ثبت نام و دریافت ۱۰۰ نات کوین
آموزش ارز دیجیتال

چگونه اداره برق ماینر را پیدا میکند

با رشد روز افزون صنعت ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال ، چالش‌های مربوط به اداره برق بیشتر شده است، اما چگونه اداره برق ماینر را پیدا میکند؟ دستگاه های ماینر برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به میزان قابل توجهی برق نیاز دارند. به همین دلیل دستگاه های استخراج کننده ارز دیجیتال نه تنها بار اضافی بر شبکه برق کشور وارد می کند، بلکه مصرف برق را به طور چشمگیری افزایش می دهد. از همین رو، اداره برق ردیابی و جمع آوری ماینرهای غیرقانونی را در دستور کار خود قرار داده است. توانیر برای شناسایی استخراج کنندگان غیرمجاز رمز ارز از برخی روش هایی استفاده می کند که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

روش هایی که اداره برق با کمک آن ها ماینرها را ردیابی می کند

مزرعه ماینینگ

در حال حاضر اداره برق از روش های مختلفی برای ردیابی ماینرها استفاده می کند که می توان آن ها را در حالت کلی به سه دسته ی زیر تقسیم کرد:

امکان معاملات اهرم دار و کسب سود از بازار نزولی

روش اول: ردیابی ماینرها از طریق مصرف برق

یکی از روش های اداره برق برای شناسایی ماینرها، بررسی و تجزیه و تحلیل الگوی مصرف برق مشترکین است. افزایش ناگهانی و غیرعادی مصرف برق در یک ساختمان، یکی از نشانه های مهم برای وجود ماینر است. در چنین مواردی، اداره برق موظف به بررسی و گزارش این موضوع به مراجع قانونی خواهد بود. در صورتی که در بررسی های صورت گرفته، وجود ماینر ثابت شود فرد متخلف باید منتظر پیامدهای قانونی باشد.

روش دوم: ردیابی ماینرها از طریق اینترنت

هر دستگاهی که به اینترنت متصل می شود، دارای یک آدرس IP منحصر به فرد است. با شناسایی IP دستگاه ماینر، می توان محل تقریبی آن را مشخص کرد. اما نمی توان گفت این روش بسیار کارآمد است؛ زیرا نه تنها آدرس های IP می توانند مخفی یا جعل شوند، بلکه استفاده از VPN می تواند ردیابی IP را دشوار تر کند.

روش سوم: ردیابی ماینرها با استفاده از نرم افزارهای ردیابی

ردیابی ماینرها از طریق بررسی الگو مصرف اینترنت راهی است که اداره برق ماینر را پیدا میکند. نرم افزارهای مختلفی برای شناسایی و ردیابی ماینرها وجود دارد. این نرم افزارها می توانند با تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه، دستگاه های مشکوک به استخراج غیرمجاز ارز دیجیتال را شناسایی کنند. با این حال، این نرم افزارها نیز بی نقص نیستند؛ زیرا ممکن است ماینر مجهز به برخی از ابزارهای ضد ردیابی باشد و نرم افزار نتواند ماینر را تشخیص دهد.

استخراج ارز دیجیتال با ماینر

روش چهارم: استفاده از هوش مصنوعی

مصرف برق بی رویه ماینرهای غیرمجاز، چالش بزرگی برای شبکه برق سراسر جهان است. به همین دلیل، اداره برق در تلاش است تا با استفاده از روش های نوین، این چالش را به طور کامل از بین ببرد. همان طور که می دانید در چندسال اخیر هوش مصنوعی (AI) پیشگام در حل برخی از مشکلات پیش روی انسان بوده است.در این مورد هم توانسته است عملکرد نسبتا خوبی ارائه دهد. هوش مصنوعی با تحلیل داده های مصرف برق و شناسایی الگوهای غیرمعمول، می تواند به طور دقیق ماینرهای غیرمجاز را شناسایی کند و به اداره برق گزارش دهد.

روش پنجم: حسگر های تشخیص دما

یکی دیگر از روش های جدیدی که برخی از کشورها در راستای ردیابی ماینرها از آن کمک می گیرند حسگرهای دما است. گرمای تولیدی توسط ماینرها از چشم حسگرهای دما پنهان نمی ماند و افزایش ناگهانی دما در یک منطقه، می تواند نشان دهنده فعالیت ماینر غیرمجاز باشد

مجازات ماینرهای بدون مجوز چیست؟

دمای بالا در ماینر

 مجازات استفاده غیرمجاز از ماینر به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها به شرح زیر است:

امکان معاملات اهرم دار بدون لیکویید شدن
  1. میزان خسارت به شبکه برق: هر چه مصرف برق دستگاه ماینر بیشتر باشد، به همان نسبت خسارت وارد شده به شبکه برق نیز بیشتر خواهد بود و متخلف مشمول جریمه سنگین تری می شود. علاوه بر این، با افزایش تعداد دستگاه های ماینر غیرمجاز، میزان خسارت به شبکه نیز افزایش پیدا می کند و مالک ماینر، باید جریمه بیشتری را پرداخت کند.
  2. ورود غیرقانونی ماینرها: اگر در بررسی های انجام شده ثابت شود که شخص دارنده ماینر، آن را به طور غیرقانونی به کشور وارد کرده است، علاوه بر جریمه استفاده غیرمجاز از ماینر، مشمول مجازات قاچاق کالا نیز خواهد شد. فرد متخلف باید در این شرایط،3 تا 7 برابر ارزش دستگاه های ماینر را به عنوان غرامت بپردازد.

آیا ماینرهای دارای مجوز هم مشمول مجازات می شوند؟

استفاده از دستگاه ماینر برای استخراج ارز دیجیتال (بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال) در ایران، صرفاً با اخذ مجوزهای لازم از وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، قانونی است. اگر شخصی، ماینر را به طور قانونی وارد کرده و مجوز لازم برای فعالیت ماینینگ را از نهادهای نظارتی مربوطه دریافت کرده باشد، هیچ گونه تخلفی مرتکب نشده است؛ در صورتی که توسط اداره برق منطقه هم شناسایی شود، استفاده از دستگاه ماینر برای او جرم محسوب نمی شود.

جمع بندی

با گسترش فعالیت‌های ماینینگ، چالش اداره برق برای پیدا کردن ماینر ها بیشتر شده است. در ایران با بررسی و تجزیه مصرف برق منطقه ماینرها را پیدا میکنند. بررسی IP دستگاه ماینر و یا استفاده از نرم افزار های ردیاب (تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه) از راه هایی است که اداره برق ماینر را پیدا میکند . در کشور های پشرفته تر هوش مصنوعی و سنسور های دما در راستای ردیابی ماینرها کمک می کنند.

 

امکان معامله بیش از ۱۱۰۰ ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا