.

 همچنین، نگرانی‌های معمولی که در مورد زمین‌های فیزیکی ایجاد می‌شوند، مانند بلایای طبیعی، دیگر مشکلی برای املاک و مستغلات ایجاد شده به صورت دیجیتالی وجود ندارد (اگرچه شاید برخی از بازی‌های متاورس بازی برای کسب درآمد ممکن است شامل بلایای طبیعی در سرزمین شما در آینده باشد، چه کسی می‌داند! ).

مدل کسب و کار متاورس

مدل کسب و کار  در متاورس

مدل کسب و کار اعمال شده برای متاورس نسبتاً ساده است و از نظر اخلاقی با اصول فناوری بلاک چین و NFT همسو است. شبکه‌های دیجیتال با تشویق کاربران به معامله NFT  یا زمین‌های دیجیتال، سود را غیرمتمرکز می‌کنند و در عین حال به توسعه و رشد پلت فرم کمک می‌کنند. مالکیت پلتفرم و درآمدهای آن در بین کاربران توزیع می‌شود و دیگر تنها در اختیار سهامداران نیست.

برای اکثر مردم کنار آمدن با این نوع جدید سرمایه‌گذاری چالش برانگیز است. با این حال، قبل از اینکه اثر شبکه به مخاطبان گسترده‌ای برسد و چنین سرمایه‌گذاری‌هایی به یک امر عادی تبدیل شود، فقط زمان نیاز است.

وقتی به متاورژن ها فکر می کنیم، می‌توانیم به این فکر کنیم که چگونه اینترنت سفر خود را به سوی پذیرش جهانی آغاز کرد. علیرغم تردیدهای اولیه، به زودی مشخص شد که ما اکثر تراکنش‌ها و فعالیت‌ها را به صورت آنلاین و دیجیتالی انجام خواهیم داد. مثال دیگر پول واقعی ما است. پول اخیراً در چند دهه گذشته دیجیتالی‌تر شده است، در حالی که قبلاً غیرقابل تصور بود که نمی‌تواند پول نقد فیزیکی باشد.

ارزهای رمزنگاری شده بیشتر برای محیطی مانند متاورس مناسب هستند که در آن تمرکززدایی و درجه مشخصی از ناشناس بودن تنها می‌تواند به افزایش موفقیت صنعت کمک کند. البته، ریسک سرمایه‌گذاری در سرزمین‌های متاورس با ارز دیجیتال در درجه اول به نوسانات ارزهای دیجیتال مربوط می‌شود. با این حال، انتظار می رود دارایی‌های دیجیتال در بلندمدت سودآور باشند، البته اگر سرمایه گذاران بتوانند آنها را حفظ کنند. (این توصیه مالی نیست!)

چه چیزی ارزش زمین‌های متاورس را تعریف می‌کند؟

زمین‌های دیجیتال یا متاورس، درست مانند زمین‌های فیزیکی، دارایی‌های محدودی هستند. کمیاب بودن آنها یکی از اولین مولفه‌هایی است که بر قیمت تأثیر می گذارد. موقعیت مکانی نکته دیگر است. مکان‌های ممتاز در متاورس، مانند دنیای واقعی، ارزشمندتر هستند. محله‌های مجلل، پنت‌هاوس‌های مجلل، ویلاهای گران‌قیمت، همگی اجزایی هستند که دنیای مجازی را پر می‌کنند.

زمین‌های با موقعیت ممتاز که زودتر خریداری شده‌اند، به‌ویژه هنگام انتخاب منطقه‌ای برای ایجاد مشاغل پر رونق و فعالیت‌های ارزشمند، احتمالاً بازده قابل‌توجهی خواهند داشت. اگر محله‌ای پر از برندهای لوکس شود، منصفانه است که فکر کنیم صاحبان زمین روزی به سودهای بزرگی دست خواهند یافت.

خرید قطعات زمین در دنیای مجازی چیز جدیدی نیست. سال‌هاست که بازی‌ها در میان علاقه‌مندانی که می‌توانستند زمین‌های مجازی را خریداری کنند و روی آن‌ها بسازند، زیاد شده است.

با این حال، این دنیای مجازی اولیه بسیار متمرکز هستند و معمولاً توسط یک شرکت مرکزی اداره می‌شوند و تمام زمین‌ها و محتوا متعلق به سرورهای این شرکت‌ها است. بنابراین، بازیکنان به سادگی این دارایی‌ها را بخشی از بازی در نظر می‌گرفتند. آنها هرگز این زمین‌ها را به عنوان سرمایه‌گذاری سودآور تلقی نمی‌کردند، زیرا شرکت مرکزی می‌توانست از کار خارج شود یا پروتکل‌ها و مقررات را تغییر دهد.

از سوی دیگر، در یک متاورس غیرمتمرکز که بر روی یک بلاک چین ساخته شده است، هیچ مقام مرکزی وجود ندارد که هیچ قاعده یا محدودیتی را تحمیل کند. مالکان زمین آزادند هر کاری که می‌خواهند با زمین‌های خود انجام دهند. تصمیمات آنها و محتوای آپلود شده در پلتفرم توسط هیچکس، نه توسعه‌دهندگان و نه دولت ها قابل حذف نیست. این جنبه برای سرمایه‌گذارانی که احساس می‌کنند بیشتر در کل شرکت و فرآیند توسعه مشارکت دارند بسیار سودمند در نظر گرفته می شود. در نهایت، توانایی متاورس برای جذب مشتریانی که ارزهای دیجیتال را در این دنیای موازی خرج می‌کنند، موفقیت آن را تعیین می‌کند.

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا