اخبار صرافی اریترون

آموزش ذخیره‌سازی NFT | چگونه دارایی NFT خود را ذخیره کنیم؟

‌اگر مالکیت آثار هنری فیزیکی به ارزش میلیون‌ها دلار را داشتید، در واقع مقدار زیادی پول و زمان را برای انتخاب مکان مناسب برای نگهداری امن آن‌ها صرف می‌کردید. همین امر در مورد توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT ها نیز صدق می‌کند. آنها هنوز در همان سطح با شاهکارهای بزرگ‌ترین هنرمندان تاریخ در نظر گرفته نمی‌شوند. با این حال، برخی از آنها هزاران میلیون دلار ارزش دارند. بنابراین، یادگیری نحوه ذخیره دارایی‌های غیرقابل تعویض می‌تواند یک تمرین بسیار مورد نیاز برای جلوگیری از از دست دادن دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های شخصی باشد. در این مقاله به فضای ذخیره‌سازی NFT ان اف تی می‌پردازیم.

بازار رو به رشد NFT ها

بر اساس گزارش رویترز، در بهار 2021، بازار ان اف تی از 13.7 میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل به 2.5 میلیارد دلار افزایش یافت. اخیراً حجم فروش بالا باقی مانده است و پس از افزایش محبوبیت NFT به نزدیک به 5 میلیارد دلار رسیده است.

در ماه مارس، کریستی با فروش یک NFT توسط هنرمند دیجیتال Beeple به قیمت 69 میلیون دلار (50 میلیون پوند) رکورد جدیدی را برای هنر دیجیتال به ثبت رساند. فروش قابل توجه NFT یک «CryptoPunk» بود که ۱۱.۸ میلیون دلار در ساتبی به ارمغان آورد. حجم فروش در بازار محبوب NFT OpenSea در اکتبر به رکورد 1 میلیارد دلار رسید.

نوازنده گریمز در چند ماه گذشته بخشی از هنر دیجیتال خود را به بیش از 6 میلیون دلار فروخت و جک دورسی، بنیانگذار توییتر، اولین توییت خود را به عنوان NFT با پیشنهادهایی که به 2.5 میلیون دلار رسید، فروخت. با توجه به محبوبیت و تأثیر مالی که متاورس بر روی  NFTها خواهد داشت، پتانسیل این نوع دارایی بسیار زیاد است.

چرا ذخیره صحیح‌ NFT ها مهم است؟

در چند ماه گذشته، توکن‌های غیرقابل تعویض به دارایی‌های کمیاب با ارزش تبدیل شده‌اند و سرمایه‌گذارانی را جذب می‌کنند که به اهدافی برای هکرهایی تبدیل شده‌اند که به دنبال سرقت آثار هنری دیجیتال یا اطلاعات کارت اعتباری برای خرید بیشتر هستند.

چند ماه پیش، هکرها دارایی‌هایی به ارزش هزاران دلار را از حساب‌های موجود در بازار NFT Nifty Gateway سرقت کردند. این پلتفرم هک را ناشی از عدم احراز هویت دو مرحله ای مصرف کنندگان می داند که به هکرها امکان شناسایی اعتبار کاربران و سرقت دارایی‌های آنها را آسان می‌کند. امنیت شرکت به خطر نیفتاد. با این حال، برخی نگرانی‌های جدی در مورد اینکه چقدر ایمن است که NFT یا هر آیتم دیجیتال دیگری در این راه‌حل‌های شخص ثالث ذخیره شده است، به‌طور قانونی مطرح شود.

عبارت معروف «نه کلیدهای شما، نه رمزارز شما» را می‌توان و باید برای ذخیره‌سازی NFT ها نیز اعمال کرد. علاقه‌مندان به کریپتو با این عبارت آشنا هستند، به این معنی که اگر کلیدهای خصوصی خود را نگه ندارید، مانند ذخیره‌سازی در صرافی‌ها، مالک ارز دیجیتال نیستید.

در حالی که کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال تاکنون فقط برای دارایی‌های رمزنگاری کار کرده‌اند، با تکامل NFT، انواع دیگری از کیف‌پول‌های رمزنگاری صراحتاً برای ذخیره‌سازی NFT ایجاد شده‌اند.

ذخیره ان اف تی

چه نوع ذخیره‌سازی در دسترس است؟

وقتی صحبت از ذخیره‌NFT ها می‌شود، امنیت به همان اندازه برای ارزهای رمزنگاری شده حیاتی است. اگر آنها را در یک صرافی یا پلتفرم‌های بازار در مورد NFTها رها کنید، در معرض هک‌های احتمالی، فعالیت‌های متقلبانه صرافی یا شکست قرار می‌گیرید.

ذخیره‌سازی مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز است و به جای ذخیره‌سازی متمرکز دارایی های دیجیتال، بسیار امن‌تر است و به مالکان حاکمیت کامل بر دارایی خود را ارائه می‌دهد. علاوه‌بر این، راه حل‌های متعددی برای آرامش بیشتر ارائه می‌دهد.

شایان به ذکر است که شما NFT یا ارز دیجیتال را در کیف پول خود ذخیره نمی‌کنید. در عوض، یک کیف پول دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های ذخیره شده در بلاک چین را از طریق یک کلید خصوصی تضمین می‌کند.

با کلید خصوصی، شما به طور موثر صاحب یک آدرس رمزنگاری و هر چیزی در آن آدرس هستید. با این حال، زمانی که دارایی دیجیتال شما آنلاین است، در برابر حملات هک آسیب پذیر باقی می‌ماند.

بنابراین، ذخیره NFT ها در راه حل های آفلاین برای ذخیره سازی سرد ضروری است. ذخیره‌سازی NFT در پلتفرمی است که به اینترنت متصل نیست و بنابراین کمتر در معرض دسترسی غیرمجاز، حملات سایبری و سایر آسیب‌پذیری‌های معمول داده‌های متصل به اینترنت است.

بهترین راه برای ذخیره NFT ها به صورت آفلاین، خرید کیف پول سخت‌افزاری و ذخیره‌سازی NFT در بستر سرد و انتقال دارایی‌های دیجیتال به آنجا است. با آفلاین ماندن، کیف پول هکرها و کی لاگرهایی را که نمی‌توانند کار زیادی برای دسترسی به آن انجام دهند دور نگه می‌دارد. همچنین، هر کیف پول سخت‌افزاری برای امنیت بیشتر دارای شناسه و رمز عبور است.

قبل از کاوش در راه حل‌های مختلف، کاربران می‌توانند چند قدم برای حفظ حریم خصوصی خود بردارند و از قرار گرفتن در معرض هکرها و دزدان جلوگیری کنند.

هنگام انتخاب از میان گزینه‌های ذخیره‌سازی NFT ، اطمینان از سازگاری در زنجیره‌های مختلف و با بازار مورد استفاده برای خرید/فروش NFT ضروری است. شما همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که کیف پول امنیت قوی و رابط کاربر پسند دارد.

از آنجایی که اکثر NFT‌ها مبتنی بر اتریوم هستند، ارزش این را دارد که اطمینان حاصل کنید که کیف پول با بلاک چین اتریوم سازگار است.

کیف پول‌های نرم‌افزاری

راه اندازی یک کیف پول نرم افزاری آنلاین حتی برای کاربران تازه کار و غیر متخصص نسبتاً آسان است. این رابط کاربر پسند، کیف پول‌های نرم‌افزاری را به محبوب‌ترین انتخاب در مورد ذخیره دارایی‌های دیجیتال تبدیل می کند. گزینه‌های کیف پول نرم‌افزاری زیادی در فضای NFT وجود دارد و اکثر آنها هم برنامه‌های موبایل و هم برنامه‌های تحت وب دارند.

راه اندازی آسان، کیف پول نرم افزاری مانند Metamask امنیت استاندارد برای NFT های شما در نظر گرفته می‌شود. تراکنش‌های Metamask که فقط به عنوان یک برنامه Chrome ساخته شده است، رمزگذاری شده و با یک رمز عبور و یک عبارت اولیه ۱۲ تا ۲۴ کلمه ایمن شده است. از DeFi و Ethereum  پشتیبانی می کند.

راه حل‌هایی مانند متامسک آنلاین هستند و بنابراین در برابر حملات هکرها آسیب پذیر هستند. آنها قبلاً هک شده‌اند و در آینده می‌توانند در معرض خطر قرار گیرند. همیشه مراقب برنامه اصلی و تایید شده باشید، زیرا بسیاری از برنامه‌های جعلی متامسک یا سایر کیف‌های آنلاین در گذشته کاربران را فریب داده‌اند.

کیف پول Enjin با حجم بازار 10.3 میلیون دلار، راه حل نرم افزاری دیگری برای ذخیره ارزهای دیجیتال و ایجاد، توزیع و ادغام NFT است. همچنین از Defi  و Ethereum پشتیبانی می‌کند و به زودی به عنوان یک برنامه کیف پول رسمی NFT با گوشی‌های هوشمند سامسونگ S10 ادغام می‌شود.

کیف پول Math به خاطر دامنه قابل توجه پشتیبانی بومی خود از بیش از 70 بلاک چین عمومی متمایز است. همچنین، کیف پول Trust از بسیاری از بلاک چین‌ها پشتیبانی می‌کند و به عنوان کیف پول DeFi، کریپتو و NFT عمل می‌کند.

کوین بیس اخیراً از ایجاد یک بازار همتا به همتا خبر داده است که به دارندگان NFT  اجازه می دهد تا دارایی های خود را ایجاد، خرید، نمایش و مدیریت کنند.

IPFS

سیستم فایل (IPFS)

IPFS  یک پروتکل ابررسانه‌ای همتا به همتا است که به کاربران اجازه می‌دهد NFT های غیرمتمرکز خود را خارج از زنجیره ذخیره کنند و احتمال هک شدن را کاهش دهند.

IPFS  نحوه توزیع اطلاعات در سراسر جهان را با استفاده از آدرس‌دهی مبتنی بر محتوا به جای آدرس‌دهی مبتنی بر مکان استاندارد تغییر می‌دهد. هنگامی که یک فایل را به IPFS اضافه می‌کنید، فایل شما به قطعات کوچکتر تقسیم می‌شود، به صورت رمزنگاری هش می‌شود و یک اثر انگشت منحصر به فرد به نام شناسه محتوا (CID) داده می‌شود.

شناسه‌های محتوا هش‌هایی هستند که مستقیماً به محتوای NFT کاربر متصل می‌شوند به جای پیوند HTTP که می‌توان آن را تغییر داد و هک کرد و امنیت قابل‌توجهی را امکان‌پذیر می‌کند. این CID به عنوان یک رکورد دائمی از فایل شما عمل می‌کند و اگر نسخه جدیدی از فایل خود را در IPFS ایجاد کنید، هش رمزنگاری آن متفاوت است، بنابراین یک CID جدید دریافت می‌کند.

این بدان معناست که فایل‌های ذخیره شده در IPFS را نمی‌توان دستکاری یا سانسور کرد و نسخه اصلی را نمی‌توان با هیچ تغییری در یک فایل بازنویسی کرد. اگر یک گره هکری یک هش CID تولید کند، در پایان از داده‌های نادرست به شما اطلاع داده می‌شود.

مزایای اضافه شده IPFS گزینه ذخیره‌سازی NFT امن‌تری را برای ان اف تی‌ های شما ایجاد می‌کند. علاوه‌بر این، معماری غیرمتمرکز و توزیع شده این نوع ذخیره‌سازی مطابق با اصول بلاک چین است. به ویژه، واسطه‌ها غیر ضروری هستند.

پیناتا یک کیف پول NFT مبتنی بر IPFS است. در سال 2018 ایجاد شد و در حال حاضر بیش از 45 میلیون فایل و بیش از 70000 کاربر در سراسر جهان دارد. اگرچه این محبوب‌ترین راه حل ذخیره سازی نیست، به دلیل امنیت بالا، پتانسیل رشد، به ویژه در میان توسعه‌دهندگان را دارد.

کیف پول سخت افزاری ذخیره سازی سرد

اگر دارندگان NFT می‌خواهند امنیت دارایی‌های خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهند، باید کیف پول سخت افزاری را در دست بگیرند که امکان ذخیره سازی سرد (آفلاین) را فراهم می‌کند. این بدان معناست که کلیدهای خصوصی که کاربران را قادر می‌سازد به دارایی‌های دیجیتال خود دسترسی داشته باشند در یک کیف پول سخت افزاری غیرقابل هک نگه داشته می‌شوند و نه در وب که در آن آسیب‌پذیر هستند.

کیف پول سخت افزاری امنیت بیشتری را فراهم می‌کند زیرا احراز هویت دو مرحله‌ای همیشه فعال است. بدون داشتن فیزیکی کیف پول، هک و سرقت محتوا غیرممکن است. محبوب‌ترین کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor) و لجر (Ledger) هستند. کیف پول‌ها از نظر فیزیکی حاوی آثار هنری یا رمزنگاری نیستند. با این حال، آنها کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند که به کاربران امکان دسترسی به منابعی را می‌دهد که آنها در زنجیره ذخیره کرده‌اند.

در نهایت، داشتن کلکسیون یا هر نوع دارایی دیجیتال دیگر نباید باعث ایجاد سردرد و نگرانی در مورد امنیت آنها شود. امروزه، گزینه‌هایی برای همه و هر نیازی وجود دارد، از راه‌حل‌های گران‌تر گرفته تا پلتفرم‌های آنلاین ارزان‌قیمت که محیطی نسبتاً امن را تضمین می‌کنند. انتخاب‌هایی مانند کیف پول‌های سخت‌افزاری ممکن است گران‌تر باشند، اما امنیت پیشرفته‌ای که ارائه می‌کنند ممکن است برای سرمایه‌گذارانی که مقدار خوبی از NFT دارند، ارزش بررسی داشته باشد.

سخن پایانی

توکن‌های غیرقابل تعویض فقط آثار هنری نیستند. آنها می‌توانند هر چیزی را از یک تصویر هنری یا یک موزیک ویدئو تا اسناد هویتی شخصی دیجیتال، عناوین دانشگاهی، مالکیت خودرو، مالکیت خانه و غیره را نشان دهند. قبل از بلاک چین، دارایی‌های دیجیتال می توانستند تکثیر و توزیع شوند. بدون دانستن اینکه دارایی دیجیتال اصلی در کجا یا کجا قرار دارد، اکثر اقلام اساساً بی‌ارزش بودند.

با ارائه یک دفتر کل دیجیتال تغییرناپذیر، بلاک چین به هنرمندان این امکان را می‌دهد تا نسخه‌های اصلی را ایجاد و تأیید کنند تا بتوانند دارایی‌های خود را بدون واسطه در یک محیط غیرقابل اعتماد مدیریت کنند.

این پیشرفت نشان‌دهنده گامی مهم در مالکیت دارایی‌های دیجیتال است و راه را برای یک بازار پررونق نه فقط در هنرهای دیجیتال، بلکه همچنین املاک دیجیتال، هویت‌ها و بازی‌ها در دهه آینده هموار می‌کند. همانطور که مالکیت دیجیتال به دارایی‌های با ارزش گسترش می یابد، ذخیره‌سازی NFT ها به درستی برای جلوگیری از سرقت و سایر کلاهبرداری ها در دنیای دیجیتال حیاتی می‌شود.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا