آموزش ارز دیجیتال

ویتالیک بوترین کیست؟ معرفی کامل (Vitalik Buterin)

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه‌نویس روسی کانادایی است. او از سال 2011 در جامعه بیت کوین مشارکت داشته و یکی از بنیان‌گذاران و نویسندگان مقاله برای مجله بیت کوین است. او در درجه اول به عنوان  سازنده اتریوم، یک پلتفرم بلاک‌چین که به عنوان یک کامپیوتر جهانی برای برنامه‌های غیرمتمرکز یا DApps عمل می‌کند، شناخته می‌شود. در ادامه با این فرد تاثیرگذار در ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا خواهیم شد.

دوران کودکی بوترین

ویتالیک بوترین در 31 ژانویه 1994 در کولومنا، استان مسکو، روسیه به دنیا آمد. او تا شش سالگی در روسیه زندگی کرد و سپس والدینش تصمیم گرفتند برای یافتن فرصت‌های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

زمانی که او در کلاس سوم یک مدرسه ابتدایی در کانادا بود، در برنامه‌ای برای استعدادهای درخشان شرکت کرد. زمانی که ویتالیک در برنامه بود، به سرعت متوجه شد که مهارت‌ها و استعدادهای خاصش او را برای همسالان و حتی معلمانش تا حدودی عجیب کرده است. او به طور طبیعی مستعد ریاضیات و برنامه‌نویسی بود. علاقه اولیه و شدیدی به اقتصاد داشت و می‌توانست اعداد سه رقمی را دو برابر سریع‌تر از یک فرد معمولی در سن خود اضافه کند.

بوترین با اجتماعات و رویدادهای فوق برنامه غریبه بود. همانطور که ویتالیک بوترین به یاد می‌آورد، افراد زیادی در مورد او صحبت می کردند که انگار یک نابغه ریاضی است. او سپس چهار سال را در مدرسه Abelard، یک دبیرستان خصوصی در تورنتو گذراند. مدرسه تصور او را از آموزش تغییر داد و نگرش و نتایج او به شدت تغییر کرد. در آبلارد، اساساً دانش را هدف اصلی خود در زندگی قرار داد.

جدای از تحصیلاتش، او از سال 2007 تا 2010 بازی World of Warcraft (WoW) را بازی کرد. ویتالیک متوجه شد که خدمات متمرکز چقدر می‌تواند وحشتناک باشد و World of Warcraft را ترک کرد.

زندگی دانشجویی

ویتالیک بوترین در حالی که به دنبال مسیر جدیدی در زندگی بود، در سال 2011 با بیت کوین روبرو شد. او در ابتدا به آن مشکوک بود و نمی‌توانست ببیند اگر هیچ پشتوانه فیزیکی نداشته باشد چگونه می‌تواند ارزشی داشته باشد. اما با گذشت زمان، او بیشتر آموخت و مجذوب شد.

او می‌خواست با دستیابی به برخی توکن‌ها به طور رسمی به این اقتصاد جدید و آزمایشی بپیوندد. اما نه قدرت محاسباتی برای استخراج آنها و نه پول نقد برای خرید بیت کوین را داشت. بنابراین، او در انجمن‌های مختلف به دنبال کار در بیت کوین بود و در نهایت شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد و از هر مقاله حدود 5 بیت کوین به دست آورد.

در همان زمان، او تمام جنبه‌های مختلف اقتصادی، فنی و سیاسی ارزهای دیجیتال را بررسی کرد. مقالات او، Mihai Alisie، یک علاقه‌مند به بیت کوین ساکن رومانی را به خود جلب کرد و منجر به تأسیس مجله بیت‌کوین در اواخر سال 2011 شد. او بیش از 30 ساعت در روز مشغول نوشتن، سفر و کار روی رمزارز بود و از این رو، تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند.

او به سرتاسر جهان سفر کرد و پروژه‌های رمزنگاری مختلف را بررسی کرد و در نهایت به این نتیجه رسید که آن‌ها روی کاربردهای خاص تمرکز دارند و به اندازه کافی گسترده نیستند.

ویتالیک بوترین پس از بررسی پروتکل‌هایی که آن پروژه‌ها استفاده می‌کردند، متوجه شد که می‌توان با جایگزین کردن تمام عملکردهای آن‌ها با یک زبان برنامه‌نویسی تورینگ، کارهایی را که پروتکل‌ها انجام می‌دادند به طور گسترده تعمیم داد. در علوم کامپیوتر، زبان برنامه نویسی تورینگ، کامپیوتر را قادر می‌سازد تا هر مشکل خاصی را با توجه به الگوریتم مناسب و مقدار زمان و حافظه لازم حل کند. پس از رد شدن توسط پروژه‌های موجود، او تصمیم گرفت این کار را خودش انجام دهد.

بوترین

تولد اتریوم

در اواخر سال 2013، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک وایت پیپر توصیف کرد. او آن را برای چند نفر از دوستانش فرستاد که آن را بیشتر به اشتراک گذاشتند. در نتیجه، حدود 30 نفر برای بحث در مورد مفهوم آن به ویتالیک مراجعه کردند. در ابتدا، ایده اتریوم همچنان در مورد ارز دیجیتال بود. با گذشت زمان، دیدگاه تغییر کرد و در پایان ژانویه 2014، تیم متوجه شد که ایجاد فضای ذخیره‌سازی غیرمتمرکز فایل نسبتا آسان است و مفاهیمی مانند ثبت‌نام را می توان تنها با چند خط کد زنده کرد.

این پروژه در ژانویه 2014 با تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیس، آنتونی دی ایوریو، چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود به طور عمومی اعلام شد. بوترین همچنین اتریوم را در کنفرانس بیت کوین در میامی روی صحنه ارائه کرد. چند ماه بعد، تیم تصمیم گرفت یک عرضه اولیه سکه از اتر، توکن بومی شبکه اتریوم، برای تامین مالی توسعه برگزار کند. تقریباً در همان زمان، خود ویتالیک کمک هزینه تحصیلی Thiel را به مبلغ 100000 دلار دریافت کرد.

این تیم بیش از 31000 بیت کوین از فروش اتر جمع آوری کرد که در آن زمان حدود 18 میلیون دلار بود.

یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سوئیس، که وظیفه نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز اتریوم را بر عهده داشت. با وجود برخی آشفتگی‌ها، کمپین تامین مالی جمعی اتریوم موفقیت آمیز بود.

به طور کلی، طراحی اتریوم به منظور رعایت چندین اصل از جمله سادگی، جهانی بودن، مدولار بودن، چابکی، عدم تبعیض و عدم سانسور است.

سخن پایانی

ویتالیک بوترین در سال 2013 به مدت شش ماه به سراسر جهان سفر کرد تا با توسعه‌دهندگان بیت کوین (BTC) صحبت کند. او متوجه شد که می‌تواند یک نسخه جدید و احتمالاً برتر را با تکرار بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین بسازد. برای توضیح این ایده، او بیت کوین را به یک ماشین حساب و یک بلاک‌چین را به یک تلفن هوشمند اتصال داد. سپس اصل بهبود قدرت سیستم را با عمومیت بخشیدن به شبکه‌های بلاک چین اعمال کرد. اتر (ETH) یک ارز دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک‌چین اتریوم است.

بوترین اتریوم را ایجاد کرد. بلاک‌چینی که از عملکردهای مختلفی از جمله توسعه برنامه‌ها با قدرت ارزهای دیجیتال مانند اتر پشتیبانی می‌کند. قراردادهای هوشمند که اساساً برنامه‌هایی هستند که می‌توانند روی پلتفرم اتریوم ذخیره و اجرا شوند.

منبع: کوین‌تلگراف

آواتار نویسنده
دپارتمان محتوا اریترون

دپارتمان تولید محتوای اریترون شامل چندین تیم تخصصی در زمینه ارز دیجیتاله که روزانه با انتشار مقالات، سعی میکنه به روزترین اطلاعات در مورد رمز ارزها رو در اختیار شما قرار بده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا