اخبار ارز دیجیتال

سولانا به لطف میم کوین ها از اتریوم جلو می افتد

در چند ماه گذشته، صرافی های غیرمتمرکز (DEX) مبتنی بر سولانا به دلیل هیجان و تبلیغات ایجاد شده پیرامون میم کوین های این شبکه، شاهد تقاضای بالایی بوده اند. در واقع حجم معاملات در صرافی های غیر متمرکز مبتنی بر سولانا افزایش پیدا کرده است. افزایش حجم معاملات به دلیل افزایش چشمگیر فعالیت میم کوین ها در این شبکه است.

پیشی گرفتن سولانا از اتریوم در صرافی های غیر متمرکز

در طول یک سال گذشته، سولانا سهم قابل توجهی از کل حجم معاملات صرافی های غیر متمرکز (DEX) را به خود اختصاص داده است. بر اساس گفته تام وان (Tom Wan)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال در توییتر، در حال حاضر 29 درصد از بازار DEX به سولانا تعلق دارد، در حالی که این رقم برای اتریوم (ETH) 36 درصد است.

سال گذشته، سهم سولانا از بازار DEX تنها 1.1 درصد بود، در حالی که اتریوم با سهمی بین 50 تا 70 درصد، بر بازار تسلط مطلق داشت. با افزایش معاملات در صرافی های غیر متمرکز سولانا، ارزش میم کوین های این شبکه نظیر dogwifhat [WIF] و Bonk [BONK] به بالاترین حد خود رسید. این رونق پس از ایردراپ های Pyth و Jupiter آغاز شد.

در این ایردراپ ها مجموعا حدود 290 میلیون دلار توکن به کاربران سولانا هدیه داده شد و این اقدام به عنوان یک جرقه برای افزایش چشمگیر فعالیت در این پلتفرم عمل کرد. ایجاد توکن های جدید در شبکه سولانا به بالاترین میزان خود در تمام دوران رسیده، که دلیل اصلی آن، میم کوین ها بودند.

از آنجایی که صرافی های متمرکز به دلیل نوسان زیاد قیمت میم کوین ها ، لیست کردن آنها را به تاخیر می اندازند؛ صرافی های غیر متمرکز برای این نوع معاملات ترجیح داده می شوند. به همین خاطر در ماه های گذشته شاهد رشد فعالیت DEXهای مبتنی بر سولانا بودیم چراکه بسیاری از افراد به دنبال کسب سود از تب و تاب فعلی بازار میم کوین ها هستند. بر اساس داده های Dexscreener، هشت جفت ارز، از 10 جفت ارز برتر در بازار، میم کوین های سولانا هستند.

وضعیت شبکه سولانا در زوزهای اخیر

با افزایش فعالیت DEXهای مبتنی بر سولانا، معاملات هفتگی دیفای در سولانا نیز افزایش پیدا کرد. در زمان نگارش این مطلب، ارزش کل دارایی های قفل شده (TVL) در شبکه سولانا به 2.9 میلیارد دلار رسید. داده های وبسایت DefiLlama نشان می دهد که این رقم از ابتدای سال جاری تاکنون 89 درصد افزایش یافته است. همچنین طبق گزارش AMBCrypto با این مقدار، TVL شبکه سولانا در بالاترین سطح خود طی 21 ماه گذشته قرار دارد.

 

افزایش معاملات میم کوین های سولانا

علی رغم حجم بالای معاملات در صرافی های غیر متمرکز  طی ماه گذشته، سولانا در چند هفته اخیر شاهد کاهش فعالیت کاربران بوده است. داده های Artemis نشان می دهد که از تاریخ ۳۱ ژانویه (11 بهمن 1402)، تعداد تراکنش های روزانه توسط آدرس های کیف پول منحصر به فرد در سولانا، 21 درصد کاهش یافته است.

کاهش تقاضا باعث شده درآمد حاصل از کارمزدهای شبکه کاهش پیدا کند. به گزارش Artemis، از ابتدای فوریه، ارزش کل کارمزد تراکنش های روزانه 46 درصد کاهش یافته است. در ابتدای فوریه، کارمزد تراکنش سولانا در مجموع 1.2 میلیون دلار بود. با این حال از 5 مارس، این زنجیره در مجموع 627000 دلار کارمزد داشته است.

درآمد سولانا از این هزینه ها نیز کاهش پیدا کرده است. در تاریخ 5 مارس، درآمد حاصل از کارمزد تراکنش به 313000 دلار رسید. این آمار کاهش 46 درصدی را نسبت به 584000 دلار ثبت شده در درآمد روزانه در اول فوریه نشان می دهد. در ابتدای فوریه، کل کارمزد تراکنش های شبکه سولانا ۱.۲ میلیون دلار بود.

با این حال تا تاریخ ۵ مارس، کل کارمزد دریافتی این شبکه به ۶۲۷ هزار دلار کاهش یافته است. اول فوریه درآمد روزانه از کارمزد تراکنش های سولانا معادل 584 هزار دلار بود اما تا تاریخ 5 مارس با کاهش 46 درصدی مواجه شده و به 313 هزار دلار رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا