عرضه اولیه سکه  (ICO)، عرضه توکن امنیتی (STO) و عرضه عمومی اولیه (IPOs)  همه انواع جذب سرمایه هستند که شرکت های مدرن برای افزایش سرمایه از آنها استفاده می کنند. چه شرکتی فروش دارایی‌های دیجیتال مبتنی بر بلاک چین را از طریق ICO یا STO انتخاب کند یا در بازارهای سهام سنتی با IPO سهام داشته باشد، افزایش سرمایه یکی از اهداف اصلی استارت‌آپ‌ها را در بر می‌گیرد، زیرا احتمالاً موفقیت یا شکست یک پروژه را تعیین می‌کند. بنابراین، یک کسب و کار باید اقدامات لازم را برای تضمین سرمایه گذاری های کافی برای کمک به رشد شرکت انجام دهد. اگر به سادگی می خواهید در مورد انواع مختلف جذب سرمایه بیشتر بدانید یا در حال تاسیس یک استارتاپ هستید و انتظار دارید که در این زمینه عمیق تر باشید، این مقاله را از دست ندهید. ما به مقایسه عرضه اولیه ICO‌ و تفاوت‌های اساسی بین پیشنهادات حوزه دیجیتال، معنای STO در زمینه ارزهای دیجیتال فعلی، توسعه رمزنگاری ICO و مواردی که به نفع یک ICO در مقابل STO است، خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای بر جمع آوری کمک های مالی

مفهوم جمع آوری کمک برای اولین بار در اوایل دهه 1900 معرفی شد و عمدتاً با پول جمع آوری شده برای اهداف خیریه مرتبط بود. سازمان ها از جمع آوری کمک های مالی چهره به چهره، رویدادها و کمپین های روابط عمومی (PR) به عنوان تکنیک های اصلی برای جمع آوری سرمایه استفاده می کردند.

اولین کمپین موفق توسط YMCA – انجمن مسیحی مردان جوان، یک سازمان غیرانتفاعی که هدف آن کمک به جوانان محروم است، سازماندهی شد. فرانک پیرس و چارلز وارد دو گردآورنده کمک مالی می توانند تنها برای YMCA شهر نیویورک مبلغ حیرت آور 4 میلیون دلار جمع آوری کنند. آنها روند کمپین های خلاقانه جمع آوری سرمایه را از طریق یک استراتژی تبلیغاتی صحیح و روش های چهره به چهره تعیین کردند که آینده جذب سرمایه را تعیین کرد.

ظهور کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی آنلاین و ارتباطات جهانی قابل دسترسی ناشی از اینترنت، چشم‌انداز جدیدی به تأمین مالی و افزایش سرمایه داده است. فضای کریپتوکارنسی راه‌های دیگری را برای جذب سرمایه در پروژه‌های تامین مالی جمعی که از فناوری بلاک چین برای کارکرد استفاده می‌کنند، باز کرده است.

اولین فروش توکن در سال 2013 انجام شد، زمانی که پروژه مسترکوین همتا به همتا (P2P) معادل حدود 500000 دلار مسترکین های تازه استخراج شده در مقابل پرداخت بیت کوین جمع آوری کرد. این به طور رسمی اولین ICO بود و موفقیت این کمپین جمع‌آوری سرمایه، پروژه‌های دیگر را تشویق کرد تا از بلاک چین بیت‌کوین برای اهداف تامین مالی P2P استفاده کنند.

در سال 2014، فروش توکن اتریوم 3700 بیت کوین در 12 ساعت اول جمع آوری کرد که در آن زمان تقریباً 2.3 میلیون دلار بود. سرمایه جمع آوری شده برای توسعه اتریوم به یک بلاک چین عملیاتی مستقل از بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت.

فروش توکن های ICO در سال 2017 زمانی که پول زیادی در بازار ارزهای دیجیتال شروع به گردش کرد، به شدت افزایش یافت. با این حال، در ادامه این مقاله به تفصیل آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد، زیرا ابتدا به ابزارهای مورد استفاده برای جمع آوری پول نگاه می کنیم: توکن های ارز دیجیتال و قراردادهای هوشمند.

توکن ارز دیجیتال چیست؟

توکن رمزنگاری یک توکن مجازی یا یک ارز رمزنگاری شده است که بر روی یک بلاک چین قرار دارد. این دارایی قابل معامله یا ابزاری است که برای اهداف سرمایه گذاری مانند ICOها یا اهداف اقتصادی برای مبادله ارزهایی مانند بیت کوین استفاده می شود.

یک توکن کریپتو برای ICOها و STOها مناسب است زیرا توسط مشاغل بلاک چین برای افزایش سرمایه استفاده می شود. توکن‌ها طیف وسیعی از عملکردها را دارند، از فعال کردن مبادلات غیرمتمرکز گرفته تا فروش اقلام کمیاب به عنوان NFT در بازارهای مبتنی بر بلاک چین.

قرارداد هوشمند چیست؟

قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که حاوی توافق‌نامه‌های دیجیتالی ذخیره‌شده در زنجیره بلوکی هستند. آنها را می توان قراردادهای خوداجرا در نظر گرفت که شرایط توافق نامه ای را که در خطوط کد بین خریدار و فروشنده یا سازنده قرارداد و گیرنده نوشته شده است را برآورده می کند. آنها معمولاً نیازی به واسطه ندارند در حالی که معاملات قابل ردیابی، شفاف و غیر قابل برگشت را ارائه می دهند. قراردادهای هوشمند کانالی هستند، برنامه‌ای که ICO و STO را ممکن می‌سازد.

عرضه اولیه

عرضه اولیه سکه چیست؟

ICO در کریپتو یکی از محبوب‌ترین و کارآمدترین روش‌های جذب سرمایه برای استارت‌آپ‌های بلاک چین است. شرکتی که یک ICO را انتخاب می کند، ابتدا یک وایت پیپر منتشر می کند، که سندی است که هدف پروژه را برجسته می کند و به سرمایه گذاران اطلاعات فنی درباره مفهوم آن می دهد. وایت پیپر اساسا یک نقشه راه برای چگونگی برنامه ریزی شرکت برای رشد و موفقیت است.

سپس کسب ‌و کار، توکن‌هایی برای پرداخت خدمات آتی صادر می‌کند. شرکت‌کنندگان به جای خرید سهام سنتی مانند سهام مالکیت یک شرکت، توکن‌هایی را برای کمک به کسب و کار در افزایش سرمایه خریداری می‌کنند. با این حال، برخلاف IPOها، سرمایه گذاران حق ندارند در شرکت سهام داشته باشند و در تصمیمات مدیریت داخلی شرکت کنند.

از سوی دیگر، سرمایه گذاران می توانند از ارز دیجیتال به دست آمده برای کمک به اکوسیستم پروژه استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند آن را بخرند یا بفروشند تا بدون نیاز به گذراندن فرآیند سخت و فشرده یک IPO سنتی، آن را بفروشند. به دلیل فرآیند ساده، ICO ها را می توان به سادگی راه اندازی و ارسال کرد و به ویژه برای مشاغل کوچک و متوسط ​​مناسب است.

این محیط نامنظم ریشه‌ی بد شهرتی است که ICO ها در طول سال ها ایجاد کرده اند. بین سال‌های 2017 و 2018، بیش از 2000 توکن منحصر به فرد فروش بیش از 10 میلیارد دلار افزایش یافت. چنین شرایطی باعث افزایش کلاهبرداری‌های خروج از کشور و شیوه‌های تجاری مشکوک شد که به انتقاد و توجه منفی به فضای ارزهای دیجیتال و افزایش نظارت نظارتی کمک کرد.

اتریوم بلاک چینی است که اکثر عرضه‌های اولیه سکه در آن انجام می‌شود. پروتکل قرارداد هوشمند باز آن به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا به راحتی توکن های مشتق شده مبتنی بر بلاک چین را ایجاد کنند و عملکردهای داخلی انعطاف پذیری مانند محاسبات خودکار وجوه دریافتی را تولید کنند. در اکوسیستم اتریوم، توکن ها به عنوان توکن های ERC-20 شناخته می شوند.

NEO یکی دیگر از پلتفرم‌های موفق بلاک چین ICO است که پس از محبوبیت اتریوم در چین ایجاد شد. ویژگی قرارداد هوشمند Neo ICO گاهی اوقات به اتریوم ترجیح داده می شود زیرا طراحی آن مقیاس پذیری بیشتری را با 10000 تراکنش در ثانیه ارائه می دهد. علاوه بر این، این پلتفرم از زبان‌های برنامه‌نویسی رایج‌تر جاوا و سی شارپ استفاده می‌کند، که راه‌اندازی پروژه را برای متخصصان داخلی بسیار آسان‌تر می‌کند.

ارائه توکن امنیتی چیست؟

در پی اتفاقی که در مورد محیط غیرقانونی ICOها افتاد، STOها برای ارائه حفاظت بالاتر و ابزار شفاف‌تر جمع‌آوری سرمایه برای سرمایه‌گذاران ایجاد شدند.

توکن‌های امنیتی مشابه اوراق بهادار سنتی هستند و اساساً نمایانگر دیجیتالی مالکیت دارایی‌ها و حقوق اقتصادی هستند. آنها حقوق یکسانی را برای مشارکت در سود، سود سهام و رای دادن در تصمیمات مدیریتی مهم فراهم می کنند. غالباً، آنها به دارندگان حق داشتن نوعی از حقوق صاحبان سهام یا مالکیت یک دارایی خاص مانند املاک و مستغلات، و غیره را می دهند.

هدف و مفهوم STOها نیز در یک وایت پیپر توضیح داده شده است، اما نیاز به رعایت قوانین امنیتی حوزه قضایی محل صدور آنها دارد و باید توسط مقامات نظارت مالی ملی تایید شود.

اولین شرکتی که STO را راه اندازی کرد، گروه Pretorian مستقر در ایالات متحده بود که این پلت فرم را در مارس 2018 در کمیسیون امنیت و تبادل ایالات متحده به ثبت رساند. این پلتفرم به عنوان یک پلتفرم سرمایه گذاری در املاک و مستغلات رمزنگاری شده است.

اگرچه STO ها چند سالی است که وجود دارند، و هنوز نسبتاً تازه کار هستند و تنها تعداد کمی از STO در سراسر جهان انجام شده است. به عنوان مثال، آلمان، لوکزامبورگ و استونی به نظر می‌رسد که چارچوب قانونی مناسبی برای تأیید آن‌ها به‌عنوان منبع مشروع جذب سرمایه دارند.

ارسال STO و تایید آن یک فرآیند سریع و مقرون به صرفه است، زیرا می‌توان آن را با قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین که روی آن توکن‌ها انجام می‌شود، خودکار کرد. پروتکل‌های بلاک چین به واسطه‌های گران قیمت اجازه حذف و کوتاه‌تر شدن تعهدات زمان‌بر را می‌دهند. این روش نسبتاً کارآمد جمع آوری سرمایه می تواند یک تغییر بازی در بازارهای مالی باشد. علاوه بر این، هزینه های پایین مورد نیاز برای انجام STO آن را برای شرکت های کوچک و متوسط ​​قابل استفاده می کند.

STOها فناوری بلاک چین را با الزامات بازارهای اوراق بهادار تنظیم شده برای تسهیل نقدینگی دارایی و دسترسی به منابع مالی ترکیب می کنند. محیط بلاک چین از طریق اتوماسیون و قراردادهای هوشمند، اهداف نظارتی اوراق بهادار یعنی افشا، یکپارچگی بازار، انصاف، نوآوری و کارایی را ارتقا می دهد. در اصل، سرمایه گذاران اوراق بهادار مالی تنظیم شده را به شکل توکن شده به عنوان یک قرارداد سرمایه گذاری مشابه قراردادهای ابزارهای مالی معمولی تر خریداری می کنند.

آنها در یک بورس اوراق بهادار تنظیم شده مشابه بورس اوراق بهادار سنتی منتشر می شوند و معمولاً به عنوان یک IPO توکن شده (عرضه عمومی اولیه) نامیده می شوند.

آنها به عنوان “IPO همه افراد” در نظر گرفته می شوند، زیرا همه می توانند در اکوسیستم به روشی مطمئن سرمایه گذاری کنند، زیرا مرجع مربوطه که اوراق بهادار و مبادلات را تنظیم می کند مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده باید شرکتی را که از طریق STO جمع آوری کمک می کند تأیید کرده باشد.

اتریوم پیشرو پلتفرم بلاک چین است که برای صدور STO استفاده می شود. Stellar و Polymath همچنین صادرکنندگان توکن امنیتی هستند زیرا یک پلت فرم قرارداد هوشمند از نظر فنی ارائه می دهند.

عرضه اولیه عمومی چیست؟

IPO  سنتی زمانی اتفاق می افتد که یک شرکت خصوصی سهام خود را به سرمایه گذاران نهادی یا خرد بفروشد. این شرکت با درج آنها در بورس‌هایی مانند بورس نیویورک  (NYSE)، سهام را برای خرید در دسترس عموم قرار می‌دهد.

در فضای کریپتو، این شرکت دارایی های دیجیتال کسب و کار خود را به عموم مردم می فروشد. مانند IPO های معمولی، شرکت ارز دیجیتالی که تصمیم به جمع آوری سرمایه با عرضه اولیه عمومی می کند، باید تحت نظارت شدید عمومی قرار گیرد و الزامات جدی مقاماتی را که بر شرکت های دولتی نظارت می کنند، برآورده کند. این فرآیند برای تبدیل شرکت از خصوصی به عمومی ضروری است. در مقایسه عرضه اولیه ICO‌ و STO ها، IPO ها نیز ابتدا در یک وایت پیپر تعریف می شوند. سپس باید توسط پذیره‌نویس‌ها یا بانک‌های سرمایه‌گذاری که به‌عنوان دلال بین شرکت صادرکننده و عموم مردم عمل می‌کنند تا به شرکت در فروش مجموعه اولیه سکه‌هایش کمک کنند، حمایت شوند. پذیره نویسان و بانک های سرمایه گذاری به تعیین قیمت دارایی کمک می کنند، آن را برای سرمایه گذاران بالقوه تبلیغ می کنند و مدارک لازم را برای برآورده کردن الزامات قانونی قبل از راه اندازی IPO ارائه می کنند.

راه اندازی IPO یک فرآیند طولانی و چالش برانگیز است، از این رو شرکت های رمزنگاری ترجیح می دهند سرمایه خود را از طریق ICO یا STO افزایش دهند. با این حال، راه اندازی یک IPO یک لحظه حیاتی برای رشد یک شرکت مهم است که در نتیجه اعتبار و منافع عمومی خود را افزایش می دهد.

پس از IPO، دارایی های رمزنگاری شرکت در یک صرافی ارز دیجیتال معامله می شود. شرکت هند شرقی هلند اولین شرکتی بود که دارایی های رمزنگاری کسب و کار خود را به عموم ارائه کرد و به عنوان اولین IPO در دنیای رمزارز در نظر گرفته می شود.

کوین بیس اولین پلتفرم مبادله ارزهای دیجیتال است که عرضه اولیه عمومی را در بازار سهام سنتی راه اندازی کرد. در آوریل 2021، در بورس نزدک ثبت شد. IPO ممکن است مستقیماً بر ارزش شرکت تأثیر بگذارد، با 56 میلیون کاربر در سال 2021، از 43 میلیون فقط چند ماه قبل از عرضه عمومی.

مقایسه ICO  و STO

تفاوت بین ICO و STO چیست؟

تفاوت اصلی در ماهیت دارایی دیجیتال ارائه شده است. در یک ICO، دارایی های دیجیتال به عنوان ابزارهای برقی طبقه بندی می شوند و می توانند صدور بی نهایت داشته باشند. در طول سال‌ها، آنها ثابت کرده‌اند که دارایی‌های بسیار سوداگرانه هستند، زیرا ارزش آن‌ها از مزایای درک شده ای ناشی می‌شود که خریداران انتظار دارند به جای ارزش واقعی ارائه کنند.

در مقایسه عرضه اولیه ICO متوجه میشویم که آنها اغلب با طرح های پامپ و دامپ همراه بوده اند که نشان دهنده یک پرچم قرمز بزرگ برای چشم تنظیم کننده است. از سوی دیگر، ارائه توکن های امنیتی نشان دهنده اوراق بهادار واقعی مانند اوراق قرضه یا سهام است و به یک شرکت با ثبات تر گره خورده است.

از نظر قانون نیز تفاوت قابل توجهی وجود دارد.  STO ها مانند IPO های سنتی تحت قوانین اوراق بهادار قرار می گیرند، در حالی که ICO ها تحت خدمات شهری قرار می گیرند که نشان دهنده یک سیستم سایه دار و کمتر شفاف است. در نتیجه، STOها امنیت بیشتری را برای استارت آپ ها فراهم می کنند، زیرا توکن ها باید توسط کمیسیون امنیت و تبادل محلی ثبت و بازرسی شوند.

با STOها، هر تراکنش توسط مقامات مربوطه نظارت می‌شود و اگرچه معاملات و فرآیندهای سرمایه‌گذاری طولانی‌تر هستند، سرمایه‌گذاران بیشتر احساس محافظت می‌کنند و تمایل کمتری برای گرفتن طعمه کلاهبرداری دارند.

تفاوت بین IPO و ICO چیست؟

شرکت‌های تثبیت‌شده با استفاده از  IPOها سرمایه جمع‌آوری می‌کنند، در حالی که استارت‌آپ‌های جوان جدید از ICO برای جذب سرمایه استفاده می‌کنند.

یکی از تفاوت های اصلی این است که سرمایه گذار در ازای تامین مالی چه چیزی دریافت می کند. در مورد  IPO، سرمایه‌گذار حق دارد از حقوق صاحبان سهام (مالکیت دارایی‌هایی که ممکن است بدهی‌ها یا سایر بدهی‌های مرتبط با آنها داشته باشد) و قدرت رای در شرکت برخوردار باشد.

در مورد یک عرضه اولیه سکه، سرمایه گذار دارای حقوق صاحبان سهام شرکت و یا حق رای در تصمیمات داخلی مهم نیست. ارزش یک سکه معمولاً با حقوق نشان داده شده توسط توکن و پیشرفت هر پروژه اساسی تعیین می شود. در مقایسه عرضه اولیه ICO‌ با IPO ، عرضه اولیه در زمان راه اندازی شرکت مبتنی بر بلاک چین رخ می دهند. در مقابل، یک شرکت خصوصی تصمیم می گیرد پس از تبدیل شدن به یک تجارت قوی تر و داشتن یک محصول یا خدمات طولانی مدت، IPO را در مرحله بعدی راه اندازی کند.

چرا STO را نسبت به IPO انتخاب کنید؟

در حالی که STO و IPO هدف یکسانی از افزایش سرمایه در ازای امنیت دارند، اما در فرآیندها و ابزارهای مورد استفاده متفاوت هستند. فناوری بلاک چین مزیت اصلی را به STO ها ارائه می دهد. با فرآیندهای خودکار و حذف واسطه ها، STO ها روشی مقرون به صرفه تر و ساده تر برای جمع آوری سرمایه ارائه می کنند. از سوی دیگر، IPOها نیازمند استخدام واسطه‌هایی هستند که باید به آنها پاداش داده شود، که در نهایت بر موفقیت یا شکست پیشنهاد تأثیر می‌گذارد.

کیفیت STOها همچنین به شرکت‌های کوچکتر و متوسط ​​اجازه می‌دهد تا سرمایه خود را افزایش دهند، چیزی که قبل از شروع عرضه ارزهای دیجیتال غیرقابل تصور بود. علاوه بر این، بازارهای تجاری سنتی عموماً فقط در ساعات کاری باز هستند زیرا به نگهداری و تعمیرات انسانی متکی هستند. از سوی دیگر، بازارهای بلاک چین و کریپتو 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته باز هستند و در نتیجه نقدینگی بالاتر و حجم معاملات افزایش می یابد.

هر دو IPO و STO به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که سهام یک شرکت را همراه با سود سهام، انحلال و حق رای به دست آورند. با این حال، ابزارهای مالی که امکان مالکیت چنین چیزهایی را فراهم می کند، متفاوت است. در یک IPO، سرمایه‌گذار سهامی را می‌خرد که نشان دهنده دارایی است، در حالی که در STO، سرمایه‌گذار توکن‌های دیجیتالی می‌خرد.

فرآیندهای خودکار فناوری بلاک چین به STOها این امکان را می دهد که با کاهش تا 40 درصد به طور عمده در هزینه های واسطه ها و هزینه های شناور مرتبط با IPOها، به میزان قابل توجهی در هزینه های ارائه صرفه جویی کنند.

در نهایت، پوشش منطقه بین IPO و STO متفاوت است. STO از نظر انعطاف پذیری نسبت به IPO برتر است زیرا به شرکت ها اطمینان بیشتری از محافظت در برابر تقلب می دهد. اولی به یک کشور محدود نمی‌شود، مانع ورود کمتری دارد و دسترسی شفاف‌تری به جذب سرمایه برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند. در عوض، IPO ها معمولاً فقط در منطقه ای که در آن صادر می شوند عمل می کنند و فقط سرمایه گذاران محلی می توانند در این فرآیند شرکت کنند.

لانچ پد در کریپتو

لانچ پدهای رمزنگاری روش فروش توکن ها را تغییر داده اند و دسترسی سرمایه گذاران به پیشنهادات را آسان تر و ایمن تر کرده اند. اگرچه در مقایسه عرضه اولیه ICO‌، فرآیندهای ICO ها قابل مدیریت تر و کارآمدتر از عرضه های عمومی سنتی هستند، دسترسی به آن هنوز برای سرمایه گذاران خرده فروشی روزمره دشوار است.

حجم عظیم ICOها و اطلاعات موجود، بازار را گیج‌کننده و غیرقابل اعتماد می‌کند. همچنین، اگر سرمایه‌گذار زودتر وارد کار شود، سرمایه‌گذاری‌های کریپتو اغلب سودآورتر هستند. با این حال، ارزیابی فردی که کدام پروژه ارز دیجیتال برای تخصیص برخی از منابع مالی قبل از راه اندازی آن ارزشمند است، تقریبا غیرممکن است. این تا زمانی بود که مدل لانچ پد ساخته شد.

لانچ‌پدها پلتفرم‌های رمزنگاری هستند که از طرح‌های بررسی ویژه برای کمک به فیلتر کردن کلاه‌برداری‌ها و قاتل‌ها استفاده می‌کنند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند پروژه‌های رمزنگاری امیدوارکننده در مراحل اولیه را شناسایی کنند، تصمیم بگیرند که آیا ارزش سرمایه‌گذاری روی آن‌ها را دارند و در فرآیند پیش‌فروش توکن شرکت کنند.

لان‌پدهای کریپتو زمانی که به خوبی سازماندهی شده و با در نظر گرفتن تیم‌ها و سرمایه‌گذاران ساخته شده باشند، می‌توانند رویدادهای صدور توکن بسیار موفقی را ارائه دهند. بسیاری از پروژه‌ها معمولاً بیش از حد اشتراک دارند و فروش توکن ممکن است در عرض چند دقیقه یا گاهی چند ثانیه به فروش برسد. این نشان دهنده تقاضای قطعی سرمایه گذاران برای این بازار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *