آموزش ارز دیجیتالآموزش بیت کوین

به روز رسانی بیت کوین  تپروت (Taproot) چیست؟

به ‌روز رسانی بیت‌ کوین تپروت (Taproot) مهم‌ترین ارتقایی است که ارز دیجیتال از سال 2017، زمانی که Segregated Witness (SegWit) فعال شد، تجربه کرده است. مانند  SegWit، ارتقاء Taproot با هدف بهبود حریم خصوصی و کارایی شبکه اما در مقیاس بزرگتر و با تأثیر بالقوه قابل توجهی که در طول سالها انتظار می رود، انجام می شود. به روز رسانی بیت ‌کوین تپروت  Taproot همچنین اجرای قراردادهای هوشمند را تشویق می‌کند، که می‌تواند برای حذف واسطه‌ها از تراکنش‌ها و باز کردن دری برای تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای ارزهای دیجیتال برتر استفاده شود.

توضیح ارتقا تپروت

در 12 ژوئن 2021، ماینرهای بیت کوین با اجماع 90 درصدی حمایت خود را از ارتقاء اعلام کردند. با این حال، تاریخ ارتقای بیت کوین Taproot تا نوامبر 2021 نهایی نشد و به طور کامل به عنوان سافت فورک پروتکل در بلوک 709632 در 14 نوامبر 2021 فعال شد.

شش ماه بین قفل کردن و فعال‌سازی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد که به اپراتورهای نود و استخراج‌کنندگان اجازه دهد تا به‌طور کامل به آخرین نسخه بیت کوین Core نسخه ۲۱.۱ که شامل ارتقای Taproot است، ارتقا دهند.

این مقاله مهم‌ترین تغییراتی را که ارتقای Taproot در پروتکل بیت‌کوین اعمال می‌کند و اینکه بیت‌کوین در طول سال‌ها از آن‌ها سود می‌برد، نشان می‌دهد.

چه کسی تپروت را اتقا داد

چه کسی Taproot Bitcoin را توسعه داد؟

توسعه دهندگان بیت کوین Core از زمان اجرای آن در سال 2017 راه هایی را برای گسترش قابلیت SegWit کاوش کرده اند. یکی از توسعه دهندگان پیشرو این ارز دیجیتال، گرگ ماکسول، برای اولین بار پیشنهاد Taproot را در سال 2018 ارائه کرد.

Pieter Wuille   نویسنده پیشنهاد بهبود بیت کوین (BIP) است که Taproot را مدون کرد. در سال 2020، توسعه دهندگان تیم رافینگ، تاونز و جوناس نیک به این پروژه پیوستند و در کنار مکسول و ویل روی اجرای ارتقا کار کردند.

Taproot   به عنوان سافت فورک بیت کوین، با نسخه های قدیمی نرم افزار سازگار است و مانند بیت کوین کش، نیازی به جدا شدن به دو بلاک چین موازی و ارزهای دیجیتال ندارد.

در سال 2017، SegWit  به دلیل تأثیرات شگرفی که روی ارزهای دیجیتال داشت که منجر به تقسیم شبکه و ایجاد بیت کوین کش شد، بدنام شد. این ارتقا اندازه بلوک‌های بیت‌کوین را بدون به خطر انداختن ویژگی‌های مهم مانند تمرکززدایی افزایش داد.

طرف مقابل از بلوک های بزرگتر بدون اجرای SegWit حمایت می کرد. از آنجایی که اجماع در مورد همان پروتکل دیگر وجود نداشت، نیاز به هارد فورک کردن بلاک چین بیت کوین پدیدار شد و دو ارز دیجیتال مختلف به نام های بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) ایجاد شد.

به روز رسانی بیت کوین تپروت Taproot به اندازه SegWit بحث برانگیز نبوده و هارد فورک نیست. فوراً از پشتیبانی گسترده ای در بین ماینرها برخوردار شد، تا حدی به این دلیل که پیشرفت های تدریجی قابل توجهی در کد ایجاد کرد.

در حالی که ماینرها قبلاً سیستم‌های خود را به‌طور گسترده به آخرین نسخه نرم‌افزار بیت‌کوین به‌روزرسانی کرده‌اند، سایر تاثیرگذاران، مانند صرافی‌ها، بازرگانان و اپراتورهای نود معمولی، طبق اولویت‌های خود به تدریج ارتقا خواهند یافت.

علیرغم پشتیبانی گسترده در سراسر هیئت مدیره، انتظار می رود پذیرش Taproot  به تدریج در طول زمان رشد کند، همانطور که با ارتقاء SegWit اتفاق افتاد. تاثیر روی دیفای  DeFi از طریق قراردادهای هوشمند نیز در طول سال‌ها مشاهده خواهد شد، اما انتظار می‌رود که قابل توجه باشد.

بیت کوین تپروت

تپروت چیست و چه سودی برای بیت کوین دارد؟

هدف نهایی Taproot این است که بیت کوین سریعتر، کارآمدتر و خصوصی تر شود. این به روز رسانی اجازه می دهد تا چندین امضا و تراکنش با هم جمع شوند و تأیید تراکنش ها در شبکه بیت کوین را سریع تر و ساده تر می کند.

فرآیند استاندارد بیت‌کوین قبل از تپروت به این معنی است که تراکنش‌ها به‌صورت جداگانه و با اعتبارسنجی امضای دیجیتال  که مانند اثر انگشت کاربر است ، در برابر یک کلید عمومی تأیید می‌شوند. به روز رسانی تپروت به امضاهای چندگانه و پیچیده مانند کیف پول‌های چند امضایی اجازه می‌دهد تا به جای جداگانه، با هم جمع و تأیید شوند.

تغییر اصلی که این انتقال قابل توجه را ممکن می کند، پیاده سازی امضاهای Schnorr  بر روی الگوریتم امضای دیجیتال منحنی بیضوی (ECDSA) است. الگوریتم ECDSA یک امضا از کلید خصوصی ایجاد می کند که کیف پول بیت کوین را کنترل می کند و تأیید می کند که مالک قانونی تراکنش را انجام می دهد.

امضاهای Schnorr از ECDSA ایمن تر هستند. خطی بودن آنها به تراکنش‌های پیچیده اجازه می‌دهد تا به‌سرعت به‌صورت دسته‌ای تأیید شوند و نه به‌صورت جداگانه و به‌عنوان یک تراکنش واحد. چند طرف همکار می توانند یک امضای معتبر برای مجموع کلیدهای عمومی خود تولید کنند که روشی ساده تر و کارآمدتر را ممکن می سازد.

با جمع‌آوری امضاها، شبکه می‌تواند تراکنش‌های بیشتری را پردازش کند، عملیات کلی را سریع‌تر و ارزان‌تر کند، و صرفه‌جویی در فضای بلوک را به حداکثر برساند. به روز رسانی بیت کوین تپروت Taproot به شدت مقیاس پذیری بیت کوین را بهبود می بخشد، که بسیاری آن را یکی از موانع اصلی می دانند که مانع پذیرش کامل بیت کوین می شود.

Taproot همچنین حریم خصوصی را افزایش می دهد زیرا تفاوت بیشتری بین تراکنش های چند امضایی و تک امضایی وجود نخواهد داشت. به این ترتیب، شناسایی ورودی های تراکنش هر شرکت کننده در جایی که داده های خصوصی ذخیره می شود، دشوارتر می شود.

تپروت با اجازه دادن به بیت کوین برای میزبانی قراردادهای هوشمند بدون ترس از اینکه چندین امضاکننده و تراکنش های پیچیده آنها می تواند سیستم را مسدود کند، به نقطه عطف مهمی دست می یابد. اندازه اطلاعات به یک تراکنش تک امضایی با حجم کمتر داده تبدیل می شود.

ارتقاء Taproot شامل سه به روز رسانی به هم پیوسته و همزمان است

به روز رسانی بیت کوین تپروت Taproot فرصتی برای ترکیب سه پیشنهاد مختلف مرتبط و با هدف بهبود مقیاس پذیری بیت کوین را ارائه می دهد. پیشنهادات برای تغییر پروتکل بیت کوین یا حتی رفع اشکالات باید از یک فرآیند خاص برای ارسال پیروی کنند. در غیاب یک مرجع مرکزی، یک BIP به عنوان یک رویه استاندارد استفاده می شود، که با ایده های ساده ای که توسعه دهندگان به جامعه ارائه می کنند، شروع می شود.

هنگامی که پیشنهاد مورد توجه سایر توسعه دهندگان قرار گرفت، در مخزن بیت کوین Core GitHub از BIP هایی که منتظر فعال سازی هستند منتشر می شود. ارتقاء Taproot شامل سه BIP همزمان است که در زیر توضیح داده شده است.

BIP 340 – امضاهای Schnorr

Schnorr جایگزین ECDSA می‌شود و طرح امضای دیجیتالی را ارائه می‌دهد که سریع‌تر، ایمن‌تر و فشرده‌تر از ECDSA است.

BIP 341  – تپروت

Taproot راه جدیدی برای انجام تراکنش های بیت کوین با افزایش حریم خصوصی و انعطاف پذیری برای کاربران ارائه می دهد. همچنین اسکریپت جایگزین Merklized (MAST) را فعال می‌کند که تراکنش‌های پیچیده بیت‌کوین را در یک هش منفرد متراکم می‌کند، کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد، استفاده از حافظه را به حداقل می‌رساند و مقیاس‌پذیری بیت‌کوین را بهبود می‌بخشد.

BIP 342 – تپسکریت

Tapscript زبان برنامه نویسی است که برای هزینه های Taproot scriptpath استفاده می شود. این به‌روزرسانی از کارایی Schnorr استفاده می‌کند و انعطاف‌پذیری بیشتری را در ارتقای آینده ممکن می‌سازد.

قراردادهای هوشمند بیت کوین

قراردادهای هوشمند بیت کوین Taproot

به روز رسانی تپروت Taproot یک تغییر دهنده بازی برای ابزار بیت کوین است، زیرا قراردادهای هوشمند را به دلیل فضای کمتری که در بلاک چین اشغال می کنند، ارزان تر و کوچکتر می کند. قراردادهای هوشمند، قراردادهای خوداجرای مبتنی بر بلاک چین بین دو فرد هستند که می توانند یک تراکنش امن بدون نیاز به واسطه ایجاد کنند.

روش Taproot برای حل مقیاس پذیری، توانایی بیت کوین را برای میزبانی قراردادهای هوشمند در زنجیره پایه تقویت می کند. به این ترتیب، ارز دیجیتال برتر به عنوان رقیب مستقیم رقابت کننده قراردادهای هوشمند محبوب تر خود، اتریوم، ظاهر می شود.

این به‌روزرسانی فرصت‌های بی‌شمار جدیدی را برای بیت‌کوین باز می‌کند، زیرا قراردادهای هوشمند پتانسیل زیادی را برای برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی فراهم می‌کنند. مالی غیرمتمرکز (DEFI) یکی از قدرتمندترین برنامه های قراردادهای هوشمند است. آنها می توانند امکان استقراض یا قرض دادن پول را بدون واسطه شخص ثالث مانند بانک یا موسسه مالی تسهیل کنند.

قراردادهای هوشمند همچنین می توانند برای هر نوع معامله و فعالیت های عملی روزمره، از پرداخت اجاره هر ماه تا ثبت مالکیت یک کالا، مورد استفاده قرار گیرند.

معنای به روز رسانی بیت کوین تپروت برای سرمایه گذاران چیست؟

Taproot یک ارتقا فنی است و اکثر کاربران حتی متوجه نمی شوند که این اتفاق افتاده است. با این حال، سرمایه‌گذاران باید به این رویداد توجه کنند زیرا اثرات بالقوه آن در طول سال‌ها ممکن است برای ارزهای دیجیتال برتر بسیار زیاد باشد.

تپروت راه حلی است که مدت ها در انتظار بسیاری از مشکلات متعارف بیت کوین بود. حل مقیاس پذیری همیشه اولویت اصلی توسعه دهندگان بیت کوین بوده است و Taproot ابزارهای مربوطه مورد نیاز برای سریعتر و کارآمدتر کردن بیت کوین را فراهم می کند.

در نتیجه، کارمزدها کمتر می‌شود، زیرا حجم داده‌های تراکنش‌های پیچیده کاهش می‌یابد و فضایی برای پردازش ورودی‌های بیشتر در بلاک چین باقی می‌ماند. Taproot به طور مستقیم بر کارایی و کارامدی شبکه تأثیر می گذارد، که برای توسعه دهندگانی که می خواهند بر روی آن بسازند، انعطاف پذیرتر می شود، ارزان تر و برای کاربران خصوصی تر می شود.

این پایه فنی را برای تسریع خدمات مالی همتا به همتای DeFi در شبکه بیت کوین ایجاد می کند. Taproot ابزار بیت کوین را گسترش می دهد و فرصتی عالی برای کارآفرینانی که به دنبال سرمایه گذاری روی پتانسیل ارز دیجیتال با یک برنامه بلند مدت هستند، ارائه می دهد. با ایجاد یک ساختار باثبات تر و کارآمدتر، Taproot باید به سرمایه گذاران اعتماد بیشتری نسبت به مبانی اصلی ارزهای دیجیتال ارائه دهد.

با توجه به قیمت، تأثیر ارتقای بیت‌کوین تپروت در طول سال‌ها قابل مشاهده است. در روزهای قبل از به روز رسانی بیت کوین Taproot، ارزش بیت کوین افزایش چشمگیری را تجربه کرد و به بالاترین رقم تاریخ 64000 دلار در 12 نوامبر 2021 رسید. مجموعه ای از رویدادها، از جمله پذیرش بیت کوین در السالوادور به عنوان ارز قانونی و قابلیت زنده ماندن آن به عنوان یک ارز. محافظت در برابر تورم، منجر به افزایش قیمت ارز دیجیتال شد.

سخن پایانی

با این حال، تحلیلگران ادعا می کنند که Taproot همچنین ارزش بیت کوین را به میزان قابل توجهی افزایش داده است زیرا اعتماد در شبکه افزایش می یابد. با این حال، پیش بینی اینکه چگونه این ارتقا بر قیمت بیت کوین در آینده تأثیر می گذارد دشوار است. در حال حاضر، به نظر می رسد که سافت فورک قبلاً قیمت گذاری شده است و عمدتاً بازده شبکه بدون تأثیر مستقیم بر حرکات کوتاه مدت قیمت از آن بهره خواهد برد.

بدون شک، پذیرش بالقوه گسترده قراردادهای هوشمند بیت کوین، سهم بازار قابل توجهی را از سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند مانند اتریوم (ETH)، سولانا (SOL) یا کاردانو (ADA) به خود اختصاص خواهد داد.

اینکه آیا شرکت‌کنندگان نهادی و جریان اصلی به پلتفرم‌های موجود پایبند هستند یا به بیت‌کوین روی می‌آورند، چالشی هیجان‌انگیز برای تماشا در چند سال آینده خواهد بود.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا