آموزش ارز دیجیتال

بهترین جایگزین تتر، چه ارزی است؟ (2 نوع متمرکز یا غیر متمرکز)

بهترین جایگزین تتر چیست؟ یکی از محبوب ترین استیبل کوین ها در میان فعالان بازار ارزهای دیجیتال، تتر است؛ زیرا بهترین قیمت تتر، 1 دلار بوده و حجم معاملات بر روی این رمز ارز به صورت روزانه، دو برابر بیت کوین بوده و حتی با ارزهای بزرگ این بازار نیز فاصله زیادی دارد. در سال های گذشته استیبل کوین دیگری از محبوبیت زیادی برخوردار بود؛ اما معامله گران به یکباره با فشار فروش UST و به دنبال آن ریزش شدید، کاهش قیمت و در نهایت دی پک شدن این رمز ارز را شاهد بودند. به همین دلیل همیشه این ترس در میان افراد وجود دارد که شاید این اتفاق در آینده برای تتر رخ دهد.

افراد به دنبال استیبل کوین های ایمن تر برای سرمایه گذاری بوده و می خواهند بدانند بهترین جایگزین تتر، چه ارزی است؟ یو اس دی کوین از میان ارزهای متمرکز و دای از میان غیرمتمرکز ها را می توان جزو بهترین کوین های باثبات در نظر گرفت. برای خرید تتر می توانید از طریق صرافی اریترون اقدام نمایید.

بهترین جایگزین تتر، چه ویژگی باید داشته باشد؟

مناسب ترین جایگزین تتر

یک ارز با ثبات که بتوان آن را به عنوان بهترین جایگزین تتر در نظر گرفت، باید از ضرر و زیان احتمالی در بازارهای در حال ریزش جلوگیری کرده و قابلیت استفاده در نقل و انتقالات را داشته باشد. خصوصیت های یک استیبل کوین مناسب عبارت است از:

  • ثابت بودن قیمت با استفاده از پشتوانه های ارزی فیات، سهام، کالا و ارزهای دیجیتال دیگر
  • شفافیت و امنیت در معامله
  • حمایت از شبکه های بلاک چینی مختلف

استیبل کوین ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

استیبل کوین ها، ارزهای با ثباتی هستند که ارزش آن ها در بررسی قیمت تتر لحظه‌ای و در بحران های اقتصادی ثابت مانده و نوسان شدیدی ندارند. Stable coin ها به دو دسته متمرکز و غیر متمرکز دسته بندی می شوند. ارزهای با ثبات متمرکز، توسط دارایی های ارزشمند مورد حمایت قرار می گیرند و شامل تتر (USDT)، ارز Usdc یا Usd coin، ترو یو اس دی (TUSD)، جمینی یو اس دی (Gusd) می شود. ارزهای استیبل غیر متمرکز مانند دای (DAI)، ایاس دی تی (EOSDT)، دلار دیفای (DUSD)، توسط ارزهای رمزنگاری شده دیگر مورد حمایت قرار می گیرد. 

برای انتخاب بهترین جایگزین تتر، در وهله اول باید بدانیم یک استیبل کوین خوب چه خصوصیت هایی دارد.

تتر، قوی ترین ارز با ثبات

این ارز که در سال 2014 برای اولین بار به عنوان یک ارز با ثبات وارد دنیای کریپتوکارنسی ها گردید، از محبوبیت بسیار زیادی در میان فعالان بازار برخوردار است. تتر با پشتوانه فیات یا دلار کاغذی، قیمتی معادل یک دلار آمریکا داشته و در برابر نوسانات شدید بازار مقاوم است. 

از جمله مزیت های این رمز ارز، می توان پشتیبانی آن توسط اکثر شبکه های بلاک چینی و پذیرش عمومی توسط کاربران اشاره کرد. این کوین با ثبات دارای معایبی مانند متمرکز بودن و نداشتن شفافیت در پشتوانه است که تا حدودی سرمایه گذاران را دچار نگرانی کرده و باعث شده افراد در جستجوی یک coin با ثبات باشند.

بهترین جایگزین تتر، چه ارزی است؟

جایگزین تتر

تتر، یکی از اصلی ترین شرایط برای قرار گرفتن در دسته استیبل کوین ها یعنی شفافیت در معاملات، را ندارد. به همین دلیل این تصور در میان عموم ایجاد شده است که شرکت تولید کننده به همان اندازه که تتر وارد بازار کرده، دارای نقدینگی نیست؛ در نتیجه این ترس را در افراد ایجاد کرده است که شاید در آینده خطراتی، سرمایه آن ها را تهدید کند. به همین منظور افراد به دنبال بهترین جایگزین برای تتر هستند.

از بهترین ارزهای منتخب برای سرمایه گذاری به جای تتر، می توان دای (DAI) و یو اس دی کوین (USDC) را نام برد که نسبت به تتر، از شفافیت بیشتری برخوردار هستند.

  • ارز متمرکز USDC (یو اس دی کوین)

استیبل کوین متمرکز

بر اساس آمار به دست آمده از مارکت کپ، این ارز دارای حجم معاملات بالایی است. هر چند این مقدار در مقایسه با حجم معاملات تتر بسیار کمتر است، اما در برابر سایر ارزها از جایگاه خوبی برخوردار است.

این ارز توسط کوین بیس که یکی از بزرگ ترین صرافی های کریپتوکارنسی آمریکا محسوب می شود مورد حمایت قرار گرفته است. پشتوانه این ارز ارز رایج ایالت متحده بوده و ارزش آن برابر با یک دلار آمریکا است. یو اس دی کوین در روندهای حسابرسی خود گزارشات شفاف تری را ارائه داده و هیچ توکن بدون پشتوانه ای را تاکنون وارد چرخه بازار نکرده است. ویژگی دیگری که باعث محبوبیت این رمز ارز گردیده حضور در بسترها و بلاک چین های مختلف مانند اتریوم (ERC20)، سولانا (Solana)، ترون (TRC20) و بایننس اسمارت چین (BEP20) است. 

ورژن دوم USDC یک قابلیت جذاب به سیستم خود افزوده که یک آپشن فوق العاده برای کاربران محسوب می شود و آن ارسال بدون گس یا Gasless send است که در این صورت به سرویس های پرداخت، ولت های مختلف و کسب و کارهایی که با تراکنش های ارزی ارتباط دارد، این امکان را می دهد که از مشتریان خود کارمزد دریافت نکنند. این مسئله در نقل و انتقالاتی که در شبکه اتریوم با کارمزدهای بالا صورت می گیرد، از جذابیت بیشتری برخوردار است.

مهمترین عیبی که این استیبل کوین دارد متمرکز بودن آن است که با رسالت اصلی بلاک چین ها که همان غیر متمرکز بودن است منافات دارد.

استیبل کوین غیرمتمرکز

استیبل کوین های الگوریتمی، با استفاده از یک الگوریتم خاص میزان عرضه و تقاضا را کنترل کرده و قیمت را ثابت نگه می دارد. دای، یک کوین ثابت است که پشتوانه آن رمز ارز بوده و با استفاده از این شیوه استیبل گردیده و ارزشی معادل 1.5 دلار اتریوم دارد. این رمز ارز در شبکه های بایننس اسمارت چین، بایننس چین و اتریوم ارائه شده است اما کاربران ترجیح می دهند بیشتر از بستر اتریوم استفاده کنند زیرا نسبت به دو بلاک چین دیگر غیرمتمرکز تر است.

مهمترین عیب این ارز، عدم استقبال عمومی از آن است.

استیبل کوین های با پشتوانه متفاوت

استیبل کوین ها همانطور که قبلا هم اشاره شد بسته به شیوه ای که برای ثابت نگه داشتن قیمت استفاده می کند به 3 دسته تقسیم می شود:

  1. استیبل کوین های با پشتوانه ارزهای فیات
  2. کوین های با پشتوانه ارزهای دیجیتال مثل WETH, wrapped BNB, lido staked ETH و…
  3. ارزهای استیبل الگوریتمی

به جز موارد ذکر شده طلا و نفت هم می تواند به عنوان پشتوانه ارزها قرار گیرد. ارزهای با پشتوانه طلا عبارتند از : پکس گلد، تتر گلد و…

 کلام آخر

سرمایه گذاران بازارهای ارزهای دیجیتال، برای جلوگیری از ضررهای لاحتمالی در بازارهای بیریش (bearish)، به دنبال تبدیل کردن پول خود به ارزهای با ثبات هستند که در مقابل نوسانات ثابت باقی بمانند. کوین های استیبل خوب، باید توسط شبکه های بلاک چینی مختلف پشتیبانی شده، تراکنش های شفافی داشته و قیمت آن ها ثابت باقی بماند.

با توجه به اینکه تتر شفافیت لازم که مهمترین ویژگی یک استیبل کوین مناسب است را دارا نمی باشد در نتیجه افراد به دنبال یافتن پاسخ این سوال هستند که بهترین جایگزین تتر، چه ارزی است؟ ارزهایی مانند یو اس دی کوین (USDC)، به صورت centralize و دای (DAI)، به شکل decentralize جزو ارزهای استیبل بازار کریپتوکارنسی محسوب می شوند. صرافی اریترون معتبرترین اکسچنج در ایران محسوب می شود که می تواند استیبل کوین مورد نظر خود را از آن تهیه نمایید.

سوالات متداول

بهترین جایگزین تتر، چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

باید دارای شفافیت در معامله بوده، قیمت ثابتی داشته باشد و توسط بلاک چین های مختلف مورد حمایت قرار بگیرد.

چه ارزهایی را می توان به عنوان جایگزین تتر در نظر گرفت؟

انواع استیبل کوین های متمرکز و غیر متمرکز مانند USDC, DAI, TUSD, GUSD و… می توانند به جای تتر مورد استفاده قرار بگیرند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا